Altın Çocuk - Altıncı Çocuk

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
156 gösterim
Ben, Atasay. Hacı Mustafa Kamer ile Cemile Kamer'in altıncı ve en küçük çocuğu... Böyle bir anne babanın evladı olmaktan hep gurur duydum. Annemin çalışkanlığıyla, babamın ticari yeteneği ve iş ahlakıyla donanmış olmak, hayatta daima güç aldığım değerler oldu. Bu kitapla bütün içtenliğimle, sizlere hayat öykümü anlattım. Bugün baktığımda, sevinçlerimin pişmanlıklarımdan fazla olduğunu görüyorum. Ne mutlu bana!
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  285
 • ISBN:
  9789759202217
 • Yayınevi:
  Atasay Kuyumculuk
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Atasay Kamer'in " Hayatımın 70 yılı bu sayfalarda " dediği kitap ile tanışmam, Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde düzenlenen bir etkinlik vasıtasıyla oldu. Üniversitenin kampüsüne adım atar atmaz, gözüm pencere önüne istiflenen kitaplara takıldı. Kitaplar hakkında edindiğim ilk izlenim; güneş ışınlarının yansımasıyla, kapakları sarı olan kitapların pırıl pırıl parlamasıydı. Uzaktan bir tarih kitabı olarak algılasam da, kitabı elime alınca Atasay Kamer adlı bir bireyi anlatan otobiyografi olduğunu okudum. Kendi kendime sorduğum ilk cümle, " Atasay Kamer kimdir? " demek oldu. O esnada aklıma dahi gelmedi ki, Atasay Kamer'in kuyum sektöründe olan başarılı bir isim olabileceği. Kitaptan bir kaç sayfa okuyunca hakikati anladım. Meğerse Atasay Kamer, daha önce adını kuyum sektöründe duyduğum Atasay ve Asgold markalarının kurucusuymuş. Sayfalar arasında ilerledikçe, gerçek bir başarı öyküsüne tanık oldum. Hacı Mustafa Kamer'in çerçilikle başladığı yaşam kavgasına, en küçük oğlu olan Atasay Kamer'in ticari zekası eklenince şimdi ki, kuyum sektöründe nasıl yer edindiğini kronolojik sırayla okumak, benim için tarifi olunamaz müthiş bir kazanım oldu. Özellikle Atasay Kamer'in daha 17 aylıkken sağ kolunu bir tren kazasında kaybetmesine rağmen, hayata tutunma çabaları okunmaya değer. Atasay Kamer ikinci bir kol noksanlığını hiç hissetmediğini bakın, nasıl anlatıyor okura. Bu durumu üçüncü gözümüz olmadığı için, noksanlık hissetmemekle eş değer tutuyor. Sizce buradan çıkarılabilecek bir ders yok mudur? Elbette ki vardır. Bütün uzuvlarımız tam olduğu halde, kaçımız şükredenlerdeniz acaba. En ufak bir sıkıntı hasıl olunca hemen, " Neden Allah'ım ben! " diye başlarız Allah'a niyaz etmeye. Oysa Atasay Kamer kaderine rıza göstermiş, olanları olduğu gibi kabul etmiş ama yaşam koşullarını hep sorgulamış. Hatta sadece sorgulamakla kalmayıp düşüncelerini eyleme dönüştürmüş. Belki de düşüncelerini eyleme dönüştürmesiydi, Atasay Kamer'i başarıya götüren yol. İnsanoğlu her zaman kaderine boyun eğer ama çok azımız yaşam statüsünü iyileştirmek adına cesurca atılımlarda bulunuruz. Kitap yalın bir anlatımla, okurun beğenisine sunulmuş. Ayrıca, Atasay Kamer'in otobiyografisini okurken, tarihin tozlu sayfalarında kalmış " Milli Mücadele " yıllarına da fotoğraflar eşliğinde şahit olacaksınız. Artık Atasay Kamer kimdir denilince benim nazarımda, kuyum sektöründe bir marka ismi değil çocuklarına, dünya yaşantısının asıl maksadının Kuran'da yazdığı gibi Allah'ı bilmek olduğunun bilincini aşılayan, sektörde ki çalışanlarına, arkadaşlarına ve çevresine hem maddi, hem de manevi yardımlarda bulunan yaşantısı gereği varlıklı gözükse de, Allah nazarında son derece mütevazi bir kul diye anımsayacağım. Değerli okurlar kitabı ben çok beğendim. Okumanızı tavsiye ederim...

Kitaptan 16 Alıntı

Serpil Ağ 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir Duayen
Kendisine faydası olmayan kişinin, kimseye faydası olmaz.

Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 224 - Atasay Kuyumculuk)Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 224 - Atasay Kuyumculuk)
Serpil Ağ 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" Düşündüğünüzden de mesulsünüz. "

Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 265 - Atasay Kuyumculuk)Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 265 - Atasay Kuyumculuk)
Serpil Ağ 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" Allah zulmetmez; siz kendi ellerinizle yaptığınızın karşılığını bulursunuz. "

Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 253 - Atasay Kuyumculuk)Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 253 - Atasay Kuyumculuk)
Serpil Ağ 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" Kara günün ömrü az olur. Yeter ki biz gönlümüzü karartmayalım. "

Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 256 - Atasay Kuyumculuk)Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 256 - Atasay Kuyumculuk)
Serpil Ağ 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevgili Dedem
Cebinden yardım için çıkan her bir kuruş seni azaltmaz, seni daha zengin kılar.

Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 5 - Atasay Kuyumculuk)Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 5 - Atasay Kuyumculuk)
Serpil Ağ 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" Sana kötü bir isnatta bulundular ve bu senin zoruna mı gitti? Hiç gitmesin. Eğer o isnat ettikleri şey kötüyse, sende varsa, kendini düzelt. Eğer yoksa, o söz sana değildir; üzerine alınma. "

Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 259 - Atasay Kuyumculuk)Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 259 - Atasay Kuyumculuk)
Serpil Ağ 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kuran-ı Kerim 25. Furkan Suresi'nin 23. ayeti, " Hakiki fail olarak açığa çıktığımızda, yaptıkları bütün hayırların kendilerine ait olmadığını fark ederler! " der.

Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 280 - Atasay Kuyumculuk)Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 280 - Atasay Kuyumculuk)
Serpil Ağ 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayat Dersleri
Babam, tecrübenin nasihatten yeğ olduğunu biliyordu.

Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 71 - Atasay Kuyumculuk)Altın Çocuk - Altıncı Çocuk, Atasay Kamer (Sayfa 71 - Atasay Kuyumculuk)
2 /