Amatör Psikanalizi

8,5/10  (8 Oy) · 
38 okunma  · 
9 beğeni  · 
689 gösterim
Psikanalizin doğasını pek çok eserinde derinlemesine kaleme alan psikanaliz ekolünün kurucusu Freud, bu sefer, uzman olmayanların, bir başka deyişle "alaylıların" psikanaliz yapmaları konusundaki düşüncelerini paylaşıyor. Freud bu kitapta, tıbbi eğitimin psikanalistler için gerekli olmadığını söylerken amatör psikanalizine liberal bir bakış açısı getiriyor. Psikanalistlerin hekim olup olmama gereklilikleri üzerine yayımlanmış bu eser, hiç şüphe yok ki konunun tarih içindeki ele alınış biçimleri bakımından son derece önemli.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2015
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786050204568
 • Orijinal Adı:
  Die Frage der Laienanalyse
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Samet Ö. 
 01 May 00:48 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Amatör psikanalizinde o dönemde türemeye başlayan amatör, doktor lisansı olmayan psikanaliz tutkunlarının Freud üstadın görüşleriyle olması gerektiği yere oturtulduğunu görüyorsunuz. Ben de psikiyatri meraklısı olarak psikanalize büyük bir ilgi besleyen amatör psikanalistlerden sayılırım. Kitap sorular ve sorgular üzerinden ilerliyor. Psikanaliz amatörlere bırakılmayacak türden mühim bir bilimsel yöntem midir yoksa herkesin az çok bilgi sahibi olması gereken bir hazine midir? Bu konuda Freud ile aynı düşüncedeyim. 6 senelik tıp eğitiminin yüzde 99.99'luk kısmının bir psikiyatristin hiç ama hiç işe yaramayacağını da biliyorum. Doktorluktan ve psikolojiden ayrı ve saygın bir bilim dalı olması bence en uygun seçenek. İleride fark yaratan bir psikiyatrist olma ümidiyle 6 senelik yorucu eğitime katlanmayı göze alacak kadar sevdiğim bu alanda, ülkemde de bilimsel atılımlar yapılmasını umuyorum. Hangimiz insan davranışlarının sebeplerini ve kaynaklarını öğrenmek istemez ki?

Ieyasu Tokugawa 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitap ana çerçeve olarak psikanaliz hekimlerin tekeline bırakılmalı mı bırakılmamalı mı tartışması üzerinden ilerliyor fakat Freud bu vesileyle pskianalizin temel bilgilerini anlatmış. Birtakım kavramları, psikanaliz tedavisinin ana hatlarını belirtmiş. Temel bilgi edinilmesi açısından meraklısına güzel bir kitap.