Anadolu Korku Öyküleri 1

8,0/10  (6 Oy) · 
19 okunma  · 
11 beğeni  · 
841 gösterim
7 yıl önce, 6 genç yazarımız, bastığımız topraklarda, soluduğumuz havada, bildiğimiz mekânlarda yaşanan, anlatılan öyküleri yazıya dökmeye karar verirler ve ANADOLU KORKU ÖYKÜLERİ çıkar ortaya. Anadolu toprakları, fısıldadığı binlerce söylenceyle malzeme verir yetenekli kalemlere. Maden o kadar verimlidir ki tek kitap yetmez "korku"yu barındırmaya; ikinci kitap çıkagelir 2013'te.


Çocukluğumuzdan anımsadığımız korku sahneleri vardır. Ya bir kitapta okuyup gözümüzde canlandırmış ya da bir filmde seyredip zihnimize kazımışızdır. Bizi etkilemiştir; karanlık korkumuzu, yalnızlık korkumuzu besleyip büyütmüştür. Yıllar sonra da anımsarız: Belki tek karelik patlayıp sönen bir flaş; belki keskin tiz bir çığlık olarak katılır gündelik yaşamımıza. Dolunay geceleri, kurt adam dişleri, vampir gözleri malzeme oluşturur kâbuslarımıza.


Yine de çok "tanıdık" değildir bu "korku". Kurgusunda, tınısında, renginde, kokusunda, sesinde, nefesinde bir yabancılık, bir uzaklık vardır. Benliğimize katmayız, iliklerimize işlemez, küçümseyebiliriz onu; hatta dalga geçebiliriz bu korkuyla. Çünkü "bizden" değildir; yolumuza çıkmayacaktır, başımıza gelmeyecektir…


Büyük kent korkuları başka, kırsal alan korkuları bambaşkadır. Kırsal alana özgü korku; doğayla, doğanın gücüyle, batıl inançlarla iç içedir ve çarpıcılığını da inandırıcılığını da onlardan alır. Ücra köylerin, geleneklere bürünmüş kasabaların, kuytu ormanların, bir görünen bir kaybolan mağaraların, dipsiz kuyuların gizleri ve bu gizlerin yaşattığı heyecanlar, korkular, kâbuslar...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789752204898
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Okuyan bir anne 
09 Şub 13:06 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kültürümüz,soyumuz ve atalarımız çok çok eski ve uzun yıllar öncesine dayandığı için ve geniş topraklara yayıldığı için zamanla dilden dile söylenerek gelen, yıllarca harmanlanarak bugünlere gelen onlarca destanımız,hikayelerimiz ve atasözlerimiz vardır.Bunlardan bazıları güldüren komik olaylar, bazıları kahraman ve epik destanlar,bazıları da korku hikayeleri olmuştur.
Bizim kültürümüze sinema,kitap,dergi vb. türler diğer batılı ülkelerden çok daha sonra girdiği için ve dinimizi çok derinden yaşadığımız için bu tarz hikayeler anlatılarak daha çok hayatımıza girmiştir.
Çok eskiden herkes biraraya gelince dedelerimiz,ninelerimiz o sıcacık sobanın yanında bize türlü türlü hikâyeler anlatırmış.İçinde hem korkutup hemde ders çıkaran bu hikayeleri herkes bir solukta dinlermiş.
İşte bu kitabın öyküleri de böyle anlatımlardan oluşuyor.Önsözüne göre hikayeler tamamen gerçek sadece yer,mekan isimleri değiştirilmiş.İcerisinde 6 yada 7 civarı hikaye var ve hepsi birbirinden ilginç geldi bana.Korktum mu tabiki hayır.Tabii bu sizlerin de okuyup korkmayacağınız anlamına gelmiyor :)
Bu tarz bir korkuyla tanışmak isterseniz kitap kesinlikle tavsiyemdir. İyi okumalar.Kitap dolu günler dileğiyle.....