Amerika ve Amerikalılar

John Steinbeck

Amerika ve Amerikalılar Konusu

"Amerikada Amerikalıları yaratan bir şeyler oldu. Belki bu toprağın büyüklüğü, -yüce dağlar, gizemli çöller, dehşetli fırtınalar ve hortumlar- bütün dünyadan insanları kendine çeken, onları atalarından uzun, babalarından kuvvetli yapan; huzursuzca devinen bu ülkenin muazzam güzelliği ve haşinliği, Amerikalıları Amerikalı yapan bunlardı."rnOrta ve ileri yaştaki bir kuşağı çok derinden etkilemiş bir yazar Steinbeck. Fareler ve İnsanlar, Gazap Üzümleri, Bitmeyen Kavga gibi romanlarını okumayan, romanlardaki yoksul göçmen Amerikalıların acılarını içinde duymayan pek az kişi vardır. Herkes anlattığı sıradan insanlarda kendinden bir şeyler buluyordu. En büyük eserlerini otuzlu yıllarda veren Steinbeck dünya çapında üne kavuşarak tam bir halk kahramanı olmuştu. İkinci Dünya Savaşı sonrasında bu kez karşımıza tipik bir liberal Amerikalı olarak çıkan yazar bir yanıyla özgürlüklerden yana, demokratk, öbür yanıyla muhafazakar, milliyetçi ve ahlakçı bir portre çizmişti. Savaş sonrasında Amerikalılık ruhunu keşfe çıkan Steinbeckin Amerika ve Amerikalıları işte bu çabanın ürünü; aynı düşü paylaşmak için topraklarından kopup gelerek yepyeni bir toprağın ruhunu paylaşan insanların öyküsü.
Çevirmen:
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Tahmini Okuma Süresi: 14 sa. 20 dk.Sayfa Sayısı: 506Yayınlanma Tarihi: 2003İlk Yayınlanma Tarihi: 1966Yayınevi: Türkiye İş Bankası Yayınları
ISBN: 9789754584424Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.110 üzerinden
52 Puan · 15 İnceleme

Amerika ve Amerikalılar Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Betül

Betül

@mrszerda
·
18 Haziran 00:52
Puan vermedi
John Steinbeck
John Steinbeck
çoğunluğun
Fareler ve İnsanlar
Fareler ve İnsanlar
isimli tiyatrovari romanıyla tanıdığı Amerikalı bir yazardır. Çoğunluğun aksine yazarın yeri bende
Gazap Üzümleri
Gazap Üzümleri
ile olmuştu. Sonradan okuduğum
9 etkileşim
AYŞE...

AYŞE...

@1001_okur
·
19 Ağustos 2021 09:42
8/10 puan verdi
John Steinbeck emekçilerin tüm durumlarını gerçekçi ve samimi 1dille anlattığı öykü ve romanlarıyla dünya çapında elde ettiği başarının yanı sıra dönemin önde gelen yayıncıları tarafından aranan 1muhabir ve köşe yazarı olmuştur. "Ben Bir Devrimciyim" de Steinbeck in bu oluşum sürecini
38 etkileşim
Nursima Keskin

Nursima Keskin

@Nursima96
·
19 Mart 16:33
7/10 puan verdi
Kitabı okumadan önce adını gördüğümde farklı bir şeyler beklemiştim ama kitap adı ile içindekilerin ilgisi yok ilk yarısı çok akıcı ve güzeldi. Kitabın tamamını beğendim fakat ilk yarısı çok daha iyiydi bence. Roman ya da bir hikaye değil, kitapta geçenler John Steinbeck'in gazetelerde ve dergilerde yayımlandığı makalelerden oluşuyor. O günlerdeki savaşlar,sorunlar ,ekonomik kriz, politik olaylar,sefalet ve ırkçı ayrimcaliklardan tutun bir çok sorundan bahsediliyor. Ve başka güzel bir yönü de, bu kitapla beraber yazarı daha yakından tanıma fırsatı buluyorsunuz. Sadece o dönemlerle ilgili değil yazarın kendi hayatıyla ilgili yaşadığı sorunları da görüyoruz. Okunma sayısına baktığımda beğenmeyeceğimi düşündüm. Okuduktan sonra bu kadar az okunmuş olmasını anlamadım. Belki adından belki de başka bir şeyden, bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var o da, bu kitabın okunmaya değer oldugu.
17 etkileşim
Sessiz Okur

Sessiz Okur

@mbn1
·
22 Haziran 18:22
Puan vermedi
Herkese merhaba. Bu ay grupça okuduğumuz kitap Steinbeck'in deneme eseri Ben Bir Devrimciyim oldu. Kitabın ilk dört bölüm en ilgiyle ve keyifle okuduğum bölümlerdi. Bunlar; ✓Yürek Mekânları – Steinbeck, romanlarında geçen gerçek Salinas Vadisi ile ilgili bilgileri bizimle paylaşır.
6 etkileşim
Ayşe Nur

Ayşe Nur

@turanyazili
·
03 Haziran 2022 19:05
Puan vermedi
Kitabı kütüphaneden alırken hiç farklı bir düşünceyi temsil ettiğini düşünerek almadım ancak okurken beni gören insanlar bana düşüncemin sağ mı sol mu olduğunu iktidar fikrimin ne olduğunu soran birçok soru yönelttiler, dedim ki ne kadar da sığ bir düşünce; kitabın bunla alakası olmayıp derin düşüncelere daldığım satırlara şahit oldum, Amerika neymiş öğrendim, 1 mayısa gerçekten şahit oldum... öneririm
6 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 58.8
Erkek% 41.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

John Steinbeck
John SteinbeckYazar · 47 kitap
John Steinbeck, (27 Şubat 1902 - 20 Aralık 1968) ABD'li yazar. 27 Şubat 1902'de Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaleti Salinas kentinde doğdu. 20 Aralık 1968’de New York'ta yaşamını yitirdi. 1940 Pulitzer Ödülü ve 1962 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi gerçekçi roman-öykü yazarı. Bir ırgat ailesinin çocuğudur. Babası Prusyalı, annesi ise İrlandalı göçmen bir aileye mensuptur. Yaşıtları gibi o da küçük yaşlarda çiftçilik yaptı. 1920-1926 arasında aralıklarla Stanford Üniversitesi'ne devam etti. Öğrenimini sürdürebilmek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık gibi işlerde çalıştı. Okulu bitiremedi. Öğrencilik yıllarında başladığı yazmayı sürdürdü. Irgatlık ve işçilik yaparken edindiği deneyimler, eserlerinde işçilerin yaşamlarını gerçekçi bir dile anlatmasına büyük katkı sağladı. İlk romanlarından başlayarak hep işçileri, yaşam koşullarını, ilişkilerini anlattı. İlk kitabı " Altın Kupa " (1929). 1936'da yayınlanan "Bitmeyen Kavga"da tarım işçilerinin grevi ve bu greve önderlik eden iki Marksisti anlattı. Amerikan çalışma sistemine keskin eleştiriler yöneltti. Üçüncü kitabı "Fareler ve İnsanlar" 1937'de yayınlandı. Bu kez iki göçmen işçi arasındaki garip ve karmaşık ilişkinin öyküsünü anlatıyordu. Kendisine "Pulitzer Ödülü" getiren ünlü romanı "Gazap Üzümleri" 1940'ta sinemaya aktarıldı. II. Dünya Savaşı yıllarında daha çok ideolojik eserler verdi. İzleyen yıllarda politikadan uzak, eğlendirici yanı ağır basan duygusal öğelerin de yer aldığı eserler ve senaryolar yazdı.1962'de edebiyata katkılarından dolayı Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.

Amerika ve Amerikalılar Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Asım ÖZTÜRK

Asım ÖZTÜRK

@arabeskapachi
·
26 Ocak 20:24
"Kökleri çorak topraktaysa, hiçbir toplum iyi büyümez."
5 etkileşim
Asım ÖZTÜRK

Asım ÖZTÜRK

@arabeskapachi
·
13 Ocak 17:27
"Biz sefalete bolluktan daha çok alışıktık."
4 etkileşim
Asım ÖZTÜRK

Asım ÖZTÜRK

@arabeskapachi
·
17 Ocak 16:41
"Haksızlık bulaşıcı bir hastalık gibidir, mutlaka yayılır."
3 etkileşim
Asım ÖZTÜRK

Asım ÖZTÜRK

@arabeskapachi
·
18 Ocak 12:38
"Eğer şansın yaver giderse, bir öğretmen bulabilirsin ve bu şahane bir şeydir."
3 etkileşim
Asım ÖZTÜRK

Asım ÖZTÜRK

@arabeskapachi
·
15 Ocak 16:50
"Baba ve oğul birbirinin doğal düşmanıdır ve iki taraf da bu düşmanlığı koruduğu sürece daha mutlu ve daha güvende olur."
3 etkileşim

Amerika ve Amerikalılar İletileri

Tümünü gör
Ne zaman kütüphaneye gitsem ilk gittiğim raf Steinbeck rafı oluyor. Şimdiye dek bulduklarım;
Kaygılarımızın Kışı
Kaygılarımızın Kışı
Ben Bir Devrimciyim
Ben Bir Devrimciyim
Al Midilli
Al Midilli
Yukarı Mahalle
Yukarı Mahalle
Mektuplarda Bir Yaşam
Mektuplarda Bir Yaşam
Bitmeyen Kavga
Bitmeyen Kavga
💕💕🥹