Anıtı Dikilen Sinek

7,9/10  (13 Oy) · 
61 okunma  · 
14 beğeni  · 
719 gösterim
Sinekler arasındaki bu olay, o büyük kentin, yüksek yapıların çok sıkışık bulunduğu bir bölgesinde geçti. Orada çok katlı bir konut vardı. Bu konutun en alt katı, çok az güneş alan bir evdi. Bu evin yarısı, yerden aşağıdaydı, toprağa gömülüydü. Dar sokağın iki geçesinde çok yüksek yapılar, bu bodrumdaki eve güneş ışınlarının girmesini engellerdi. Bu yüzden o eve sabah aydınlığı geç gelir, ama akşam karanlığı erkenden basardı.
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  125
 • ISBN:
  9789754180701
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Zagor 
24 Şub 01:01 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Öykülerin bir kısmı ile ilgili bilgiler bulunabilir.

Kitap son baskıda eklenen "Yağmur Duası" adlı öykü ile toplamda 16 öyküden oluşuyor. Kitaba adını da veren "Anıtı Dikilen Sinek" bana Küçük Kara Balık 'ı anımsattı. Genç bir karasineğin karanlık odadan aydınlığa çıkma mücadelesi ve bilgiç karasineklerin bu mücadeledeyi küçümsemeleri. Anıtı dikilerek sinekler tarihine ismini altın harflerle yazdıracak genç karasineğimiz.
"Birbirini Kıskanan Taşıtlar" tramvay, otobüs, tren, kamyon, troleybüs, vapur ve uçağın birbirlerinin hayatlarını çekemeleri ve "başkası olma kendin ol" temalı bir diğer öykü.
6-10 yaş arası çocuklar için yazılan "Kendini Beğenmiş Badem Ağacı"nda havaya kanıp erken çiçek açtığı için diğer ağaçlara karşı böbürlenen ve sonu hüsranla sonuçlanan şımarık bir badem ağacının dramına şahit olacağız. Kitabın bana göre en güzel öykülerinden biri. Ben pek beğendim. Eee ne demişler: "Bir çiçekle bahar gelmez."
"Bir Kırık Heykel Başının Umudu" adlı öykünün konusu çok ilginç. Aziz Nesin, Çatalca'da bir arazi alır. (Şu an orada Nesin Vakfı mevcut) Araziye su bulmak için kuyu kazdırıyor lakin kazıda önce mermerden yapılan bir insan heykeli, sonra midye kabuğu, daha sonra da horozbina taşılı çıkıyor. Ve Aziz Nesin bulunan bu üç nesneyi dile getirmiş. Başrole de mermer heykeli ve umudunu yerleştirmiş. Heykelin ve diğer iki nesnenin yeryüzüne ulaşmasıyla umut gerçekleşmiştir. (Bu üç nesne Aziz Nesin'in kitaplığının başında durmaktaymış) Beğendiğim bir öykü daha.
"Uçurtma Savaşçıları"nda torunlarına uçurtma yapan dedelerin çocukluklarına dönmelerine hüzünleneceğiz. Bu öykü de favorilerim arasındadır.
"Kendini Öldüren Padişah" bir diğer favori öyküm. Halkın düşman olduğu kurnaz bir padişahın tekrar nasıl halkın sevgilisi haline geldiğini anlatan mesaj yüklü bir öykü. Şu alıntıyı buraya bırakayım. #13694674
"Güzel İle Doğru" adlı öykü de beğendiğim klasman içine alacağım bir öykü. Gece gündüzün oluşmasını masallarla torunu Murat'a anlatan şair bir dede ile aynı konuyu biçim değiştirerek ve ders formatına uygun olarak anlatan öğretmeni karşısında bocalayan Murat'a yine dedesi yardım edecektir. Dedenin anlattığı masal muazzam.

Kitabı okumak isteyen okurlar için pdf bırakıyorum. http://www.tepkivedegisim.org/...nitidikilensinek.pdf

Keyifli okumalar.

Tarihsel Maddeci 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Ben Aziz Nesin okumayı severim. Ancak bu hikayeler biraz birbirinin kopyası mantıkta yürüyen hikayelerle dolu. Yine de bir çocuk için politik bilinç kazandırması bakımından faydalı.

Kitaptan 1 Alıntı

Zagor 
23 Şub 14:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

<<Çocuklar! Siz siz olun, yerine koyacağınız yeninin ne olduğunu iyice bilmeden eskiyi değiştirmeye kalkmayın! Yoksa yeni sandığınız şey yine kılık değiştirmiş eski olur. O zaman her şey eskisinden de kötüye gider.>>

Anıtı Dikilen Sinek, Aziz Nesin (Sayfa 76 - Adam Yayınları Özel Basım 2005/(Kendini Öldüren Padişah öyküsünden))Anıtı Dikilen Sinek, Aziz Nesin (Sayfa 76 - Adam Yayınları Özel Basım 2005/(Kendini Öldüren Padişah öyküsünden))