Altın Gözlü Kız

8,6/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
812 gösterim
Bu kitap birbirini tamamlayan, kadın ve aşkı farklı yönleriyle ele alan iki romandan oluşmuştur. 

İki kitap olan Langeais Düşesi, kadın ruhunun, kadının ve erkeğin aşkla bakışındaki farklılıkların çapraşık bir manzarasını gözler önüne serer. 

Balzac, Langeais Düşesi'ni çağın ünlü bestecisi Franz Liszt'e armağan ederken, bu romanı belkide ateşli bir aşkın baş döndürücü, içli. Acı ezgilerine benzettiğini belirtmek istemişti. 

Kitabın sonunda karşılaşılan sürpriz ise, bir çok eleştirmene göre, bu hikayenin ünlü ressam Delacroix'e ithaf edilme sebebidir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2004
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789752820197
 • Çeviri:
  Vahdet Gültekin
 • Yayınevi:
  Kastaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mujurey 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Balzac'ın İnsanlık Komedyası'na, Cemil Meriç'in açtığı kapı olan Altın Gözlü Kız'ı okuyarak giriş yaptım.

On Üçlerin Romanı'nın üçüncü ve son kitabı olarak bilinir, Altın Gözlü Kız. On Üçlerin Romanı ise Balzac'ın 1833 ile 1835 yılları arasında yazdığı ve "Paris Hayatından Sahneler" in içinde yer alan üç bölümlük eserinin adıdır. Bu eserde üç kısa roman yer alıyor: Ferragus, Langeais Düşesi ve Altın Gözlü Kız.

Belki de Balzac'a başlanacak en kıytı köşeden başladım. Ama Cemil Meriç'in bu çevirisinin çok kıymetli olduğunu biliyordum ve İletişim Yayınları'nın bu çeviriyi tekrardan edebiyatımıza kazandırdığını öğrenince önceliğimi bu kitaba verdim. Kitabın Başında Mahmut Ali Meriç'in bir sunuşu ve daha sonra Cemil Meriç'in bir önsözü var (Cemil Meriç'in bu "önsözü" aslında Balzac hakkında yapılmış çok kapsamlı bir etüdün kırpılmış versiyonu).180 sayfalık kitabın 90 sayfasını tutan bu ön bilgilendirme Balzac hakkında çok aydınlatıcıydı. Belki Balzac'a başlamak için en uygun roman Altın Gözlü Kız olmayabilir fakat bu önsöz, Balzac'ın ehemmiyetinin idraki için okunması gerekli bir çalışma.

Altın Gözlü Kız'a gelecek olursak eğer. Romanın ilk sayfaları Paris'in sosyolojik çözümlemesini yapar. Toplumun çürümüşlüğü, uzun tasvirler ve analizler ile anlatılır. Bu kısım bana şimdilerde İstanbul'u anımsattı. Daha sonra ise garip bir aşk hikayesi örülür. Bu kısım benim için fazla etkileyici olmasa da gizemli yanı hikayeyi ilginç kılmıştı. Cemil Meriç'in yorumu ise: "...bu, hacim bakımından küçük, muhteva bakımından çok zengin kitapta bir şehrin nasıl otopsisi yapıldığını öğrenmemizdendir. Altın Gözlü Kız, dehanın ebediyete armağan ettiği tılsımlı abidenin mütevazı fakat karakteristik bir cephesidir; maceranın romantik bir eda arz etmesi, aşk, esrar, ölüm korkusu dolu sahneler, Şark şiirinin bütün ihtişamıyla ışıldayan bir dekor, eserin nezaheti ve sanatın kutsal ışığı içinde güzelleşen memnu ve çirkin bir sevgi, muharririn tezatlarla nasıl oynayabildiğini, hayatı bütün cepheleriyle nasıl tasvir edebildiğini göstermesi bakımından çok enteresandır," şeklindedir. (Jurnal II, 7 Ağustos 1983)

İnsanlık Komedyası, keşfetmek istediğim bir dünya ve Altın Gözlü Kız benim için doğru kapı oldu.

Kitaptan 4 Alıntı

Orada çehreler kibrin dişleriyle kemirilmiş, solup sararmıştır. Orada bir damla samimiyet bulamazsınız. Zaten mütemadiyen zevk peşinde koşanların can sıkıntısıyla karşılaşmaları tabiî değil midir?

Altın Gözlü Kız, Honore De BalzacAltın Gözlü Kız, Honore De Balzac
Mujurey 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Zaman onlar için müstebit [despot] bir hükümdardır. Daima ellerinden kaçar, onu ne genişletebilirler, ne tahdit edebilirler [sınırlayabilirler]. Hangi ruh içtimai sefaletlerin yükünü taşımak, içtimai sefaletleri taşımak, mükafatlandırmak veya cezalandırmak gibi yıpratıcı işlerle uğraşır da, temiz, faziletli, civanmert kalabilir? Ve netice olarak hangi sima böyle bir hayat seyri içinde güzelliğini koruyabilir?

Altın Gözlü Kız, Honore De Balzac (Sayfa 107 - İletişim Yayınları)Altın Gözlü Kız, Honore De Balzac (Sayfa 107 - İletişim Yayınları)
Mujurey 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sanatkar siması, daima ölçülerin dışında, budalaların ideal güzelliğe şart diye koştukları çizgilerin altında veya üstündedir. Hangi kudret bu simaları tahrip eder, diyeceksiniz? İhtiras. Ve Paris'te bütün ihtiraslar şu iki kelimenin içinde erir: Altın ve zevk.

Altın Gözlü Kız, Honore De Balzac (Sayfa 110 - iletişim Yayınları)Altın Gözlü Kız, Honore De Balzac (Sayfa 110 - iletişim Yayınları)
Mujurey 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Çok yamandır" cümlesi siyasette, aşkta veya servette ikbale erişenler hakkında söylenen en büyük medihtir [övgüdür].

Altın Gözlü Kız, Honore De Balzac (Sayfa 126 - İletişim Yayınları)Altın Gözlü Kız, Honore De Balzac (Sayfa 126 - İletişim Yayınları)