Andrei'nin Bakışı

5,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
115 gösterim
Sinam izleyicisi kitlenin Tarkovsky filmleriyle ilişkisi, genellikle bir türlü yanıtlamayan sorular çerçevesinde biçimlenmiştir; "Ayna'da anlatılan tam olarak nedir?" veya "Solaris'teki uzun tünel görüntüleriyle yönetmen ne anlatmak istiyor?" ya da "Stalker'daki "oda" ne anlama gelmektedir?" gibi...

Bu ve benzeri sorulara politik, sosyolojik, dinsel, felsefi, bağlamlı bir çok tartışma eşlik etmiş, ardından da tüm bu tartışmalara rağmen sırrını ele vermemekte direnen sinemasıyla birlikte Andrei Tarkovsky neredeyse tüm insani özelliklerden soyutlanarak temelde mistik ve metafizik kökenli tanımlamalar sığdırılmaya çalışılmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2004
 • Sayfa Sayısı:
  603
 • ISBN:
  8697414718014
 • Yayınevi:
  Es Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat 
 14 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Es Yayınları'nın bir kitap nasıl basılmamalı dersi verdiği eser. Kağıt kalitesi rezalet ve o kadar kötü ciltlemişler ki kitabı okurken eziyet çekiyorsunuz resmen. Sorun sadece kitabın basımında olsa gene iyi.

Kitabın içeriği de gayet başarısız. Uğur Kutay nasıl bir araştırma süreci izlemiş anlamış değilim açıkçası. Ivan'ın Çocukluğu filminde Dürer'in bir portre çizimindeki kişinin Erasmus olduğunu bile iddia etmiş. Hayır ben beş dakikalık internet yoklamasında doğru ismi tesbit ettim, onu geçtim açıp Dürer'in çalışmalarına bakarak bunu teyit edebilirdi. Sallamış ve Erasmus demiş kısaca. Sonrasında da Erasmus'un Deliliğe Övgü eseriyle film arasında paralellikler kurmaya çalışmış falan. Böyle bir çalışmada böylesine büyük bir hatayı görmek bile eserin ciddiyetini sorgulattı bana.