Amcanın Rüyası

7,9/10  (43 Oy) · 
134 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.700 gösterim
İhtiyar ve hasta, makyajla kendisini gizlemeye çalışan, eğlence düşkünü bir prens. Asaletine ve parasına sahip olma hırsıyla prensle evlenmeye ya da kızlarını ona vermeye çalışan, bu sayede sosyeteye karışma hayalleri küçük bir kent burjuvazisi.rnDostoyevski keskin gözlem gücünü bu sefer Çarlık Rusyası’na yöneltiyor. İnsanların değerlerinin sahip oldukları köylüler ve toprakla ölçüldüğü kıyıcı ortamın canlı eleştirisi!
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789944184519
 • Çeviri:
  İnci Kara
 • Yayınevi:
  Antik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasemin Bektaş 
 06 Oca 22:18 · 8/10 puan

Dostoyevski'nin Rus sosyetesini eleştirdiği güzel bir öykü olan Amcanın Rüyası'nı daha en baştan okurken aslında paraya, ün ve şöhrete verilen önemin sosyetik olma çabalarının günümüzde ve halen dünyanın hiç bir yerinde değişmediğini anladım. Yazar kendi döneminde, insanların değerinin sahip oldukları toprak ve köylü sayısıyla ölçüldüğü kıyıcı ortamın da eleştirisini yapmış.
Bu öyküde olaylar ihtiyar,hasta ve eğlence düşkünü bir prensin Mordasov'a gelmesiyle başlıyor. Prens, çok güzel bir kızı olan ve onu zengin biriyle evlendirmeye çalışan hesapçı, yalancı ve dedikoducu bir annenin eline düşüyor. Sosyetenin düştüğü durum ve bu durum içinde sürekli bir yarış halinde olan insanlar, karakter çözümlemeleri açısından çok derine inilmese de mizahi bir dille anlatılmış.Tavsiye ederim.

Herkesçe istenilen ama sadece sınırlı insanlarca sahip olunmasını uygun kabul eden Mordosov sosyetesinin ihtiyar ve hasta prensin zaaflarından yararlanmaya çalışması. Ve bu uğurda düşündügü senaryolarını geçmişin bazı tecrübelerinin vermiş olduğu rahatlıkla uygulamaya çalışan bir kadın ve tabi beklenmeyen bir son

İsmail Altun 
 06 Oca 11:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dostoyevski Amcanın Rüyası kitabında yine hem çok farklı bir dille anlatıyor hemde okuyanları şaşırtıyor Yaşlı bunak ama çok zengin bir adam mahallede onunla evlenmek isteyen aç gözlü kurnaz kadınlar bizim ihtiyarı kafalayıp servete konmak istiyorlar nede olsa bizim ihtiyarın bir ayağı çukurda anne olacak kadın kızına kapatmak istiyor kendisi sosyete güzeli olacak kızda güya adamı istemiyor ama yan cebime koy zavallı ihtiyar kızı gördü mü kendinden geçiyor ama bir türlü gerçek olmadığına bir rüya olduğuna inanıyor gerçekten hem komik hem anlamlı hemde farklı bir dil ile anlatılan kısa ama ibret dolu bir öykü Dostoyevski hayranlarını tatmin edecek bir eser okuyan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

Esma Tezgi 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Bol entrikalı, yozlaşmanın mizahi bir dille anlatıldığı Dostoyevski eseri. Ben kitabı beğendim okuması zevkliydi ve karakterler-olaylar ilgimi çekti. Kitabın sonu biraz beklediğim gibiydi biraz da sürpriz oldu ve kitaba yakışan bir son olmuş kesinlikle. Dostoyevski seven biriyseniz okuduğunuza pişman olmayacağınız güzel bir yapıt.

Oda Yayınları'ndan çıkan çevirisini okudum ben, çok kötü değildi ama ruhtan biraz yoksun bir çeviriydi. Bazı cümleler sadece çevrilmişti, diğer cümlelere ya da ahenge uydurulmaya çalışılmamıştı. Genel olarak güzel olsa da bazı yerlerde eksikliğini belli eden bir çeviriydi.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...2/amcaminruyasi.html

Ozlem Ozdemir 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Mizahi bir dille anlatılan Dostoyevski'nin bu eseri bir çırpıda okunuyor. Kitabın sonu tahmin ettiğim gibi oldu. Öyle ki kitabı elimden bırakamadım. Dostoyevski seven biriyseniz okuduğunuza pişman olmayacağınız güzel ve sürükleyici bir kitap.

Can Doğruyol 
14 Tem 2013 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

insan yaşlanınca köpeğin maskarası olurmuş,ispatını bu kitapta yapmış üstad

İlker Gülenoğlu 
20 Şub 11:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta yaşanan olaylar küçük bir kasabada geçiyor. Yazar, bu taşra kasabasında yaşayan insanların hayatlarındaki yaşantılarını eleştirel ve alaycı bir bakış açısıyla anlatırken ortaya aynı zamanda komik bir hikâye de çıkarmış. Roman 1859 yılında yazılmış olmasına rağmen oluşturulan karakterler günümüzde de karşımıza sıklıkla çıkabilecek özellikler taşıması nedeniyle etkileyici olmuş.

Hanna 
2 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Amcamın rüyası para ve ün budalası Marya Aleksandrovna'nın şehre belirsiz bir sebeple gelen yaşlı bir prensle kızını evlendirmek istemesini ve bu uğurda her şeyiyle deyim yerindeyse savaşmasını anlatır. Yaşını almış prensin akli dengesi yerinde değildir, yaptığı çoğu şeyi unutur ve kolayca kandırılabilecek zavallı bir tiptir. Annesinin onu prensle evlendirmek istediği kızı Zina hakkında ise zaten dedikodu ve nispeti seven Mordasov halkı epeyce hikaye uydurmuştur. 20'lerini geçtiği halde evlenmeyen ve hakkındaki hikayelere doğruluk payı veren Zina'yı annesi analık duygularıyla hem evlendirip hakkında konuşulanları bitirmek hem de prensin servetiyle hayatını kurtarmasını istemektedir. Ancak prensin saflığından ve onu kullanarak servetinden faydalanmak isteyen sadece Marya Aleksandrovna değildir. Mordasov halkı Marya'nın planları karşısında boş duracak ve nefret ettikleri Zina'nın gözleri önünde soylu bir prenses oluşunu izleyecek değiller. Planların hazırlanışı uygulanışı ve çöküşünü okuyacaksınız. Şahsen Zina'yı başlarda saf ve temiz bulurken sonlara doğru onun tam bir "anasına bak kızını al" vakası olduğunu anladım. Kitap güzel ve sürükleyici bir konu üzerinde duruyor. Zaman geçirmek için okuyabileceğiniz çerez niteliğinde bir kısa bir hikaye.

Kitaptan 24 Alıntı

Yasemin Bektaş 
05 Oca 09:20 · İnceledi · 8/10 puan

Karşısındaki ister kadın isterse erkek olsun, onu yok etmekten çok, sürekli bir endişe ve korku halinde tutmayı tercih eder. Zeka ve siyaset de budur zaten.

Amcanın Rüyası, DostoyevskiAmcanın Rüyası, Dostoyevski
Yasemin Bektaş 
06 Oca 21:23 · İnceledi · 8/10 puan

Her şey ölür Zinacığım, her şey, hatıralar bile... O yüce duygularımız da... Yerine ağırbaşlılık gelir.

Amcanın Rüyası, DostoyevskiAmcanın Rüyası, Dostoyevski

İnsanın karşısında canlı bir ölü bulunduğunu fark etmesi için yakından ve dikkatli bir inceleme yapması gerekiyordu.

Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 31)Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 31)

Kendi ilkelerinizle nelere karar verdiğinizi hatırlayın da ondan sonra başkalarını kınayın.

Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 96)Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 96)
Yasemin Bektaş 
05 Oca 14:03 · İnceledi · 8/10 puan

Sırası gelmişken şunu da söyleyeyim; geçenlerde, yaşadığınız yüzyıla hizmet etmek istediğinizden, köylülerinizi azat etmek niyetinizden bahsetmişsiniz. Bu gibi fikirleri hep şu okuduğunuz Shakespeare'inizden alıyorsunuz. İnanın bana Pavel Aleksandroviç, Shakespeare'iniz çoktan gününü doldurmuştur. Bugün yeniden dirilecek olsa bütün o zekasıyla yaşadığımız hayata zerre kadar akıl erdiremezdi.

Amcanın Rüyası, DostoyevskiAmcanın Rüyası, Dostoyevski

O anda bütün geçmişinin kalbinden koptuğunu, yeni, korkunç, tehditler dolu bir hayatin başlamakta olduğunu duyar gibi oldu.

Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 168)Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 168)
Rabia 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kader insanın başına dert açmaya görsün, artık onun darbelerinin ardı arkası kesilmez

Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 148 - Maviçatı)Amcanın Rüyası, Dostoyevski (Sayfa 148 - Maviçatı)
3 /