Annem ve Hayatın Anlamı

8,2/10  (42 Oy) · 
147 okunma  · 
50 beğeni  · 
2.974 gösterim
Nietzsche Ağladığında ve Aşkın Celladı gibi tanınmış kitapların yazarı Irvin Yalom, bu kitapta psikoterapi ve hayaın anlamını arama çabasında kendisinin ve hastalarının yaşadığı deneyimleri konu ediyor. Ölümünden birkaç yıl sonra düşlerine giren kendi annesi; ölümcül bir kansere yakalanmasına rağmen hayatın anlamını yitirmeyen Paula; çok sevdiği ağabeyini ilkgençlik yıllarındaki bir araba kazasında yitirmiş ve şimdi de beyin kanserine yakalanmış kocasının ölümünü yaşamakta olan duygusal olarak ketlenmiş Irene ve diğer yaşantılar... Her biri terapinin pasif bir çözümleme sürecinden ibaret olmadığını, hastanın ve doktorun birbirini karşılıklı olarak eğittiğini ortaya koyuyor. Kitap byunca, Yalom, kanser gibi 'ürkütücü' bir hastalığa sahip insanların kendi kendilerini iyileştirmeyi başarma güçlerinin yanısıra çağdaş tıbbın sınırlarını sergilemekten çekinmiyor. Anne ve Hayatın Anlamı, ölüm üzerine, insanın daha anlamlı yaşamak için verdiği kişisel mücadeleler üzerine derin gözlemler içeren bir kitap.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  314
 • ISBN:
  9789758240227
 • Orijinal Adı:
  Momma and the Meaning of Life
 • Çeviri:
  Zeliha İyidoğan Babayiğit
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Sultan 
12 Oca 23:21 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Bazı kişiler ölüm borcundan kaçınmak için hayat kredisini reddederler."
"Nasıl yaşanacağını öğrenmek için şu ana kadar, bedenlerimiz kanserle delik deşik olana kadar beklemiş olmamız ne yazık."

Hilal Kılıç 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 22 günde · 6/10 puan

Başucumda gereğinde fazla duran bir kitap oldu. Irvin D. Yalom'un Günübirlik Hayatlar kitabı sonrasında okumam ise iyice motivasyonumu düşürdü.
Profesyonellere yönelik yazılmış, vaka incelemelerinden oluşan kitap yazarın annesi ile olan ilişkisini incelemesi ile başlıyor. Asıl sorgulama ise hayatın anlamı ve yaşam üzerine.
Psikoterapi meraklısı iseniz vakaları okuma ilginizi çekebilir ancak Aşkın Celladı kadar çekici bir kitap değil. Dilinin ağır olması yazardan ziyade çeviri kaynaklı da olabilir.

Beyza 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

'Bir Psikiyatristin Gizli Defteri' tadında bir kitap. Hikayeler biraz daha masum olmakla birlikte insanların kendi zihinlerinde kurgulayıp yaşadıkları hayatlar akıl alır gibi değil.
Beni en çok etkileyen kısım insanların ölüm korkusu. "Gerekirse toprak olayım, insanlar üstüme basıp beni ezsin. Acı duyayım. Ama yok olmak istemiyorum. Hissetmeyi kaybetmek istemiyorum." Sanki çığlığını duymuş gibi ürperdim. Yokluk, hiçlik insanları dehşete düşürüyor.

biz insanlar yaradılıştan anlamı olmayan bir dünyaya fırlatılmış talihsiz yaratıklarız,ısrarla anlamın dışarıda bir yerlerde olduğuna inanırız

Zehra ŞEN 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Kitaptaki terapist aslında biz ve içimiZdeki duyguları yansıtan muhteşem bir detay... hiç bu kadar kendimle,duygularımla baş başa kalmamıştım Üniversite hocalarının bana kattığı

Kitaptan 60 Alıntı

Şeyma Nur 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tek bir şeyi görebilmek için gözlerimizi pek çok şeye kapatmamız gerekir.

Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 305)Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 305)

"İnsanlar gerçekten ilgilendikleri birinin gözlerinde kendilerinin sevilen hayalini görürlerse kendilerini severler."

Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 243 - Kabalcı Yayınları)Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 243 - Kabalcı Yayınları)

Sonsöz
Nietzsche'nin belirttiği gibi, Tek bir şeyi görebilmek için gözlerimizi pek çok şeye kapamamız gerekir.

Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 305 - Kabalcı yayınevi)Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 305 - Kabalcı yayınevi)
Mert Demiröz 
12 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir keresinde sana tavizin tek başına var olamadığını söylediğimi hatırlıyorum: taviz hep büyür ve kısa bir süre sonra yürekten inandığın şeyi kaybedersin.

Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 65)Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 65)
Şeyma Nur 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğru anahtarı bulursanız herkesin sıkıntılarına giden kapıyı açmak olasıdır.

Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 96)Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 96)

"Hayat ertelenemezdi; şimdi yaşanması gerekiyordu, haftasonuna, tatile, çocuklar üniversite için evden ayrılana, emeklilik yılları gelene kadar ertelenemezdi. "

Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 42 - Kabalcı Yayınları)Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 42 - Kabalcı Yayınları)

Belki de suçluluk ölümü inkâr etmenin bir yoludur. Belki, " Daha fazlasını yapmalıydım" derken söylemek istediğin şey, eğer bazı şeyleri farklı yapsaydım onun ölümünü engelleyebileceğindir.

Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 170 - Kabalcı Yayınları)Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 170 - Kabalcı Yayınları)

" Korkunun büyük olduğu dönemlerde inanç elbette artar. Önemli olan da bu: korku inanç doğurur; bir tanrıya gereksinim duyarız ve onu isteriz, ama onu istemek onu var etmez. İnanç ne kadar ateşli, ne kadar saf, ne kadar etkileyici olursa olsun Tanrının varlığının gerçekliği konusunda bir şey söylemez. "

Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 33)Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom (Sayfa 33)
Beyza 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsanın özünde, varolmayı sürdürme dileği ile kaçınılmaz ölüm bilinci arasında kesintisiz sürüp giden bir çatışma vardır.

Annem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. YalomAnnem ve Hayatın Anlamı, Irvin D. Yalom