Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi

7,8/10  (29 Oy) · 
46 okunma  · 
20 beğeni  · 
677 gösterim
Her şeyini kaybetmiş bir çocuğun, umudu hastane koridorlarında kovalamasının yürek burkan ama aynı zamanda umut vadeden sıcacık hikâyesi.

Andrew Brawley, ailesinin geri kalanı gibi o gece ölmüş olmalıydı. Anne ve babası ölmüştü, kız kardeşi de ama kendisi kurtulmuştu.
Şimdi hastanede yaşıyor, kafeteryada çalışıyor, hemşirelerle takılıp kimsenin kullanmadığı malzeme dolaplarında uyuyor. O, neredeyse görünmez, geçmişinden, suçluluk duygusundan ve onu bulmaya çalışanlardan saklanıyor. Bir tek, yarattığı süper kahraman Hasta F’nin dünyasında teselli bulabiliyor.
Sonra bir gün hastaneye vücudunun yarısı, nefret dolu sınıf arkadaşları tarafından yakılmış bir çocuk geliyor. Onun acısı Drew’yu adeta çekiyor, onda umudu, mutluluğu görüyor. Hastanenin ötesinde, acı dolu geçmişlerinden uzak bir geleceği.
Ancak Drew hayatın asla bu kadar kolay olmadığını biliyor, kurtuluş için önce ölümle yüzleşmesi ve yaptıklarının bedelini ödemesi, nasıl biri olduğu gerçeğini açıklayarak geleceğe dair tüm şansını riske atması gerekiyor…

“Andrew’yla tanışın. Görüp görebileceğiniz en kibar, en cana yakın ve eğer yapabilecek olsa tüm dünyayı kurtarmak için kendi hayatından vazgeçebilecek kadar muhteşem bir karakter. Keşke hepimiz dünyaya onun gözünden bakabilsek. Belki o zaman, en büyük mutlulukların aslında küçücük şeylerde saklı olduğunu görebilirdik. Andrew’nun hikâyesi oldukça sıradışı. Sizi merak ettirecek, hüzünlendirecek, kızdıracak, kahkaha attıracak, ters köşeye yatıracak. Ona bir şans verin ve bırakın sizi sonsuz sevgisiyle sarıp sarmalasın. Bu kitabı çok seveceksiniz.” —Eren Nadir Akşamoğlu

Karanlık ve kederli durumların gerçekçi diyaloglar ve içten duygularla renklendirildiği, yürek burkan ama aynı zamanda son derece umut vadedici bir roman.” —Booklist

“Kederin ve iyileşmenin etkileyici hikâyesi.” —Publishers Weekly

“Hutchinson kesinlikle takip edilmesi gereken bir yazar. Güçlü karakterlerle dolu, ferahlatıcı bir kurgu, zekice yazılmış diyaloglar…
Öngörü ve espri anlayışı yüksek bir roman.” —Kirkus Reviews
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9786055016869
 • Orijinal Adı:
  The Five Stages of Andrew Brawley
 • Çeviri:
  Güneş Becerik Demirel
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ece bulut 
01 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçekten sıradışı bir kitaptı. Bir hastanede geçtiği için çoğu sayfasında içim burkuldu. İki gün içerisinde bitirdim ve şunu söyleyebilirim ki yazarın dili muazzam. Kitabı elinizden bırakamıyor ve çabucak bitiriyorsunuz. Konusundan kısaca bahsedersek; eşcinsel bir çocuğun ailesini kaybettikten sonra hastanede gizlice yaşamasını ve hastanedeki hemşire ve hastalarla anlaşması dışında hastanedeki tüm zamanını hastanenin yemek salonunda çalışarak ve çizgi roman çizerek geçirmesini anlatıyor. Fakat hastaneye gelen yanmış bir çocuğun aklına takılmasından sonra çocuğa kitap okumaya başlıyor ve ilişkileri böyle gelişiyor. Ben kitabı çok sevdim. Yazarın eğer başka bir kitabı varsa veya çıkarsa kesin okurum. Eğer sizi eşcinsel konulu kitaplar rahatsız ediyorsa tavsiye etmem fakat kitapta çok az belirtilmiş bir konu olduğu için fazla rahatsız etmez diye düşünüyorum. Ben sevdim ve bence okuyanların da seveceği bir kitap. Bir dahaki yorumda görüşmek üzere
5/5

sude aydemir 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

İyi ki bu kitabı okumuşum. Aslında okumak gibi bir planım yoktu ama elime almış bulundum. Kitap Andrew'in bazı olaylardan sonra hastenede gizli yaşamını, arkadaşlıklarını ve Rusty'i anlatıyordu. Andy görüp görebileceğiniz en değişik insanlardan biriydi. Bu da kitabı farklı kılıyordu. Trevor ve Lexi karakterleri de çok farklı ve sevimliydiler. Diğer aşıklar diyebilirim. Ve Rusty. Onu hikayenin içinde her zaman göremesekte okumaktan zevk aldığım bir karakterdi. İçindeki çizimler de çok güzeldi. Bu değişikliği de sevdim. Yani kitabı fazlasıyla sevdim hala okumadıysanız okuyun derim.

Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi benzeri kitaplar

Yaprak Onur 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Kitap bize ailesini kaybettikten sonra hastanede yaşamaya başlayan Drew'un hikayesini anlatıyor. Sayfaları çevirdikçe bunu nedenlerini ve nasıllarını öğreniyoruz. Drew'un karanlık mı karanlık dünyasındaki yürek ısıtan dostluk hikayelerine şahit oluyoruz. Dostlukların ve aşkların insanları hayatta tutmasını ve hayatına devam etmesine yardım etmesini anlatıyor kitap. Bir de Hasta F'in hikayesini...
Bruce Coville, kitap için kalbimi önce parçalara ayırdı, sonra yeniden bir araya getirdi demiş. Ben de kendisine sonuna kadar katılıyorum. Hatta e son kırılma noktasında (spoiler olmasın diye detaya girmiyorum), 'Hayır, bu kadar olmaz,' deyip kitabı birkaç dakikalığına kapatmam gerekti!

Yorumun Devamı --> https://www.instagram.com/yaprak.onur/

Şeyma 
05 Şub 2017 · Kitabı okumadı · Beğendi · 7/10 puan

Kitap bir eşcinselin bakış açısından yazılmış çok güzel bir yaşam öyküsüdür.Andrew ,Andy,Drew veya gerçegi Bill Azrailden sevdiklerini korumaya bilecek mi?

Ambrosia// 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitap,ailesini bir trafik kazasında kaybeden Andrew'in hastane duvarları arasında geçen hayatını anlatıyor.Andrew kendini dış dünyadan soyutlamış ve kendini yazmakta olduğu Hasta F'nin hikayesine kaptırmış durumda.Her ne kadar asosyal gibi gözükse de hastane içinde arkadaşları da var.
Ailesinin ölümünü kendi suçu olarak gören Andrew,hastaneden çıkmak istemiyor çünkü ailesinin ruhlarının öldüğü o hastanenin içinde olduğunu düşünüyor.Ayrıca hastanenin içinde olduğunu düşündüğü Azrail'den kaçmaya çalışıyor çünkü Azrail'in o trafik kazasında canını alamadığını ve bu yüzden en kısa zamanda onu da eline geçirmeyi istediğini düşünüyor.

Kitaptan 32 Alıntı

Merve 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Yanmak canımı ne kadar acıtsa da, en azından artık içim acımayacaktı."

Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi, Shaun David Hutchinson (Sayfa 174)Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi, Shaun David Hutchinson (Sayfa 174)
Merve 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bir süreliğine bunu kabulleneceğimi sandım. Yani ölmeyi. Bütün acılarım sona erecekti. Ama sonra seninle tanıştım."

Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi, Shaun David Hutchinson (Sayfa 260)Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi, Shaun David Hutchinson (Sayfa 260)
İrem 
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Şimdi anlıyorum. Bütün bahanelerim ve korkularım, doğruyu görmemek için başvurduğum yalanlardı."

Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi, Shaun David Hutchinson (Sayfa 321)Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi, Shaun David Hutchinson (Sayfa 321)
Merve 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İnsanlar beni görüyorlardı ama gözlerinin önünden geçip gidiyordum çünkü eşsiz değildim, bir özelliğim yoktu."

Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi, Shaun David Hutchinson (Sayfa 296)Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi, Shaun David Hutchinson (Sayfa 296)
İrem 
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Ölümün her şeyin sonu olmadığına inanmak zorundayım. Yoksa bu acının, tüm bu saçmalıkların ve hayatın bir anlamı kalmazdı. "

Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi, Shaun David Hutchinson (Sayfa 115 - Trevor)Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi, Shaun David Hutchinson (Sayfa 115 - Trevor)
Merve 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bunun dışında, uyuyan bir prenses gibiydi. Birinin bitirmeyi unuttuğu bir peri masalında yaşıyordu."

Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi, Shaun David Hutchinson (Sayfa 55)Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi, Shaun David Hutchinson (Sayfa 55)
Aiden 
 28 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Andrew Brawley\'nin Sıradışı Hikayesi
Arnold'a ve sonra Peder Mike'a bakarken,yetişkinlerin de en az bizim kadar zor durumda olduklarını fark ettim. Hiç kimse gerçekten büyümüyordu. Hiç kimse hayatın bütün sırlarını çözemiyordu. Sadece yaşayıp daha usta yalancılara dönüşüyorlardı.

Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi, Shaun David Hutchinson (Sayfa 150 - yabancı)Andrew Brawley'nin Sıradışı Hikayesi, Shaun David Hutchinson (Sayfa 150 - yabancı)
4 /