Kitap
Altın Galaksi

Altın Galaksi

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.0
427 Kişi
944
Okunma
357
Beğeni
5,8bin
Gösterim
313 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 52 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Altın Kitaplar Yayınları · 1983 · Karton kapak
Diğer baskılar
Vakıf ve İmparatorluk
Altın Galaksi
Vakıf Ve İmparatorluk
Foundation and Empire
5 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺36,04
9.0
10 üzerinden
427 Puan · 46 İnceleme
fazi
Vakıf ve İmparatorluk'u inceledi.
284 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Asimov okumalarına tam gaz devam ediyoruz. Yayımlanma tarihine göre 2. kitap olan Vakıf ve İmparatorluk su gibi aktı gitti. İlk olarak, 1945'de yine bir dergide 2 bölüm olarak yayınlanmış eser. Biz de yine 2 bölüm olarak okuyoruz. İlk bölüm "General", ikinci bölüm ise "Katır." Benim açık ara en sevdiğim bölüm zaten Katır oldu. Oraya tabi ki geleceğim. Kitaba elimdeki kapak tasarımı dışında başka bir tasarım da yapıldığını öğrendim. Ben kapakta Katır'ı görmeyi tercih ederdim. Bu yüzden o tasarımı daha çok sevdim. Onu buraya bırakıyorum. hizliresim.com/7fgwbvl Şimdi yine ilk kitaba yaptığım gibi (#130011719) iki bölümü de ele alarak ilerleyeceğim. İlk bölüm General; geçen 200 yılın sonunda tüm galaksinin en güçlü devletlerinden biri olan Vakıf'ın 100 yıllık serüvenini anlatıyor. Karşı karşıya kaldığı tehlikeleri atlatmış olan Vakıf bu kez bir general olan Bel Riose ile sınanır. İmparatorluk'un Vakıf ile yüz yüze gelen ilk generalidir Riose. İmparatorluk çürümeye devam etse de hâlâ Vakıf'tan daha güçlüdür. Lathan Devers adlı tüccar, Riose tarafından ele geçirilir. General'in amacını daha yakından anlamaya çalışan Devers burada Ducem Barr ile karşılaşır. Barr, ailesine zarar veren Vali'yi öldürmüş bir Siwennalı'dır. Kendine şantaj da yapan Riose'a danışmanlık yapar Barr. Devers ile Barr arasında tahmin edilemez şeyler olacaktır. Hasta İmparator Cleon'un bir general tarafından tehdit altına alınıyor oluşu Galaktik İmparatorluk'u nasıl etkileyecektir? İkinci bölüm Katır; benim en merakla okuduğum kısım oldu. Karakteri çok sevdim ve Asimov'un böylesi bir karakteri yaratmış olmasına hayran kaldım. Gerçek adı hiçbir zaman açıklanmayan, bu takma isim ile anılan "mutant" bir karakter Katır. Ebling Mis adlı bir Ruhbilimci ile arasında yaşanan şeyler hiç hafife alınacak gibi değil, bu da Katır'ın neler yapabileceğini merakla okutuyor. 300 yılda, Hari Seldon tarafından öngörülen dört engeli de aşan Vakıf'ta işler çığrından çıkıyor ve Seldon'ın muhteşem matematiği bir mutantı öngöremiyor! Yüzyıllar boyu Seldon Plânı'na göre hareket eden Vakıf peki şimdi ne yapacak? İkinci Vakıf var mı ve varsa nerede? Birinci Vakıf'ta yaşanan şeylerden haberdar mı onlar da? Bu sorularla bitirdim ben Vakıf ve İmparatorluk'u. Şimdi gelelim benim fikirlerim ile Vakıf ve İmparatorluk'tan yaptığım çıkarımlara: * İnsan geçmişte yaşadığı şeyleri unutmaz ve eline bir fırsat geçerse mutlaka geçmişin intikamını alır. * Duygular hayatımızın çok önemli bir kısmını oluşturur. En sert en ruhsuz insanın bile kendini zayıf hissedeceği anlar vardır. * Diktatör her zaman diktatördür. Ne kadar yaşlanırsa yaşlansın, ne kadar hasta olursa olsun hep diktatör olarak kalır. * Bazen bilim de yanılır. (Ama bazen!) Serinin ikinci kitabı benim için çok keyifliydi. İkinci Vakıf'ı okumayı iple çekiyorum. Katır'ı daha çok okumak, İkinci Vakıf ile mücadele edecekse buna şahit olmak istiyorum.
Vakıf ve İmparatorluk
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
31
Aylin Büyüksavaş
Vakıf ve İmparatorluk'u inceledi.
284 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Vakıf serisinin 2. kitabı Vakıf ve İmparatorluk otorite figürlerine göre değişen yönetim anlayışı , güç çatışmaları ,adalet ve eşitlik kavramları ile ticaret, teknoloji, ekonomi gibi toplumun vazgeçilmez yapı taşlarını iredeleyerek, bir medeniyetin güç kazanma ve kriz durumları ile baş etme sürecini bilimkurgusal öğelerle birlikte resmediyor.Önemli olayları yaşanırken değil, kişilerarası diyaloglar sırasında öğrenmek, olay akışından çok düşünce ve fikir alışverişlerinin ön planda olması sebebiyle ağır bir işleyişe sahip olsa da, ulaşılan nokta, yaşanılan sürpriz gelişmeler ile çıkarımlar etkileyici ve merak uyandırıcı nitelikte. Hari Sheldon Psikotarih Bilimi ile Galaktik İmparatorluğun çökeceğini ve bu çöküş döneminden sonra İkinci Galaktik İmparatorluk kurulana kadar 30 000 yıl süren bir Barbarlık döneminin yaşanacağını öngörmüştü. Bu süreci 1000 yıla indirmek için şuana kadar öğrenilen tüm bilgilerin kaydedildiği bir Vakıf ile galaksinin diğer ucunda ikinci bir Vakıfın kurulmasını sağladı. İlk kitap ilk Vakıf'ın 200 yıllık sürecini anlatırken, ikinci kitap 200 yıldan sonra aralarında 100 yıl bulunan iki dönemi anlatıyor. İlk kısım, Vakıf'ın gelişmesi ve teknolojik üstünlük sağlaması sebebiyle, eski gücünü kaybeden İmparatorluğun dikkatini çektiği bir dönemi anlatıyor. İmparatorluğun generallerinden Bel Riose sahip olduğu kaynaklar sebebiyle Vakıf'a saldırmak üzere harekete geçer. Hari Seldon'un öngördüğü krizlerden biri olarak değerlendirilen bu durum, galakside gittikçe güç kazanan Vakıf'ı İmparatorlukla karşı karşıya getirir. İkinci kısım 100 yıl sonrasında geçiyor. Tüccarlar Birliği eski gücünü ve yönetimi kaybetmiş, başka gezegenlere sürülmüştür.Katır lakaplı bir kişi ise gezegenleri hiç savaşmadan ele geçirmektedir. Kimsenin yüzünü görmediği Katır'ın bunu nasıl yaptığına yönelik spekülasyonlar olsa da, kimse gerçeği bilmemektedir. Stratejik bir planlama ile Vakıf'a doğru harekete geçen Katır kimdir ve ne planlamaktadır? Sonu tahmin edilebilir olsa da, özellikle ikinci yarısından itibaren hareketlenen, sayfaları merak ve heyecanla çevirdiğim bir kitap oldu. Sayesinde keyifli bir okuma süreci geçirdiğim angelsbooks ile birlikte hız kesmeden 3.kitapla devam ediyoruz.
Vakıf ve İmparatorluk
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Sevooo
Vakıf ve İmparatorluk'u inceledi.
284 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Vakıf serisini ikinci kitabi "Vakıf ve Imparatorluk" Ilk eserde vakıf vir çok tehlikelerle karşı karşıya kalmış ve bu tehlikeleri Psikotarihci olan Hari Seldon 'un öngördüğü şekilde atlatmış ve hep kazana Vakıf olmuştu. Vakıf ve İmparatorluk kitabında da işlerin böyle gideceğini ve ne olursa olsun Vakıfın kazanacağını düşünüyor herkes , ama gelin görün ki işler pek de öyle gitmiyor. Kitaba renk ve heyecan katan bir karakterle tanışıyoruz bizler dee Bu karakterr tabi ki dee meşhur katır Ben de kitabı okurken yok canım Katır sa kimmiş Vakıf bunu da halleder sonuçta Hari Seldon bunu da öngörmüştür heralde demiştim. Peki gerçekten de Hari Seldon bunu da öngorebilmiş miydi ? Peki bu olaylarda İkinci Vakıfın görevi nedir ? Katır denilen kişi kimdir ? Bunlar benim kitabı okurken aklımda beliren sorulardı ve bu sorulara cevap aramak ve bu soruların cevabıni öğrenmek kitaba daha da heyecan katıyor bence Ha bu arada merak etmeyin bu soruların hepsine bir cevap buluyorsunuz. Ben kitabı çok beğendimm özellikle de sonunu Sizlerede iyi okumalar.
Vakıf ve İmparatorluk
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Kemal Berkay Buran
Vakıf ve İmparatorluk'u inceledi.
286 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
VAKIF VE KATIR
Evet geldik Vakıf serisinin okuma sırasında ikinci kitabı olan Vakıf ve İmparatorluk kitabına. Asimov incelemelerimde tekrar tekrar belirttiğim üzere bu adam çok kaliteli yazıyor, çok karizmatik yazıyor. Okurken gerçekten de akıp gidiyor kitap ve o dünyada kendinizi çok rahat bulabiliyorsunuz. Einstein 'ın "3. Dünya Savaşı'nda hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum ama 4. Dünya Savaşı taş ve sopalarla olacak" sözünü niteler şekilde olan bu seride artık insanlık bütün uzayın hakimi olmuş ve galakside de kendi arasında bölünmeler yaşıyor. İmparatorluk dediğimiz kavram bir zamanlar bütün galaksiye hükmeden eskilerin Roma İmparatorluğuna çok benzer halde bir devlet ve onlarla şimdilerin İsrailine çok benzer halde olan Vakıf arasında olayların kızıştığı anlarda başlıyor kitap. İnsanlık ilerledikçe teknoloji gelişmiş ve teknoloji geliştikçe barbarlık ve savaşa meraklılık hat safhaya ulaşmış halde buluyoruz kendimizi. En sonunda da elinde teknolojinin son hali olan nükleer teknolojiye çok hakim Vakıf ve savaşlar çıktıktan sonra teknolojik olarak daha da gerileyen diğer gezegenlere hakim küçük krallıklar savaşa hazırlanırken kitabımız başlıyor. Merak etmeyin bende spoiler olmaz. Psikotarih denilen bir bilim dalı var Vakıf Serisinde. Tek tek bireylerin eylemlerini önceden tahmin etmeye kalkışmadan, insan kitlelerinin hareketlerini yöneten yasaların matematiksel analizi ve geleceğin olasılıksal olarak tahmin edilmesi diyebiliriz kısaca. Bu kitap sadece bir bilim kurgu değil arkadaşlar aklınıza bunu kazıyın. Sosyolojik olarak da kesinlikle incelenmesi gereken şeylerin olduğu bir kaynak. Toplum nasıl yönlendirilir? Toplumu etkileyen şeyler nelerdir? Para ve Din’in toplum üzerindeki etkisi tarih içinde neleri değiştirmiştir? Zaten yazarımız da daha önce belirttiğim gibi Roma İmparatorluğu tarihinin büyük bir hayranı ve çok sayıda göndermelerle bizi selamlıyor. Kitapta aynı önceki kitap Vakıf gibi sürekli zamandan zamana atlıyor ve bizim büyük resmi görmemizi sağlıyor. Belki de bir bakıma böyle olması daha iyidir tabi ona da siz karar vermeniz gerekli. Vakıf incelememe de buradan ulaşabilirsiniz:#80347129 Daha önce de belirttiğim gibi psikotarih alanında uzman olan Hari Seldon’ın bin yıllık bir galaksi tahmini var ve o bininci yıla ulaşana kadarki öykümüz bizim bu Vakıf Serisi. İki bölümden oluşuyor ilki “Ölü El” ve İkincisi “Katır”. Katır bölümünün başları biraz sıkıcı olsa da ilerledikçe tekrarda heyecan artmaya başlıyor ve sizi kendine bağlıyor. Keşke bu kadar uzun süreli bir tahmin yapmasaydınız Seldon bey. Çünkü serinin bin yılı anlatmaya çalışması nedeniyle bireylere çok fazla odaklanamıyoruz ve bazı karakterlerin derinlik kazanamamasına sebep oluyor bu durum. Serinin önceki kitabı Vakıf kadar etkileyici olmasa da iş görür ve elle tutulur bir devam kitabı olan Vakıf ve İmparatorluk bizi muhteşem bir üçüncü kitap olacak olan İkinci Vakıf’a iyi hazırlıyor.
Vakıf ve İmparatorluk
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
51