Amerikan Müdahaleciliği

9,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
230 gösterim
Bugün Amerikan müdahaleciliğinin ya da "insani müdahale" denilen şeyin gerçek anlamı nedir? ABD'nin dünyanın tek süper gücü olma yolunda kazandığı başarı insanlığın yararına mı zararına mı?

Devasa ideolojik aygıtlar (medya, eğitim kurumları vs.) soğuk savaşın ardından ABD'nin inşa ettiği dünya hegemonyasını insanlık değerlerini yüceltme başarısı olarak gösteriyorlar. Noam Chomsky bu devasa ideolojik aygıtların tekerine çomak sokmayı ilke edinmiş bir dünya entelektüeli olarak gerçeğin çirkin yüzünü cesaretle ortaya koyuyor. ABD bencil, acımasız ve kural tanımaz politikalarıyla dünya düzensizliğinin mimarıdır. İnsan hakları ihlalleri ancak ABD çıkarlarını tehdit ediyorsa "insani müdahalenin" konusu haline gelebilir. ABD himayesindeki işbirlikçi bölgesel güçler ise insan haklarını ihlal etme özgürlüğüne dilediklerince sahiptirler. Kural tanımaz güç kullanımı ve zulüm politikaları müthiş bir etik çürümeyi kışkırtırken, asgari düzeyde dürüstlükte ısrar eden vatandaşlar ve entelektüeller ne yapabilirler?

Chomsky bu sorunun yanıtlanmasının acil olduğunu ısrarla vurguluyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2001
 • Sayfa Sayısı:
  198
 • ISBN:
  9789758242146
 • Çeviri:
  Taylan Doğan
 • Yayınevi:
  Aram Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

"Ben sadece çok küçük bir gemiye sahip olduğum için korsan diye adlandırılıyorum sense aynı şeyi çok büyük bir donanmayla yaptığın için imparator olarak adlandırılıyorsun."

Amerikan Müdahaleciliği, Noam ChomskyAmerikan Müdahaleciliği, Noam Chomsky