Anayasal Yurtseverlik

Jan-Werner Muller

Anayasal Yurtseverlik Konusu

Günümüzün liberal demokrasileri için yepyeni bir yurttaşlık teorisi sunuyor Jan-Werner Müller. Liberal ulusçuluk ve kozmopolitanizm çevresinde kurulu tüm yerleşmiş fikirleri redderek özgün anayasal değerler ve evrenselci normlar temelinde bir siyasi aidiyet tartışması öneriyor. Bir taraftan demokratik meşruiyetin önkoşullarıyla ilgili kimi esasları tanımlayan, bir taraftan da Avrupa Birliği ve Birleşik Devletler gibi örnekler üzerinden güncel uygulamalara dikkat kesilen bir inceleme Anayasal Yurtseverlik. Günümüz devletlerinin çokkültürlü yapısı üzerinden göçmen politikaları ve sivil erk gibi hayli hassas konuları da yeni bir entelektüel kavrayış ve tarihsel duyarlılık merkezinde ele alıyor.rnrn“Anayasal yurtseverlik tartışmasının hem politik hem de entelektüel-tarihsel bağlam içinde açıklığa kavuşturulduğu daha açık ve daha titiz bir inceleme bilmiyorum. Jan-Werner Müller’in bu başat kavrama getirdiği usta işi yorum konuyu birçok yanlış anlamadan arındırıyor.” (Jürgen Habermas)
Çevirmen:
Emre Zeybekoğlu
Emre Zeybekoğlu
Tahmini Okuma Süresi: 3 sa. 55 dk.Sayfa Sayısı: 138Yayınlanma Tarihi: 2012Yayınevi: Dost KitabeviOrijinal Adı: Constitutional Patriotism
ISBN: 9789752984677Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

810 üzerinden
3 Puan · 0 İnceleme

Anayasal Yurtseverlik Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör

Yazar Hakkında

Jan-Werner Muller
Jan-Werner MullerYazar · 4 kitap
1970 Bad Honnef - Almanya doğumlu. Almanya, İngiltere ve ABD’de öğrenim gördü. 1996-2005 arasında Oxford Üniversitesi’nde çalıştı. 2005’ten beri ABD’de Princeton Üniversitesi’nde siyaset teorisi ve düşünce tarihi dersleri veriyor. Was ist Populismus? [Türkçesi: Popülizm Nedir?, çev. Onur Yıldız, İstanbul: İletişim, 2017] adlı kitabı İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

Anayasal Yurtseverlik Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Muhammet Ali

Muhammet Ali

@malidvrci
·
14 Mayıs 2021 18:04
"Anayasal yurtseverlik": Bu ifade birçok kulağa çelişik bir söz gibi gelecektir. Anayasalar, tanım gereği siyasi iktidarı sınırlamaya ve iktidarı gayri şahsi kılmaya hizmet eder; yurtseverlik ise insanları kişisel bir siyasi fedakarlıkta bulunmaya seferber etmekle ilgilidir. Anayasalar çoğunlukla çıkar temelli pazarlıklardan doğan düzenlemelerdir; bunlar "iktidarın otobiyografisidir"; öte yanda yurtseverlik, kendi çıkarını aşmaya çağrı yapar. Anayasalar, ideal olarak, yalnızca normları ifade etmek ve toplumsal özlemleri genişletmekle kalmaz, aynı zamanda bireysel hakları korurlar; oysa yurtseverlik yurttaşları dargörüşlü "grupsal anlamlılık" biçimlerine teşvik eder ve medeni hak ve özgürlüklerin çiğnenmesine yol açabilir.
7 etkileşim

Anayasal Yurtseverlik İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok