Kitap
Anadolu Korku Öyküleri 1

Anadolu Korku Öyküleri 1

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.6
68 Kişi
139
Okunma
52
Beğeni
1.425
Gösterim
200 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 40 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Bilgi Yayınevi · Ocak 2014 · Karton kapak · 9789752204898
7 yıl önce, 6 genç yazarımız, bastığımız topraklarda, soluduğumuz havada, bildiğimiz mekânlarda yaşanan, anlatılan öyküleri yazıya dökmeye karar verirler ve ANADOLU KORKU ÖYKÜLERİ çıkar ortaya. Anadolu toprakları, fısıldadığı binlerce söylenceyle malzeme verir yetenekli kalemlere. Maden o kadar verimlidir ki tek kitap yetmez "korku"yu barındırmaya; ikinci kitap çıkagelir 2013'te. Çocukluğumuzdan anımsadığımız korku sahneleri vardır. Ya bir kitapta okuyup gözümüzde canlandırmış ya da bir filmde seyredip zihnimize kazımışızdır. Bizi etkilemiştir; karanlık korkumuzu, yalnızlık korkumuzu besleyip büyütmüştür. Yıllar sonra da anımsarız: Belki tek karelik patlayıp sönen bir flaş; belki keskin tiz bir çığlık olarak katılır gündelik yaşamımıza. Dolunay geceleri, kurt adam dişleri, vampir gözleri malzeme oluşturur kâbuslarımıza. Yine de çok "tanıdık" değildir bu "korku". Kurgusunda, tınısında, renginde, kokusunda, sesinde, nefesinde bir yabancılık, bir uzaklık vardır. Benliğimize katmayız, iliklerimize işlemez, küçümseyebiliriz onu; hatta dalga geçebiliriz bu korkuyla. Çünkü "bizden" değildir; yolumuza çıkmayacaktır, başımıza gelmeyecektir… Büyük kent korkuları başka, kırsal alan korkuları bambaşkadır. Kırsal alana özgü korku; doğayla, doğanın gücüyle, batıl inançlarla iç içedir ve çarpıcılığını da inandırıcılığını da onlardan alır. Ücra köylerin, geleneklere bürünmüş kasabaların, kuytu ormanların, bir görünen bir kaybolan mağaraların, dipsiz kuyuların gizleri ve bu gizlerin yaşattığı heyecanlar, korkular, kâbuslar... (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺20,52
7.6
10 üzerinden
68 Puan · 18 İnceleme
lallavanta
Anadolu Korku Öyküleri 1'i inceledi.
198 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Küçükken babaannelerimizden, anneannelerimizden, dedelerimizden duyduğumuz o korku hikayeleri var ya hani şu cinli perili olanlar, heh işte onların hepsi bu kitapta :) o hikayeleri dinlemeye bayılırdım, bu hikayeleri de okumaya bayıldım. 6 farklı yazardan 6 adet öykü var içerisinde. Hepsini de beğendim. Fakat en çok Işıl Beril Tetik’ten “Gelin Otu” isimli öyküyü beğendim, harika son, tüylerim diken diken oldu! Kafa dağıtmalık, arada bir geceleri açıp okumalık harika öyküler. Kitabın ikincisi ve üçüncüsü de mevcut. Onları da canım geceleri korku hikayesi çektikçe okuyacağım. Bu tarz bir korku kitabı bulmak zor o yüzden hiç bitmesin diye diye okudum... Benim gibi bir korku kültürü olanlara, korku öyküleri sevenlere duyrulur! Çok seveceksiniz!
Anadolu Korku Öyküleri 1
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Okuyan bir anne
Anadolu Korku Öyküleri 1'i inceledi.
200 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Kültürümüz,soyumuz ve atalarımız çok çok eski ve uzun yıllar öncesine dayandığı için ve geniş topraklara yayıldığı için zamanla dilden dile söylenerek gelen, yıllarca harmanlanarak bugünlere gelen onlarca destanımız,hikayelerimiz ve atasözlerimiz vardır.Bunlardan bazıları güldüren komik olaylar, bazıları kahraman ve epik destanlar,bazıları da korku hikayeleri olmuştur. Bizim kültürümüze sinema,kitap,dergi vb. türler diğer batılı ülkelerden çok daha sonra girdiği için ve dinimizi çok derinden yaşadığımız için bu tarz hikayeler anlatılarak daha çok hayatımıza girmiştir. Çok eskiden herkes biraraya gelince dedelerimiz,ninelerimiz o sıcacık sobanın yanında bize türlü türlü hikâyeler anlatırmış.İçinde hem korkutup hemde ders çıkaran bu hikayeleri herkes bir solukta dinlermiş. İşte bu kitabın öyküleri de böyle anlatımlardan oluşuyor.Önsözüne göre hikayeler tamamen gerçek sadece yer,mekan isimleri değiştirilmiş.İcerisinde 6 yada 7 civarı hikaye var ve hepsi birbirinden ilginç geldi bana.Korktum mu tabiki hayır.Tabii bu sizlerin de okuyup korkmayacağınız anlamına gelmiyor :) Bu tarz bir korkuyla tanışmak isterseniz kitap kesinlikle tavsiyemdir. İyi okumalar.Kitap dolu günler dileğiyle.....
Anadolu Korku Öyküleri 1
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Buğra Erdik
Anadolu Korku Öyküleri 1'i inceledi.
200 syf.
·
5 günde
·
2/10 puan
Cinli köye Gittik!
Nedense Anadolu Korku Öyküleri adlı seriyi okumaya başladığımda neyle karşılaşacağımı biliyordum; klişeler... Şimdi burada, şahsımca da kabul edilerek, söylenmesi gerekir ki korku, yazması en zor türlerden biridir. Okuyucuyu jumpscare gibi dejenere teknikler ile korkutamazsınız, canavarlarınızı gösteremezsiniz, hatta Robert Chambers Efendi’den feyz alacak olursak detaylı anlatımını dahi yapmamanız gerekir, çünkü korku edebiyatında korkunç olan asıl şey olaydır efendiler, garipliktir, atmosferdir... Kullandığımız türlü yaratıklar yalnız kalem süsümüzdür. Bu gibi zor bir işe girişirken de tabiatımız gereği var olana sığınma ihtiyacı duyarız. Ülkemiz korku edebiyatında kullanılan motif ve muhtelif diğer unsurlar ne yazık ki bir fasikülü ancak doldurabilir: Hayri Amca bir cindi, kızı Müberra periydi, ayakları tersti, elbette ki bahsolunan bu zatlar köyde yaşarlardı, evlerinin bahçesi de incir ağacı doluydu; nitekim köylüler ve yerleşkelere sosyolojik açıdan bakıldığında köyler korkunçtur(!) Halbuki psikolojik açıdan bakıldığında da bu tarz olaylar çok güvendiğimiz şehirlerde gerçekleşse daha korkunç olmaz mı? Yoksa ‘yeni şeyler denemek’ Türk Edebiyatında mekruh veya haram mı sayılıyor? Bir kitabın kendini okutması onu yeterli kılar mı? Daha fazla soru sorup kendi moralimi bozmadan hayal kırıklığına uğradığımı söylemem gerekiyor, bunu da tabii ki matem oklu soru işaretlerimin serideki tüm hikayelere saplanmadığını ekleyerek ifade etmeliyim. (İsim vermek gibi olmasın, Işın Beril Hanım ve Mehmet Berk Bey’in yazdığı hikayeleri okurken ziyadesiyle keyif aldım.) Terk edilmiş konaklardaki hayalet hikayeleri nasıl M. R. James ve Algernon Blackwood ile bittiyse, pek potansiyel sahibi edebiyatımızda da korku edebiyatının yekten bitmesini ve bir anka kuşu misali küllerinden yeniden ve daha güçlü doğmasını temenni ediyorum.
Anadolu Korku Öyküleri 1
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Bediha Yılmaz
Anadolu Korku Öyküleri 1'i inceledi.
200 syf.
·
Puan vermedi
yazarlar; Ayşegül Nergis Işın Beril Tetik Demokan Atasoy Galip Dursun Koray Günyaşar Kayra Keri Küpçü Çok uzun süredir aklımda olup okuyamadığım harikulade kitapları okumaya başladım. mutluluk seviyem had safhada. öncelikle bunu paylaşmak istiyorum. sonrasında, ülkemizde korku türüne emek veren yerli yazar çok az. işini severek ve hakkıyla yapan bu kıymetli insanları tanımanızı istiyorum. korku alanıyla ilgili bilgi, birikim ve araştırmaları takdire şayan. elbette ki bu çalışmalar öykülerine, yazılarına, kitaplarına yansıyor. onca emek ve çalışm zevkli okumalara dönüşüyor. yazarlarımız kitaptaki öyküleri anadolunun bağrından kopan, yıllarca dilden dile dolaşan, bir çoğu bir yerlerde yaşanmış olan bize has konuları ele alarak beslemiş. bu da benim gibi vampir, kurt adam, golem türü varlıklardan korkmayan ama tüyler ürperten öyküler okumak isteyen okurlara leziz bir okuma sağlıyor. eh ben de zevkle okudum tabiiki. türümüz korku. korkunun bir çok çeşidi var elbette. bu kitapta bahsi geçen korku doğaüstü olaylar ve bu olaylara sebep olan doğaüstü varlıklar. bunlarla harmanlanmış tekinsiz öyküler var kitapta. benim gibi korkuncuk öyküler okumayı sevenler bu şahane kitabı mutlaka okumalı. öyküler üzerine yorum yapmak haddim değil fakat, kurguların muhteşem olduğunu söyleyebilirim. yazı dili akıcı ve şahane. 6 yazarın da birbirine uyumlu yazıyor olması tek kalemden çıkmış gibi hava katıyor. tüm bunlar okuru yormadan, konuda kalarak kendini öykünün içinde bulmasını sağlıyor. yazarlarımızın öyküleriyle, kitaplarıyla mutlaka tanışmalısınız. türü sevenler için kaçırılmayacak fırsat veee korkunçlu bi tavsiye ** öte yandan, hayata tat katan her şey güzeldir. bizi korkutan şey belki de hayatımızım güzel bir köşesidir. bir de böyle bakalım ve yaşayalım bu hayatı. sevgiyle kalın kitap kurtları
Anadolu Korku Öyküleri 1
OKUYACAKLARIMA EKLE
7