Anne Frank'in Hatıra Defteri

8,4/10  (96 Oy) · 
345 okunma  · 
83 beğeni  · 
3.788 gösterim
Anne Frank 12 Haziran 1942 ile 1 Ağustos 1944 arasında günlük tutmuştur.

Mektupları, radyoda sürgün olan Kültür ve Bilim Bakanı Bolkestien'in konuşmasını dinleyene kadar sadece kendisi yazdı. Bolkestein, savaştan sonra Hollanda halkının almanlardan gördüğü zulme şahitlik eden tüm belgelerin toplanıp yayınlanması gerektiğini söylüyordu. Örnek olarak da günlükleri veriyordu. Bu sözler Anne Frank'i çok etkiledi ve savaştansonra bir kitap çıkarmaya karar verdi. Günlükleri bu kitap için temel olacaktı.

Anne Frank Bergen Belsen kampında 1945 yılının Mart ayında 15 yaşında öldü. aileden hayatta kalan tek kişi olan Otto Frank onun günlüğünü yayınladı. Anne Frank'in Hatıra Defteri o zamandan beri dünyada en çok okunan kitaplardan biri oldu. Otuzun üzerinde dile çevrildi ve 16 milyon adet sattı.

Ülkemizde de yayınlandığı ilk yıldan beri aynı ilgiyle okunan, okullarda öğretmenlerin referans kitap olarak tercih ettiği vazgeçilmez kitaplardan biri olan Anne Frank'in Hatıra Defteri'ni gözden geçirilmiş baskısı ile orijinal dilinden yeni çevirisiyle bir kez daha okuyucularla buluşturmaktan onur duyuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2015
 • Sayfa Sayısı:
  341
 • ISBN:
  9789944824514
 • Orijinal Adı:
  The Diary of a Young Girl
 • Çeviri:
  Hakan Kuyucu
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Anne Frank, sadece ailesinin mensup olduğu din yüzünden tanıklık ettiği savaşı kendi cümleleri ile günlük tarzında not alıp, bizlere ulaştırmayı başarmış... Oysa günlüğüne yazdıklarını kimsenin okumayacağından o kadar emindi ki...

On üç yaşındaki, Anne Frank, 1942 yılında çıkan savaşta ailesi ve dört farkli kişi ile birlikte kaldiğı Arka Ev diye isimlendirdiği bu küçücük alanda üç yıl geçirip; diğer herkesten daha güçlü bir psikolojiye sahip olduğunu bilmese de kendini yalnız, sevgisiz ve anlaşılmayan olarak özetleyerek, günlüğüne bakış açısını yalın bir şekilde yazmaya çalışmış. O çok iyi tanıdığını zannettiği ailesini aslında ne kadar az tanıdığını ve onlardan ne kadar uzak olduğunu defterine yazmakta sakınca görmemiş...

Her şeyleri kısıtlı ve tutsak hayatı yaşayan bu insanların direnme gücünün, korkularının, davranışlarının ne kadar kısa bir sürede bozulduğunu ve savaşın o kanlı, doymak bilmez ellerinin insan üzerindeki yıkıcı etkisine şahit olmak, okurken bile özgürlüğün kutsallığının her şeyden daha kıymetli olduğunu düşündürüyor...

Anne Frank on üç yaşında olmasına rağmen insanları gözlemlerken, kendi içindeki çelişkileri de keşfetmek için uğraşıyor...

Savaşın kanlı yüzünü bir çocuğun duygularıyla okumak inanın hiç kolay değildi...

Nurcan 
17 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabın bayagi etkisi altında kaldım .Anne Frank, ailesi ve diger Yahudilerin yaşadıkları gerçekten çok acı. Kitabın edebi dili hakkında çok bir beklentiniz olmasın. Sonuçta 13 yaşında bir kızın günlüğünü okuyacaksiniz.

Bizimmahalleninkitapcisi 
 10 Mar 12:47 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Şüphesiz ki, II.Dünya Savaşı denildiğinde akıllara ilk gelen şeyler arasında Adolf Hitler ve onun Yahudileri ne denli korkunç yöntemlerle katlettiği yer alır.
Anne Frank, Hitler gerçeği karşısında Holokost'un en büyük simgelerinden biridir. 13 yaşındaki bu Yahudi kız, tuttuğu günlüklerle savaşın korkunç ve ağır yükünü sırtlamış, iç dünyasındaki çöküşü gözler önününe sererek kendinden sonraki nesillere bir miras olarak bıraktığı günlükleriyle iki yıl boyunca saklandıkları Arka Ev'in kapılarını dünyaya aralamıştır.
Anne Frank kimdir? gelin biraz daha yakından bakalım.
Anne Frank 12 Haziran 1929 yılında Almanya'da dünyaya geldi ve 4 yaşına kadar Frankfurtta yaşadı. Daha sonra safkan Yahudi olmaları nedeniyle babası 1933 yılında Hollanda'ya giderek reçel imalatı yapan bir şirkete müdür oldu. Babasının Hollanda'ya gitmesinden sonra tüm aile bireyleri belli zaman aralıklarında Hollanda'ya giderek oraya yerleştiler. Fakat 1940'da Hitler'in artan baskısı Hollanda da Yahudilere rahat vermemekte ve çeşitli baskılar uygulamaktaydı. 1940'ı takip eden yıllar da oldukça zor geçmekteydi. Yahudiler her alanda çeşitli baskılar ve kısıtlamalara maruz kalıyorlardı. 1942 yılına gelindiğinde işler tamamen sarpa sarmaya başladı. Anne Frank'ın ablası Margot'a SS'lerden gelen bir celp tüm ailenin endişeyle beklediği ve aslında uzunca bir süredir karşılaşılacak olası duruma karşı yaptıkları hazırlıkların aniden hızlanmasına neden oldu. Celbe göre Margot'un teslim olması isteniyordu. Tüm aile kaçış planını hızlı bir şekilde devreye koyarak Otto Frank'ın özel ofis binasının arka tarafında bulunan gizli eve yerleştiler. Anne Frank, günlüğünde bu evi Arka Ev olarak adlandırmıştır. Başta Frank ailesi olmak üzere tam sekiz kişi iki yıl boyunca Arka Ev'de hapis hayatı yaşamış ve dış dünyayla bağlantıları sayılı kişilerce sağlanmıştır. İki yılın sonunda sekiz kişi 4 Ağustos 1944 sabahı saklandıkları yerden Yeşil polisler tarafından alınarak çeşitli toplama kamplarına götürülmüşlerdir. Anne Frank 1945 yılında Bergen- Belsen Kampı'ında daha 15 yaşındayken tifüsten ölmüştür. Arka Ev'in sekiz kişilik üyesinden sadece Anne Frank'ın babası Otto Frank hayatta kalmış ve kızının hatıra defterinin basılması için var gücüyle çabalamıştır.

Anne Frank'ın Hatıra Defteri'ne geri dönecek olursak, bu hatıra defteri Anne'ye on üçüncü yaş gününde hediye olarak gelmiş ve Anne bu defteri bir günlük olarak kullanmaya başlayarak ona Kitty ismini vermiştir. Anne 1944 baharında sürgündeki Hollanda hükümeti Kültür ve Bilim Bakanı Bolkstein'ın radyodaki konuşmasını duyana kadar bu günlüğü sadece kendisi için yazıyordu. Ancak Bolkstein radyo konuşmasında, gelecek kuşakların savaşta ne gibi dehşetler yaşandığını tam anlamıyla anlaması için,Hollanda halkının Almanlardan gördüğü zulme şahitlik eden tüm belgelerin toplanıp yayımlanması gerektiğini söylüyor;Örnek olarak da günlükleri veriyordu. Anne Frank bundan çok etkilenerek savaştan sonra bir kitap çıkarmaya karar verdi. Günlükleri bu kitap için bir temel olacaktı. Anne Frank'ın 12 Haziran 1942 ile 1 Ağustos 1944 arasında tuttuğu bu günlüklerde, Anne'nin normal giden hayatının bir anda nasıl tepe taklak olduğunu, kaçak yaşadığı yılları, fakat en önemlisi de hayat dolu, neşeli bir kızın gün geçtikçe savaşın ağır yükü altında iç dünyasının nasıl çöktüğüne çarpıcı bir biçimde tanık oluyoruz.

Her bir satırında Anne Frank'ın yaşadıklarına ortak olacağınız bu etkileyici kitaba mutlaka şans vermenizi tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun:)

Enes ESEN 
20 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sadece insan oldukları için iyi davranın yeter. Dini dili ırkı boş ver, onlar sadece insan ve sadece ÇOCUK'lar. Sanki size bir garezlerimi vardı bu insanların ha sorararım onların tek bir amacı vardı o da yaşamak, mutlu yaşamak. Onların sadece mutluluklarını değil yaşamlarını, hayatlarını, canlarını aldın. İşte bu kitapta küçük bir kızın ağzından büyük birinin kelimeleri dökülür kağıtlara ve anlatır tüm oluverenleri en açık, en saf haliyle. Acı, acı ve acı her şey bundan ibaret.Bu küçük kız sadece çocukluğunu yaşamak istemişti o kadar.

Naziler tarafından baskılardan kaçarak Hollandaya taşınan ailesiyle birlikte bir depoya saklanan aile ve bu arada not tutan bir kız.Naziler daha sonradan aileyi ele geçirir ve bu ailenin sonu olur Anne ve ablası tifüsten ölürler babasıysa daha sonradan ele geçirdiği günlüğü yayınlar.

smyrkl 
28 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir grup insanın savaştan, ölümden, kötülükten kaçışı. Yaşanmış ve dünyada olan şeyler... Ve bunlara bir çocuğun gözünden bakmak... Anlamak için okumalı, anlamak için okuyup düşünmeli...

Deliler Cumhuriyeti 
20 Mar 08:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Nazi zulmünün ne demek olduğunu öğrenmek istiyorsanız okumanız gereken kitaplardan biri. Küçük bir kızın gözünden Dunya'nın en karanlık zamanlarından birine bakmaya cesaretiniz varsa tabii....

Kübra Aleyna Çolak 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

çok büyük umutlarla başladığım,okurken arada sıkıldığım,bittiğinde ise derin bir üzüntüye kapıldığım farklı,başka bir kitap.
yani sonu belki böyle bitmeseydi
dünya güzel bir insan kazanabilirdi
çok güzel bir yürek yetişecekti
üzüldüm,hemde çok

Neveser İçöz 
13 May 18:19 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Spoiler içerir.
Normalde çok hızlı kitap okumama rağmen 2 ayda "Artık bitsin." diyerek okuduğum bir kitaptı.

2 ay boyunca kavgalarına, mutluluklarına, çaresizliklerine misafir olduğum insanların ölümünü öğrenmek gercekten buruk bir duyguydu. Anne, toplama kampında hastayken bile Peter için hissettiklerini, Bayan Van Daan'ın toplama kampındakilere nasıl sitem ettiğini hissedebiliyorum.

abdullah bektaş 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Acımasız dünyanın posası; çocukların bir milliyete tabi tutulması kadar acımasız bir dünya olamaz. Tutuluyorlar çünkü yanlış ailede doğmuşlar. Anne Frank'da yanlış dünyalar da doğan milyonlarca çocuktan sadece bir tanesi. Eğer hepsi günlük yazsalardı şimdi büyük bir yanlış dünyalar kütüphanesi kurulmuştu . Nerede mi? İşte tam bu yanlış dünyanın içinde.

3 /

Kitaptan 86 Alıntı

Aysel 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Denemeye devam edeceğim. Taa ki herşey daha iyi olana kadar. Asla vazgeçmeyeceğim..."

Anne Frank'in Hatıra Defteri, Anne FrankAnne Frank'in Hatıra Defteri, Anne Frank
Nurhan Işkın 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Kendinden emin ve huzurlu olmak insanı güçlü kılar!"

Anne Frank'in Hatıra Defteri, Anne Frank (Sayfa 322)Anne Frank'in Hatıra Defteri, Anne Frank (Sayfa 322)
Nurhan Işkın 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Sorunlarıyla dibe vurmuş olan gençler, yaşlılardan daha yalnızdır."

Anne Frank'in Hatıra Defteri, Anne Frank (Sayfa 328)Anne Frank'in Hatıra Defteri, Anne Frank (Sayfa 328)
Aysel 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bir günlüğe ihtiyacım var çünkü hiç arkadaşım yok..."

Anne Frank'in Hatıra Defteri, Anne FrankAnne Frank'in Hatıra Defteri, Anne Frank

Bir insanı ancak onunla ciddi bir kavga ettiğinizde daha iyi tanıyorsunuz.Karakterini ancak böyle anlayabiliyorsunuz!

Anne Frank'in Hatıra Defteri, Anne FrankAnne Frank'in Hatıra Defteri, Anne Frank
Aysel 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Savaşlardan sorumlu olan sadece hükümetler ya da hükümetlerin başındaki birkaç kişi değil. Onlara bu yetkileri biz vermiyor muyuz? İnsanların içinde onları vahşete ve cinayete iten bir taraf var. İnsanoğlu tamamen değişmedilçe savaşlar olmaya devam edecek."

Anne Frank'in Hatıra Defteri, Anne FrankAnne Frank'in Hatıra Defteri, Anne Frank

Kitapla ilgili 1 Haber

Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü Son yıllarda Muhteşem Gatsby, Dublinliler ya da Satranç'ın farklı yayınevleri tarafından basılan çevirilerini gördük. 2015 yılında ondan fazla yayınevi Gulyabani bastı, sayısız Küçük Prens baskısı gördük. 2016'da muhtemelen çok sayıda yayınevi Aşk-ı Memnu basacak. Ama asıl fırtına için biraz daha beklememiz gerekecek. 70 yıllık telif süresi Sabahattin Ali'nin eserleri için 2018 sonunda, George Orwell'ın eserleri için 2020 sonunda dolacak.