Angela'nın Külleri Umuda Doğru

8,4/10  (47 Oy) · 
201 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.128 gösterim
Frank McCourt'un çocukluğunu anlatan Angela'nın Külleri dünyanın her yerinde büyük bir okuyucu kitlesi tarafından okundu ve çok sevildi. Büyük bir yoksulluğu anlattığı halde, McCourt'un kaleminden sevecenlik ve ince mizah, satırlarının arasından sızan umutla birleşince, ortaya bir kurtuluş, bir başarı öyküsü çıkmıştı. Kitap birçok ödül aldı (Pulitzer Ödülü - Ulusal Kitap Kritikleri Çevresi Ödülü - Los Angeles Times Kitap Ödülü). Pek çok dilde defalarca basıldı.

Umuda Doğru işte bu öykünün devamı; Frankie'nin yoksul bir göçmenden pırıl pırıl bir öğretmene ve mükemmel bir yazara dönüştüğü Amerika serüvenini anlatıyor.

Frank, büyük çabalardan sonra on dokuz yaşında, New York'a gelmeyi başarır. Gemide tanıştığı bir papaz ona Biltmore Oteli'nde bir iş bulur. Otelde çalışırken, bu "sınıfsız" ülkedeki çarpıcı sınıflandırmayla tanışacaktır.

Askere alınıp Almanya'ya gönderilir. Orduda köpekleri eğitmeyi ve daktilo kullanmayı öğrenir. 1953'te Amerika'ya döndüğünde doklarda çalışmaya başlar. Amerika, Frankie'nin karnını doyurmuştur; ama yüreği hala hoşnut değildir. Çevresindeki tüm göçmenler, ülkelerindeki benzer yaşam biçimlerini benimser ve ısrarla başka bir şeyin imkansız olduğunu söylerken, onun hayallerinde okuyup eğitim görmek, Amerika'da Amerikalılar gibi yaşamak vardır. On dört yaşında okulu bıraktığı halde, kendini, New York Üniversitesi'ne kabul ettirmeyi başarır. Orada, uzun bacaklı, sarışın, su katılmadık bir Yankee'ye aşık olur ve hayallerini gerçeğe çevirmeye çalışır. Ancak dünyadaki yerini, öğretmenliğe -ve yazmaya- başladıktan sonra bulacaktır.

Umuda Doğru, Frank McCourt'un Amerika'da yaşadıklarını, olağanüstü insancıl bir mizaha sararak büyüleyici bir dille anlattığı bir öykü.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  9789753312011
 • Çeviri:
  Neşe Olcaytu
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
hatice 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Angela'nın Küllerini okuduktan sonra mutlaka bu kitabı da okumalıyım diye düşünmüştüm.Ama ilki kadar etkilendiğimi söyleyemeyeceğim.Angela açısından bakacak hayat tam bir güç savaşı diyebiliriz.Nerede nasıl kimin çocuğu olarak doğmuşsan istisnalar hariç öylede ölürsün,aralarda hep güç savaşı diyebiliriz

Betül Nazlı 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımın kitabı.. Okuyunca gerçekten bin türlü derdiniz olsa da bir umut ışığı belirecek gözünüzde. Hiç bir şeyin imkansız olmadığını anlatan bir kitap.

Ayten Ernaz Tiryaki 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

çok uzun zaman önce okumuştum ve çok etkilenmiştim.gerçe yaşam öyküsü olması beni ayrıca sarsmıştı.yoksulluğun alt sınırlarında gezinmiştim yazarla birlikte.çok kötü bir şiltede maaile yatıyor olmaları,ısınmak için küllerin arasından yanmamış kömür toplamaları,kavanozla çay içmeleri gözlerimin önünden gitmedi.yoksulluktan hastalıklı gözlerini tedavi ettiremeyişi ve bu nedenle ÇİPİGÖZLÜ olarak anılması...

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
26 Eki 2013 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Angela'nın Külleri'nin devam kitabı için fazlasıyla vasat,sıkıcı ve kasvetli.İlk kitabı kıkırdayarak bitirirken yazarın zekası ve anlatımına hayran olmuştum.Bu kitap sanki başka biri tarafından yazılmış gibi.Kitaptan sadece Amerika' da göçmen olmanın ne kadar berbat bişey olduğunu anlatıyor.

Rezzan 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk kitapta yazar çocuklukta anılarını, bu 2. kitapta da gençlik yıllarını kaleme almış.
Gerçek hayat hikayesi olduğunu kitap bitince anlamış olmam benim açımdan utanç verici.
Geniş bir beğeni yelpazesi olduğunu düşünüyorum. Gerçek olması beğeni notumu arttırdı.

gülçin çakır 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazar İrlanda'da ki çocukluk hayatını anlattığı ilk kitabından sonra Amerika'da ki gençlik hayatını da çok sürükleyici bir şekilde kaleme almış. Çok başarılı bir kitap ve yazar.

sakine özcan 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

ilki kadar sürükleyici değildi...malesef frankıe mccourt bu kitabında bar konusuna çok değinmiş ve kendiside babası kadar olmasa da barlara düşkün olmuştur ...yine de güzeldi..

Özlem Özkan 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İlki kadar iddialı olduğunu söyleyemem, ama yazarın hikayesinin yarım kalmaması için merak edenler okumalı bence.

Behiye Kaya 
10 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birincisini bir solukta okudum.İkinciside çok güzel gidiyor:-)

Anıl Atik 
02 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İLk kitaba nazaran çok daha kötü . Zaman kaybı türlerinden biri.

2 /

Kitaptan 4 Alıntı