Andres Fava'nın Güncesi

7,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
611 gösterim
Andrés Fava'nın Güncesi yazarlık yasamının ilk yıllarında, genç Cortàzar'ın, roman kişisi Andrés Fava aracılığıyla sorduğu sorularla dolu bir kitap. Yazarın işi nedir? Yazar kafasında kurduklarını nasıl dile döker, okura nasıl ulaşır? Metin nedir? Nasıl oluşur? Kitabın içine serpiştirilen metinlerarası göndermeler, bu büyük Arjantinli yazarın çıraklık yıllarında neler okuduğunun, hangi metinlerle, hangi düşünsel birikimle yoğrularak kendi hamurunu kardığının ipuçlarını veriyor.
Kitabın kurmaca soyağacını izleyince, Cortàzar 'in ilk romanı El Examen ile karşılaşıyorsunuz: Günceyi tutan Andres Fava kurmaca yaşamını bu romanda sürüyor. Okur günceyi okurken hem Cortàzar 'in kendi yaşamına giriyor. Cortàzar, Arjantin edebiyatı, dünya edebiyatı, müzik, düşün, sanat, bir kuşağın kültürel geçmişi gibi bilindik bilinmedik bir daldan öbürüne sıçrayarak ardından sürüklüyor.

Cortazar okumamış insan bir kader kurbanıdır. Eserlerini okumamak korkunç sonuçları olan, sinsi ve ölümcül bir hastalıktır. Hiç şeftali yememiş bir insanın durumu gibi. Kişi yavaş yavaş mutsuzlaşır...
ve belki de azar azar saçları dökülür.
- Pablo Neruda
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  106
 • ISBN:
  9786050017007
 • Yayınevi:
  Notos Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Tan 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu

Saçı okşamak başka bir şey,onu çorbanın içinde bulmak başka bir şeydir.

Andres Fava'nın Güncesi, Julio Cortazar (Sayfa 21)Andres Fava'nın Güncesi, Julio Cortazar (Sayfa 21)
Barış Ağca 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendimin dışına çıkınca özgür, alabildiğince özgür.

Andres Fava'nın Güncesi, Julio Cortazar (Sayfa 99)Andres Fava'nın Güncesi, Julio Cortazar (Sayfa 99)
Noir 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendime soruyorum bazen, evrensel ölçütle karşılaştırıldığında işin saçmalığı kafasına dank ediyor mu, bazen şöyle bir adım geri atınca gözünün önündeki koskoca canavar birden havada uçan sineğe dönüşüyor mu?

Andres Fava'nın Güncesi, Julio CortazarAndres Fava'nın Güncesi, Julio Cortazar
Noir 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamım ile kendimin iki ayrı şey olduğunu duyumsarım ve keşke yaşamı sırtımdan bir ceket gibi çıkarabilsem derim, bir iskemlenin arkasına asabilsem bir süre, bir düzlemden ötekine atlayabilsem, tek tip ve hep süren bir aktarıma kaçabilsem. Sonra onu yine sırtıma geçirebilsem ya da başka bir tane arayabilsem. Yalnızca tek bir yaşamımızın olması ya da yaşamın yalnızca tek bir biçimde oluşması, sürüp gitmesi öylesine usanç verir ki.

Andres Fava'nın Güncesi, Julio CortazarAndres Fava'nın Güncesi, Julio Cortazar
Noir 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'' Düşüncem ile benim aramda dil engel mi oluşturmakta? Hayır. Dilimle arama giren benim düşüncemdir.Bu yüzden, dil bayrağını gönderde en yukarı çekmekten ve ona tam özerklik kazandırmaktan başka çıkış yolu yoktur. Büyük şairlerde sözcükler düşünceleri yanlarına almaz; zaten sözcükler düşüncelerdir.''

Andres Fava'nın Güncesi, Julio CortazarAndres Fava'nın Güncesi, Julio Cortazar