Anneler ve Kudüsler

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.479
Gösterim
Adı:
Anneler ve Kudüsler
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757013860
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Edebiyat Dergisi Yayınları
Anneler ve Kudüsler, şiirsel tad veren denemelerin, oyunların yazarı Nuri Pakdil`in yeni şiir kitabı. Daha önce Edebiyat Dergisi Yayınları arasında çıkan, ikilikler şeklinde yazılmış Sükût Sûretinde, Ahid Kulesi, Osmanlı Simitçiler Kasîdesi gibi şiir kitaplarından biçem olarak farklı. Nuri Pakdil`in bu dördüncü şiir kitabı, Edebiyat dergisinde, 1970-1984 yılları arasında müstear adlarla yayımlanmış şiirlerinden oluşuyor.
Nuri Pakdil şiirleri, anne lirizmi ile Kudüs gerçeği arasında gidip gelen gergin bir yay gibidir. Kâh lirik bir geyiktir sözcükler, kâh ateş hattındaki savaşçıdır. Kudüs, somut bir mekan olduğu kadar, soyut bir algıdır da. Onun için çoğuldur Kudüs ve anne. Anne Kudüs`tür, Kudüs de anne.
Kudüs, ilk ve tek Gök Yolculuğu`nun, Mirâc`ın mekânıdır. O yüzden Nuri Pakdil düşüncesinin, dolayısıyla Nuri Pakdil şiirinin metafizik yolculuğuna kaynaklık eden güçlü bir imgedir. Medeniyet haritasının da temel ve vazgeçilmez ayaklarından biri.
Şiirin tüm has damarlarında, tüm ana duvarlarında, tüm sağlam kolonlarında ideolojinin sarsılmaz biçimde var olduğu bir inşadır Nuri Pakdil şiiri. Bu inşada lirik bir kucaklama, sonsuz bir şefkat olarak sanatın tüm incelikleri vardır. Çok güçlü damarları olan şiirlere imza atmış bu çok yönlü yazarın şiirlerinin dergi sayfalarından çıkarılıp kitaplaştırılmış olmasıyla, "şair" Nuri Pakdil`i de doğru biçimde görmüş oluyoruz.
140 syf.
·1 günde·8/10
Kudüs aşığı şairimiz Nuri Pakdil...

Şiirlerinde ve hayatında sürekli iki metafordur "Anne Ve Kudüs."

Büyük Şair ve Fikir adamı Nuri Pakdil’i okumadan ve hayatını araştırmadan önce bende sürekli bu ikisine neden bu kadar bağlandığını anlamamıştım. Anne ve Kudüs ilişkisini harika dizelerle bize sunardı Pakdil. Örneğin “Anne ol” derdi. “Çünkü anne bir çocuktan bir Kudüs yapar.” Anne? Kudüs? Annenin Kudüs yapması? Uzun uzun düşünmek gerekirdi aslında…

Birileri sağ olsun bizim yerimize sormuşlar Şairimize şöyle cevap vermiş bir söyleşide bu soruya:
"Bir gün anam radyoda, Müslümanların Kudüs'e alınmadığını dinlemiş. Kalkmış, iki rekât namaz kılayım, gözü yaşlı Kudüs için dua edeyim demiş. Sonra tam secdedeyken bir hal gelmiş. KUDÜS ANADIR… KUDÜS ANADIR... diye bir ses işitmiş, sonra korkmuş tabii, gitmiş hemen Mehmet Efendi Hazretlerine anlatmış. Mehmet Efendi Hazretleri, doğrudur, demiş, KUDÜS ANADIR, göklerin övüncüdür Kudüs. Anne sevgisi her türlü sevginin üstünde gelir, her tecrübeyi şekillendirir. Onun kokusu ve varlığıyla can bulur her insan... O, erkekten üst bir makamdır. O yüzden de Kudüs anadır, en önde o gelir, demiş. İşte bu yüzden de benim anacığım, benim annem Kudüs'tür derdi. Bana da sadece kendisinden başka, Kudüs'e ana dememe izin verirdi. Kudüs'ün ve Filistin'in acısını sadece analar yakinen anlayabilir..."

Kudüs'ün ve Filistin'in acısı aslında İslam dünyasının acısıdır.
Çünkü İslam toplumu bozulmaya başladıkça İslam Toplumları geriye gittikçe Kudüs esir düşmüştür. Tembellik, bıkkınlık, kötü hasletler İslam Toplumuna musallat olduğu günden beri acı çekmeye başlamıştık. Hem biz hem de yeryüzünün tüm mazlumları…

Ama onlar içinde en Mazlum olanı en çok ağlayanı değil miydi Kudüs..?

O zaman Kudüs değil midir, kendimize gelmemiz gerektiğini haykıran..?

Aslında Kudüs o halde esirken, İslam Dünyası değil midir esir olan..?

İslam’ın o pak nesli değil miydi? Kudüs’ü ayakta tutan. Sarı Kubbeli Sevgiliyi ayakta tutan.

O İslam’ın ilk nesli değil miydi Ona yönelen… Kudüs aslında İslam’ın o azizi nesli değil miydi?

Bir anne olmak ve Kudüs doğurmak…

İslam'ın ilk ve o pak neslini yeniden yeryüzüne getirmek..

Bunun için ne yapmak gerekir..?

Cevap veriyor büyük usta Pakdil: “Kalk ayaklarına Kudüs gücü gelsin…”
140 syf.
·15 günde·9/10
Etkinliği düzenlendiği için Ahizer'e teşekkürlerimi sunarım.
#31574561

Yedi güzel adamı biraz geç tanımış olsamda şuan kitaplarını elimden düşürmüyorum diyebilirim.Sadece kitaplarla da kalmıyor iş canım sıkılınca, bir işle meşgulken açıyorum şiirlerini bir Erdem Bayazıt bir Cahit Zarifoğlu dinliyorum.Aslında biraz da Yedi güzel adam dizisinin etkisi var sanırım izlerken sonrasında kitaplarını okuması ayrı lezzetli oluyor.Çok uzatmadan biraz kitaptan bahsetmek istiyorum.

Bu kitapta Nuri Pakdil in seslenişi var size.Özgürce, içten,yürekten..

Ben Kudüs'ü kol saati gibi taşıyorum" diyor Nuri Pakdil.Nasıl güzel bir sahiplenmedir bu.Sahi hangimiz kol saati gibi taşıyabilir Kudüs'ü?

Gel anne ol
Çünkü anne
Bir çocuktan bir Kudüs yapar.

Onun için Kudüs anne dir anne Kudüs'tür.İkisini birbirinden ayırmaz ve bir bütüne sığdırır Nuri Pakdil.Şiirlerinin deryasına kapılıp gidersiniz,özğürlüğü seslenişi hissedersiniz.Sanatın tüm inceliklerini ve şiire kucaklamayı anlatan Anneler ve Kudüs'ler okunması gereken çok güzel bir kitaptır.Bence Nuri Pakdil hep okunmalı kendine ait uslubu ile sizi kendine çekiyor diyebilirim.

Ve
"Yürü kardeşim ayağına bir Kudüs gücü gelsin."

Benim için kitabın nokta atışı cümlesi diyebilirim.Kitabı biraz da okumama vesile olan cümle.Hiç bişey dokunmasa bile bu cümle dokunuyor bam teline.
Bence sizde kısa zamanda okuyun hem bu kitabı hem de Nuri Pakdil'i.
Keyifli okumalar..
140 syf.
·Beğendi·9/10
Nuri pakdil örnek aldığım bir edebiyatçı. Dava ruhunu işliyor insanın içine. İnsanlar unutuyor da Nuri Pakdil unutmuyor Kudüs'ü, ezilen müslümanları. Ah o çaresizlik ne zor. Pakdil ne büyük bir direnişçi. Şiirlerini de bu dava adamı ruhuyla okudum. Öyle his geçti kelimelerinden.
Etkileyiciydi. Sevdiğim bir sürü şiiri, altı çizili çok sayfası oldu.
Belli bir süre baş ucu kitabımdır tâ ki bir yenisine acıkana dek.
140 syf.
·1 günde
Nuri Pakdil'in 1970-1984 yılları arası Edebiyat Dergisinde yayımlanan şiirlerinden oluşan 2014 yılında kitaplaştırılmış şiir kitabı. Aynı zamanda benim okuduğum ilk Pakdil kitabı. Aslında ben bu kitabı iki hafta önce almıştım ama okumak tam Kudüs olayı üzerine denk geldi. Biraz farklı açıkçası şiirin tarzı daha doğrusu biçimi. Beğendim mi eh evet ama daha iyi kitapları vardır heralde.
140 syf.
·Puan vermedi
Nuri Pakdil şiirleri, anne lirizmi ile Kudüs gerçeği arasında gidip gelen gergin bir yay gibidir. Kâh lirik bir geyiktir sözcükler, kâh ateş hattındaki savaşçıdır. Kudüs, somut bir mekân olduğu kadar, soyut bir algıdır da. Onun için çoğuldur Kudüs ve anne. Anne Kudüs’tür, Kudüs de anne. Kudüs, Ulu Önder’in Gök Yolculuğu’nun, Mirâc’ın mekanıdır. O yüzden Nuri Pakdil düşüncesinin, dolayısıyla Nuri Pakdil şiirinin metafizik yolculuğuna kaynaklık eden güçlü bir imgedir. Medeniyet haritasının da temel ve vazgeçilmez ayaklarından biri.
140 syf.
·Beğendi·10/10
O kadar anlamlı ki!
Nuri Pakdil işte...
Hayatı ile yazıları ile görüşlerinin ne kadar naif olduğunu anlamaya gerek.
Bu kitabı okuyunca insanın Kudüs olası geliyor.
Kudüs'ler yetiştiresi.
Kudüs'ü fethedecek Ömer'i, Selahaddin'i yetiştiresi...
Sonra bir dua geliyor dilime;
Rabbim bizim elimizle yetiştir, Kudüs'ü Endülüs'ü fethedecek Mücahidleri, erleri... (Aminn)
140 syf.
·1 günde·10/10
İçinde bulunduğumuz şu elzem günlerinde etkisiyle belki de her satırda farklı bir anlam buldum. Her kelimeyi didikleyerek farklı anlamlarını da düşünerek tahlil etmeye çalıştım. Öncelikle giriş olarak annesine karşı olan büyük sevgisini bizlere göstermekte yazarımız. İlk şiir 'Rahman' ismiyle oluşmakta ve çok güzel bir mesaj içermekte: 'inanınca duanın gücü artar.'
Şiir kitabı olması nedeniyle konuların daha geniş yelpazeye yayılması yorumu da güçleştirmekte. Çünkü 140 sayfalık bir kitapla, Ortadoğudan Balkanlara, Kudüs'ten Arhavi'ye, Şuayb'lerden Ali'lere zamanda ve mekanda geçmişten geleceğe uzanan bir tura çıkılır. Eritre'nin de sesi var bu satırlarda, Tûr Dağı'ndaki kayaların da...
Şiir üslubu oldukça farklı ama içten, ama candan...
Daha nice kitaplarını okumak dileğiyle...
140 syf.
·Beğendi·9/10
Çok kısaca bahsedecek olursam;
Kudüs vurgusu birçok şaire göre daha baskın.Bence çok Başarılı bir kitap.Son bölümdeki şiirleri bana hitap etmedi.Doğu olgusunun üzerinde çok durulmuş bir de "at" sözcüğü çok telaffuz ediliyor doğal olarak bu birazcık sıkıyor.
Şiir daha çok mistik tarzda şiir sevenler için tavsiye edebileceğim bir kitap.
135 syf.
·1 günde·8/10
"Kudüs, somut bir mekân olduğu kadar, soyut bir algıdır da. Onun için çoğuldur Kudüs ve anne. Anne Kudüs'tür, Kudüs de anne"
Kitap Pakdil'in 1970-1984 yılları arasında edebiyat dergisinde yayınlanan şiirlerinden oluşmaktadır. Şiirlerden oluştuğu gibi de bir solukta okunabilecek bir kitaptır.
Yazarı tanıyanlar bilir 'Kudüs' denince Pakdil, 'Pakdil' denince ise 'Kudüs' hemen akıllarda beliriverir.
Öyle satırlar vardı ki durup tekrar tekrar okuduğum. Zihinleri fikirlere daldıran satırlar. Öyle derin. Öyle apaçık.
140 syf.
·Puan vermedi
Aslında bu aralar ne kitap okuyacak vaktim var ne de inceleme yapacak. Kitabı dün gece elime aldım bikac şiir okuyup öyle uyuyacaktim bi de baktım kitap bitmiş :) Yarım saatte okuyabileceginiz bir kitap. Nuri Pakdil daha çok kudüs aşkını anlatmış siirlerinde. Ben begendim. Okumak isteyenlere keyifli okumalar :)
140 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Avrupa bacalarından çıkan dumanın , ozon tabakasına ve doğaya etkisine rağmen , Bir Aysberg su üstünde erimeyen ..(Nuri Pakdil Benim için ) ..........
Gel
Anne ol
Çünkü anne
Bir çocuktan bir Kudüs yapar

Adam baba olunca
İçinde bir Kudüs canlanır

Yürü kardeşim
Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Anneler ve Kudüsler
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757013860
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Edebiyat Dergisi Yayınları
Anneler ve Kudüsler, şiirsel tad veren denemelerin, oyunların yazarı Nuri Pakdil`in yeni şiir kitabı. Daha önce Edebiyat Dergisi Yayınları arasında çıkan, ikilikler şeklinde yazılmış Sükût Sûretinde, Ahid Kulesi, Osmanlı Simitçiler Kasîdesi gibi şiir kitaplarından biçem olarak farklı. Nuri Pakdil`in bu dördüncü şiir kitabı, Edebiyat dergisinde, 1970-1984 yılları arasında müstear adlarla yayımlanmış şiirlerinden oluşuyor.
Nuri Pakdil şiirleri, anne lirizmi ile Kudüs gerçeği arasında gidip gelen gergin bir yay gibidir. Kâh lirik bir geyiktir sözcükler, kâh ateş hattındaki savaşçıdır. Kudüs, somut bir mekan olduğu kadar, soyut bir algıdır da. Onun için çoğuldur Kudüs ve anne. Anne Kudüs`tür, Kudüs de anne.
Kudüs, ilk ve tek Gök Yolculuğu`nun, Mirâc`ın mekânıdır. O yüzden Nuri Pakdil düşüncesinin, dolayısıyla Nuri Pakdil şiirinin metafizik yolculuğuna kaynaklık eden güçlü bir imgedir. Medeniyet haritasının da temel ve vazgeçilmez ayaklarından biri.
Şiirin tüm has damarlarında, tüm ana duvarlarında, tüm sağlam kolonlarında ideolojinin sarsılmaz biçimde var olduğu bir inşadır Nuri Pakdil şiiri. Bu inşada lirik bir kucaklama, sonsuz bir şefkat olarak sanatın tüm incelikleri vardır. Çok güçlü damarları olan şiirlere imza atmış bu çok yönlü yazarın şiirlerinin dergi sayfalarından çıkarılıp kitaplaştırılmış olmasıyla, "şair" Nuri Pakdil`i de doğru biçimde görmüş oluyoruz.

Kitabı okuyanlar 364 okur

  • Kübra hatun fidan
  • Mericeyn
  • Nezahat
  • Bahar şahin
  • Gökyüzünün Öğrencisi
  • Naciye İnci
  • Damla Nur
  • Feray Taşdelen
  • Aygül koçyiğit
  • nisânur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.8
14-17 Yaş
%13.7
18-24 Yaş
%43.1
25-34 Yaş
%27.5
35-44 Yaş
%3.9
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.8
Erkek
%23.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.5 (52)
9
%20.8 (21)
8
%17.8 (18)
7
%3 (3)
6
%4 (4)
5
%1 (1)
4
%1 (1)
3
%1 (1)
2
%0
1
%0