Altının Gücü Tanrılara Karşı'nın Yazarı

9,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
541 gösterim
Peter L. Bernstein Altının Gücü'nde insanlık tarihinin en müthiş saplantılarından birini, altın tutkusunu anlatıyor.

Altının tarihin bilinen en eski çağlarından bu yana hem ilham kaynağı hem de yıkıcı bir güç olageldiğini; en güzel sanat eserlerini süslediğini, olağanüstü acımasızlıklara neden olduğunu, ekonomileri yıpratıp parçalara ayırdığını, kralların ve hükümdarların kaderini belirlediğini, en mağrur sahiplerini trajik sonlara sürüklediğini hepimiz biliyoruz.
Bütün bu insanlar altına sahip olduğunu düşünüyordu, oysa gerçekte altın onlara sahip olmuştu. Altının gücü buydu.

Tanrılara Karşı'nın yazarı Bernstein, Altının Gücü'nde bu kez bizleri Yason'un altın pöstekisiyle başlayan, Midas'tan Hz. Musa'ya, Kolomb'dan İnka İmparatoruna, California'daki altına hücum furyasından bugünün modern finans dünyasına kadar uzanan muazzam bir yolculuğa çıkarıyor.

Romantik efsanelerden çok, cüretkar araştırmalara dayanan, para ve iktidar mücadelelerinin tarihine eğilen Bernstein sonuç olarak altının gerçek önemi ve değerinin insan ruhunda uyandırmaya devam ettiği sonsuz ihtirastan kaynaklandığını ve bunun kendimizle ilgili gerçekleri ortaya çıkardığını öne sürüyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2007
 • Sayfa Sayısı:
  308
 • ISBN:
  9789758535552
 • Çeviri:
  Levent Konyar
 • Yayınevi:
  Scala Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
ramazan k. 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Altın üzerinden bir dünya tarihi okuması olarak adlandırıyorum bu kitabı. Avrupa yayılmacılığının başlangıcını, yerel krizleri -Portekiz ve İspanya-, kapitalizmin yayılışını, Avustralya'ya ve Kalirfornya'ya altın akınları ve bölgenin iskana açılması, altın para/standardı sistemi, ve standardın yıkılarak ABD'nin yükselişi. Güzel kitap.