Analitik Psikoloji ve C. G. Jung

6,7/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
598 gösterim
Freud'un görüşlerinden çok etkilenmesine karşın, psikanalizle ilişkisinin daha başlarında, kendi geliştirdiği kavramlarla çalışmaya başlayan Jung, zihinsel etkinliklerin tümünü psyche diye adlandırır. Psyche dinamik, birbirinden ayrı ama bağlantılı yapılardan oluşan bir dizgedir. Freud'un ego (ben) kavramını benimsemesine karşın, Jung'a göre bilinçli anıları, düşünceleri, duyguları, algıları içeren ego, kısacası bilen, isteyen "ben" olarak kimlik duygusunu oluşturur ve sürekli kılar: Ama ego, psyche okyanusunun ancak yüzeyini oluşturur. Bu yüzeyin hemen altında "kişisel bilinçdışı" yer alır. Kişisel bilinçdışı Freud'çu psikanalizin bilinçdışı dediği öznenin bilincinde olmadığı etkinlikleri, itilmiş, unutulmuş, bastırılmış yaşantıları içeren yapıdır. Jung, ayrıca asıl derinde kolektif bilinçdışının var olduğunu öne sürer. Bu bilinçdışı yapı, bireyin bilinçdışında asıl zemini oluşturan insanlığın geçmişinin örtülü anılarını tarih boyunca geçirdiği evrimin yapılaşmış izlerini taşıyan birey üstü, bütün insanlarla ortak olan yandır. Jung'un kuramında bilinç öncesi, bilinçten önce var olan algılama, kavrama biçimleri olarak yer alan arketipler yani ilksel imge örnekleri, ortak bilinç dışında bulunur. Arketipler çağlar boyu sık sık yinelenen, doğum, ölüm, eş bulma, beslenme, tehlikeye karşı savunma yaşantılarının sonucunda oluşmuştur. Binlerce yıl öncesine ilişkin bir işaret, bir arketip bugünün insanlarının düşlerinde ortaya çıkabilir. Binlerce yılık anne imgesi, yeni doğan bir bebeğin de ortak biliçdışında bu arketipi taşımasına ve kendi annesini bu imgenin etkisiyle algılamasına olanak sağlar. Arketipler, bireysel yaşantının içinde aktığı bir dere yatağı gibidir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1991
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789754063417
 • Yayınevi:
  Cem Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Aysel Allahverdiyeva 
04 Mar 12:28 · Kitabı okudu · 5 günde

İnsanın keçmişi ile ilgili bütün hafızası onun biliçaltında toplanmışdır.Bazen insanlar bilinçaltının ona oyun oynadığını zann eder.Lakin bilinçaltı insanın hayatında yaşanmışlıklarıdır. Anlayacağınız o bizlere oyun oynamaz. İnsanın hayatda oyun zannetdiği şeylerin elmi araşdırması vardır.

Kitaptan 3 Alıntı

Sorun,karşıtına dönüşmek değildir,üstün değerlerin,karşıtlarının hakları verilerek tanınmasıdır.

Analitik Psikoloji  ve C. G. Jung, Carl Gustav Jung (Sayfa 53)Analitik Psikoloji ve C. G. Jung, Carl Gustav Jung (Sayfa 53)

Öyle ki, bilinçli zihin etkin olarak kalır da,sürecin her bir evredeki yaşantısını duyarsa,ya da hiç olmazsa bu süreci sezgi ile anlarsa,ortaya çıkan imge kazanılmış olandan daima daha yüksek bir düzeyden yola çıkar;böylelikle erkeklik oluşur.

Analitik Psikoloji  ve C. G. Jung, Carl Gustav Jung (Sayfa 74)Analitik Psikoloji ve C. G. Jung, Carl Gustav Jung (Sayfa 74)