Amida, Eğer Sana Gelemezsem

8,3/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
640 gösterim
Son dönem öykücülüğümüzün usta kalemlerinden Özcan Karabulut, okurlarının uzunca bir süredir beklediği romanını tamamladı.

Amida, Eğer Sana Gelemezsem, çok katmanlı, gerek boyutu, gerek ele aldığı konu/konular bakımından dev bir roman. Bu kitap, çalışan çocuklarla ilgili bir proje için Diyarbakır'a giden Arat'ın öyküsünü anlatıyor. Türkiye'nin politik çalkantılarla dolu dönemlerinde gençliğini yaşamış Arat, bir yandan çalışan çocuklarla ilgili çalışmalarını tutkuyla sürdürmekte, bir yandan da yıllardır süregelen edebiyat merakını artık hayata geçirmeye karar verdiğinden, bir roman yazmaya çalışmaktadır. İşleri nedeniyle çok sık seyahat eden Arat için Diyarbakır bir soru işaretidir; oraya ilk gidişidir bu. Böylece kent, Arat'ı büyüler adeta. Kitaplardan okuduğu, öğrendiği Amida'nın ruhu -bu gizemli ad kentin eski bir kadın hükümdarına aittir- Diyarbakır'da yaşamakta mıdır? Aşk, gizem, şiddet, sur… Bu kenti tanımak istemektedir Arat. Ama kent bir labirenttir, ucu bucağı yoktur. Sonunda orada başörtülü bir kadına âşık olur. Mutsuz evliliği içinde Arat'a tutunan bu kadına Amida diye seslenir Arat. Böylece korku, umut, aşk, peşlerini bırakmaz. Bütün bu olayları izlerken öykünün nereye varacağını merakla bekleriz.

Amida, Eğer Sana Gelemezsem, Türkiye'nin bugün yaşadığı pek çok soruna değinen, bütün bu çatışmaları deşmeye çalışan bir roman. Kürt sorunundan çalışan çocuklara, başörtüsünden çok kültürlülüğe, edebiyata, sendikalardan küresel politikalara uzanan bu yapıt, hemen söyleyelim, bütün bu tartışmalara taraf olmuş herkesi bir biçimde rahatsız ediyor.

Soluk soluğa okunacak, aşkla, barış duygularıyla, Diyarbakır'ın muhteşem gizemiyle dolu, ama yine de can yakıcı, önemli bir roman...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  324
 • ISBN:
  9789750709517
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Erhan 
24 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitabı bana çok değerli bir dostum hediye etti.
Arat, Diyarbakır'a sosyal bir proje için geliyor fakat tanıştığı türbanlı bir kadına aşık olunca kendini bambaşka bir dünyaya sokuyor. Arat, aşık olduğu kadını Diyarbakır'ın Amida'sıyla özdeşleştiriyor...
Bu kitabı okurken çok duygulandım. Ev arkadaşımın yaşadıklarına bizzat tanık olduğumdan, Arat'ın macerasının sayfalarını çevirirken sanki dostuma tekrar yaşatıyordum o günleri... Hüzünlendim... Herkeste aynı etkiyi bırakır mı bilmem ama okunmasını tavsiye ederim.

sezen 
24 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitapta Türkiye'nin tüm sorunları irdeleniyor. Kürt sorunu, işçi çocuklar, çevre baskısı, din, milliyetçilik vs... Ayrıca Diyarbakır tarihine ışık tutuluyor. Kentin kadın hükümdarı Amida'nın kişiliğinde Dilşa karakteri güçlendiriliyor. Akıllı ve meydan okuyan kadın Dilşa... Ben kitabı bir çırpıda bitirmiştim. Herkese tavsiye ederim.

Kitaptan 5 Alıntı

sezen 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsan yirmili yaşlarında yarın devrim yapacakmış gibi görüyor kendini. Şimdi mucizevi bir şekilde yaşıyor olduğunu düşünürken, o yıllarda devrim yapmaya soyunmanın gerçekte hayatta kalmak demek olduğunu anlıyor. Sonunda umutsuzca ve içgüdüsel olarak baskın çıkan, hayatta kalmak değil miydi?

Amida, Eğer Sana Gelemezsem, Özcan Karabulut (Sayfa 91)Amida, Eğer Sana Gelemezsem, Özcan Karabulut (Sayfa 91)
sezen 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kadınların gözlerini biraz olsun okuyabilen bir erkek, aşık bir kadının gözlerinin yalan söylemeyeceğini bilir. Amida ciddi, Amida'nın gözü kara. Amida, çizgi dışına çekilmişliğin bedelini yazarından isteyen bir roman karakteri.

Amida, Eğer Sana Gelemezsem, Özcan Karabulut (Sayfa 181)Amida, Eğer Sana Gelemezsem, Özcan Karabulut (Sayfa 181)
sezen 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Harlem'de beyazdım, Torino'da Arap, Bükreş'te Türk. Diyarbakır'da polise Türklüğümü beğendiremiyorum, Kürtlere devletin adamı olmadığımı anlatamıyorum. Bütün bunlar şaka gibi geliyor bana. Kim bilir, cehennem benim belki de. Bir milliyetçiliğin ötekini beslediği topraklarda benim gibi 'romantik marjinaller'e dönüşmekten başka çare kalmıyor. Küçük sessiz bir azınlık...

Amida, Eğer Sana Gelemezsem, Özcan Karabulut (Sayfa 149)Amida, Eğer Sana Gelemezsem, Özcan Karabulut (Sayfa 149)
sezen 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Geçmişte ideali uğruna canını verebilirdi; direkten dönmüş. Uğruna hayatını tehlikeye atacak militan bir sevgilisi olmamış; bir yaşantı eksikliği sayılabilir. Günümüzde davayla sevgiliyi buluşturmak zor.

Amida, Eğer Sana Gelemezsem, Özcan Karabulut (Sayfa 177)Amida, Eğer Sana Gelemezsem, Özcan Karabulut (Sayfa 177)
sezen 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Anadolu'yu düşün... Birlikte büyüdüğün Simla'nın Ermeni olduğunu çok sonra öğrenip şaşırıyorsun. Neden? Çünkü Simla sana kim olduğunu söyleyemiyor, arkadaşlığının bitmesinden korkuyor. Simla sana Ermeni olduğunu söyleseydi, ailen büyük olasılıkla onunla görüşmene izin vermezdi. Diyarbakır bir zamanlar Arapların hüküm sürdüğü bir kent değil miydi? Bize uzak olduğunu düşündüğümüz, aşağıladığımız bir kökten gelmediğimize nasıl emin olabiliriz?
İnsan saf bir ırktan geldiğine nasıl emin olabilir?
Emin olduğunu düşünelim, bu senin seçtiğin bir şey mi?Aileni sen mi seçtin? Senin kendini seçme şansın oldu mu? ... Diyeceğim şu: Genetik bir araştırma yapılsa, hepimizin akraba çıkacağından kuşkum yok...

Amida, Eğer Sana Gelemezsem, Özcan Karabulut (Sayfa 171)Amida, Eğer Sana Gelemezsem, Özcan Karabulut (Sayfa 171)