Anneler ve Kudüsler

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,5bin
Gösterim
Adı:
Anneler ve Kudüsler
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757013860
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Edebiyat Dergisi Yayınları
Anneler ve Kudüsler, şiirsel tad veren denemelerin, oyunların yazarı Nuri Pakdil`in yeni şiir kitabı. Daha önce Edebiyat Dergisi Yayınları arasında çıkan, ikilikler şeklinde yazılmış Sükût Sûretinde, Ahid Kulesi, Osmanlı Simitçiler Kasîdesi gibi şiir kitaplarından biçem olarak farklı. Nuri Pakdil`in bu dördüncü şiir kitabı, Edebiyat dergisinde, 1970-1984 yılları arasında müstear adlarla yayımlanmış şiirlerinden oluşuyor.
Nuri Pakdil şiirleri, anne lirizmi ile Kudüs gerçeği arasında gidip gelen gergin bir yay gibidir. Kâh lirik bir geyiktir sözcükler, kâh ateş hattındaki savaşçıdır. Kudüs, somut bir mekan olduğu kadar, soyut bir algıdır da. Onun için çoğuldur Kudüs ve anne. Anne Kudüs`tür, Kudüs de anne.
Kudüs, ilk ve tek Gök Yolculuğu`nun, Mirâc`ın mekânıdır. O yüzden Nuri Pakdil düşüncesinin, dolayısıyla Nuri Pakdil şiirinin metafizik yolculuğuna kaynaklık eden güçlü bir imgedir. Medeniyet haritasının da temel ve vazgeçilmez ayaklarından biri.
Şiirin tüm has damarlarında, tüm ana duvarlarında, tüm sağlam kolonlarında ideolojinin sarsılmaz biçimde var olduğu bir inşadır Nuri Pakdil şiiri. Bu inşada lirik bir kucaklama, sonsuz bir şefkat olarak sanatın tüm incelikleri vardır. Çok güçlü damarları olan şiirlere imza atmış bu çok yönlü yazarın şiirlerinin dergi sayfalarından çıkarılıp kitaplaştırılmış olmasıyla, "şair" Nuri Pakdil`i de doğru biçimde görmüş oluyoruz.
140 syf.
·1 günde·8/10
Kudüs aşığı şairimiz Nuri Pakdil...

Şiirlerinde ve hayatında sürekli iki metafordur "Anne Ve Kudüs."

Büyük Şair ve Fikir adamı Nuri Pakdil’i okumadan ve hayatını araştırmadan önce bende sürekli bu ikisine neden bu kadar bağlandığını anlamamıştım. Anne ve Kudüs ilişkisini harika dizelerle bize sunardı Pakdil. Örneğin “Anne ol” derdi. “Çünkü anne bir çocuktan bir Kudüs yapar.” Anne? Kudüs? Annenin Kudüs yapması? Uzun uzun düşünmek gerekirdi aslında…

Birileri sağ olsun bizim yerimize sormuşlar Şairimize şöyle cevap vermiş bir söyleşide bu soruya:
"Bir gün anam radyoda, Müslümanların Kudüs'e alınmadığını dinlemiş. Kalkmış, iki rekât namaz kılayım, gözü yaşlı Kudüs için dua edeyim demiş. Sonra tam secdedeyken bir hal gelmiş. KUDÜS ANADIR… KUDÜS ANADIR... diye bir ses işitmiş, sonra korkmuş tabii, gitmiş hemen Mehmet Efendi Hazretlerine anlatmış. Mehmet Efendi Hazretleri, doğrudur, demiş, KUDÜS ANADIR, göklerin övüncüdür Kudüs. Anne sevgisi her türlü sevginin üstünde gelir, her tecrübeyi şekillendirir. Onun kokusu ve varlığıyla can bulur her insan... O, erkekten üst bir makamdır. O yüzden de Kudüs anadır, en önde o gelir, demiş. İşte bu yüzden de benim anacığım, benim annem Kudüs'tür derdi. Bana da sadece kendisinden başka, Kudüs'e ana dememe izin verirdi. Kudüs'ün ve Filistin'in acısını sadece analar yakinen anlayabilir..."

Kudüs'ün ve Filistin'in acısı aslında İslam dünyasının acısıdır.
Çünkü İslam toplumu bozulmaya başladıkça İslam Toplumları geriye gittikçe Kudüs esir düşmüştür. Tembellik, bıkkınlık, kötü hasletler İslam Toplumuna musallat olduğu günden beri acı çekmeye başlamıştık. Hem biz hem de yeryüzünün tüm mazlumları…

Ama onlar içinde en Mazlum olanı en çok ağlayanı değil miydi Kudüs..?

O zaman Kudüs değil midir, kendimize gelmemiz gerektiğini haykıran..?

Aslında Kudüs o halde esirken, İslam Dünyası değil midir esir olan..?

İslam’ın o pak nesli değil miydi? Kudüs’ü ayakta tutan. Sarı Kubbeli Sevgiliyi ayakta tutan.

O İslam’ın ilk nesli değil miydi Ona yönelen… Kudüs aslında İslam’ın o azizi nesli değil miydi?

Bir anne olmak ve Kudüs doğurmak…

İslam'ın ilk ve o pak neslini yeniden yeryüzüne getirmek..

Bunun için ne yapmak gerekir..?

Cevap veriyor büyük usta Pakdil: “Kalk ayaklarına Kudüs gücü gelsin…”
140 syf.
·15 günde·9/10
Etkinliği düzenlendiği için Ahizer'e teşekkürlerimi sunarım.
#31574561

Yedi güzel adamı biraz geç tanımış olsamda şuan kitaplarını elimden düşürmüyorum diyebilirim.Sadece kitaplarla da kalmıyor iş canım sıkılınca, bir işle meşgulken açıyorum şiirlerini bir Erdem Bayazıt bir Cahit Zarifoğlu dinliyorum.Aslında biraz da Yedi güzel adam dizisinin etkisi var sanırım izlerken sonrasında kitaplarını okuması ayrı lezzetli oluyor.Çok uzatmadan biraz kitaptan bahsetmek istiyorum.

Bu kitapta Nuri Pakdil in seslenişi var size.Özgürce, içten,yürekten..

Ben Kudüs'ü kol saati gibi taşıyorum" diyor Nuri Pakdil.Nasıl güzel bir sahiplenmedir bu.Sahi hangimiz kol saati gibi taşıyabilir Kudüs'ü?

Gel anne ol
Çünkü anne
Bir çocuktan bir Kudüs yapar.

Onun için Kudüs anne dir anne Kudüs'tür.İkisini birbirinden ayırmaz ve bir bütüne sığdırır Nuri Pakdil.Şiirlerinin deryasına kapılıp gidersiniz,özğürlüğü seslenişi hissedersiniz.Sanatın tüm inceliklerini ve şiire kucaklamayı anlatan Anneler ve Kudüs'ler okunması gereken çok güzel bir kitaptır.Bence Nuri Pakdil hep okunmalı kendine ait uslubu ile sizi kendine çekiyor diyebilirim.

Ve
"Yürü kardeşim ayağına bir Kudüs gücü gelsin."

Benim için kitabın nokta atışı cümlesi diyebilirim.Kitabı biraz da okumama vesile olan cümle.Hiç bişey dokunmasa bile bu cümle dokunuyor bam teline.
Bence sizde kısa zamanda okuyun hem bu kitabı hem de Nuri Pakdil'i.
Keyifli okumalar..
140 syf.
·1 günde·10/10
Sen bu dünyadan Kudüs aşkı ile göçüp gittin üstadım, bize dee hep dava şuurunu aşılamaya çalıştın. İnşaALLAH şimdi cennet bahçelerinden o çok sevdiğin Kudüsü seyreyliyorsundur. Kalemin bizlerde bâkî kalacak..
140 syf.
·Beğendi·9/10
Nuri pakdil örnek aldığım bir edebiyatçı. Dava ruhunu işliyor insanın içine. İnsanlar unutuyor da Nuri Pakdil unutmuyor Kudüs'ü, ezilen müslümanları. Ah o çaresizlik ne zor. Pakdil ne büyük bir direnişçi. Şiirlerini de bu dava adamı ruhuyla okudum. Öyle his geçti kelimelerinden.
Etkileyiciydi. Sevdiğim bir sürü şiiri, altı çizili çok sayfası oldu.
Belli bir süre baş ucu kitabımdır tâ ki bir yenisine acıkana dek.
140 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Anneler ve Kudüs
Bu kitabda  Nuri Pakdil'in seslenişi var size
Özgürlüğü hissettirerek ve zamandan mekandan  soyutlatan bir direniş davası var

"Ben Kudüs'ü kol saati gibi taşıyorum" diyen KUDÜS ŞAİRİ NURİ PAKDİL

Gevşersiniz,dalarsınız,gaflet çöker üzerinize  ama Nuri Pakdil'i okuyarak,şiirlerinde seçtiği kelimelerle inanmış olduğu davada  İslam alemine yönelip adeta "uyan" seslenişiyle  uykunuzdan uyandırır

Gel anne ol
Çünkü anne
Bir çocuktan bir Kudüs yapar

Adam baba olunca
İçinde bir Kudüs canlanır

Onun için Kudüs annedir ikisini birbirinden ayırmaz. Zirvede kudüs vardır.

Zihninde devrim bir uyanış isteyenlere tavsiyemdir.
140 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kudüs Şairi Nuri Pakdil’i, Yedi Güzel Adam dizisi sâyesinde tanımıştım. Kalemiyle tanışmak için Anneler ve Kudüsler’i seçtim birkaç ay önce. Bugüne nasip oldu ve çabucak okudum. Şiirlerini; çocuklarla, annelerle ve Kudüslerle dokumuş sahiden. Çok sevdim ve tavsiye ederim.
140 syf.
·Beğendi
O kadar anlamlı ki!
Nuri Pakdil işte...
Hayatı ile yazıları ile görüşlerinin ne kadar naif olduğunu anlamaya gerek.
Bu kitabı okuyunca insanın Kudüs olası geliyor.
Kudüs'ler yetiştiresi.
Kudüs'ü fethedecek Ömer'i, Selahaddin'i yetiştiresi...
Sonra bir dua geliyor dilime;
Rabbim bizim elimizle yetiştir, Kudüs'ü Endülüs'ü fethedecek Mücahidleri, erleri... (Aminn)
140 syf.
·1 günde
Nuri Pakdil'in 1970-1984 yılları arası Edebiyat Dergisinde yayımlanan şiirlerinden oluşan 2014 yılında kitaplaştırılmış şiir kitabı. Aynı zamanda benim okuduğum ilk Pakdil kitabı. Aslında ben bu kitabı iki hafta önce almıştım ama okumak tam Kudüs olayı üzerine denk geldi. Biraz farklı açıkçası şiirin tarzı daha doğrusu biçimi. Beğendim mi eh evet ama daha iyi kitapları vardır heralde.
140 syf.
·732 günde·Puan vermedi
Kudüs... İnsanlığın en haklı davası.. Kudüs... Yüreklerin en derin yarası.. ve Kudüs... Direnişin ve dirilişin en yüce sembolü...
Kudüs Şairi'nin en sevdiğim kitabıdır ki içinde yine en beğendiğim mısraları yer alır.. Anneliğin yüceliğini Mescid-i Aksa'nın avlusuna doldurup taşıran Nuri Pakdil'i rahmet ve minnetle anıyorum... Kudüs'ü düşünmeden ve anlamadan geçmesin ömürleriniz... İyi okumalar dilerim...
140 syf.
·Puan vermedi
Nuri Pakdil şiirleri, anne lirizmi ile Kudüs gerçeği arasında gidip gelen gergin bir yay gibidir. Kâh lirik bir geyiktir sözcükler, kâh ateş hattındaki savaşçıdır. Kudüs, somut bir mekân olduğu kadar, soyut bir algıdır da. Onun için çoğuldur Kudüs ve anne. Anne Kudüs’tür, Kudüs de anne. Kudüs, Ulu Önder’in Gök Yolculuğu’nun, Mirâc’ın mekanıdır. O yüzden Nuri Pakdil düşüncesinin, dolayısıyla Nuri Pakdil şiirinin metafizik yolculuğuna kaynaklık eden güçlü bir imgedir. Medeniyet haritasının da temel ve vazgeçilmez ayaklarından biri.
140 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Doğrusunu söylemem gerekirse bazı şiirleri anlamakta güçlük çektim. Bu yüzden Nuri Pakdil'in deneme tarzi kitaplarını okuduktan sonra tekrar okumayı düşünüyorum. Şiir, bütün sözler söylendikten sonra yazılır. Sözlerin özetidir şiir zannımca. Bu yüzden Necip Fazil'in Çile'sini otobiyografilerinden,bazi deneme kitaplarindan sonra okuduğum için daha iyi anlayabilmistim. Bundan sonraki okuyacağım şiir kitaplarını da daha iyi anlayabilmek adına kendimce böyle bir karar almama vesile oldu bu kitap.

Bazı şiirlerinde motto olmasi gereken yerler vardı. Bugün okuduğum;

"Korkulacak bir şey miydi ölüm
Sofrada dağıtılan ekmek gibi"
Gel
Anne ol
Çünkü anne
Bı çocuktan Kudüs yapar,
Adam
Bana olunca
İçinde bir Kudüs canlanır
Yürü kardeşim
Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin.
NURİ PAKDİL
Gel
Anne ol
Çünkü anne
Bir çocuktan bir Kudüs yapar

Adam baba olunca
İçinde bir Kudüs canlanır

Yürü kardeşim
Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Anneler ve Kudüsler
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757013860
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Edebiyat Dergisi Yayınları
Anneler ve Kudüsler, şiirsel tad veren denemelerin, oyunların yazarı Nuri Pakdil`in yeni şiir kitabı. Daha önce Edebiyat Dergisi Yayınları arasında çıkan, ikilikler şeklinde yazılmış Sükût Sûretinde, Ahid Kulesi, Osmanlı Simitçiler Kasîdesi gibi şiir kitaplarından biçem olarak farklı. Nuri Pakdil`in bu dördüncü şiir kitabı, Edebiyat dergisinde, 1970-1984 yılları arasında müstear adlarla yayımlanmış şiirlerinden oluşuyor.
Nuri Pakdil şiirleri, anne lirizmi ile Kudüs gerçeği arasında gidip gelen gergin bir yay gibidir. Kâh lirik bir geyiktir sözcükler, kâh ateş hattındaki savaşçıdır. Kudüs, somut bir mekan olduğu kadar, soyut bir algıdır da. Onun için çoğuldur Kudüs ve anne. Anne Kudüs`tür, Kudüs de anne.
Kudüs, ilk ve tek Gök Yolculuğu`nun, Mirâc`ın mekânıdır. O yüzden Nuri Pakdil düşüncesinin, dolayısıyla Nuri Pakdil şiirinin metafizik yolculuğuna kaynaklık eden güçlü bir imgedir. Medeniyet haritasının da temel ve vazgeçilmez ayaklarından biri.
Şiirin tüm has damarlarında, tüm ana duvarlarında, tüm sağlam kolonlarında ideolojinin sarsılmaz biçimde var olduğu bir inşadır Nuri Pakdil şiiri. Bu inşada lirik bir kucaklama, sonsuz bir şefkat olarak sanatın tüm incelikleri vardır. Çok güçlü damarları olan şiirlere imza atmış bu çok yönlü yazarın şiirlerinin dergi sayfalarından çıkarılıp kitaplaştırılmış olmasıyla, "şair" Nuri Pakdil`i de doğru biçimde görmüş oluyoruz.

Kitabı okuyanlar 712 okur

  • Fatma Çakır
  • nur keskin
  • Kitaphan
  • Senayovski
  • Ömer Faruk Güdül
  • Recep Uğuz
  • Esra Dönmez
  • Penbegül Yılmaz
  • Nur Yaylalı
  • beyza

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.8
14-17 Yaş
%13.7
18-24 Yaş
%43.1
25-34 Yaş
%27.5
35-44 Yaş
%3.9
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.8
Erkek
%23.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%53.7 (95)
9
%17.5 (31)
8
%18.1 (32)
7
%3.4 (6)
6
%3.4 (6)
5
%1.7 (3)
4
%1.1 (2)
3
%0.6 (1)
2
%0
1
%0.6 (1)