Anansi Çocukları

8,0/10  (22 Oy) · 
54 okunma  · 
13 beğeni  · 
953 gösterim
Karanlık, korkutucu ve büyülü dünyalara eğlence, mizah ve samimiyetle bambaşka bir tat kazandıran Neil Gaiman, bu kez okurunu, yeryüzü üzerinde söylenegelen tüm öykülerin sahibi örümcek-tanrı Anansi'nin ve çocuklarının macerasına kulak vermeye çağırıyor.

Her şey Şişko Charlie'nin, ölen babasının aslında bir tanrı olduğunu öğrenmesiyle başlar. Bu yetmezmiş gibi Şişko Charlie, Örümcek adında gizemli bir kardeşi olduğunu da öğrenir. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır; insanlar için de, tanrılar için de...

Neil Gaiman, 1960 yılında İngiltere'de doğdu. Bugüne kadar pek çok fantazya romanı ve çizgi roman yazmıştır. Sandman serisi, Yıldız Tozu, Amerikan Tanrıları, Kıyamet Gösterisi, Yokyer ve Koralin ve Gizli Dünya yazarın öne çıkan eserlerinden başlıcalarıdır. Hugo, Nebula, Bram Stoker ve Newbery Medal gibi pek çok ödül kazanan yazar, hayranları tarafından edebiyat dünyasının 'rock yıldızı' olarak görülmektedir. (Hâlâ 1.80 boyundadır ve siyah tişörtler giymektedir.)

Neil Gaiman'ın Anansi Çocukları romanı, British Fantasy Society'nin verdiği En İyi Roman ödülüyle Locus dergisinin verdiği En İyi Fantazi Romanı ödülüne değer bulundu.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786053752981
 • Orijinal Adı:
  Anansi Boys
 • Çeviri:
  Murat Özbank
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Howl 
26 Oca 14:36 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Ki bu incelemede Anansi Çocukları'nın öyküsü anlatılır.

Kitapta her bölüm bu kalıp ile başlıyor. Ona sadık kalmak istedim. Bu kadar zevzeklikten sonra kitapla ilgili konuşmam gerek sanırım. Bahtı saçlarından kara Şişko Charlie (bu lakabı ona ben takmadım babası taktı. Birinden nefret edecekseniz babasından edin. ) evlenme arefesindedir. Nişanlısı Rosie düğüne neden babanı da çağırmıyorsun der. Ufak bir çocukken onu kandırıp okula Amerikan Devlet Başkanı kostümü ile gönderen babasını hiç sevmeyen Charlie, yeryüzüne sadece iyilik yapmak için gelen nişanlısını kıramaz. Ve babasına ulaşmaya çalışır. Bir de bakar ki babası ölmüş. Annesinin cenazesine giden bir Meursault edası ile Florida yollarına düşer Şişko Charlie.( Dediğim gibi lakabı ben takmadım.)

Cenaze töreninden sonra bugüne dek açığa çıkmamış bir kaç sırrı, bir aile yakınından işiten Charlie hiçbir tepki vermez ve İngiltereye geri döner. Sonuçta ölen babanızın bir tanrı olduğunu, tanrısal meziyetlerin hepsinin bugüne dek varlığından haberiniz olmadığı diğer kardeşinize geçtiği ve dünyanın en silik karakteri olarak hayatınızı devam ettirdiğinizi öğrenince ne tepki verirsiniz ki?

Şişko Charlie'ye eğer kardeşini görmek isterse bir örümceğe (ki anansi örümcektir. Ve herkes bilir ki tüm öyküler anansiye aittir ve bu kitabın temel miti budur.) bunu söylemesi yeterli olacağı söylenir. Ve Charlie bunu bir örümceğe söylediğinde hikayenin ağları örülmüştür bile. Hayvanat bahçesine girmiş 5 yaşında bir çocuğun hayalgücü, kafası lunapark gibi çalışan Neil Gaiman'ın hayal gücü ve Şişko Charlie ile kardeşinin birbiri ile alakası olmayan hayatları karman çorban olup bir öykü ortaya çıkarır.

Kitap neşeli, eğlenceli ve akıcı anlatımla kara-fantastik bir öykü işlemiş. Güzel vakit geçirdim. Ayılıp bayılmadım ama zevkliydi. Filmi olsa bu eğlenceli anlatım için bir dış ses gerekirdi ama filmi de olsa severek izlerdim.

Hatice Çakır 
05 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünya mitolojisini çok iyi bilen ve her kitabıyla hayal gücümüzü zenginleştiren Neil Gaiman, bu kez okurları başlangıçta tüm öykülerin sahibi olan Kaplan ile bu öyküleri ondan çalan ve şarkılarla dünyayı daha güzel, huzurlu kılan Örümcek'in arasındaki düşmanlığın doğuşuna götürüyor.

Kaplan'ın korkunç ve kaba kuvvete dayanan öykülerini zeka, kurnazlık ve mizahla değiştiren Örümcek, bu husumeti çocuklarına da miras bırakıyor ne yazık ki... Kitaptaki karakterler, iyiler ve kötüler olarak bu düşmanlıkta taraflarını seçerek gizemli, biraz karanlık, fakat kesinlikle gülünç maceralara atılıyorlar.

Eleştirilecek tek şey, çok tekrarlanan "Şişko Charlie" adı olsa da bir süre sonra alışıyorsunuz.

Bu kitabı okuduktan sonra örümceklere farklı gözle bakacak hatta belki ara sıra onlarla konuşacaksınız !

Nes 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; kitapların ön yüzlerinde “New york times bestseller” yazısını görmekten nefret ediyorum. Burası New York değil ve orada manyakçasına satmış olması da beni alakadar etmiyor. Bunun yerine bizim kitap sitelerimizin çok satanlarını yazsalar çok daha mantıklı olur diye düşünüyorum çünkü girip gerçekten çok mu satmış diye bakmıyoruz. Harbiden mi çok satmış yoksa laf olsun diye mi yazılmış haberimiz yok. Bu nedenle bana tamamen saçma geliyor. İkincisi ise bu sefer gözüme sokulmaya çalışılmamış olsa da çevirmen isminin kapağa basılması. Sanıyorum ki bu ismi yazılan çevirmenler epey iyi oldukları ve ya ünlü oldukları için yazılıyor. Yine de emin değilim.

Yazarın tarzını bu kitapla biraz daha benimsediğimi söyleyebilirim. Kesinlikle farklı bir anlatım biçimi ve orijinal konuları olduğunu düşünüyorum lakin fazla uzatılmış bir öyküden de öteye gidemiyorlar benim için. Kitabın anlatımında beni en çok rahatsız eden şey kesinlikle Şişko Charlie idi. Hayır, karaktere sinir olmadım. Beni sinir eden bu ismin milyarlarca kez tekrarlanmış olmasıydı. Milyarlarca demem size abartı gibi gelebilir ama inanın kitap bittiğinde milyarlarca kez “Şişko Charlie” okumuş gibi hissediyorsunuz kendinizi ve bazen fenalık da geçirebiliyorsunuz. Hatta öyle ki bazen ctrl+f yapıp acaba kaç defa bu isim kullanılmış diye bakmak istedim.

Diğer bir konuya gelecek olursak; kapağa bile isminin yazıldığı pek mükemmel çevirmenimizin beni ilk olarak küçük bir kahkahaya, ilerleyen sayfalarda ise gülmeyle karışık bir küfür savurmaya itmiş olması paha biçilemezdi. Peki, neden böyle bir şey diyorum? İlk olarak sizi “Valla” kelimesi karşılıyor, bunu atlatıyorsunuz ve ardından “Allah taksiratını affetsin” cümlesi ile istemsiz olarak gülmeye başlıyorsunuz. Hani diyorum; keşke sonlara doğru olan sayfalarda “Aman Tanrım” kalıbı yerine “Aman Allah’ım” çevirisini de yapsaymış. Yazık olmuş. Bildiğim kadarıyla bu tip durumlarda “Tanrı günahlarını affetsin” gibi bir kalıp kullanılıyor ama çevirmen bunu tercih etmemiş. Aslında bakarsanız bu cümleyi yazarın kullanmış olması da saçma. Neden saçma olduğuna gelecek olursam, tanıtıma bir gönderme yaparak, spoiler vermeden açıklayabilirim. Şişko Charlie ölen babasının bir tanrı olduğunu öğreniyor ve bu cümle de ölen babası için sarf ediliyor.

Sitelerde dolaştığınızda Neil Gaiman şöyle, Neil Gaiman böyle gibi şeylerle karşılaşabilirsiniz ama arkadaşlar Neil Gaiman farklı bir hayal gücüne sahip, mükemmel arkadaşları olan, çok güzel imkânlara ve destekçilere sahip olan bir yazardan fazlası değil. Bunu kitabın son bölümünde görebiliyorsunuz. Açıkçası bizim ülkemizde de bu şekilde kendisine inanılan insanlar ve çevresi olan birileri mükemmel işler başarabilir ve pek tabi bunun biraz da imkânsız olduğunun farkındayım. Unutmadan kitabın ithaf kısmını açtığınızda, okuyan kişiye ithaf edildiğini de görebiliyorsunuz. Evet, bu fikir oldukça hoş ve kendinizi bir nebze de olsa özel hissettiriyor.

Sonuç olarak; bazen sanki bir sunum okuyormuşsunuz gibi hissetmenize neden olan anlatımı, çok fazla isim tekrarı, çeviri karmaşası, değişik bir kurgusu, farklı bir fikri olan bir kitap “Anansi Çocukları”. Başlangıç kısmı fazla uzatılmış gibi gelen, olaylar hızlanmaya başlamasıyla birlikte sonunu tahmin ettiğiniz ve bu tahmininizin (en azından benim için) doğru olduğunu anladığınız bir kitap. Anlatım biçiminin değişikliği ve konunun farklılığı sebebiyle okumanızı öneririm. Bunların dışında pek de önerecek bir şeyim yok. Okumayı düşünenlere Şişko Charlie ile mutluluklar dilerim.

Hazal 
 28 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Şimdi Şişko Charlie adında bir çocuk var. -gerçek adı Charlie Nancy- Ha bir de, sandığınız gibi şişko değil. Ben bunu arka kapak yazısında ilk okuduğumda gerçekten yine bir çocuk hikayesi okuyacağız sandım ama Şişko Charlie aslında koskoca bir adammış. Ve dediğim gibi babası bir tanrı. (Yeryüzünde ki bütün hikayelerin sahibi olan Anansi) Tabii ki Charlie'nin bundan haberi yok. O babasıyla ilgili çocukluğundan kalma kötü anılara sahip ve annesinin ölümünden sonra babasıyla tamamen ilişkisini kesip başka bir ülkeye taşınmış. Güzel, iyi bir kızla nişanlı ve normal bir işte çalışan sıradan bir insan kendisi. Hatta görüp görebileceğiniz en sıradan karakterlerden. Şöyle ki, Şişko Charlie tam düğün hazırlıkları sırasında babasının ölüm haberini alıyor. Sonuçta babası değil mi? İstemese de mecbur gidiyor cenaze törenine. Gidiyor gitmesine de o günden itibaren bütün hayatı değişiyor Charlie'nin. Çocukluğunun geçtiği mahallede ki eski komşuları sayesinde babasının bir tanrı olduğunu ve aslında Örümcek adında bir kardeşi olduğunu öğreniyor. İlk başlarda her mantıklı insanın yapacağı gibi inanmıyor tabii ki ama içine bir kurt düşüyor neticede ve bir akşam kardeşini çağırıyor...

İşte o günden sonra hiç bir şey eskisi gibi olmuyor Charlie için. Şimdi Charlie'yi bir gözünüzün önüne getirin. İçine kapanık, iyimser, hatta çoğu zaman görmezden gelinebilecek kadar silik bir karakter. Vee Örümcek onun tam tersi. Hatta çoook daha fazlası. Ayrıca Charlie'nin aksine büyü yeteneğine sahip. Ve bu kardeş, İşi ve nişanlısı da dahil olmak üzere Charlie'nin hayatına bir "el atmaya" karar veriyor. Sanırım olacakları tahmin edebiliyorsunuzdur.

Kitaptan 11 Alıntı

Howl 
25 Oca 11:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu Şey Değil mi ya? Şey. Ben! :/
Boynuma bağlı olmasa kafamı bile bir yerlerde unutabilirim.

Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 43 - İthaki Yayınları)Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 43 - İthaki Yayınları)
Howl 
25 Oca 14:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

KKİKİKİKİKİKİKİKİ
"Senin annen Brad Pitt, Bill Gates ve Prens William'ın bir bileşimine dahi 'iyi kısmet' demez. Yeryüzünde, onun damadı olmaya layık tek bir insan evladı yoktur.

Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 55 - İthaki Yayınları)Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 55 - İthaki Yayınları)
Howl 
24 Oca 22:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sanırım Kahroldum
“Sanırım babamla hiçbir zaman çok yakın diyebileceğiniz türden bir ilişkim olmadı,” dedi Şişko Charlie. “Böyle bir ilişkinin nasıl kurulabileceğini bilmiyorduk belki de. Affedemeyecegim bir sürü şey var, ama işte bir gün bir de bakıyorsunuz ki artık bir aileniz kalmamış.” Eliyle alnını sildi. “Sanırım ona 'seni seviyorum baba’ demedim hiçbir zaman. Siz, her biriniz, büyük olasılıkla onu benden daha iyi tanıyorsunuz. Siz onun hayatında vardınız, bense yoktum. Dolayısıyla bunu duymuş olmanızdan utanmıyorum. Belki de yirmi yıldan beri ilk defa söylüyorum." Dayanıklı, metal tabut kapağına baktı. “Seni seviyorum,” dedi. “Ve seni hiç unutmayacağım.“

Sonra bağırtı daha da yüksek çıkmaya başladı ve Şişko Charlie’nin konuşmasını takip eden sessizlikte, herkesin rahatlıkla anlayabilecegi kadar yüksek bir sesin açıkça, “Şişko Charlie! O insanları rahatsız etmeyi bırak ve kıçını kaldırıp hemen buraya gel” dedigi duyuldu.

Şişko Charlie etrafını saran yabancı yüzlere, o yüzlerde fokur fokur kaynayan şok, şaşkınlık, öfke ve korku dolu ifadelere baktı ve kulakları yanarak, gerçeği fark etti.

“Ee. Şey. Affedersiniz. Yanlış Cenaze.“ dedi.

Kepçe kulaklı ve kocaman tebessümlü küçük bir oğlan çocuğu gururla, “O benim büyükannemdi.“ dedi

Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 36 - İthaki Yayınları)Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 36 - İthaki Yayınları)
Howl 
 25 Oca 11:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kaç Takvim Yaprağı Yeter Bilge Olmaya?
"Siz gençlerin derdi bu işte," dedi.
"Dünyada çok uzun zaman geçirmemiş olduğunuz için her şeyi bildiğinizi sanıyorsunuz. Oysa senin hayatın boyunca öğrenmiş olduğundan daha fazlasını unuttum ben."

Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 50 - İthaki Yayınları)Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 50 - İthaki Yayınları)
Howl 
25 Oca 17:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Görevimiz: Karma
Yeterince uzun yaşarsan, yaptıkların bir gün gelir seni bulur.

Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 133 - İthaki Yayınları)Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 133 - İthaki Yayınları)
Howl 
26 Oca 19:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Var Olan ve Var Olacak Herkesin Bir Şarkısı Vardır
Var olan ve var olacak her kişinin bir şarkısı vardır. Birinin yazdığı bir şarkı değildir bu. Kendine ait bir melodisi vardır. Çok az insan kendi şarkısını söyler. Birçoğumuz, seslerirnizin şarkımızın hakkını veremeyeceğini, ya da şarkımızırı sözlerinin çok aptalca, ya da çok dürüst, ya da çok garip oldugunu düşünürüz. Dolayısıyla insanlar şarkılarını söylemek yerine, onu yaşarlar.

Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 191 - İthaki Yayınları)Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 191 - İthaki Yayınları)
Howl 
 26 Oca 00:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Geçen Kendimi Seviyorum :D
“Beni sevmelisiniz. Dikkat çekici ölçüde sevilesi biriyim ben. Benim kadar sevilesi çok fazla insan yoktur bu dünyada. Açık söyleyeyim, beni sevmenin ucu bucağı yoktur. İnsanlar benim ne kadar sevilesi oldugumu tartışmak için toplantılar, sempozyumlar düzenler. Bu konuda birçok ödül almışlığım vardır. Güney Amerika’daki küçük bir ülke bana, bu kadar çok sevildigim ve genel olarak muhteşem bir insan olduğum için şeref madalyası bile verdi. Tabii madalyam yanımda degil, madalyalarımı çorap çekmecemde saklarım ben.”

Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 189 - İthaki Yayınları)Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 189 - İthaki Yayınları)
Funda Özgülergil 
30 Oca 00:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnsanları, güldürmekle bir yere varamazsın, " diye açıkladı kaplan. "Dışarıda büyük, ciddi bir dünya var, gülünecek bir şey de yok. Hiçbir zaman da olmadı."

Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 170)Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 170)
Selin İpek 
03 Mar 02:47 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kalan sadece yorgunluk, kalan sadece bitkinlikti.

Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 321 - İthaki Yayınları)Anansi Çocukları, Neil Gaiman (Sayfa 321 - İthaki Yayınları)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber