Anfide Son Ders

9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
19 gösterim
Bu dünyadaki yaşamımız büyük bir sahnede oynadığımız oyuna benziyor. Sahneye bir kapısından girip, öteki kapısından çıkıp gidiyoruz. Oysa, "Nereden geliyoruz?" ve "Nereye gidiyoruz?" soruları merak duygusunu kaybetmemiş herkesi yakından ilgilendirir.
Kitabın ilk ve son bölümü bu soruların muhtemel cevaplarını açıklamaktadır.
Kitabın diğer bölümleri de, ilk ve son bölümleri kaybolmuş bir kitaba benzeyen insan yaşamı için kılavuz olarak alınabilecek ilkeleri saptırmaktadır. Kitapta: bilgi, çalışma, sağlık, iyilik-kötülük, inancın gücü, uyum ve zamanın sürprizleri ele alınıp değerlendirilmiştir.
Kitap, yaşam boyu mücadele vererek iyi niyet ve davranışlarla tekamül yolunda ilerleyen insanın önünü küçük bir ışıkla aydınlatmayı amaçlamaktadır.
Açıklanan evrensel nitelikli ilkeleri uyguladığımızda daha mutlu bir yaşam sürecek ve içinde yaşadığımız koşulları da denetim altına almamızı kolaylaştıracaktır.
İlmi, dini ve felsefi bilgilerden yararlandığımız ölçüde; daha rasyonel hareket edilebilecek ve çoğu insana yaşlılık döneminde musallat olan ölüm korkusu da etkisini kaybedecektir.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2004
 • Sayfa Sayısı:
  214
 • ISBN:
  9789756360149
 • Yayınevi:
  Ebabil
 • Kitabın Türü:
oe 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

yaşam kılavuzu niteliğinde bir kitap. nerden geldik nereye gidiyoruz amaç ne gibi sorulara cevap arıyor. özellikle 18 yaş civarında hayata, sorumluluklara henüz başlanmadığı dönemlerde okunması faydalı olur düşüncesindeyim.

Kitaptan 4 Alıntı

oe 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çocukların kaderi doğdukları aile içinde şekillenmekte ve oradan alınan hız ile gelişmektedir. Yani başlangıç noktasında insanlar eşit değildir.

Anfide Son Ders, Cafer Unay (Sayfa 77)Anfide Son Ders, Cafer Unay (Sayfa 77)
oe 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çok düşünülen bir gelecek, üzüntülü bir geçmiş kadar sıkıntı yaratır.

Anfide Son Ders, Cafer Unay (Sayfa 178)Anfide Son Ders, Cafer Unay (Sayfa 178)
oe 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Batı felsefesi insanın doyumu için gerekenleri hep dışarıda aramış bu amaçla da batı ülkeleri yağmacı ve sömürücü bir tavır sürdürmüşlerdir.

Buna karşılık geleneksel doğu felsefesi, genelde insanı bilgece davranmaya davet etmiştir. Doğu felsefeleri insanın mutluluğunu kendi içinde bulabileceğine inanmıştı.

Anfide Son Ders, Cafer Unay (Sayfa 32)Anfide Son Ders, Cafer Unay (Sayfa 32)
oe 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Anadan doğma bir köre kırmızı nasıl anlatılamazsa inanmayanalara da Allah inandırılamaz. İnsan Allah'ın varlığını ancak hissedebilir.

Anfide Son Ders, Cafer Unay (Sayfa 14)Anfide Son Ders, Cafer Unay (Sayfa 14)