Anarşizm mi? Sosyalizm mi?

7,7/10  (9 Oy) · 
20 okunma  · 
9 beğeni  · 
268 gösterim
"Yaşam içinde yeni oluşmakta ve günden güne gelişmekte olan şey, karşı durulmaz bir şeydir ve ileriye doğru yaptığı hareket engellenemez. Yani, eğer yaşamda proletarya bir sınıf olarak var oluyorsa ve günden güne gelişiyorsa,bugün henüz güçsüz ve sayıca az da olsa, sonunda zafere ulaşacaktır. Neden?

Çünkü gelişmekte, güçlenmekte ve ilerlemektedir. Bunun tersi olarak da yaşam içerisinde yaşanmakta ve mezara doğru gitmekte olan şey, bugün henüz dev gibi güçlü olsa bile kaçınılmaz olarak yenilgiye uğrayacaktır."
(Tanıtım Bülteninden)
Seda Günebakan 
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Stalin çok iyi bir şekilde anarşizmin tüm iddialarını çürütmüş.Tek nefeste bitirdim.Laf cambazlığı,bilimsellik, karşılaştırma daha iyi olamazdı herhalde.Kesinlikle okuyun...

Arda Çolakoğlu 
11 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap anarşistlerin marksistlere teorik saldırıları üzerine kaleme alınmıştır.Anarşizmin tutarsızlıklarını ve ne kadar gülünç bir ideoloji olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.Marksizmin anarşizm üzerindeki tutumunu çok güzel ifade etmiştir.Kitapta bir çok bölümünde Marx ve Engels ten alıntılar yapılmıştır.

Kitaptan 7 Alıntı

Seda Günebakan 
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

K.Marx
İnsanların varlığını belirleyen şey, onların bilinci değil,tam tersine,onların bilincini belirleyen, toplumsal varlıklarıdır.

Anarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef StalinAnarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef Stalin

Varolan ne varsa... yalnızca, herhangi bir hareket sayesinde var olmakta ve yaşamaktadır.... bizler, üretici güçlerin geliştiği, toplumsal ilişkilerin yıkıldığı sürekli bir hareketin içinde yaşıyoruz

Anarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef Stalin (Sayfa 13 - evrensel)Anarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef Stalin (Sayfa 13 - evrensel)

''Doğa'' ve ''Toplumun'' gelişmesine bilinç mi neden oldu yoksa tam tersine ''doğa'' ve ''toplumun'' gelişmesi bilincin gelişmesine mi yol açtı ?

Anarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef Stalin (Sayfa 25 - evrensel)Anarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef Stalin (Sayfa 25 - evrensel)

Proleterler, gece gündüz çalışırlar ama gene de yoksul kalırlar. Kapitalistler çalışmazlar ama gene de zengindirler. Böyle olmasının nedeni proleterlerin aptal, kapitalistlerin dahi olmaları değil, kapitalistlerin, proleterlerin emeğinin ürününü mal edinmeleridir, kapitalistlerin proleterleri sömürmeleridir.

STALİN

Anarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef StalinAnarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef Stalin

Bugünkü sistem, kapitalist bir sistemdir. Bu demektir ki, dünya iki hasım kampa bölünmüştür, küçük bir avuç kapitalistin kampı ve çoğunluğun, proleterlerin kampı

Anarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef StalinAnarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef Stalin

Temel görevimiz, kapitalist mülkiyetin kaldırılmasına yardımcı olmak ve sosyalist mülkiyeti kurmaktır

Anarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef StalinAnarşizm mi? Sosyalizm mi?, Josef Stalin