Ankara, Mon Amour!

8,5/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
4 beğeni  · 
532 gösterim
Ankara, Mon Amour! üst üste asılınca ertesi gün daha iyi ısıtan paltoların cepli basma elbiselerin dualarla ekilen simit ağaçlarının üç tam bir paso'nun troleybüs hızında giden bir hayatın Zümrüt Pastanesi'nin ve Alemdar Sineması'nın sabahtan öğlene bir yağmurla değişiveren dünyaların ikindi sessizliklerinin "bir hatırası olmanın" "bir çay koyalımın" mavi ODTÜ otobüslerinin ciddiyetle Grundrisse okumaların Nisan Tezleri'nde aranan şiirin yirmi yaşında olmanın tiril tiril yeşil elbiseler giyen bir hayalin kaplumbağa soyunun en zor geçen o ilk altı ayın elinden kavuşanların sevinci, ayrılanların hüznü alınan Ankara Garı'nın yani çocukluğun arkadaşlığın aşkın öyküsü...
Bize vaat edilenler de bunlar değil miydi zaten?
silaes 
14 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Beni bu kitabı okumaya iten iki öğeden bahsetmek istiyorum. Ilki şükran yiğit'in bir akdeniz kedisinin hatıraları kitabında tanıdığım kalemiydi. Kitap hala favori listemin en tepelerinde. Döne döne okurum. İkincisiyse içinde olsamda adı geçtiğinde kalbimin hızla çarpmaya başladıgı Ankara. Bu iki öğe birleşince okumakta ayrı bir zevk verdi. Okumaya başladığım anda "kadının adı yok"umsu bir keyif almaya başladım. Mahalle kültürü- çocuk etrafında gelişen edebiyatı çok seviyorum. Güzel bir tercih oldu. Edebi yönü kuvvetli olmakla birlikte ufak tefek problemlerde vardı. Mesela ilk bölümü çok sevdim. Lakin bölümler arası geçişlerde tam odaklanamadım. Bir de mantıgini bir yana bırakıp tamamen kalp endeksli hareket eden, ölümü özleyen ve çağıran erkek tiplemelerinden pek hoşlanmıyorum. Kitabın baş karakteri ankara zannetmiştim, değilmiş. Aslında bir baş karakterin olduğunu söylemekte güç. Sonundan pek hoşlanmadım. Bir cok sey havada kaldı. Çok kopukluk var. Olay örgüsü ise orta düzeydeydi. Yine de dilinden ve anlatımından memnun kaldım.

Kitaptan 9 Alıntı

silaes 
13 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Annemin dediği gibi "vallahi akşamın nasıl olduğunu, o günün nasıl geçip gittiğini" anlamazdım. Aslında bu konuda anneannemin durumu annemden daha da vahimdi. Anneanem bir günün değil, hatta bu hayatın nasıl geçip gittiğini anlamamıştı.

Ankara, Mon Amour!, Şükran Yiğit (Sayfa 63 - İletişim)Ankara, Mon Amour!, Şükran Yiğit (Sayfa 63 - İletişim)
Duygu 
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu

Her gün uyandığımda yaşadığımı, sadece yaşadığımı, varlığımdan başka hiçbir şeyi hissetmediğim o ne mutlu ne de mutsuz anın hemen arkasından başlardı hayat. Eğer hayatım o gün gözüme yirmi yıl ağır "canım sıkılıyor" cezasına çarptırılmış bir mahkumun hayatı gibi görünmüyorsa, gözlerimi açıp evdeki sesleri dinlerdim.

Ankara, Mon Amour!, Şükran Yiğit (Sayfa 35 - İletişim Yayınları)Ankara, Mon Amour!, Şükran Yiğit (Sayfa 35 - İletişim Yayınları)
silaes 
14 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Görmüyor musun? Hiçbir kitabı huzur içinde okuyamaz oldum neredeyse. Hayatı hiç bitmeyecekmiş gibi yaşayamaz oldum, bir gün her şey biter de o üniversiteye giriş sınavının akşamında duyulan o boşluk hissine kapılırım diye korkuyorum.

Ankara, Mon Amour!, Şükran Yiğit (Sayfa 127 - İletişim)Ankara, Mon Amour!, Şükran Yiğit (Sayfa 127 - İletişim)
Duygu 
27 Eyl 2017 · Kitabı okudu

"Giden bir sevgilinin ne yaşadığını ne de öldüğünü düşünmeli geride kalan, ihtimaller aşkı öldürür, gittiğini bilmek yeter"

Ankara, Mon Amour!, Şükran Yiğit (Sayfa 156 - İş Bankası Yayınları)Ankara, Mon Amour!, Şükran Yiğit (Sayfa 156 - İş Bankası Yayınları)
Duygu 
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu

Suna'ya göre her edebiyatın bir mevsimi vardı. Kış geceleri büyük Rus romanlarına, yaz ayları Amerikan öykülerine, sonbahar tek başına Edip Cansever'e, ilkbahar ise Fransız klasiklerine ayrılmalıydı. İngiliz edebiyatı mevsimsizdi tabii ki.

Ankara, Mon Amour!, Şükran Yiğit (Sayfa 124 - İletişim Yayınları)Ankara, Mon Amour!, Şükran Yiğit (Sayfa 124 - İletişim Yayınları)
Gülgün Yazıcı 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bazı ruhlar kardeştir, nerede karşılaşırlarsa karşılaşsınlar birbirlerini tanırlar.

Ankara, Mon Amour!, Şükran Yiğit (Sayfa 154)Ankara, Mon Amour!, Şükran Yiğit (Sayfa 154)
Gülgün Yazıcı 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Çocukların çocuk, yaz tatillerinin yaz tatili, pazarların pazar olduğu zamanlar artık kimselerin hatırlamadığı uzak bir ülkenin geçmişine ait gibiydi..."

Ankara, Mon Amour!, Şükran YiğitAnkara, Mon Amour!, Şükran Yiğit
Gülgün Yazıcı 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Ne kadar çok araba var anne“ dedim. “Araba çok ama insan kalmadı” dedi annem.

Ankara, Mon Amour!, Şükran YiğitAnkara, Mon Amour!, Şükran Yiğit