Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?

8,1/10  (24 Oy) · 
47 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.148 gösterim
Android'ler Elektrikli Koyun Düşler mi?, ilk kez 1968 senesinde yayınlanan Philip K. Dick tarafından yazılan bilim kurgu romanıdır. Hikaye örgüsü, bir android avcısı Rick Deckard'ın, ikinci bir avcı John İsidore isyancı androidlerin peşinden gitmesi anlatılır. Roman insanlık felsefesini inceler. 1982 yılında Hampton Fancher ve David Peoples'ın kitaptan uyarladıkları senaryo Ridley Scott tarafından Harrison Ford'un başrolde olduğu Bıçak Sırtı adlı filme çekildi. Kitabın devam romanlarının başlığı da Blade Runner olarak kondu.

Kitap 1968 yılında Nebula Ödülleri'nde adaylık elde etti. 1998 yılında ise Locus Poll Ödülleri'nde 1990 yılından önce yayımlanmış en iyi bilim kurgu kitabı seçildi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  290
 • ISBN:
  9786055150679
 • Çeviri:
  Mehmet Ada Öztekin
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan 
 10 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi ?
Bir çok kişi bu ne biçim bir isim deyip uzaklaşabilir kitaptan. Ancak Bilimkurgu dünyasında fazlasıyla hatırı sayılır bir film olan 1982 yapımı baş rolünü Harrison Ford'un oynadığı Blade Runner (IMDB 8.2) filmine konu olan kült bir kitaptır kendileri.

Konusuna biraz değinecek olursak, üçüncü dünya savaşı yaşanmış, bitki örtüsü ortadan kalkmış, bir çok hayvanın nesli tükenmiş, nesli tükenmeyenlerin de sayısı çok azalmıştır ve aşırı değerli hale gelmiştir. Dünya çok zor yaşanılır bir hale geldiği için de insanoğlu'nun büyük bir kısmı, kolonileştirilen Marsa taşınmıştır. Burada çok gelişmiş insan görünümlü androidler üretmişlerdir.
Kitabımız, bir grup isyancı androidin izinsiz olarak dünyaya gelişi ve android avcısı Rick Deckard'ın (Harrison Ford) onların peşine düşmesini ve bu süreçte yaşanan İnsan - Android iç çatışmalarını başarıyla sunuyor bize.

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi ? Yüksek Şatodaki Adam'dan sonra okuduğum ikinci Philip K. Dick romanıydı ve kesinlikle bundan çok daha fazla keyif aldım. Dili ağır değil, 290 sayfa olmasına rağmen küçük boyutları nedeniyle bir en fazla iki günde okunabilecek türünün başyapıtlarından biri.

Ahmet Yavilioğlu 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitaplar kadar sevdiğim,değer verdiğim diğer bir alan ise animeler.Gerek distopik kurguları,gerek zekice kurguları ve gerekse sürükleyicilikleri ile animeler yaşamımda büyük bir öneme sahip.Geçen yıl izlediğim ve konusu,içeriği ve felsefi bakımından en çok beğendiğim 3 animeden biri olan "Psycho-Pass" animesinde görmüştüm bu kitabı.Makhisima Sougo adlı bir anarşist "Anroidler Elektrikli Koyun Düşler mi kitabını bilir misin" demişti.Animedeki müthiş kurgunun bu kitaba dayandığını düşünerek,kitabı okumaya karar verdim ve yanılmadım.Animedek gibi yakın gelecekte insanlar ve insan yapımı,insan görünümlü androidler bir arada yaşıyor.3. dünya savaşı olmuş,bir çok hayvan nesli tükenmiş,hava kirliliği dünyayı yaşanmaz hale getirmiş.İnsanlar duygularını bile makine ile yaşamaya,duygudaşlık kutusuyla dert gidermeye ve çeşitli beyin fonksiyonları makinelerin eline bırakmıştır.Diğer gezegenleri koloni haline getirmiş fakat orada da dünyanın eski standardında yaşamlar elde edilememiş.İnsanlar zeka testine göre sosyal statülere ayrılmış.Zeka seviyesi düşük olanlara göç etme hakkı dahi verilmemiş.

Kurguya gelince,Rick Dechard adlı bir android avcısı vardır ve dünya düzenini bozmak için gönderilen insan görünümlü yasa dışı androidleri öldürmekle görevlidir.Ne var ki işi çok zordur.Onlara psikolojik test yapmadan insan mı android mi olduklarını anlamak çok zordur.Hatta soyut düşünme yeteneklerinin yanında,insanlardan daha hızlı beyin fonksiyonlarına sahip olduklarından Rick sürekli zorlanır.Ve müthiş bir kovalamaca kitapta kendini gösterir.

Hikayeyi anime kadar detaylı bulmasam da çok beğendim.Okurken hiç sıkılmadım.Tek oturuşta bitirelebilecek bir kitap ve 1990 yılından önceki en iyi Bilim-Kurgu romanı olarak bilinir.Roman senaryoya çevrilmiş ve Blade Runner(Bıçak Sırtı) adlı fillmle hayat bulmuş ve çok tanınmıştır.Teknolojinin distopyasını iliklerinizde hissedeceksiniz ve tükenen hayvan nesline özlem duyacaksınız.Rick'in bir koyun alabilmek için android'lerle savaşına tanık olacaksınız...Herkese tavsiye ederim..

Y. Yalçın 
 28 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Philip k. Dick abimizin ele aldığı muhteşem eseridir.

Nükleer savaş sonrası, eko-sistemin yıprandığı, birçok canlı türünün yok olduğu ve insanlığın farklı bir yaşam tarzına geçiş yapmak zorunda kaldığı bir kurgu evreni anlatmaktadır. Burada, hayvanların yokluğundan ötürü, birçok hayvan karaborsaya düşmüştür –ki hayvan sahibi olmak artık lüks haline gelmiştir. Hayvan sahibi olamayanlarsa dışlanmaktadır.

Gerçek hayvanların çok nadir olmasından dolayı da, robot-hayvanlar yaygınlaşmıştır. Kahramanımız, Rick Deckard'nda elektrikli bir koyunu vardır ama bu durumdan pek memnun değildir ve gerçek bir hayvan aramaktadır. Unutmadan rick aynı zamanda bir android avcısıdır.

Android'lerin ya da kitapta da bahsettiği gibi, andy'lerin hayal edilemeyecek düzeye ulaştığı bir dönem yaşanmaktadır -ki yerleştirilen sahte hafızalarla/geçmişlerle kendilerine gerçek insanlardan farklı görmemektedirler fakat tek bir noktada ayrı düşmektedirler. Bu da; duygudaşlık (empati) yoksunluğudur.

Andy'lerin bir de son kullanım tarihi gibi, yaşam süreleri vardır. ortalama 2 yıl olan bu sürenin dolmasının ardından, yok edilmeleri gerekiyor. Rick bu durumu; “emekli” ye ayrılmak olarak ifade etmektedir ve rick'in son bir göreve çıkması gerekir…

Son olarak kitabın başlangıç sayfalarında şöyle bir not düşülmüştür;

“Kadıköy’ün yağmurlu ve puslu günlerinde hazırlanan bu kitap sizi uçurumdan aşağı atabilecek güce sahip olabilir. Herhangi bir yerde ve özellikle izinsiz olarak iktibas edildiğinde kadıköy’ün o bilinen, serin ve rutubetli lâneti, yıllar boyunca bunu yapanı takip eder, saçları dökülür, Rüyasında sürekli olarak kadıköy sokaklarından akın akın geçerek yıllık intiharlarını gerçekleştirmeye giden lemur sürüleri görür ve derin bir yalnızlığa gömülür.”

Kısacası, türün hayranları bu kitabı mutlaka okumalıdır.

koku nehri 
 06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · 9/10 puan

çok çok severek okuduğum bunları yazarken içimi kıpır kıpır eden bir kitap. Anlatılan androidler de kendimi buldum bir anda , kaybetmeye başladığım insanlığımı küçük dürtmelerle bana hatırlattı . Bilim kurgu kitaplarının sanırım en çok sevdiğim yonu bu olsa gerek , hiç beklemediğiniz bir karakterde kendinizi buluyorsunuz bazen bir bilgisayar bazen bir robot bazen de elektrikli koyun düşleyen bir android olabiliyor bu.

Muzaffar Pashazade 
03 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Tüm dünyanın sadece sahteliklerle dolup taştığı bir zamanda, sahte olmayanları bulmak: o kadar zor, gerçek olanları arzulamak - istemek - sevmek: o kadar kuvvetlidir ki, yaşam mücadelesine benzer sanki, yaşamak gerçek olanı arzulamaktır belki de. Bunun için savaşmaktır, inandığın şeyler için. Geride bir şeyler bırakarak bile olsa, işin ucunda kaybetmek bile olsa: savaşmak.

PORTAKAL DEDEKTİFİ 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

kitabı halk kütüphanesinde görmüş ama elimde başka bir kitap olduğu için alamamıştım bir kaç ay sonra görevliye kitabın adını söylediğim ama biraz eksik söylediğim için görevli bilgisayar sisteminden de bulamamıltı kitabı üşenmedim kütüphanenin raflarını bir kaç gün inatla aradıktan sonra kitabı buldum :) enteresan bir kurgu distopyayla sadece bilim kurgu arasında gidip geliyor. Kirabı ya seversiniz ya sevmezsiniz mutlaka okuyun bayılacaksınız gibi bir şey söyleyemem ama benim fikrim bir şans vermenizden yana:)

Kitaptan 2 Alıntı

Kübra 
 14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gerçek hayatta düşmanını kolayca yok eden sihirli çanların çalmaması çok kötüydü. Ve Mozart, ‘Sihirli Flüt’ü yazdıktan kısa bir süre sonra, daha otuz yaşlarındayken bir böbrek hastalığından ölmüş ve bilinmeyen bir mezara gömülmüştü. Mozart acaba geleceğin olmadığının ve dünyadaki sayılı günlerini doldurduğunun farkında mıydı?

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. DickAndroidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. Dick
Kaonashi 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Sandalyeler, halılar, masalar, hepsi çürümüş ve toplu bir perişanlığın altında ezilmişlerdi. Hepsi zamanın despotluğunun ve bakımsızlığın kurbanıydı. Bu dairede yıllardır kimse yaşamamıştı."

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. DickAndroidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. Dick

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız