Anadolu Yakası

8,8/10  (14 Oy) · 
69 okunma  · 
20 beğeni  · 
554 gösterim
Mustafa Kutlu'nun son kitabı Anadolu Yakası, Dergâh Yayınları'ndan çıktı. Son dönemde moda olan 'nehir söyleşi' formatından bir uzun hikâye çıkarmayı başaran Kutlu, bu yeni tarzıyla Türk edebiyatında bir ilki gerçekleştiriyor. Kitabı eline ilk alanların Anadolu Yakası isminin altında yer alan 'Nehir Söyleşi' ibaresini görünce ister istemez "Mustafa Kutlu ile yapılmış bir söyleşi mi var karşımızda?" diye meraklanmasına yol açan kitapta, "Anadolu Yakası" adlı yerel bir kanalın başarılı sahibi Muzo Gönül ile bir gazete muhabirinin yaptığı 'nehir söyleşi, hikâye formatında sunuluyor okura. Yerel bir televizyon kanalı sahibiyle yapılan röportajdan doyumsuz bir uzun hikâye çıkaran yazar, okura Anadolu ile İstanbul arasında gel-gitler yaşatarak taşra-şehir eksenindeki değişimi gözler önüne seriyor.
H. Salih Zengin.
mukavvadan adam 
 19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

bir yazar diyordu ki" televizyonlu odadan televizyonsuz odaya geçmek Hicrettir"
Bu alet kapitalizmin kendi hükmünü yüretmesi için icat ettiği aletlerden biri. bir iletişim aleti gibi gözüküyor Evet bu doğru ama yüzde 10 bir eğlence aleti bir yazarın ifade ettiği ile öldüren eğlence"

İcat mucidi anlatır, anlatmaz mı? anlatır.
Hayatımıza girmiş ama fayda mı veriyor zarar mı veriyor sorusuna cevaben zarar veriyor dememize rağmen afyon etkisi yapıp bizi hipnotize eden bir teknik alet.
Kimilerine göre sihirli kutu,Kimilerine göre şeytan.
İlk çıktığında Amerikalı ünlü birinin ' kimse kimsenin özel hayatına bakmak istemez pek tutmayacak' demesi.... Ne kadar güdük kalıyor.

Televizyon ve sinemanın özellikle t.v karşısında hiç bir nesne madde ve mananın durmaması yani anladık biliyoruz ki avrupa bunu düşünmüyor. makineyi üretti ama artık makine insana hükmeder durumda. T.v Onların kültürüne hizmet ediyor. Bu biraz fark edildi yalnız çok geç kalındı Doğu toplumunda ya tamamen yok sayılacak ya da....

Kültür farklılığı dejenerasyon yozlaşma kültürel emperyalizmi Bunların hepsi televizyonla birlikte bize aileye topluma sosyal hayata kişiye hücum etti. Suyun önüne çıkan Çalı çırpıdan farkımız olmadı buna rağmen direniyoruz.
Metropol de şehirde olanların hepsi aynı anda Köyde de izlenildi takip edildi moda diye taklit edildi.
Mahremiyet yok oldu
Işte özellikle Türkiye de bir işe gitmişler hani örf adet gelenek, diyerekten bir işe koyulmuşlar ve ve güya bunlara önem veren bunlara dikkate alan milli muhafazakar kanallar açılmış..(!) Ama emin olun araştırdığınız daha göreceksiniz ki ilk magazin programları bunlardan çıkma Spor magazin gibi programlar bunlardan çıkma aslında bunlar olumsuz şer kötü lükleri daha hızlı arttırmış yine baktığımızda bunlar ya kanalın formatını değiştirip haber kanalı yapmışlar ya da esnetip esnetip diğer Kartel kanalları gibi yapmışlardır yani anlayacağınız sekülerizmin ve dünyevileşmenin önüne geçilmiyor ya değişeceksin ya bırakacaksın. Işte bu Anadolu Yakası'nın patronu olan Muzo bu Nehir'in önüne atlamış bir kurt hani ne kadar kurtarırsam o kadar iyi diyen biri.
Mustafa kutlu nun diğer eserlerine göre daha bir zevkle okudum bunu. Söyleşi tarzında bir Anadolu köylüsünün üniversite okumak için geldiği istanbulda nasıl o ışıl ışıl t.v ve sinema dünyasına katıldığını anlatır,
Biraz bana milli sinemayı hatırlattı hani yücel çakmaklı gibi..
Muzo isimli Kahramanımız nevi şahsına münhasır bir kişi.
Okuyun derim televizyon ve arkasında nasıl ne dönüyor programlar nasıl yapılıyor nasıl Kâr ediliyor nasıl zarar ediliyor neden bu kadar çekici anlaşılıyor:)))

Salih Çermik 
10 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda okuduğum en eğlenceli röportaj. Hiçbir resmiyeti olmayan, sanki iki 'kanka'nın konuşması gibi. Okuması çok zevkli. Kitapta röportajın yapıldığı kişinin (Muzo Gönül) cevapları öyle samimi ve içten ki insanın içini ısıtıyor. Kitap mutluluk verir mi, sorusunun cevabı bu kitap.

Anadolu Yakası benzeri kitaplar

Fadime 
 02 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Koylu gibi gorundugu anlatılan bır tv kanalı yonetıcısıyle yapılan röportaj anlatılıyor. Konusu guzel aslında ancak normalınden fazla basite kacılmıs. Farklı kurgu yapılarak anlatılabilirdi. Nasıl desem cok fazla hikaye olmus. Heralde kutlu bunu oyle bı karalamak için yazmış ..

Mehmet Y. 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her sene Eylül gibi bir kitabını okurlarıyla paylaşıyordu. 2012'de bir sürpriz yaparak Haziran’da yapmıştı bunu. Her zaman olduğu gibi yine reklamdan, duyurudan, röportajdan uzak kalmış... Zaten onun rafine ve sıkı bir okur kitlesi var; buldum mu alıyorlar kitaplarını...

Hikayeyi beğendim. Bir kere fikir çok orijinal; nehir söyleşi tadında bir uzun hikâye. Anadolu Yakası adlı TV kanalının patronu Muzo Gönül ile yapılan nehir söyleşiler var kitapta, Tabii ki tamamen kurgu ve uzun hikaye. Eğlenceli, sıkmayan, sizi içine alan bir dili var yine. Gayet güzel bir kitap; özellikle de kameraman Davut’un ‘kanalın namusudur’ deyip basketbolcu Corç’u dövdüğü sahne çok gülünçtü...

Nur 
24 Mar 22:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir haberin peşine düşen gazeteci Erol ve Anadolu Yakası Tv'nin sahibi Muzo'nun eğlenceli ve irdeleyici hikayesi. Taşradan, halktan gelen Muzo sinemayı, televizyonu, Türk insanını... pek çok şeyi anlatıyor bu söyleşide. Keyifli ve üzerine düşünülecek zamanlar için okuyunuz efendim.

Elif nar 
18 Haz 2017 · Kitabı okumadı · Beğendi · Puan vermedi

Muzo Gönül'un kendi ağzından bir gazeteci ile yaptığı söyleşiye kulak verin Anadolu'yu dinlemek görmek hissetmek yaşamak gibi filleri anlamlı kılan bir ederdi.

Meryem Feyza 
31 Mar 21:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bir gazetecinin bir tv kanalı yönetmeni ile yaptığı söyleşiyi anlatıyor. Kitap biraz basit olaysız Mustafa kutlunun diğer kitaplarına nazaran. Ama eminim bir tv de çalışan için belki çok şey anlatıyordur. Kitapta yeri geldiğinde kahraman, tv de çalışmasına rağmen tv’nin olumsuz yönlerine de değiniyor. Köyden şehre bir yükseliş hikayesi diyebilirim. Samimi bir şekilde gazeteci ile konuşması tecrübelerini aktarması dediğim gibi ilgilenenler için iyi olabilir.

Kitaptan 15 Alıntı

mukavvadan adam 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Filimle sılayı teraziye koydum, sıla ağır bastı.

Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 65 - Dergah)Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 65 - Dergah)
mukavvadan adam 
 19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Birey" Batılı anlamı ile“ hür“ adam demek. Ama biz "kul"uz Allah'ı ayeti Peygamberi inkar etmedikçe Bu anlamda hür olunmaz

Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 127 - Dergah)Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 127 - Dergah)
mukavvadan adam 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ya sen icat edersin yahut kalabalığa uyarsın.

Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 197 - Dergah)Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 197 - Dergah)
Salih Çermik 
10 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ahlâkın emaresi yüzün kızarmasıdır.

Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 71 - Dergâh Yayınları - 2. Baskı)Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 71 - Dergâh Yayınları - 2. Baskı)
mukavvadan adam 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

T.v
Bu işin baronları şöyle der :bir muhalefet lazımsa merak etmeyin onu da biz yaparız.

Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 187 - Dergah)Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 187 - Dergah)
mukavvadan adam 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sanatta yapılanlar Yüce yaradana taklit değil tasdik. Ancak irfanî olmak şartıyla.

Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 65 - Dergah)Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 65 - Dergah)
İsmail | Synergy 
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ulan para, anayı kızdan ayıran para. Ulan menfaat ne diyeyim ben sana insanın kanına girmişsin söküp atmak kolay mı?

Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 163)Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 163)
İsmail | Synergy 
 10 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne Güzel Tespit
Hafıza deyince dijital malzeme depolama kapasitesinin akla geldiği bir zamanın insanlarıyız biz. Çünkü hatırlanacak pek bir şey yaşamıyoruz. Hiç hayat bulamıyoruz yaşadıklarımızdan ve hiç başlamadığımızdan sona da ermiyoruz bir yerlerde. Hayatın ikamesi olarak önümüzden gelip geçen bu yorucu filmi seyretmekle harcıyoruz, bize ayrılmış bütün zamanı ve o filmin bir sahnesinde sessizce pert olup gidiyoruz sadece.

Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 185)Anadolu Yakası, Mustafa Kutlu (Sayfa 185)
2 /