1000Kitap Logosu
Anne Frank'ın Hatıra Defteri
Anne Frank'ın Hatıra Defteri
Anne Frank'ın Hatıra Defteri

Anne Frank'ın Hatıra Defteri

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
1.420 Kişi
4.537
Okunma
1.379
Beğeni
38,3bin
Gösterim
360 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 10 sa. 12 dk.
Adı
Anne Frank'ın Hatıra Defteri
Basım
Türkçe · Türkiye · Epsilon Yayınevi · Haziran 2019 · Karton kapak · 9789944824514
Orijinal adı
Anne Frank: The Diary of A Young Girl
Diğer baskılar
Tüm zamanların en önemli kitaplarından biri." -The Guardian “Yıllarca, yazarlık hayatımda Tennessee Williams’ın Sırça Kümes adlı eserinin etkisi olduğunu iddia ettim. Ancak, şimdi dönüp baktığımda aslında Anne Frank’ın Hatıra Defteri’nden daha çok etkilendiğimi görüyorum… Peşimi hiç bırakmayan, büyük bir etki.” -Selim İleri “Günlüğünü okuyana dek bunca derin düşünceye sahip olduğunu anlayamamıştım. Bu hem şoke olduğum hem de çoğu ebeveynin çocuklarını gerçekten tanıma fırsatı bulamadığını düşündüğüm, korkunç bir andı.” -Otto Frank, Anne'nın babası “Hayatta kalma şansı bulduysanız, bunu başaramayanlar için konuşmak görevinizdir. Umarım dünya tarihinde böylesi bir zulmün tekrarlandığını asla görmeyiz!” -Nanette Konig, Anne'nın çocukluk arkadaşı Henüz küçük bir çocukken İkinci Dünya Savaşı’nın acı gerçekleriyle yüzleşmek zorunda kalan Anne Frank, 12 Haziran 1942’de günlük tutmaya başladı. Bu tarih, onun doğum günüydü ve günlüğü de yeni yaşına adanmış bir hediye… Sürgündeki Hollanda hükümetinin Kültür ve Bilim Bakanı Bolkenstein’ın radyoda yaptığı bir konuşmayı dinleyene kadar, sayfaları yalnızca kendisi için doldurdu. Bakan konuşmasında, gelecek kuşakların savaşın dehşetini anlayabilmesi, Almanların zulmüne şahitlik edilebilmesi için kayıt altına alınmış tüm belgelerin yayımlanması gerektiğini ifade ediyor, buna örnek olarak günlükleri gösteriyordu. Artık savaştan sonra bir kitap yayımlama hayalleri kuruyordu Anne, günlüğü de temel taşı olacaktı. Ne var ki henüz on beş yaşındayken, Bergen-Belsen toplama kampında hayatını kaybetti. Ölümünden sonra yazdıklarını onun adına yayımlayan ise ailenin sağ kalan tek üyesi ve çok sevdiği babası Otto Frank oldu. O günden bu yana Anne Frank’ın Hatıra Defteri, dünyanın en çok okunan eserlerinden biridir. Anne Frank'ın doksanıncı yaşına adanmış bu özel baskıyı okurlarımızla buluşturmaktan onur duyuyoruz. “Günlük tutmak benim gibi biri için tuhaf bir duygu. Yalnızca daha önce hiç yazmadığımdan değil. İleride ben de dahil hiç kimse on üç yaşında bir kızın aklından geçenlerle ilgilenmeyecekmiş gibi geliyor. Fakat aslında bunun hiçbir önemi yok, ben yazmak ve daha da önemlisi kalbimden geçen bir sürü şeyi ortaya dökmek istiyorum.”
5 mağazanın 18 ürününün ortalama fiyatı: ₺24,91
8.6
10 üzerinden
1.420 Puan · 283 İnceleme
Leman Altıner
Anne Frank'ın Hatıra Defteri'yi inceledi.
360 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
20 Haziran 1942, Cumartesi Günlük tutmak benim gibi biri için tuhaf bir duygu. Yalnızca daha önce hiç yazmadığımdan değil. İleride ben de dahil hiç kimse on üç yaşında bir kızın içinden geçenlerle ilgilenmeyecekmiş gibi geliyor. Fakat aslında bunun hiçbir önemi yok, ben yazmak ve daha da önemlisi kalbimden geçen bir sürü şeyi ortaya dökmek istiyorum. S/16 Canım Anne Frank.... Bu sözlerle başliyor güzeller güzeli Anne Frank'in, 'Kitty' ismini verdiği hatıra defteri... Bu kadar mı güzel ifade edilir içinde kopan fırtınalar Anne Frank? Savaşın ne ifade ettiğini anlamadan, icindeki savaşla başbaşa kalmak bu kadar mı güzel ifade edilebilir? Canım Anne Frank... 13 yaşinda yaşamaya mâhkum edildiğin "arka ev" adı verilen ev görünümlü hapishanede kâh güldün, kâh ağladın, kâh mutlu oldun, kah acı çektin ama hiç umudunu kaybetmedin...Hep okudun, öğrendin, yazdın, yazdın, sabrettin, şükrettin, anlamaya çalıştın, anlaşılmak istedin, hep biraz daha fazla anlaşılmayi bekledin. Anne ve baban tarafından sadece Anne Frank olduğunu kabul etmelerini diledin. İki çeşit Anne Frank sergiledin. Bazen onların görmek istediği Anne Frank oldun, bazen de maskeni çıkarıp gerçek Anne Frank'i paylaştın o anlamlı sayfalarda... Çocukluktan genç kizlığa geçerken yaşadığın hezeyanları paylaşırken, güçlü bir kadın olmak için ileride kendi evlatlarını büyütürken annenin sana yaşattiklarını yapmayacağına dair sözler verdin. Hep umut ettin, bekledin...Bir sevgilin olmasını diledin, ilk öpücüğü hissetmeyi, ayışığını sevgilinin omuzunda seyretmeyi, heyecanlanmayı, şımarmayı, şımartılmayı diledin... Canım Anne Frank... İyi ki bu hissedişlerini, kaygılarını, özlemlerini, bekleyişlerini bitmeyen umutlarını yazdın. İyi ki bu dünyadan geçtin Anne Frank... Yazdıklarınla, esaret altında olmanın insan ruhunda açtığı yaralara şahit olduk... Lütfen okuyun, bunu Anne Frank'e borçluyuz. Tüm dünya borçlu... Sevgiyle ❤
Anne Frank'ın Hatıra Defteri
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
77
Ülkü kurt
Anne Frank'ın Hatıra Defteri'yi inceledi.
360 syf.
ANNE FRANK 'IN HATIRA DEFTERİ... On üç yaşında küçük bir kızın kaleminden Nazi Almanların Yahudilere yaptığı katliamları , Yahudulerin yaşadığı çaresizliği ve ölmekten kaçmak için bir deponun arka bölümünden iki yıl saklanan sekiz kişinin yaşadığı dramı günlüğüne yazarak okuyucuya aktarıyor küçük yazar ama yaptığı betimlemelerle , kurduğu samimi cümleler, dönemin siyasi ve toplumsal yapısı hakkında bilgi vermesi adeta devleşen yazar iyi ki o günlerde günlük tuttun ve iyi ki biz de senin o dönemde aklından ve kalbinden geçenlere misafir olduk. (tabii bunlar keşke hiç yaşanmasaydı ve sen de her çocuk gibi gençliğini dışarıda güzel bir şekilde yaşasaydın ve günlüğüne çok daha güzel cümleler yazsaydın ) okurken içimin acıdığı çok cümle gelip geçti ama öyle cümle var ki beni benden aldı : Bir gün ben de iz bırakacak büyük yazılar yazabilecek miyim ? Bir gazeteci ve yazar olabilecek miyim ?(Sayfa 270) demiştin ya ANNE FRANK sen çok güçlü bir yazar oldun ve yazdığınla okuyan herkesin gönlünde taht kurdun tabii büyük bir yazar olduğunu görmedin çünkü toplama kampında 15 yaşında hayata veda ettin birireleri yaşamını elinden aldı ... Evet , ANNE FRANK 'ın deyimiyle " Arka Evdekiler " yapılan ihbar üzerine yakalanıp farklı toplama kamplarına gönderildiler. ANNE FRANK' ın babası dışındaki sekiz kişi hayatını kaybetti. ANNE FRANK 'IN günlüğü babasının isteği üzerine kitaplaştı. Kalpte hüzün bırakan bir kitap oldu benim için...
Anne Frank'ın Hatıra Defteri
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
sıla
Anne Frank'ın Hatıra Defteri'yi inceledi.
327 syf.
·
10/10 puan
2. Dünya Savaşı yıllarını, gizlenmek zorunda kalan Yahudi bir kızın gözünden görüyoruz. Anne Frank doğum gününde ona hediye edilen deftere anılarını yazmaya başlar. Güzel bir hayatı olan Anne savaşın getirdiği zorunlulukla 8 kişiyle birlikte "arka ev" adını verdikleri gizli bir büroda saklanırlar. Bu süre zarfında Anne'nin olgunlaşması, hayatı tanıması ve içsel çatışmalarının yanı sıra savaş psikolojisini de çok iyi anlayabiliyoruz. İnsan hayatının hiçe sayıldığı, ırkların üstünlüğünün savunulduğu o yıllar insanlığın utanç verici geçmişidir. Günümüzde hala bu zihniyette olan insanlar olması daha da üzücü. 13 yaşındaki bir kızın hayallerinin gerçekleşmemesinden ve genç yaşta ölmesinden kimler sorumlu. Bence o yılları anlatan en önemli kitaplardan birisi okumanızı tavsiye ederim.
Anne Frank'ın Hatıra Defteri
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Burcu Booker
Anne Frank'ın Hatıra Defteri'yi inceledi.
284 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
“Harp bildiğin gibi. Moral bozuk.” *** Nazi hikayelerine, ikinci dünya savaşı acılarına, Yahudi soykırımına siz de çok mu maruz kaldınız? Anne Frank’in hikayesi size “işte bir diğer hikâye” gibi mi geliyor? O halde zamanda azıcık yol alalım. 1947’ye gidelim. Savaş biteli iki yıl ya olmuş ya olmamış. Daha yaralar ufaktan ya sarılmış ya sarılmamış. Yahudi olduğu için katledilen bir ufak kızın saklandığı gizli bölmedeki yaşantısını anlattığı bir günlük çıkmış ortaya. İşte Anne’in hikayesini bu bağlama oturttum: 1947’deki bu ilk basıdan ve 1947’de okuyormuşum gibi. *** Anne, seninle benimle aynı ergenliği yaşıyor, yaşadığı koşullar ise bizimkinden biraz değişik. Annesine, ablasına, babasına kuruluyor, birlikte saklandıkları ailenin üyeleriyle çekişiyor, zaman içinde o ailenin oğullarına âşık oluyor ve öte yandan tüm hayallerini savaş sonuna denk gelecek şekilde kuruyor. Zannetmeyin ki vazgeçiyor, yakalanmamak için pencereden bakamadığı yılları hala Fransızca, cebir, tarih çalışarak geçiriyor. Ve gizli bölmedeki 2 yıl içinde tam 13 santimetre uzuyor. *** Güzel de yazıyor namussuz. Zaten ya gazeteci yahut yazar olmak istiyor. Hollanda’yı da pek benimsemiş. Savaş bir bitsin diyor, bu ülkede çalışacağım. Ve 1943’te bir gün şöyle yazdığını okuyunca kalbiniz sızlıyor: “Savaş belki bu yıl biter.” Çünkü biz zaman yolcularıyız -biliyoruz ki o savaş o yıl bitmiyor. *** Ben o gizli bölmeye girdim, o merdivenleri çıktım, boyunu santim santim ölçtüğü çizikleri gördüm, Anne ve yanındakilerin çıt çıkarmadan saklandıkları Amsterdam evini yüreğim ağzımda gezdim. Bulunduğum lokasyon bana bu şansı sağladı. Ama o müzeye gidemeseydim dahi, bu hatıra defteri eliyle o bölmeyi görür, o çatı katına tırmanırdım. *** 47’den beri insan olmanın utancı kocaman gövdesiyle o binada yaşıyor. Müzeyi ziyaret edenler bir bir bu utançla yüzleşiyor.
Anne Frank'ın Hatıra Defteri
OKUYACAKLARIMA EKLE
18