Anlatsam Geçer Mi?

·
Okunma
·
Beğeni
·
11.708
Gösterim
Adı:
Anlatsam Geçer Mi?
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
164
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050946581
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
anlatsam geçer mi
daha çok anlatsam
daha uzun anlatsam geçer mi
hem yazıyla hem rakamla yazsam
duvarlara çiviyle çaksam
bütün kabiliyetsizliğimle resmini yapsam

geçer mi
sulara bağırmak istiyorum
gelcen mi
164 syf.
·7/10
İnceleme yazarken bazıları gibi kasmıyorum. Aman kitabın her satırını irdeleyeyim, uzun uzun paragraflar döşeyeyim. Edebi nitelik taşısın. Bir numara olsun hep benim incelemem paylaşılsın. ''Vayy ne inceleme bee hayran kaldım bayıldım böyle inceleme hayatımda görmedim'' gibi yorumlar yapılsın derdine düşmüyorum. Aklıma ne gelirse onu yazıyorum.

Sonrada vay efendim saçmalayıcı anlatım kullananlar niye zirvede, niye çok beğeniliyor diyorlar. Belkide insanlar hayatın ciddiyetinden ve sizin o çok çok uzun makale tarzında incelemelerinizden bıktığı için benim incelemelerimi beğeniyorlardır.

Neyse konu dışı bu kadar yazı fazla bile kitaba geçelim. Bu kitabı bana sevgili °°° Merve °°° hediye etti. Kendisine teşekkür ediyorum. Tıpkı yüreği gibi sevgi dolu bir kitap seçmiş benim için.

Kitap için pek bir şey yazmaya gerek yok aslında. Sılanın şarkı sözlerini beğenenler bu kitabı muhakkak beğenir. Yok ben Sılayı sevmem şarkı sözleri çok saçma buluyorum diyorsanız kitabı almayın paranıza yazık olmasın. Ben Sılayı sevdiğim için ve de çok sevdiğim birinden hediye geldiği için çok beğendim.

Anlatıyorum anlatıyorum geçmiyor. En iyisi susmak...
164 syf.
Sıla'nın şarkılarını severim "İçimde avaz avaz yan yan yan benimle" diyerek bağırdığı yetmemiş gibi bir de " anlatsam geçer mi/daha çok anlatsam/daha uzun anlatsam geçer mi/hem yazıyla hem rakamla yazsam /duvarlara çiviyle çaksam/bütün kabiliyetsizliğimle resmini yapsam" (23) diyerek anlatmaya çalışmış. Sorunun cevabını Sıla bulabildi mi bilmiyorum ama benim bu soruya verdiğim cevap ' hayır ' anlatınca geçmiyor belki anlattığımız kişi yanlıştı (sahi artık dert anlatacak kişi kaldı mı?) en iyisi avaz avaz bağırarak susmak ya da dağa, taşa, toprağa anlatmak, kalemle defterlere, dizelere kazımak...

Sıla'nın öyle çok iddiası olduğunu düşünmüyorum çünkü "Şimdi başka şiirler bulucam yazacak/sen de çok okuma bu olmamış şiirleri" şeklinde dizeler kullanmış, benim televizyonla işim olmadığından ya da düşündüğüm gibi Sıla her yerde kitaptan bahsetmediği için kitabı yine burda duydum.
Sıla'yı sevdiğim için okumak istedim evet çok güzel değildi ve böyle de iddiası yoktu ama sağlam dizeler de vardı. Bir de dikkatimi çeken hiç noktalama işareti olmamasıydı herkesin kendi duyguyla mı okumasını istedi bilmiyorum ama büyük harfle bile başlamamıştı.

"Yazdığım hiçbir şarkı hiçbir şiir /çektiğim acıya denk gelmiyor /kaç şarkı yazmam lazım/ya da kaç şiir/bu acıyı yenmek için" (105) yetmeyecek, hiçbir acı geçmeyecek... Anlatsan da geçmeyecek, ben anlatsam da yetmeyecek o yüzden susuyorum ve bu incelememi burada bitiriyorum.
Keyifli okumalar...
164 syf.
·4 günde·7/10
İçtenlikle söylemeliyim ki beklentimin çok üstünfe bir kitaptı. Zaten 10 yıldan beri sanatına ve sesine hayran olduğum bir kadın. Bu kitabıyla " şarkici" değil de sanatçi olduğunu yine kanitladi cümle aleme...
164 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir sohbet ortasında sıla şiir kitabı çıkarmış merak ediyorum demem üzerine canım arkadaşım alıp geldi bi gün. aslında hediye gelmese ne zaman okurdum bilmiyorum, çünkü popüler kitaplar önceliğim değil.
Şunu da geçmek istemiyorum şiir yazmak soyleyemediklerini söyleme biçimidir bence .
Sıla şarkılarıyla ve karakteriyle sert yikilmaz kadını çizdi hep bize oysaki acı çekmeyen bir insan yazamaz bu kadar diyorum.
Şiirleriñi çok mu begendim. ki bunu söylemek gerekirse hayır ama altını çizdiğim geri dönüp okumak istediğim satırlar bolca var.
"Anlatsam geçer mi? " diyor umarım geçmiştir.
Ellerine emeğine sağlık...
164 syf.
·10/10
Şarkı sözlerindeki ağırlığı, yoğunluğu ve tadı aradığım kitabında daha fazlasını buldum. Bir şair sıla tanıdım. Sadece gür güzel ses ve derin sözlerden ibaret değil artık içimce.

Nasıl yakın, nasıl yakan bir kitap. Bir kitap ki sanki ben yazdım benim adıma o aldı habersizce içimden, kalbimden ve dedi ki bak bende senden. sende benden. AH sıla. Nasıl güzel bir göz, gönül ve söz. Paylaştığı için mutluyum, paylaşamayanlar adına.

Ayrıca.
Anlatsak geçmez. Geçmiyor. Geçti gibi yapıp yine inceden sızıyor. ılık ılık ege gibi.
164 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Kitabı okurken çevremden aldığım tepkilerden bahsetmek istiyorum öncelikle. Çok önemli cümleler olmamasına rağmen sırf hayran olduğum için beğendiğimi düşünenler oldu. Öncelikle kendisinin hayranı değilim. Saygı duyduğum ve başarılı bulduğum bir sanatçı.
Kitabına gelince, ünlü olmasını avantaja çevirip nasıl olsa tutar düşüncesiyle yazılmış bir kitap değil kesinlikle. Yazarın içinden gelen cümleleri anlattığı, hayata bakışını yansıttığı başka bir deyişle içini döktüğü şiirlerinden oluşan bir çalışma.
Kendisinin hayatını merak eden herkesin okumasını tavsiye ederim.
164 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle şunu belirtmem lazım Sıla' yı dinlemeyi severim ve kitabı da en çok bu yüzden aldım sanırım. Derin anlamlar bulunan pek çok şiir var kitapta, içimizdeki bam teline dokunmayı başarabilen... Okumaktan büyük keyif aldım iyi ki yazmış Sıla...
164 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Sıla'nın yazdığı şarkı sözlerini ve bunları şarkılarda yorumlamasını beğenmeyen pek insana rastlamadım, ben de onlardan birisi olarak kitabı gördüğüm zaman hemen alıp, beğendiğim bu sanatçının kitabında sevenlerine neler aktardığını görmek istedim. Bu kitap hakkında kısaca fikirlerimi belirtmek istiyorum.

"Anlatsam Geçer Mi?" için, beni yer yer derinden yakalayan, yer yer ise anlamlandıramadığım cümlelerin bir araya gelip, bunların sentezinden oluşmuş bir şiir kitabı diyebilirim. Duygusal yaklaşımlarımızın farkı olmasından olsa gerek diye düşünüyorum, bazı şiirleri hissedemedim.

Genel itibari ile okuduğuma memnun olduğum bir eser. İleride Sıla'dan yeni şiir kitapları da gelecektir diye düşünüyorum.
164 syf.
·10/10
''her şeyi bırakmaktan korkuyorum
kum yığını gibi
unutulmuş bir arazide atlanmaktan
camlara çıkmış ellerimin izi imdattan mı
bi alev yükseliyor odalardan
gece ilerleyince sesleniyor duygular
cümleden muaf
başa gelen bu diyorum kurduğum
doğrudur
içimdeki var gücüyle koşuyor sona
sormuyor bana
aklında kim olduğum''
Oldukça güzel bir kitap, tavsiye ederim.
164 syf.
Şarkılarını, bestelerini ve özellikle de canlı performanslarını çok beğendiğim Sıla'nın bir de şair yönünü gösterdiği, tam manasıyla bir sanatçı olduğunu bizlere kanıtladığı eserdir "Anlatsam Geçer Mi". İç dünyasını bizlere açtığı ve şiirlerinde kendimizden de parçalar bulup altını çizdiğimiz kısımların çoğunlukta olduğu başarılı bir şiir kitabıdır. Sıla sen anlatmaya devam et, belki geçer....
164 syf.
·7/10
Ufak tefek karalama dememek gerekiyormuş demek ki. Şimdi tamam, beğenmeyenler illa çıkar, beğenenler de var mı, var. Aralarında öyle sözler var ki; 2 satır, 1 şarkı. Ooo, tam 12 dedirtiyor.
164 syf.
·3 günde·4/10
Albümlerini aldığım, yakından takip ettiğim tek sanatçı. Bildiğimiz üzere şarkı sözlerini genellikle kendisi yazan, yazdığı o hisle de okuyup içimize o duyguyu işlemeyi başaran bir sanatçı.

Şarkı sözlerini biz kendimiz bir yerden okuduğumuz vakit pek o duyguyu içimize alamıyoruz. Bu kitapta da aynı durum var. Sözler Sıla Gençoğlu, fakat ses kendi iç sesimiz (sesli okuyorsak dış sesimiz). Şiirlerdeki ahengi kendimiz okuduğumuz da fazla tutturamayacağımız veya hissedemeyeceğimiz, albüm kadar beklenti içermemesi gereken bir eser.

Bu şiirleri başka birisi yazıp satışa sunsa bu kadar satış yapamazdı, ben de sırf sıla yazmış deyip aldım. Ne içeriğine baktım ne de ön bir araştırma yaptım.

Yine de kalemine yüreğine sağlık.
....
Güçlü olduğumu söylerler
Gel sen beni bi de gece gör
Kafandaki ben nasıl yerle bir olur inanamazsın.
Beni mumla arasan bulamazsın
Kaybettiğimi sandığım sandıktan çıkan
Oyalı işli bir tülbentsin sen
Tülbentsin diye titriyorsun
Tülbentsin diye incecik tutuyorum seni
Başıma yemeni
Yarama sargı
Bileğime pranga
Boynuma urgansın
anlatsam geçer mi
daha çok anlatsam
daha uzun anlatsam geçer mi
hem yazıyla hem rakamla yazsam
duvarlara çiviyle çaksam
bütün kabiliyetsizliğimle resmini yapsam

geçer mi
sulara bağırmak istiyorum
gelcen mi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Anlatsam Geçer Mi?
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
164
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050946581
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
anlatsam geçer mi
daha çok anlatsam
daha uzun anlatsam geçer mi
hem yazıyla hem rakamla yazsam
duvarlara çiviyle çaksam
bütün kabiliyetsizliğimle resmini yapsam

geçer mi
sulara bağırmak istiyorum
gelcen mi

Kitabı okuyanlar 328 okur

  • Ayşe Büyüklü
  • Burcu
  • seyhan yönlü
  • D.Y.
  • Betül taş
  • Serdar Geyik
  • gaffola
  • Emre Tayyipoğlu
  • Burçin Arslan
  • Engin erdoğdu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.7
14-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%20.5
25-34 Yaş
%43.6
35-44 Yaş
%15.4
45-54 Yaş
%2.6
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%2.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.3
Erkek
%30.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.4 (37)
9
%9.5 (12)
8
%13.5 (17)
7
%17.5 (22)
6
%7.9 (10)
5
%6.3 (8)
4
%4.8 (6)
3
%3.2 (4)
2
%1.6 (2)
1
%6.3 (8)

Kitabın sıralamaları