Angela'nın Külleri Umuda Doğru

8,5/10  (52 Oy) · 
218 okunma  · 
44 beğeni  · 
1.173 gösterim
Frank McCourt'un çocukluğunu anlatan Angela'nın Külleri dünyanın her yerinde büyük bir okuyucu kitlesi tarafından okundu ve çok sevildi. Büyük bir yoksulluğu anlattığı halde, McCourt'un kaleminden sevecenlik ve ince mizah, satırlarının arasından sızan umutla birleşince, ortaya bir kurtuluş, bir başarı öyküsü çıkmıştı. Kitap birçok ödül aldı (Pulitzer Ödülü - Ulusal Kitap Kritikleri Çevresi Ödülü - Los Angeles Times Kitap Ödülü). Pek çok dilde defalarca basıldı.

Umuda Doğru işte bu öykünün devamı; Frankie'nin yoksul bir göçmenden pırıl pırıl bir öğretmene ve mükemmel bir yazara dönüştüğü Amerika serüvenini anlatıyor.

Frank, büyük çabalardan sonra on dokuz yaşında, New York'a gelmeyi başarır. Gemide tanıştığı bir papaz ona Biltmore Oteli'nde bir iş bulur. Otelde çalışırken, bu "sınıfsız" ülkedeki çarpıcı sınıflandırmayla tanışacaktır.

Askere alınıp Almanya'ya gönderilir. Orduda köpekleri eğitmeyi ve daktilo kullanmayı öğrenir. 1953'te Amerika'ya döndüğünde doklarda çalışmaya başlar. Amerika, Frankie'nin karnını doyurmuştur; ama yüreği hala hoşnut değildir. Çevresindeki tüm göçmenler, ülkelerindeki benzer yaşam biçimlerini benimser ve ısrarla başka bir şeyin imkansız olduğunu söylerken, onun hayallerinde okuyup eğitim görmek, Amerika'da Amerikalılar gibi yaşamak vardır. On dört yaşında okulu bıraktığı halde, kendini, New York Üniversitesi'ne kabul ettirmeyi başarır. Orada, uzun bacaklı, sarışın, su katılmadık bir Yankee'ye aşık olur ve hayallerini gerçeğe çevirmeye çalışır. Ancak dünyadaki yerini, öğretmenliğe -ve yazmaya- başladıktan sonra bulacaktır.

Umuda Doğru, Frank McCourt'un Amerika'da yaşadıklarını, olağanüstü insancıl bir mizaha sararak büyüleyici bir dille anlattığı bir öykü.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  9789753312011
 • Çeviri:
  Neşe Olcaytu
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
hatice 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Angela'nın Küllerini okuduktan sonra mutlaka bu kitabı da okumalıyım diye düşünmüştüm.Ama ilki kadar etkilendiğimi söyleyemeyeceğim.Angela açısından bakacak hayat tam bir güç savaşı diyebiliriz.Nerede nasıl kimin çocuğu olarak doğmuşsan istisnalar hariç öylede ölürsün,aralarda hep güç savaşı diyebiliriz

Martin Eden 
28 Tem 02:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

frank mccourt... bu ismi ve bu ismin yaşadıklarını - özellikle çocukluk ve ilk gençlik yılları - ölene kadar unutmayacağım. nasıl bir şaherdir ki bu , meraktan bir sayfayı çevirmek veya eserin bitme korkusundan o sayfayı çevirmemek için kendinizle mücadele edersiniz. nasıl bir şaheserdir ki , bu kadar sade bir şekilde , en süslü cümlelerin dahi sayfalarca betimleyemeyeceği bir şeyi bir tek cümlede anlatabilsin , hissettirebilsin.

şu ana kadar okuduğum kitaplar içerisinde bitmesine üzüldüğüm tek kitaptır. daha doğrusu bu eser bir kitap dahi sayılmaz , bir hayattır bu...

r.i.p frank , çekik gözlü , çürük dişli , utangaç çocuk...

Betül Nazlı 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımın kitabı.. Okuyunca gerçekten bin türlü derdiniz olsa da bir umut ışığı belirecek gözünüzde. Hiç bir şeyin imkansız olmadığını anlatan bir kitap.

Ayten Ernaz Tiryaki 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

çok uzun zaman önce okumuştum ve çok etkilenmiştim.gerçe yaşam öyküsü olması beni ayrıca sarsmıştı.yoksulluğun alt sınırlarında gezinmiştim yazarla birlikte.çok kötü bir şiltede maaile yatıyor olmaları,ısınmak için küllerin arasından yanmamış kömür toplamaları,kavanozla çay içmeleri gözlerimin önünden gitmedi.yoksulluktan hastalıklı gözlerini tedavi ettiremeyişi ve bu nedenle ÇİPİGÖZLÜ olarak anılması...

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
26 Eki 2013 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Angela'nın Külleri'nin devam kitabı için fazlasıyla vasat,sıkıcı ve kasvetli.İlk kitabı kıkırdayarak bitirirken yazarın zekası ve anlatımına hayran olmuştum.Bu kitap sanki başka biri tarafından yazılmış gibi.Kitaptan sadece Amerika' da göçmen olmanın ne kadar berbat bişey olduğunu anlatıyor.

Rezzan 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk kitapta yazar çocuklukta anılarını, bu 2. kitapta da gençlik yıllarını kaleme almış.
Gerçek hayat hikayesi olduğunu kitap bitince anlamış olmam benim açımdan utanç verici.
Geniş bir beğeni yelpazesi olduğunu düşünüyorum. Gerçek olması beğeni notumu arttırdı.

Ezgi 
 07 Tem 04:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Veee zevkle okuduğum kitabın ikinci bölümünü tesadüfen okul kütüphanesinde görmem ve akabinde onu 1.5 gün içerisinde okumam...

Birinci kitaba nazaran daha eğlenceli ve daha az ironik olan bu kitap da en az birincisi kadar eğlenceli ve sürükleyici.

gülçin çakır 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazar İrlanda'da ki çocukluk hayatını anlattığı ilk kitabından sonra Amerika'da ki gençlik hayatını da çok sürükleyici bir şekilde kaleme almış. Çok başarılı bir kitap ve yazar.

sakine özcan 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

ilki kadar sürükleyici değildi...malesef frankıe mccourt bu kitabında bar konusuna çok değinmiş ve kendiside babası kadar olmasa da barlara düşkün olmuştur ...yine de güzeldi..

Özlem Özkan 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İlki kadar iddialı olduğunu söyleyemem, ama yazarın hikayesinin yarım kalmaması için merak edenler okumalı bence.

2 /

Kitaptan 14 Alıntı

Martin Eden 
26 Tem 02:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" insanın her gün yaptığı en önemli şey o gün intihar etmemeye karar vermesidir. " albert camus

Angela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank MccourtAngela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank Mccourt
Martin Eden 
27 Tem 11:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" belki bir kuyu kadar derin değil , belki bir kilise kapısı kadar da büyük değil ; ama bu yara beni ölüme götürmeye yeter. " romeo ve juliet

Angela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank MccourtAngela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank Mccourt
Martin Eden 
 25 Tem 21:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" bu ülkede ( amerika ) gözleri hastalıklı bir beyaz olmak , gözleri sağlam bir zenci olmaktan iyidir. "

Angela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank MccourtAngela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank Mccourt
Martin Eden 
25 Tem 16:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" insanların sanki bir eşyaymış gibi gördükleri bir temizlikçi olarak kalmak istemiyorum. "

Angela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank MccourtAngela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank Mccourt
Martin Eden 
25 Tem 16:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" jül sezar 'dan bu yana askerlik kurumu vardır ve yeni gelenler sadece ezilir. askerde adama ne düşüneceğini , ne hissedeceğini , ne yapacağını , hatta ne zaman tuvalete gideceğini bile onlar söyler. "

Angela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank MccourtAngela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank Mccourt
Martin Eden 
 26 Tem 02:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

" üniversitenin , böyle notlar ve sınavlarla boğuşmak olduğunu hiç düşünmemiştim. buradaki okumuş insanların uygarca ve anlayışla bizlere bir şeyler öğreteceğini sanmıştım. anlamadığımız bir konu olursa , tekrar anlatacaklar ve bizlere ilgi gösterecekler diye hayaller kurmuştum. ama düzinelerce , bazen yüzlerce öğrenci koyun sürüsü gibi , bir sınıftan çıkıp ötekine giriyor, profesörler de yüzümüze bile bakmadan kürsüde bir şeyler anlatıp duruyor. kimisi
pencereden dışarı bakar , kimisi tavana gözlerini diker , kimisi de sararmış kağıtlarda yazılı eski notlarına bakarak ders anlatır. öğrencilerden soru soran olacak olursa , oralı olmazlar. oysa ingiliz romanlarında , cambridge ve oxford 'da öğrenciler , profesörlerin odasına gidip sofokles 'i tartışırken beyaz şaraplarını yudumluyorlar. "

Angela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank MccourtAngela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank Mccourt

"Kafamız en büyük hazinemiz. Kimsenin müdahale edemeyeceği tek şey. Kafamın içindekileri artık kimse geri alamaz."

Angela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank MccourtAngela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank Mccourt
sinem abay 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bildiğin düşmanla savaşmak, bilmediğin düşmanla karşılaşmaktan daha iyidir.

Angela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank MccourtAngela'nın Külleri Umuda Doğru, Frank Mccourt
2 /