Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?

8,3/10  (46 Oy) · 
88 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.423 gösterim
Android'ler Elektrikli Koyun Düşler mi?, ilk kez 1968 senesinde yayınlanan Philip K. Dick tarafından yazılan bilim kurgu romanıdır. Hikaye örgüsü, bir android avcısı Rick Deckard'ın, ikinci bir avcı John İsidore isyancı androidlerin peşinden gitmesi anlatılır. Roman insanlık felsefesini inceler. 1982 yılında Hampton Fancher ve David Peoples'ın kitaptan uyarladıkları senaryo Ridley Scott tarafından Harrison Ford'un başrolde olduğu Bıçak Sırtı adlı filme çekildi. Kitabın devam romanlarının başlığı da Blade Runner olarak kondu.

Kitap 1968 yılında Nebula Ödülleri'nde adaylık elde etti. 1998 yılında ise Locus Poll Ödülleri'nde 1990 yılından önce yayımlanmış en iyi bilim kurgu kitabı seçildi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  290
 • ISBN:
  9786055150679
 • Orijinal Adı:
  Do Androids Dream of Electric Sheep?
 • Çeviri:
  Mehmet Ada Öztekin
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan 
 10 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi ?
Bir çok kişi bu ne biçim bir isim deyip uzaklaşabilir kitaptan. Ancak Bilimkurgu dünyasında fazlasıyla hatırı sayılır bir film olan 1982 yapımı baş rolünü Harrison Ford'un oynadığı Blade Runner (IMDB 8.2) filmine konu olan kült bir kitaptır kendileri.

Konusuna biraz değinecek olursak, üçüncü dünya savaşı yaşanmış, bitki örtüsü ortadan kalkmış, bir çok hayvanın nesli tükenmiş, nesli tükenmeyenlerin de sayısı çok azalmıştır ve aşırı değerli hale gelmiştir. Dünya çok zor yaşanılır bir hale geldiği için de insanoğlu'nun büyük bir kısmı, kolonileştirilen Marsa taşınmıştır. Burada çok gelişmiş insan görünümlü androidler üretmişlerdir.
Kitabımız, bir grup isyancı androidin izinsiz olarak dünyaya gelişi ve android avcısı Rick Deckard'ın (Harrison Ford) onların peşine düşmesini ve bu süreçte yaşanan İnsan - Android iç çatışmalarını başarıyla sunuyor bize.

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi ? Yüksek Şatodaki Adam'dan sonra okuduğum ikinci Philip K. Dick romanıydı ve kesinlikle bundan çok daha fazla keyif aldım. Dili ağır değil, 290 sayfa olmasına rağmen küçük boyutları nedeniyle bir en fazla iki günde okunabilecek türünün başyapıtlarından biri.

Ahmet Y 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitaplar kadar sevdiğim,değer verdiğim diğer bir alan ise animeler.Gerek distopik kurguları,gerek zekice kurguları ve gerekse sürükleyicilikleri ile animeler yaşamımda büyük bir öneme sahip.Geçen yıl izlediğim ve konusu,içeriği ve felsefi bakımından en çok beğendiğim 3 animeden biri olan "Psycho-Pass" animesinde görmüştüm bu kitabı.Makhisima Sougo adlı bir anarşist "Anroidler Elektrikli Koyun Düşler mi kitabını bilir misin" demişti.Animedeki müthiş kurgunun bu kitaba dayandığını düşünerek,kitabı okumaya karar verdim ve yanılmadım.Animedek gibi yakın gelecekte insanlar ve insan yapımı,insan görünümlü androidler bir arada yaşıyor.3. dünya savaşı olmuş,bir çok hayvan nesli tükenmiş,hava kirliliği dünyayı yaşanmaz hale getirmiş.İnsanlar duygularını bile makine ile yaşamaya,duygudaşlık kutusuyla dert gidermeye ve çeşitli beyin fonksiyonları makinelerin eline bırakmıştır.Diğer gezegenleri koloni haline getirmiş fakat orada da dünyanın eski standardında yaşamlar elde edilememiş.İnsanlar zeka testine göre sosyal statülere ayrılmış.Zeka seviyesi düşük olanlara göç etme hakkı dahi verilmemiş.

Kurguya gelince,Rick Dechard adlı bir android avcısı vardır ve dünya düzenini bozmak için gönderilen insan görünümlü yasa dışı androidleri öldürmekle görevlidir.Ne var ki işi çok zordur.Onlara psikolojik test yapmadan insan mı android mi olduklarını anlamak çok zordur.Hatta soyut düşünme yeteneklerinin yanında,insanlardan daha hızlı beyin fonksiyonlarına sahip olduklarından Rick sürekli zorlanır.Ve müthiş bir kovalamaca kitapta kendini gösterir.

Hikayeyi anime kadar detaylı bulmasam da çok beğendim.Okurken hiç sıkılmadım.Tek oturuşta bitirelebilecek bir kitap ve 1990 yılından önceki en iyi Bilim-Kurgu romanı olarak bilinir.Roman senaryoya çevrilmiş ve Blade Runner(Bıçak Sırtı) adlı fillmle hayat bulmuş ve çok tanınmıştır.Teknolojinin distopyasını iliklerinizde hissedeceksiniz ve tükenen hayvan nesline özlem duyacaksınız.Rick'in bir koyun alabilmek için android'lerle savaşına tanık olacaksınız...Herkese tavsiye ederim..

Rümeysa 
20 Tem 23:40 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap hakkında ne diyeceğimi,nereden başlayacağımı bilmiyorum. Bir taraftan kitabın oldukça güzel,orijinal ve etkileyici olduğunu söylemek istiyorum,diğer taraftan ise çoğunlukla kafa karıştırıcı,çelişkili ve belirsiz olduğunu düşünüyorum.
Savaştan ve radyoaktif tozunun dünyanın büyük bir kısmını kaplamasından sonra, dünya nüfusunun çoğu kolonilerle Mars'a veya diğer gezegenlere göç etmiştir. Göç edenlere android hizmetçiler hediye edilirken, dünyada kalan, IQ testinden geçemeyen "özeller" ve dünyayı terk etmek istemeyen insanlar pislik ve çöp dolu apartmanlarında nefes alınmayacak kadar kirli bir atmosferin içinde yaşamaktadır. Dünyada bitki örtüsü kalmamıştır ve hayvanların büyük bir kısmının nesli toz yüzünden tükenmiştir. Geriye kalan hayvanlar yüksek fiyatlarla satılır ve gerçek hayvanlara parası yetmeyenler elektrikli hayvan kullanırlar.
Karakterimiz Rick kelle avcısıdır, kolonilerle kaçıp dünyaya "normal" bir hayat sürmek için gelmiş androidleri avlar.Bu androidleri insanlardan ayıran temel nokta ise onların "empati"den yoksun olmasıdır. Empati insanları androidlerden ayıran tek şey veya dünyada kalan insanların yalnızlıklarını bastırmasına yardım eden tek şey de denilebilir çünkü dünyada hiç çocuk yok.
İncelememin başında da belirttiğim gibi kitabı çelişkili ve belirsiz bulmamın sebebi şu sorulara yanıt bulamamam oldu:Madem dünyada birtakım insanlar dışında kimse kalmadı,kim yönetiyor dünyayı? Terkedilmiş bölgeler neden hala elektrik ve temiz su alıyor? Eğer bitki örtüsü kalmadıysa ve hiçbir şey yetiştirilemiyorsa yiyecek ihtiyacı nasıl karşılanıyor? Ne çeşit bir yakıt kullanıyorlar? Ruh durumu cihazı nasıl çalışıyor ve neden ona ihtiyaç duyuyorlar? Bunlar bana göre belirsiz kısımlar idi ama yine de kitabın okunmaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Kitap ilk 1968 yılında yayınlandığında kitabın kurgusu 1991'de geçiyordu. Sonraki basımlarda 2021 olarak değiştirildi-ki bu çok da uzak bir gelecek olmadığı için kitabın eksi bir yönüydü-birkaç sene içinde tarihi tekrar ileri bir zamana alırlar diye ümit ediyorum.

Berrak Ezgi Kütük 
14 Eyl 18:48 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

İngilizce ödevim için okuduğum bir kitap.Tarzı çok farklı ve aynı zamanda kendine bağlayan bir üslubu var.Soluksuz okudum.Kurgusuyla,anlatımıyla benim gibi klasiklerin dışına çıkmayan birine bile kendini sevdirmeyi başardı.

Y. Yalçın 
 28 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Philip k. Dick abimizin ele aldığı muhteşem eseridir.

Nükleer savaş sonrası, eko-sistemin yıprandığı, birçok canlı türünün yok olduğu ve insanlığın farklı bir yaşam tarzına geçiş yapmak zorunda kaldığı bir kurgu evreni anlatmaktadır. Burada, hayvanların yokluğundan ötürü, birçok hayvan karaborsaya düşmüştür –ki hayvan sahibi olmak artık lüks haline gelmiştir. Hayvan sahibi olamayanlarsa dışlanmaktadır.

Gerçek hayvanların çok nadir olmasından dolayı da, robot-hayvanlar yaygınlaşmıştır. Kahramanımız, Rick Deckard'nda elektrikli bir koyunu vardır ama bu durumdan pek memnun değildir ve gerçek bir hayvan aramaktadır. Unutmadan rick aynı zamanda bir android avcısıdır.

Android'lerin ya da kitapta da bahsettiği gibi, andy'lerin hayal edilemeyecek düzeye ulaştığı bir dönem yaşanmaktadır -ki yerleştirilen sahte hafızalarla/geçmişlerle kendilerine gerçek insanlardan farklı görmemektedirler fakat tek bir noktada ayrı düşmektedirler. Bu da; duygudaşlık (empati) yoksunluğudur.

Andy'lerin bir de son kullanım tarihi gibi, yaşam süreleri vardır. ortalama 2 yıl olan bu sürenin dolmasının ardından, yok edilmeleri gerekiyor. Rick bu durumu; “emekli” ye ayrılmak olarak ifade etmektedir ve rick'in son bir göreve çıkması gerekir…

Son olarak kitabın başlangıç sayfalarında şöyle bir not düşülmüştür;

“Kadıköy’ün yağmurlu ve puslu günlerinde hazırlanan bu kitap sizi uçurumdan aşağı atabilecek güce sahip olabilir. Herhangi bir yerde ve özellikle izinsiz olarak iktibas edildiğinde kadıköy’ün o bilinen, serin ve rutubetli lâneti, yıllar boyunca bunu yapanı takip eder, saçları dökülür, Rüyasında sürekli olarak kadıköy sokaklarından akın akın geçerek yıllık intiharlarını gerçekleştirmeye giden lemur sürüleri görür ve derin bir yalnızlığa gömülür.”

Kısacası, türün hayranları bu kitabı mutlaka okumalıdır.

Nazlıhan 
23 Nis 13:06 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

''Yani yaşamın, hayatın boşluğunu hissetmek...sadece burada, bu binada değil. Her yerde. Ve hep tepkisiz kalmak...beni anlayabiliyor musun? Sanırım, hayır.''

Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? gerçek ve yanılsamanın sorgulandığı bir bilim kurgu romanı. Üçüncü dünya savaşı sonrasında dünya, radyoaktif serpinti altındadır. Dünyada sadece tavukkafa olarak adlandırılan IQ testinden düşük puan alanlar, yaşlılar ve Mars'a gitmekte direnenler kalmıştır. Radyoaktivite nedeniyle çoğu hayvan türleri yok olmuştur. Bu nedenle insanların hayvan sahibi olması lüks ve önemli bir durumdur. Parası yetmeyenler elektrikli hayvanlar satın almaktadır. Rick isimli kahramanımız android avcısıdır. Kitap boyunca insanlara oldukça benzeyen üst model androidleri avlama çabasını okuyoruz. Android ve insanları birbirinden ayıran bir özellik olan empati, kitapta vurgulanan bir nokta. Ayrıca Philip Dick bize gerçeklik olarak gösterdiği şeyleri bir anda tepe taklak ederek kafamızı allak bullak ediyor. Bir noktadan sonra hangisinin gerçek, hangisinin yanılsama olduğunu çözmeye çabalıyoruz.

Mercerism denilen dine benzer bir şey var. İnsanlar empati kutularına bağlanarak herkesle empati kuruyor. Bu, insanlar için çok önemli. Androidler empati kuramıyor. Rick de androidleri empati testi sayesinde emekli edebiliyor (emekli etmek kitapta öldürmek olarak kullanılıyor).

Kitaptaki John Isidore isimli kahramanı çok sevdim. Kendisi IQ testinden düşük almış biri. Kitapta belki de tek sevdiğim kişiydi. Bana göre diğer karakterlerin sevilecek bir yanı yoktu. Kitabın anlatım tarzını ve konusu sevdim. Fakat buram buram Homo sapiens egosu kokuyordu. Çok yakın bir tarihte (2020'ler) geçmesi de benim için eksi bir özellikti. Heyecanlı bir kitaptı. Olaylar hareketli olsa da sıradan bir bilim kurgu gibi değildi. Bazı noktalar üzerinde düşündürmeyi ve sorgulatmayı hedefleyen bir kitaptı. Biraz kıyıda köşede kalmış fakat bilim kurgu hayranlarının okuması gereken bir kitap.
Geniş yorumum: http://birkitaphirsizi.blogspot.com.tr/...koyun-dusler-mi.html

A.G 
27 Ağu 17:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yeryüzü radyoaktif bir tozla kaplanmış. Kurbağa kadar sıradan hayvanların soyları bile tükenmiş. Soyu tükenmeyen bir hayvana sahip olmak bir güç gösterisi. Düşünsenize bahçenizde koyun at besleyebiliyorsunuz. Baykuş gibi bir hayvan astronomik bir rakamla satılabiliyor.
Androidler ve onlardan haberi olmayan insanların ve bir de android avcılarının olduğu bir dünyada geçen bir hikaye.Gerçek insanları androidlerden ayırmanın çeşitli yolları(testleri var) testi geçemeyen emekli ediliyor.Zaten emekli edilmezse 2 yıl sonunda ölüyorlar.
Kutsal bir öğretileri var. Mercerism.
Neyse çok detaya girdim sanırım ama bilim kurgu okumak istiyorsanız,seviyorsanız bu kitap okunmalı.

Ayşecik 
Dün 11:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Konusu ve işlenişi bakımından bilim kurgu olarak okuduğum en iyi kitaplardan diyebilirim. Biraz distopik havası da olan kitabın konusu da kısaca şöyle: mars kolonilerine katılmayıp dünya android robot avlayan (emekli eden) ve karşılığında da para alan Rick Deckard. Kitabı okurken ise en beğendiğim yönü ise yer zaman duygular ve düşünceleri betimleme şekli. Sanki anlattığı zamanın o karanlık hissini bana aitmiş gibi hissettim. Robotlar bizi ele geçirecek söylemini 1968 de gayet mantıklı bir biçimde açıklamış. Tavsiye ederim.

Serhat Tezer 
27 May 13:36 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Cevirisi buyuk bir sorun olsa da o bile kitabi okuma zevkinden alikoymuyor...Keske bu yazari baska bir yayinevi cevirseydi...kitap Bladerunner ismiyle filme cekilmistir...Yazarin yazarligi olaya cekmesi orijinalligi cok harika,tam bana gore dedigim yazarlardan

koku nehri 
 06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · 9/10 puan

çok çok severek okuduğum bunları yazarken içimi kıpır kıpır eden bir kitap. Anlatılan androidler de kendimi buldum bir anda , kaybetmeye başladığım insanlığımı küçük dürtmelerle bana hatırlattı . Bilim kurgu kitaplarının sanırım en çok sevdiğim yonu bu olsa gerek , hiç beklemediğiniz bir karakterde kendinizi buluyorsunuz bazen bir bilgisayar bazen bir robot bazen de elektrikli koyun düşleyen bir android olabiliyor bu.

2 /

Kitaptan 9 Alıntı

Kübra 
 14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gerçek hayatta düşmanını kolayca yok eden sihirli çanların çalmaması çok kötüydü. Ve Mozart, ‘Sihirli Flüt’ü yazdıktan kısa bir süre sonra, daha otuz yaşlarındayken bir böbrek hastalığından ölmüş ve bilinmeyen bir mezara gömülmüştü. Mozart acaba geleceğin olmadığının ve dünyadaki sayılı günlerini doldurduğunun farkında mıydı?

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. DickAndroidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. Dick
Rümeysa 
16 Tem 19:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Belki de ne kadar tükenmeye başlarsa başlasın Dünya yine de insana aşina gelen sıkıca sarılınabilecek bir yerdi.

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. Dick (Sayfa 25)Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. Dick (Sayfa 25)
Nazlıhan 
29 Mar 14:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kendi kimliğini çiğnemek zorunda kalmak; zamanı geldiğinde yaşayan her canlı bunu yapmak zorunda.

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. DickAndroidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. Dick
Nazlıhan 
29 Mar 14:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hepimizin bunu takdir ettiğini bilmenizi istiyorum, Bay Isidore. Siz burada, Dünya'da bulduğumuz tek arkadaşsınız, çok iyisiniz ve umuyorum ki günün birinde bu iyiliğin karşılığını verebiliriz.

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. DickAndroidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. Dick
Nazlıhan 
29 Mar 14:33 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yani yaşamın, hayatın boşluğunu hissetmek...sadece burada, bu binada değil. Her yerde. Ve hep tepkisiz kalmak...beni anlayabiliyor musun? Sanırım, hayır.

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. DickAndroidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. Dick
Nazlıhan 
29 Mar 14:27 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kendimi kurtaramazken, seni nasıl kurtarabilirim? Yaşlı adam gülümsedi. Bir kurtuluş olmadığını görmüyor musun?

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. DickAndroidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. Dick
Kaonashi 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Sandalyeler, halılar, masalar, hepsi çürümüş ve toplu bir perişanlığın altında ezilmişlerdi. Hepsi zamanın despotluğunun ve bakımsızlığın kurbanıydı. Bu dairede yıllardır kimse yaşamamıştı."

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. DickAndroidler Elektrikli Koyun Düşler mi?, Philip K. Dick