Amok Koşucusu (Cep Boy)

·
Okunma
·
Beğeni
·
530,8bin
Gösterim
Adı:
Amok Koşucusu
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
63
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057860422
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
"Artık biliyordum bunun hayat memat meselesi olduğunu ve neye mal olacağını. Fakat kadına ulaşabilmeme imkan yoktu. Bu fırtınalı, kaba saba adamın yani benim onun peşinden gitmem tabi ki kadını ürkütmüştü. İşte … Bir saniye! Bekleyin! Bu, birini öldürmeden uyarı gibiydi. Ben de kendi yok oluşuma doğru gittim. O bir hanımefendiydi! Ben ise bir Amok Koşucusu!”
80 syf.
·3 günde·10/10 puan
Stefan Zweig okumaya başladığınızda tüm kitaplarını okumak isteyeceksiniz. Az sayfalara çok şey sığdırıp anlatabilen, düşündürüp öğreten, başarılı yazar. Bu kitapta da yeni bilgiler öğrenip, kendinize dersler çıkarmaya başlayacaksınız.
İyi okumalar..
64 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kısa kitapların büyük yazarı Zweig'ın yine kaliteli bir eseri. Zweigseverler için okunması gereken bir kitap. Vicdan azabı çeken ve kendini Amok koşucusu olarak tanımlayan bir doktorun iç hesaplaşmasını anlatıyor.
Amok Koşucusunun da ne olduğunu kitaptan öğrenin lütfen :)
Çay veya kahve eşliğinde okuyup bitirin derim.
64 syf.
·5/10 puan
Psikolojik tahlillerin yazarından duygu denizine kendinizi bırakabileceğiniz derinlikte bir kitap. Kısa ve öz anlatımlı, tadımlık bir dokunuş, doyumluk lezzette değil.
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Stefan Zweig okumaya başlayınca bırakamıyorsunuz bütün kitaplarını okumak istiyorsunuz.
Sayfa sayısı az olmasına rağmen o kadar fazla şey anlattı ve o kadar sürükleyiciydi ki sayfaları nasıl çevirdiğimi bile anlayamadan bitirdim.

Amok Koşucusu inandığı şey uğruna sonuna kadar savaşır ve sonunda bu uğurda ölür. Bir nevi çıldırma hali diyebiliriz. Kendi gücü kalmayana dek önüne çıkan her şeyi yok etme eğilimindedir.
64 syf.
·9 günde·5/10 puan
Zweig'a ihanet etme pahasına kitaptan pek de hoşlanmadığımı belirtmem gerekiyor. Elbette edebi olarak yine güzel ama bir duygunun delicesine yaşanmasını güçlü betimlemelerle hikayeleştirmek Zweig'ın ustalaştığı bir konu olsa da bir noktadan sonra kabak tadı vermekten kurtulamıyor.
64 syf.
·Puan vermedi
Zweig zaten psikolojiyle alakalı eserler veren bir yazar. Bu kitabında da yine insanın kendi iç dünyasındaki psikolojik savaşa değinmiş. Bir doktorun yardıma ihtiyacı olan bir kadına yardımı reddetmesi sonucu duyduğu pişmanlıktan yola çıkarak oluşmuş bir kitap. Kişi kendisine Amok teşhisi koyuyor.
Bu kitap bana Ordu da öldürülen Ceren Özdemir'i hatırlatmıştı. O katilin de psikolojik olarak Amok hastalığı teşhisi konulmuştu. Kitap harika. Bir çırpıda okunacak bir eser.
190 syf.
·3 günde·1/10 puan
Amok koşucusu hikayesini bir seferde okudum, bir doktorun yaptığı hatanın sonuçları için kendi canı ve emeklerini nasıl feda ettiği üzerine de olsa, sağdık olması hayret ettiriyor. Ama benim dikkatimi çeken sömürgeciliğin çok güzel bir şeymiş gibi lanse edilmesi ve beyazların Hindistan'da olması tanrının Lütfuymus gibi doğal sonucu gibi göstermesi sömürgeci devletlerin yaptığı her zaman ki şey. Sarı tenli olarak yazdığı (Hintliler) onun için sadece köle. Hintli kadınları cinsel obje olarak gören doktor Beyaz kadınlara da öyle yaklaşınca olaylar başladı. Çinlileri ise öcü gibi göstermesi gerçekten de anlaşılır değil. Bu kadar okunmasına şaşırdım doğrusu. Her varoluşçu edebi eser gibi varlık sorununa çözüm önerileri sunmayan bir hikaye. intiharlarla dolu bir kitap ve yazarin hayata vedasıyla tutarlı gözüküyor.
64 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Stefan Stefan gene Stefan

Yine anlatımıyla başından kalkamayacağımız bir kitap..

Gurur,Kibir, Aşk, Sır hepsi güzel anlatılmış.


Bana göre, eşsiz yazarlardan biridir.
Kitabı hiç beğenmedim. Konu gereksiz uzun tutulmuş, ayrıntılara fazla yer verilmiş ve fazla acındırma yapılmış. Okumak için direniyordum fakat daha fazla direnemiyeceğim, kitabı yarım bırakıyorum.
96 syf.
·10/10 puan
Stefan Zweig'ın üslubuna bayıldım. Bir çırpıda anlatışı ama buna rağmen derin ruhsal çözümlemeleri hemen insanı içine çekiyor. "Amok" adı verilen hastalık Malezya halkında görülen bir nevi cinnet getirme hâli. Yazar bu kitapta hastasına yardım etmeyi reddedip daha sonra pişman olan bir doktorun hastasının ardından gidişini "Amok Koşucusu" na benzetmiş. Karakterlerin psikolojilerini çok güzel ele almış. Bundan sonra Zweig kitapları okumaya devam edeceğim :)
64 syf.
·1 günde
Amok; kelime anlamı olarak gözü kara, hiddetle saldıran ve öldüren anlamına gelir. Güneydoğu Asya bölgesinde ve bu bölge kültüründe "cinnet" hâlini ifade etmek için kullanılır. 

Kitap, aslı sonradan öğrenilen tuhaf bir gemi kazasının gazete haberi ile başlıyor. Evine dönmek için son anda bilet bulan bir adam, güvertede karşılaştığı garip doktorun hikayesini dinliyor. Hikaye ise kısaca, kocası tüccar olan bir kadının subaydan hamile kalması ve kürtaj olmak için Hindistan'ın ücra bir köyünde görev alan, ismini şehir merkezinde çok duyurmuş bir doktoru ziyaret etmesiyle devam ediyor. Delicesine olan aşkını Amok Koşucusuna benzeten doktor, üzerine uygulanan psikolojik baskıya dayanamayarak intihar ediyor.

Kitaptan bir alıntıyla incelememi tamamlayım;
"O nefes, uğruna çabaladığım, mücadele ettiğim, ruhumun bütün güçleriyle tutmak istediğim o ilk insan... elimden kayıp giderken... bilmediğim bir yere doğru, dakika dakika, giderek daha büyük bir hızla kayıp giderken ve hummaya tutulmuş beynimde, o, o biricik insanı nasıl sımsıkı tutabileceğime dair hiçbir bilgi yokken... benim hissettiklerimi yaşadıktan sonra, nasıl oluyor da yaşamaya devam edebiliyor..."
64 syf.
·5 günde·10/10 puan
Merhaba kitap dostlarım
Stefan Zweig~Amok Koşucusu ile geldiiim.

"Stefan Zweig insanın psikolojik durumlarını ve duygularını çok iyi yansıtan bir yazardır." Her kitabında olduğu gibi bu kitabında da bu durumlara çok iyi yer vermiş.
Siz de okuduğunuzda bu durumlara birebir tanık olacaksınız.

Kitabın kısaca konusu;
Hikaye bir gemi yolculuğu esnasında başlıyor.Hollanda Doğu Hint Adaları'nda görev yapan bir doktor, dara düşüp kendisine başvuran çok zengin bir kadının "yardım" talebini geri çeviriyor.Olayların şekil ve vücut bulduğu ve bulacağı kısımda burada başlıyor. Doktorun bitmek bilmeyen koşusu ve kadının yardım çığlığı, doktoru büyük bir hastalığa yakalanmasına sebep oluyor. Malezya halkında rastlanan hastalığın adı olan "amok", doktoru sarıyor ve büyük bir acının, pişmanlığın, yok oluşun sonu oluyor.
Bu güzel kitabı okumayan herkese tavsiye ederim.

Unutmayııın!
Dünya okuyarak güzelleşir.
"Biliyor musun, yabancı, sandalyende rahatça oturup, keyifle dünyayı dolaşırken, birinin ölmesini seyretmenin nasıl bir şey olduğunu biliyor musun?Hiç kimsenin ölüm yatağının başucunda bulundun mu?"
Stefan Zweig
Sayfa 61 - Dokuz Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Amok Koşucusu
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
63
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057860422
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
"Artık biliyordum bunun hayat memat meselesi olduğunu ve neye mal olacağını. Fakat kadına ulaşabilmeme imkan yoktu. Bu fırtınalı, kaba saba adamın yani benim onun peşinden gitmem tabi ki kadını ürkütmüştü. İşte … Bir saniye! Bekleyin! Bu, birini öldürmeden uyarı gibiydi. Ben de kendi yok oluşuma doğru gittim. O bir hanımefendiydi! Ben ise bir Amok Koşucusu!”

Kitabı okuyanlar 62,5bin okur

  • Esra Akkoyun
  • Emre
  • uguryildirim
  • SevginDeniz
  • selahattin çinçin
  • Melek Nas
  • Sema Knc
  • Ali Akdeniz
  • szfrn1 i
  • Gökçe Kahya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%9.5
13-17 Yaş
%16.7
18-24 Yaş
%23.8
25-34 Yaş
%21.4
35-44 Yaş
%16.7
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%2.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%72.7
Erkek
%27.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0 (5)
9
%0 (6)
8
%0.1 (13)
7
%0.1 (9)
6
%0 (5)
5
%0 (3)
4
%0
3
%0 (1)
2
%0
1
%0 (3)

Kitabın sıralamaları