Anadolu'da Türkiye Yaşayacak mı?

7,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
188 gösterim
Birinci Dünya Savaşı'ndaki yenilginin ardından, Avrupa'nın önündeki en büyük mesele Osmanlı Devleti'nin paylaşılmasıydı. Nitekim, Habil Adem'in çevirdiği bu kitap (ki Londra Konferansı'nda tartışılan konuların başında gelmektedir) başta İngilizler olmak üzere, Avrupa ve Rusya'nın Türkiye üzerindeki kanaatlerini ortaya koymaktadır. Geçen yüzyılın başında ortaya atılan bu meseleler, henüz tam anlamıyla çözülebilmiş değildir.

Ortadoğu'da çizilen gelişigüzel haritalar, halen yüz yıl önceki cerrahi müdahalenin sancılarını taşımaktadır. Anadolu topraklarında ne yapacaklarını tartıştıkları Londra Konferansı'nda kitabın yazarı olan İngiliz profesör Johns Mevel, bu topraklarda yaşayan kavimlerin envanterini çıkarmakla kalmıyor, yaşayışları, ticaretleri ve kültürlerinden başlayarak bölgedeki varlıklarını sorguluyor. Bilhassa yazarın Osmanlı üst kimliğinin ve Osmanlı hükümetinin "kimliksizliği" üzerine yorumları, Türk kimliğinin öne çıkarılmasına yönelik vurgulan, İngiliz politikası açısından günümüze yönelik önemli ipuçları taşıyor. Ermenistan ve Kürdistan politikalarının temel yaklaşımı da bu kitapta tartışılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786055927127
 • Yayınevi:
  Selis Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Erdem Gül 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap tam bir hazine... önce bana göre çok değerli olan bilgileri sizinle paylaşayım istedim, sonra baktım ki kitabın neredeyse tamamını paylaşmam lazım vazgeçtim..Sevr Anlaşması öncesi Türkiyeyi parçalamaya yönelik yapılan Londra Konfrensında katılımcı ülke temsilcilerine Anadolu hakkında bilgiler, sunumlar yapılmış..bu sunumları yapanlardan biri de aynı zamanda kitabın yazarı olan İngiliz Professör Mool..Size, bir yabancını gözünden Anadolu'nun Türk yurdu olduğu, Osmanlı padişahlarının Türk ırkını nasıl ezdiği, Türkçeyi nasıl yok ederek Türk edebiyatının yok olmaya yüz tuttuğu, Anadolu'daki ırkların karakteristik özellikleri, daha neler neler... kısa ama bilgi yüklü bu kitabı seveceksiniz..