1000Kitap Logosu
Amerikalı Tolstoy

Amerikalı Tolstoy

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
7.3
10 Kişi
35
Okunma
14
Beğeni
313
Gösterim
157 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 4 sa. 27 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Sel Yayıncılık · Ağustos 2017 · Karton kapak · 9789755708812
“Aslan denemeci”lerden Salâh Birsel, 1001 Gece Denemeleri’nin bu kitabında da yine uçsuz bucaksız söz denizlerinde pupa yelken seyrediyor, İstanbul’un sonbahar ağaçlarından Yüksekkaldırım’ın sokaklarına, gençliğin ne ince bilim olduğunu çakmış yazarlardan sezarların, çarların, sultanların hafiyelerine varıncaya dek yedi düvelden yedi bin konu üzerine kafa yoruyor. İnce kıyım bir deneme dersi de cabası: “Bir denemecinin işi kitaplarda, doğada ve de yaşamın içinde tık eden altını bulup çıkarmak, okurların gönlünde bir düşünce uyandırmaktır. Bunu yaparken, üstünü başını altın tozuna bular, kalemini de yaldız çanağının içine düşürürse oh, gel keyfim gel.” Yine kafamız karışacak ama ne gam! Ne de olsa “denemenin bir tanımı da çetrefil olmayan şeyleri çetrefil yapma sanatıdır.”
7.3
10 üzerinden
10 Puan · 4 İnceleme
Özlem
Amerikalı Tolstoy'u inceledi.
157 syf.
·
4 günde
Denemenin Babalarından Birinden...
Bu kitabı günlerce elimden bırakamadım. Neden? Çünkü kitabın her bir denemesinde Salah Birsel, yepyeni bir dünyanın yol haritasını çıkarıyor. Mizahi dilini de kullanarak altını çizdiği her bir yazar, şair, fikir merak uyandırıyor ve gidip o kişileri inceleme isteğine boğuyor insanı. Kitabın tek seferde okunup kitaplığın bir daha dönülmeyecek kitaplar bölümüne kaldırılması mümkün değil. Zaman zaman tekrar başvurularak okuma yolculuğunda rehber etkisine başvurulası bir kitap. Salah Birsel'in zaman zaman sivri zaman zaman hayranlığını ifade eden dili, en özgürlükçü yazı türü olan denemede kendini göstermekte. Genel kültürünün zenginliği ile insanı hayran bırakıyor kendisine. Yerlisinden yabancısına dek öyle engin ve objektif yargılara sahip ki okurunu etkisi altına alması kaçınılmaz. 1001 gece denemelerinin altıncısı olan bu kitaptan başlamak yanlış mıydı? Hayır ama keşke daha önce araştırıp okusaymışım diye de hayıflanmıyor değilim. Keyifli okumalar:)
Amerikalı Tolstoy
Okuyacaklarıma Ekle
9
Özlem Akbaş
Amerikalı Tolstoy'u inceledi.
157 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bir denemecinin işi kitaplarda, doğada ve de yaşamın içinde tık eden altını bulup çıkarmak, okurların gönlünde bir düşünce uyandırmaktır.” (syf 53) diyen Salâh Birsel’in her kitabından sonra zenginleşiyorum. Salâh Birsel ile Kadıköy-Bostancı arası sokaklarda gezerken japon elması, gülibrişim , mavi ladin, karadeniz ladini, mavi köknar, sedir ağacı, kurtbağrını gibi sık sık gördüğüm ama adını bilmediğim bitkileri tanıdım. Beyoğlu’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde “Doğunun En Büyük Elbise Mağazası” olarak bilinen Viyanalı Mösyö Tiring’in kendi adını taşıyan mağazasından haberdar oldum. Sokak adlarının şiirselliğine dikkat kesildim.Beyoğlu’nda Tomtomkaptan, Kazeviçe, Havahoş, Kasımpaşa’da Babahindi, Emekyemez, Masrafnazırı... Üsküdar’da Kargazarife, Lamekânihüseyin Çehov ve Tolstoy dostluğunu,Cemal Süreya’nın Apollinaire sevgisini öğrendim. Paris sokakların keşkekçibaşısı Zola’nın Rougon Macquart’ların üstünden Paris’i nasıl anlattığını gördüm. İlk tiyatro yapıtları başarısızlığa uğramış, Flaubert, Turgenyev, Goncourt, Daudet, Zola’nın birer “yuhalanmış yazar” olduğunu gördüm. Anlıyacağınız, çok şey öğrendim yine Salâh Birsel’den.
Amerikalı Tolstoy
Okuyacaklarıma Ekle
10
Sadık Kocak
Amerikalı Tolstoy'u inceledi.
157 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Siz bakmayın kitabın Amerikalı olmasına. İstanbul'dan, Kadıköy'den bir giriş yaptık ki... Ah, nasıl da özlemişim oraları. Herkesin gelip geçtiği, biraz oturup dinlendiği ya da kendine güzergah yaptığı yerde yıllarca yaşayıp oralara, gerçek güzelliğine aşık olduktan sonra oralardan ayrı kalmak ve şimdi oraları bir de mükemmel bir betimle okuyor olmak. Ah, be yar; dalıma bindi yokluğun... Sözü çok uzatmak istemiyorum. Aslında aklımda bir soru da vardı ama sonraya kaldı. Kendinize iyi bakın, keyifle okuyun..
Amerikalı Tolstoy
Okuyacaklarıma Ekle
7
Kitap okumak
Amerikalı Tolstoy'u inceledi.
157 syf.
·
41 günde
·
Beğendi
·
5/10 puan
Edebiyat vazgeçilmez bir tutku ise, edebiyat fakültesinde öğrenci iseniz, entellektüel bir kaynağa ulaşma arayışı içinde iseniz okuyun. Ortalama bir okuyucu için çok da cazip olmayabilir.
Amerikalı Tolstoy
Okuyacaklarıma Ekle
3