Anne Katili Nasıl Yetişir

9,0/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
599 gösterim
"Çocuk ve Şiddet" konusu, çocuk merkezli değil, çocuğun çevresi merkezli incelenmesi gereken bir konudur.
Sorunları gördüğümüz zaman, "Nerde bu Devlet?" demeyi çok seven bir milletiz. "Çocuk ve Şiddet" konusu bir "Devlet" sorunu değil, "Evlat" sorunudur.

Sorunun sebebi Devlet değil, ailedir. Her şeyin temeli ailede başlar. Şiddetin tohumunun ailede döllendiğini unutmamalıyız. Aile, şiddet tohumunu bazen elleriyle dikiyor çocuklarının zihnine. Bazen medya vasıtasıyla şiddet tohumlarının çocuklarının zihnine ekilmesine seyirci kalıyor. Anne baba çocuğunu bazen kendi elleriyle zehirlerken, bazen de zehirlenmesine engel olmama hatası yapıyor.

Allah (cc) katil çocuk yaratmaz. Doğuştan katil insan yoktur. Öyleyse insanın yetişme sürecini gözden geçirmeye mecburuz. Kim, nerde, hangi hataları yapıyor da, bir melek kadar tatlı ve masum olan bir bebek, katil olabiliyor büyüyünce.
İlk Melek kadar masum, melek kadar tatlı, melek kadar günahsız olarak dünyaya gelen bir çocuk, "Anne katili" olabilecek kadar canileşebiliyorsa, bizler çocukları suçlamadan önce yetişme sürecini sorgulamalıyız.

Cinayetin her türlüsü kötüdür. Ancak "Anne katili" çocukların sayısının artması herkesi düşündürmeli. Annesine el kaldıran bir genci hangi kanun hangi emniyet müdürü hangi yasalarla zapt edebilir? Anne - baba en önemli duvardır. O duvar yıkılırsa, yıkıntının altında sadece anne baba kalmaz.

"Anne katili nasıl yetişir?" başlığıyla kitabın yayınlanmış olmasının en önemli sebebi, anne cinayetlerinin şiddetin zirvesi olmasıdır. Zirveye dikkatleri çekerek, zirveye çıkan yoldaki eksikleri göstermek istedim.
Faydalı olması temennisiyle...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786053670612
 • Yayınevi:
  Akis Kitap
 • Kitabın Türü:
Nurdan Durmaz 
19 Eyl 14:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Öncelikle kitabı okuduğumda çok korktum Ama hayatın acı gerçeği maalesef.. ileride bende anne olacağım.. bakalım hayat şartları bize neler gösterecek�nşallah hayırlı nesil yetişmek ve yetiştirmek dileğiyle

Kitaptan 3 Alıntı

gül 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Doğurmak annelik,doyurmak babalık değildir.

Anne Katili Nasıl Yetişir, Sait Çamlıca (Sayfa 27 - Okuyorum Yayınları)Anne Katili Nasıl Yetişir, Sait Çamlıca (Sayfa 27 - Okuyorum Yayınları)
gül 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan önem verdiği herşeyin sesini kalabalıklar arasında bile duyar.

Anne Katili Nasıl Yetişir, Sait Çamlıca (Sayfa 20 - Okuyorum)Anne Katili Nasıl Yetişir, Sait Çamlıca (Sayfa 20 - Okuyorum)
gül 
 14 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Vietnam savaşın en yoğun olduğu günlerde genç asker ailesini arar.Telefonda oğlunun sesini duyan anne çok sevinir. Genç delikanlı annesine, artık savaşta ki görevini tamamladığını ve en kısa sürede eve döneceğini söyleyince anne ve babası çok sevinir.
Telefonu kapatmadan önce genç,annesine "Ama anne benim bir arkadaşım var. O'da benimle gelecek."deyince annesi,"Tabi ki gelsin oğlum ! Senin arkadaşlarında benim evladım sayılır."der.
Çocuk tekrar,"Ama anne o arkadaşım bundan sonra hep bizimle kalacak" deyince annesi bir an duraklar ve, "Canım oğlum, biz seni çok özledik. Hele bir gelin buraya.Arkadaşında gelsin. Her şeyi konuşuruz ve hallederiz " der.
Çocuk bu sefer "Ama anne o arkadaşım savaşta iki kolunu ve iki bacağını kaybetti.Ben arkadaşıma söz verdim. Bundan sonra hep bizde kalacak ve ömür boyu O'na biz bakacağız" deyince annesi, "Olmaz oğlum ! Sen hiç iki kolu ve iki bacağı olmayan bir insana ömür boyu bakmanın ne demek olduğunu düşündün mü?" diye sorar ve devam eder.
"Düşünsene oğlum ! İki kolu ve iki bacağı olmayan birine bakmak zorunda kaldığımız zaman tüm hayatımız mahvolacak. Hiçbir yere ve hiç kimseye gidemeyeceğiz.Arkadaşına yemeklerini bile biz yedirmek zorunda kalacağız.Altına pisleyecek biz temizlemek zorunda kalacağız. Hastalık masraflarını da biz karşılamak zorunda kalırız. Böyle bir yükün altına ne ben girebilirim ne de baban bunu kabul eder.Arkadaşına değer vermeni anlıyorum. Ancak iki kolu ve iki bacağı olmayan bir insanın bakımını üstlenmemizi bekleme bizden."
Annesinin verdiği cevabı sessizce dinleyen genç asker"Ama anne ! O'nun sizden başka hiç kimsesi yoktu!"diyerek telefonu kapatır.
Oğlunun niçin bu kadar ısrar ettiğini ve telefonu neden kapattığını anlamayan anne evladını eve gelmesini bekler.
İki gün sonra bölge hastanesinden eve telefon gelir."Başınız sağolsun ! Oğlunuz intihar etmiş.Hastahaneye gelip cenazenizi alın " denir aileye.Anne büyük bir üzüntüyle hastaneye gider.Oğlunu son kez görmek istediğini söyler.Hastanede ki askeri yetkili kadını morga götürür.Anne tabutta yatan oğluna bakınca gözlerine inanamaz. Oğlunu sadece bedeni vardır. İki kolu ve iki bacağını savaşta kaybettiğini orada bulunan komutan söyleyince, annenin kulaklarında oğlundan duyduğu son sözler çınlamaya başlar;
"Ama anne ! O'nun sizden başka hiç kimsesi yoktu."
Anne oğlunun tabutu üstüne bayılır...

Anne Katili Nasıl Yetişir, Sait Çamlıca (Sayfa 156 - Okuyorum Yayınları)Anne Katili Nasıl Yetişir, Sait Çamlıca (Sayfa 156 - Okuyorum Yayınları)