Anne Ben Yapabilirim (Çocukların Hakları Var 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
302
Gösterim
Adı:
Anne Ben Yapabilirim
Alt başlık:
Çocukların Hakları Var 2
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750718847
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Temel Çocuk Hakları

Çocukların hakları Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile güvence altında. Bu kitaptaki öyküde çocuğun temel yararları temel düşüncesi olan sözleşmenin üçüncü maddesi ele alınıyor.
48 syf.
·1 günde·10/10 puan
"Bir ara, ayağı küçük bir taşa takılmış Biricik'in. Daha sendelemeden, babası davranıp yakalamış kolundan.
Onun terlemiş olduğunu gören annesi de hemen, havluyu çıkarmış çantasından. Yüzünü, boynunu güzelce kurulamış Biricik'in.
İşte o günden sonra, her şeyi ama her şeyi anne ve babasından bekler olmuş Biricik Çocuk. (s.29)

Bu kitapta aşırı korumacı ebeveynlerin çocuğu ile kurduğu iletişim ve bu iletişimin yol açtığı sorunlar üzerinde durulmuştur. Çocuklarının görev ve sorumluluklarını üstlenerek onların gelişimlerini sekteye uğratan ebeveyn yaklaşımıyla sıkça karşılaşırız. Bu ebeveynlere "helikopter ebeveyn" denir. Başlıca özellikleri şunlardır: Çocuklarının "en" zeki, "en" başarılı, "en" güzel, "en" yakışıklı olduğunu düşünürler. Bu ailelerin çocukları asla ayakkabı bağcığını kendileri bağlamaz. Odalarını kendileri toplamaz. Hatta gelişimiyle çelişse bile uzun yıllar kişisel bakımlarını da ebeveynleri üstlenir.
Peki bu durum okullara nasıl yansır?

Helikopter ebeveyn her an çocuğun üzerinde dolanır. Çocuk birisiyle kavga mı etti helikopter ebeveyn hop okuldadır. Çocuk beklenen notu alamadı mı yine bizim helikopter ebeveyn iş başında: Öğretmene tak, tak, tak!
Böyle birçok örneği sıralayabiliriz. Ancak ben bu aile tutumunun çocuğu nasıl etkilediği üzerinde durmak istiyorum.
Helikopter ebeveynlerin çocukları güvensiz ve öz güvensiz olur.
Bir iş yapmadan önce hep çevrelerine bakınırlar. O işi yıkacak birilerini bulup başından savmak için... Sorumluluk bilinci onlarda yoktur. Yetenekleri ya da istekleri doğrultusunda herhangi bir eyleme emek veremezler. Ailelerinin müdahalesi sonucu sosyal ilişkileri de sıkıntılıdır. Bu bütün yaşamlarını etkileyebilir. Çünkü karşılaşacakları kriz anlarının üstesinden gelemezler, çatışmaları yönetemezler. Bunun yerine kendilerini koruyacak helikopter ebeveyn işlevi görebilecek bir şemsiye ararlar. Sevgili, arkadaş, akraba, patron vs.
Burada önemli olan çocuğa ne zaman destek verilmesi gerektiğidir. Sözgelimi çocuk okulda bir arkadaşıyla sorun yaşadı. Bu durumda ne yapmalıyız? Öncelikle sorun nedir?
Bu sorun sürekli meydana geliyor mu?
Yukarıdaki sorular çok önemlidir. Yanıtları akran zorbalığını gösteriyorsa, çocuğun psikolojik, fiziksel olarak sürekli saldırı altında olması, ebeveyn sessiz kalmamalıdır. Okula gelip öğretmenlerle durumu paylaşması ve çocuğuna atılganlık becerisi kazandırması gerekir.
Okullarda bu velileri görmek umuduyla...

NOT: Bir helikopter ebeveyn gördüğümüz zaman çaktırmadan bu kitabı okumalarına aracılık edebiliriz. ;) Öz eleştiri ve öz düzenleme becerisi varsa bir umut... :)

NOT: Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi
Çocuğun Temel Yararı İlkesi
Madde 3:
1. Kamusal ya da özel sosyal yardım kuruluşları, mahkemeler, idari makamlar veya yasama organları tarafından yapılan ve çocukları ilgilendiren bütün faaliyetlerde, çocuğun yararı temel düşüncedir.

Keyifli okumalar.
Anne Ben Yapabilirim öyküsü,çocukları özel olarak koruyup gözetelim,daha iyi koşullarda yetiştirelim derken istemeden de olsa,onların yeteneklerini geliştirmelerinin önüne nasıl set çekildiğinin öyküsüdür.
Çok sevdikleri Biricik kıxlarını,haklı olarak her türlü olumsuzluklara karşı korumsk isteyen anne baba,abartılı korumacı tavırlarıyla çocuklarının özgür ve yeteneklerine uygun olarak gelişmesini engellemektedir.
Süleyman Bulut
Sayfa 43 - Can Çocuk,Süleyman Bulut
"Anneni görmeden yazamaz mısın çocuğum?"
"Yazabilirim ama annem kendisi yazmak ister öğretmenim."
"Senin yazman gereken şeyi, niye annen yazmak istesin çocuğum?"
"Annem benim yorulmamı istemez de onun için öğretmenim."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Anne Ben Yapabilirim
Alt başlık:
Çocukların Hakları Var 2
Baskı tarihi:
Eylül 2014
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750718847
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Temel Çocuk Hakları

Çocukların hakları Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile güvence altında. Bu kitaptaki öyküde çocuğun temel yararları temel düşüncesi olan sözleşmenin üçüncü maddesi ele alınıyor.

Kitabı okuyanlar 19 okur

  • zek
  • Nehir
  • İpek Süren
  • Sultan Aygün
  • hakkı efe
  • Sedanur Arık
  • Fatma
  • Gizem
  • ecem aleyna bedir
  • ela saka

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%66.7 (2)
9
%33.3 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0