1000Kitap Logosu
Anladım

Anladım

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

112 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 3 sa. 10 dk.
Adı
Anladım
Basım
Türkçe · Türkiye · Sel Yayıncılık · Kasım 2000 · 0009755701206
Diğer baskılar
Anladım
Anladım
Anladım
Arka kapak yazısı: "Anladım ki ağaçlar toprağa acı verdikçe büyüyorlar."
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

8.2
10 üzerinden
173 Puan · 27 İnceleme
112 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
Yılmaz Erdoğan sempati duyduğum bir sanatçı. Başarılı bir aktör olmasının yanı sıra çok sayıda film yazmıştır. Salt okumayı yetersiz bulup, yazmaya da teşvik eder ve öğrenciler yetiştirir. Filmlerinde bana hissettirdiği şey hep içten olma durumuydu. Onu bana yakın hissettiren şey buydu. Bu kitapta hissettiğim şey de aynı duygular oldu, içtenlik. Okuduğum diğer şairlerden en büyük farkı -doğal olarak- çok daha hakim olduğum bir dönem hakkında yazıyor oluşu. Bu da beni şiirlerinin içine kolay bir şekilde hapsediyor. Ama sadece bu değil. Sanki şiirlerinin bir tadı var, hatta bir kokusu, bir hissiyatı. Betimlemeleriyle dönemi hakkında kilit ipuçları barındırıyor. Öyle ki uzun yıllar sonra okunduğunda bile gelecek nesillerin fikir sahibi olmasına yardımcı olacak ipuçları bunlar.
Anladım
8.2/10 · 696 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
112 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
35 kişilik tekstil atölyesinde boyumun makine pedalına zar zor yetiştiği zamanlardı. Hırs edip makineci olmuştum. Yaşımdan büyüklerin yaşadığı o kara sevdaları yaşarım gibisiyle büyümeye çalışırdım. Boyumdan büyük işlere çocukluğumun verdiği hırs ile başlamıştım. Büyükler Ümit besen- orhan Gencebay- Müslüm gürses… dinlerdi ve bir sigara eşlik ederdi onlara. Radyo 2000 akşama kadar efkar dağıtırdı atölyenin her köşesine. Ben elimde dikmeye çalıştığım cep astarları ile büyümenin hayallerini kurardım. En sevdiğim şarkılar çıkınca tuvalet aralarına gider sigara içerdim yaşım daha 11 di. Haberler o zamanlar sigara içmenin yaşının 14 e kadar düştüğünü anlatırdı. Gülerdim buna. ( yine çok uzatıyorum) aşık olmayı büyüklerimizin o utangaç yaklaşımlarına benzetirdik. Atölyemizden biri overlekçu kıza vurulmuştu ve ablamız hiç oralı değildi. Abimiz radyoya bir mesaj attı “ ben falan atölyeden falan makineci, atölyemizin en güzel oberlokçusu için yılmaz erdoğandan ben senin beni sevebilme ihtimalini sevdim şiirini istiyorum” şiir çaldı ve ben ilk defa yılmaz erdoğan ile orda tanıştım. Yıllar geçti bir kaç şiirini daha buldum. Halen ezberimde gezer o şiir. Yıllar geçti Yılmaz Erdoğanla tanıştım. Çoğu şiirlerini dinleye dinleye ezberledim. Kelimeler çocuk gibi sanki. İçimizden geçiyor. Bir çocuğun elinden tutmuşsunda geziyorsun sanki cadde ve sokaklara bakmadan tüm ülkeyi. Yılmaz abi kelimeleri gezdiriyor. Ve benim o utangaç şaşkınlığım halen Yılmaz abinin şiirleri karşısında durup durup sendeliyor. Kitabı okumadan evvel, Yılmaz erdoğan bir kaç defa dinlenmeli, ki onun okuyuş tarzında okunmalı. Yoksa hiç bir keyif alınmaz bu kitaptan. Ama onun okuyuş tarzını yakalarsanız gerçekten kitap hece hece üzerinize yapışacaktır.
Anladım
8.2/10 · 696 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
144 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Not: Önyargımın nedeni yazari sevmememdi.
Bu kitaba başlarken çok büyük bir ön yargı ile başladım. Baktım kitap orada duruyor dedimki dur okuyayım, önyargılı insanları eleştirirken onlar gibi olmayayım :) Ben şiir okumayı seven biri olduğum için kitabı çok beğendim. Eğer şiir seviyorsanız bu kitap hoşunuza gidecektir ama eğer pek okumuyorsanız bunun için aynısını diyemem. Bence okuyun:)
Anladım
8.2/10 · 696 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
144 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Çok beğendim! En sevdiğim cümleleri iliştiriyorum unutmamak için️ *Senin maviliğinden eser yok. *Ayaküstü kalbimi kırıp gidiyorlar *Rica etsem sırtıma sürer misiniz, kaçırdığım fırsatları? *Yalnızlığım ki yirmidört saat birlikteyiz kendisiyle, bazı o bile uğramıyor. *Bir uykunun en güzel yanı Seninle uyanmaktır Senden uzak bir uykuyla Kandıramıyorum hiçbir geceyi
Anladım
Anladım
Yılmaz Erdoğan
Yılmaz Erdoğan
Anladım
8.2/10 · 696 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
112 syf.
·
1 günde
·
7/10 puan
mum yanar mum ışıldar kendileri yoktur gölgeleri oluşur ferinden korkulsa da rahmetin yenilmez toprağa can katmanın kudreti bir ömre kaç hayat sığar görülecektir… mum aydınlar mum sınar ayrılık acısı kadar seversin ve sevmenin coşkusu kadar koyar insana aşk sözcüğünden ayrılmak mum yaralanır mum sürer kem göz sahibini sürükler son çağındır artık fitil kokar gövden de birikir senden eriyen parçalar mum biter mum söner dibine hayatın işte yaşadım dediğin bir mum ömrüdür eren ve eriten kendini…
Yılmaz Erdoğan
Yılmaz Erdoğan
Anladım
8.2/10 · 696 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.