Anmaktan Anlamaya Doğru Atatürk

9,3/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
668 gösterim
Bir gün Atatürk yine tarihle ilgili kalın bir kitap okuyordu.
Öylesine dalmıştı ki, çevresindekileri fark etmemişti.
Yurtla ilgili bir sürü sorun varken Devlet Başkanı'nın kendini tarihe vermesi Vasıf Çınar'ın biraz canını sıkmış olacak ki, Atatürk'e şöyle dediğini duydum:

"Paşam! Tarihle uğraşıp kafanı yorma. 19 Mayıs'ta kitap okuyarak mı Samsun'a çıktın?"

Atatürk Vasıf Çınar'ın bu çok samimi yakınmasına gülümseyerek şöyle bir karşılık verdi:

"Ben çocukken fakirdim. Eğer çocukluğumda elime geçen iki kuruştan birini kitaplara vermeseydim; bugün yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım."

Atatürk'ün Uşağı İdim
Cemal Granda
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2006
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9789753319317
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Volkan Türüdü 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazar, çok uzun bir süredir büyük önderi belgeliklerden edindiği, unutulmuş veya atlanmış ayrıntılara dayanarak ele alıyor. Kendisinin genel ağda varolan görsellerini dinleyen potansiyel okurlar, zaten bu kitabı arayacaklardır.

Özellikle öğretmenlerin ve eğitimcilerin çok faydalanacaklarını düşünüyorum.

Okuyarak, kendilerini geliştirmek isteyen siyasetçiler için de pekçok ders içeriyor.

Bilinmeyen Atatürk'ü arayan herkese önerebileceğim bir eser.

CÜNEYT KANTARCI 
15 Eyl 09:43 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk hakkında okuyabileceğiniz ender kitaptır. yazarın akıcı ve sade yazımı bu keyifli okuyuşu bir adım öne taşımaktadır. Kitap' da ilgimi çeken önemli yerlerden biride seçilen millet vekillerinin halk adamı olmaları ve halkın içerisinden olması hususudur. İş adamı olan kişi ve kişiler devlet menfaatine çalışmadıkları ve kendi işini büyütmek pahasına devleti sömürdüklerini görmekteyiz. Bu aşamada Atatürk milletvekili seçimlerinde halka da misyon yükleyerek bu kötü ve karakter yoksunu kişilerin seçiminde dikkatli olunmasını ve kendini mesül sayması gerektiğini belirtmiştir. İlknur GÜNTÜRKÜN KALIPÇI bu kapsamda dört değerli kitap yazarak bizlere armağan etmiştir. Muhakkak okuyun ve okutun...

Kitaptan 1 Alıntı

Volkan Türüdü 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, mutluluğa eriştirmek için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu; diğeri milletin istikbalini yoğuran kültür ordusu. Bu iki ordu da yüce ve saygıdeğerdir. Yalnız siz kültür ordusu mensupları; sizlere bağlı olduğunuz bu ordunun kıymet ve kabiliyetini anlatmak için şunu söyleyeyim ki sizler ölen ve öldüren birinci orduya niçin öldürüp niçin öldüğünü öğreten bir ordunun fertlerisiniz. Bir millet kültür ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin sürekli neticeler vermesi; ancak kültür ordusunun varlığına bağlıdır. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun çabaları boşa gider. Ordularımızın kazandığı zafer; sizin ordularınızın zaferi için sadece zemin hazırladı. Hakiki zaferi siz kazanacaksınız."

Anmaktan Anlamaya Doğru Atatürk, İlknur Güntürkün KalıpçıAnmaktan Anlamaya Doğru Atatürk, İlknur Güntürkün Kalıpçı