Anadolu'nun Sırları (Kitabü'l Esrar fi Anatolia)

·
Okunma
·
Beğeni
·
902
Gösterim
Adı:
Anadolu'nun Sırları
Alt başlık:
Kitabü'l Esrar fi Anatolia
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057605078
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maya Kitap
Modern dünyaya miras kalan pek çok icat, keşif ve yeniliğin ilki, Anadolu topraklarında kurulmuş irili ufaklı medeniyetlerde ortaya çıkmıştır.
Bu kitap, Anadolu’nun sırlarla dolu kadim tarihini keşfetme serüvenine çıkmak isteyenlerin, bilgi karmaşasına boğulmadan, doyurucu üstelik keyifli ve anlaşılabilir bilgiler edinmelerini sağlamak amacıyla yazılmıştır.
Okurken, üzerinde yaşadığımız Anadolu topraklarının dünyanın en kadim ve en zengin yeri olduğunu görecek, yüzlerce yeni bilgi edinirken bu topraklar hakkında ne kadar az şey bildiğinizi fark edeceksiniz.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitabı kesinlikle tarih sevsin ya da sevmesin herkesin okuması gerek diye düşünüyorum. Homosaphiens kitabını okursunuz ama kendi ülkemizin tarihini, 6 yıl emek vererek yazmış kendi ülkemizin yetiştirdiği tarihçiden okumayız.

Kitap dünya uygarlık ve kültür tarihine büyük etki etmiş ve katkılar sağlamış ilkler olarak kabul görmüş, Anadolu'dan kişileri, mekanları ve olayları anlatıyor.

Dünyanın ilk edebi yazarı, tarihçisi, coğrafyacısı, tıp ve astronomi bilginleri, felsefecileri gibi kişiler bu topraklarda doğdu. Göbeklitepe, Çatalhöyük, Harran, Nisibis, Patara, Xanthos, gibi pek çok önemli yer bu topraklarda. Ayrıca dinler tarihine büyük etki etmiş mekanlar, kişiler ve olaylar bu topraklarda oldu. Örneğin Noel Baba Antalyalı, Aziz Pavlus Tarsuslu gibi.

Bu kitabı okumak size yüzlerce kitabı okumuş kadar bilgi ve kültür kazandıracak. Ayrica dili o kadar güzel anlatımı öylesine keyifli ki zevk alarak okuyacağınıza eminim. Kitap resimli ve renkli baskı olduğu için okuması daha keyifli ve kolay oluyor. Üstelik fiyatı çok uygun herkes rahatlıkla alıp okuyabilir.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Pek çoğumuz tarih kitaplarını pek sevmeyiz çünkü sıkıcı buluruz fakat bu kitap bize hem tarihi çok sevdiriyor hemde çok şey öğretiyor.

Dünya kültür ve medeniyet uygarlığına Anadolu'nun katkıları konu edilmiş. İlkleri gerçekleştiren kişiler, ilklerin yaşandığı mekanlar ve olaylar ele alınmış.

Herkese mutlaka öneririm. Büyük emekler sonucu ülkemize kazandırılmış bir eser.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Bu zamana kadar okuduğum en bilgi dolu ve sürükleyici tarih kitabıydı. Tekrar tekrar okuyacağım ve herkese tavsiye edeceğim. Kitapda yer alan bilgiler aslında okullarda okutulmalı.
Tebrik ederim.

Anadolu'nun Sırları Kerim Kuvetli
240 syf.
·Beğendi·10/10
D&R çalışanı bu kitabı mutlaka okumalısınız demişti. Bende aldım ve okudum. Gerçekten herkese tavsiye ediyorum artık. En favori kitabim oldu. Tekrar okuyorum suan.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Bir kitap okuyarak yüzlerce kitap okumuş kadar bilgi edinmek istiyorsanız bu kitabı hemen alın ve okuyun !!!
Tarih, dinler tarihi, sanat tarihi, felsefe ve bilim konularında Anadolu'da gerçekleşmiş dünyanın ilk örneklerini anlatan bu kitap bir harika.
Entellektüel birikiminiz kat kat artacak.
Dolu dolu bir çalışma ve harika bir baskı.
240 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum tarih kitapları arasında Anadolu’nun tarihini ve özellikle buradaki önemi bilinmeyen çoğu olaylarla mekanların anlatılması, bu kitabı herkesin okuması ve hiç yoktan yaşadığımız Anadolu’nun değerini bilmemizin gerektirdiğini gösterdi. Yazımı o kadar anlaşılır ve basit şekilde yazılmış ki yazarı tebrik etmemek elde değil. Bu kadar güzel bir tarihi yerde yaşamak daha çok değerini bilmek için bence okumalısınız. Anadolu'nun Sırları Kerim Kuvetli
240 syf.
·6 günde·10/10
"Cehennem kapısıdır Anadolu ve Türkler de o kapının bekçisidirler" demişti Azra Kohen Gör Beni kitabında. Bu sözün doğruluğunu teyit etmek için geçmişe bakmak yeterli. Yeryüzü cennetinde yaşıyoruz. Her türlü medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi bizzat yapmış ve dünyaya yön vermiş topraklara sahibiz ne mutlu! Gerek jeopolitik konumuyla gerek yeraltı kaynaklarının zenginliğiyle gerek de kültürel ve tarihi mirasıyla tüm dünyanın gözünü alamadığı bir coğrafyaya sahibiz. Batılıların neden her fırsatta bu topraklara saldırdığını anlamamız için tarihimizi bilmemiz yeterli. Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk boşuna demedi "Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır" diye. Işte tam olarak "o ecdad" tan rahatsız oluyor Batı. Günümüzde batı hayranlığından kendini alamayan, sosyal medyada dahi her şeyi ingilizce yazarak daha cool olduğunu zanneden bilinçsiz nesli gördükçe kafalarına tarih kitabı fırlatmak istiyorum istemsiz. Halbuki Sümer tabletlerine bakın Türkçe kelimeler görürsünüz. Diğer medeniyetlerin ölü dillerine bakın Türkçe kelimeler görürsünüz. Sümerler zaten Türk'tü. Batının üstüne çöreklendiği medeniyet Türklerden yayılmışken dünyaya, onların bizden çaldığı sözümona medeniyet Mehmet Akif Ersoy'un dediği gibi "tekdişli canavar" gibi duruyor. Her neyse.. Anadolunun sırları çok güzel bir kitap. Genel kültür seviyenizin arttığını hatta bilmediğiniz detayları fark ettiğinizde şaşıracaksınız. Muhakkak okuyun. Ben elimden bırakamadım. Notlar da aldım. Okumanızı tavsiye ederim
240 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap satış sitelerindeki yorumlar dikkatimi çektiği için almıştım. Gerçekten haklılarmış. Kitap hem bilgi dolu bir tarih kültür ve gezi kitabı hem de inanılmaz sürükleyici.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatımda okuduğum en keyifli ve bilgi dolu kitaptı. İlk defa kafam bulanmadan bir tarih kitabını rahatça okudum. Bence tarih yazımı konusunda yeni bir dil keşfetmiş yazar. Bu dil sayesinde insanlar tarihi sevebilir.
Yazarın başka kitaplarını heyecanla bekliyorum. Okumayı çok sevdim.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Konular birbirinden ilginç. Bu kitap yıllarca küçük bir kütüphane gerektirecek kadar okuma gerektiren bilgileri bir araya toplamış. Fiyatı beni şaşırttı çünkü böylesi az bulunur bir kitap, bilgi ansiklopedisi, renkli baskı ve 1. Kalite kağıt ve Özel Kapak tasarımı olan bir kitap nasıl 30 TL oluyor anlamadım. Daha önce bir matbaada çalışmıştım. Böyle bir kitap çok daha fazla eder. Üstelik ben indirimli 20 TL ye almıştım.
Kesinlikle bir defa okunacak bir kitap değil. Hayat boyu ara ara açıp okumanız gerekecek. Anlatım dili ise muazzam. Okuduğum en akıcı tarih kitabı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kitabın giriş kısmını ve yazar notunu iyi okuyun. Yazar resmen buyurun bu memlekete yıllar süren emeğimi armağan ediyorum demiş. Kesinlikle hakkı ödenemez bu gerçek.
Bi dünya saçma sapan kitaplar okumayı bırakın. Şöyle bikaç kitap okusanız vallahi seviye atlarsınız. Aslında ülkece okusakta az biraz gelişsek ne güzel olurdu.
230 syf.
·2 günde·10/10
Bilmediğim şeyleri öğrendim. Bazılarına çok şaşırdım. Doyurucu bir kitap. En önemlisi zevkle, sıkılmadan okudum. Mutlaka okumalısınız. Eminim pişman olmayacaksınız.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Eser incelikle hazırlanmış,anlatımı gayet duru ve yalın.3 bölümden oluşuyor kişiler,mekanlar ve olaylar.Eserde Anadolu’nun
yetiştirdiği ve ilk edebiyatçı Homeros,ilk coğrafyacı Strabon,tarihin babası Heredot gibi evrensel motifleri Anadolu üçgeninde analiz ediyor.Anadolunun tarihi ve tarihe kattığı değerli hemşerilerimizle hepinize iyi yolculuklar.
Binlerce yıl önce insanların yaşam biçimlerindeki değişimler, ilk insan toplulukları, ilk büyük yerleşim yerleri ve çiftçiler, antik dünyada kentlerin kuruluşu, ilk tarım faaliyetleri, ilk inşa edilen tapınaklar ve dinlerin ortaya çıkışı, mitler ve efsanelerin doğuşu, ilk edebi yazarlar ve tarihçiler, ilk mega yapılar ve dünya harikaları, toplum hayatına ve teolojiye etki eden kanun yapıcı filozoflar, doğa bilginlerinin coğrafi, biyolojik ve astrolojik keşifleri, ilk büyük kütüphaneler, anatomi ve sağlık alanlarındaki keşifler, ilk eğitim kurumları ve burada yetişen bilginler, antik dünyada kurulan büyük kütüphaneler, tarihin akışını değiştiren savaşlar, antlaşmalar ve göçler. Anadolu toprakları tüm bunlara tanıklık etmiş ve ev sahipliği yapmış olmasından ötürü belki de dünya tarihinde en çok araştırma ve incelemeye değer bulunan yerdir.
- Dünyanın ilk edebi yazarı, tarihçisi ve coğrafyacısı kişiler
- Antik dünyanın 7 harikasından Anadolu’da inşa edilenler
- Dünyanın bilinen ilk tapınağı, ilk megapol kenti ve ilk ticaret merkezi
- Paranın icadı, ilk modern hukuk ve ilk uluslararası yazılı antlaşma
- Astronomi ve evren bilimine Anadolu’nun katkıları
- Noel Baba’nın hayatı ve gerçek kişiliği
- Dünyanın ilk şehir plancısı, gökbilimcisi ve botanik bilimcisi
- Amazon Kadınları’nın gerçek öyküsü
- Tıp tarihinde ilkleri gerçekleştirmiş Anadolulu hekimler
- AB ve ABD’ye rol model olmuş dünyanın ilk demokratik cumhuriyeti
- Nuh ve İbrahim Peygamber
- Dinler tarihini etkilemiş olaylar ve Anadolulu Azizler
- Hitit, Lidya, Likya, İyonya, Karya ve diğer Anadolu Uygarlıkları
- Thales, Diyojen, Heraklit, Hesiodos gibi büyük filozoflar
Hesiodos'a göre insan ırkı bir öncekinden daha yozlaşmış beş ırka ayrılır. Bunları şöyle sıralamıştır: Altın, Gümüş, Bronz, Kahramanlar ve Demir çağları. Ona göre insanlık, başta adil ve hakkaniyetli iken çağlar geçtikçe yozlaşmış ve ahlâkî değerini yitirmeye başlamıştır. Kendisinin de haksızlıkların olduğu bir cağda yaşadığını düşünür ve gelecekte insanlığın adalete ve ahlâka değer vermediği çağda kaçınılmaz olarak kendi sonunu getireceğini, böylelikle yok olacağını öngörür. Böyle bir sondan kaçınmanın tek yolunun, güçlünün güçsüzü ezip hükmetmemesi, adil ve hakkaniyetli olunması yoluyla mümkün olabileceğini öngörür.
İnsanlık tarihi nasıl bir gelişim gösterdi ve Anadolu coğrafyası buna hangi katkıları sağladı? Neden günümüz modern dünyasının Türkiye’ye büyük bir vefa borcu var?

Bu soruların cevaplarını ancak burada yaşamış önemli kişilerin hayatlarını ve eserlerini öğrenerek ve bu topraklar üzerinde kurulmuş kültür medeniyetlerinin izlerini sürerek bulabiliriz. Fakat bu kadim toprakların kültürel zenginliği arasında yazılmış binlerce esere boğulmadan ve onları inceleyerek dimağımızın süzgecinden geçirmeden Anadolu’nun kutsal sırlarına erişmemiz mümkün değildir.

Bu kitap; kadim Anadolu tarihini keşfetme serüvenine çıkmak isteyenlerin, bilgi karmaşasına boğulmadan, doyurucu üstelik keyifle ve anlaşılabilir şekilde bilgi edinmelerini sağlamak amacıyla yazılmıştır.
Günümüzde felsefe kitaplarında yer alan ve Antik Yunan medeniyetinin en ünlü filozofları ve bilim adamlarının bir arada olduğu bir resim bulunmaktadır. Esasen bu resim 1509 yılında Raffaello tarafından yapılmış ve “Atina Okulu” adıyla bilinen ünlü fresktir. Bu fresk günümüzde Vatikan Müzeleri içinde yer alan Papalık Odaları’ndan “Stanza della Segnatura” ın bir duvarını kaplamaktadır. İçerisinde Platon, Aristo, Sokrates gibi ünlü isimlerin yer aldığı bu freskte, merdivenlere uzanmış ve elindeki kağıdı inceleyen kişi Diyojen’dir.
Antik çağın en ünlü sağlıkçılarından Hipokrates kadar önemli biri de Bergamalı Galenos’tur. M.S. 129 ya da 130 yılında doğan Galenos, tıpta birçok buluşun sahibi ve eczacılığın atasıdır. Galenos’un Roma İmparatorluk hekimi olarak görev yaptığı dönemde Roma İmparatoru Marcus Aeurelius kendisine bir madalyon armağan etmiş, üzerindeki işlemeli yazı ile Galenos’u “Hekimlerin İmparatoru” ibaresi ile onurlandırmıştır. Galenos, 81 yaşında Bergama’da öldüğünde tıp ve eczacılığa ilişkin birçok yeni tedavi yöntemi ve buluş bırakmıştır.
sıkılmadan çok keyifle okuyacağınız, içerisi bi dünya bilgi dolu, fotoğraf ve resimlerle desteklenmiş bir tarih kitabı arıyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.

️ Anadolu adının nereden geldiğini

️Dünyanın ilk edebi yazarı, tarihçisi ve coğrafyacısı kişiler

️Antik dünyanın 7 harikasından Anadolu’da inşa edilenler

️Dünyanın bilinen ilk tapınağı, ilk megapol kenti ve ilk ticaret merkezi

️ Paranın icadı, ilk modern hukuk ve ilk uluslararası yazılı antlaşma

️Astronomi ve evren bilimine Anadolu’nun katkıları

️Noel Baba’nın hayatı ve gerçek kişiliği

️Dünyanın ilk şehir plancısı, gökbilimcisi ve botanik bilimcisi

️ Amazon Kadınları’nın gerçek öyküsü

️Tıp tarihinde ilkleri gerçekleştirmiş Anadolulu hekimler

️AB ve ABD’ye rol model olmuş dünyanın ilk demokratik cumhuriyeti

️Nuh ve İbrahim Peygamber

️Dinler tarihini etkilemiş olaylar ve Anadolulu Azizler

️Hitit, Lidya, Likya, İyonya, Karya ve diğer Anadolu Uygarlıkları

️Thales, Diyojen, Heraklit, Hesiodos gibi büyük filozoflar

Okurken çok şaşıracak ve kültürel anlamda dünyanın en eski ve en zengin yeri olan, üzerinde yaşadığımız Anadolu topraklarına dair çok az şey bildiğinizi düşüneceğiniz yüzlerce yeni bilgi edineceksiniz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Anadolu'nun Sırları
Alt başlık:
Kitabü'l Esrar fi Anatolia
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057605078
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maya Kitap
Modern dünyaya miras kalan pek çok icat, keşif ve yeniliğin ilki, Anadolu topraklarında kurulmuş irili ufaklı medeniyetlerde ortaya çıkmıştır.
Bu kitap, Anadolu’nun sırlarla dolu kadim tarihini keşfetme serüvenine çıkmak isteyenlerin, bilgi karmaşasına boğulmadan, doyurucu üstelik keyifli ve anlaşılabilir bilgiler edinmelerini sağlamak amacıyla yazılmıştır.
Okurken, üzerinde yaşadığımız Anadolu topraklarının dünyanın en kadim ve en zengin yeri olduğunu görecek, yüzlerce yeni bilgi edinirken bu topraklar hakkında ne kadar az şey bildiğinizi fark edeceksiniz.

Kitabı okuyanlar 95 okur

  • Aziz Ceyhan
  • Cihan Özel
  • Özgür Yılmaz
  • Mehmet Tekin
  • Halil Levent Kabay
  • Yumeko ai
  • Sevim Pelister
  • Göktürk Muhammet Diri
  • Filiz Ergün
  • İbrahim hakkı kırboğa

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%66.7 (38)
9
%10.5 (6)
8
%15.8 (9)
7
%3.5 (2)
6
%3.5 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0