Annemi Bir Kez Daha Görebilsem

8,6/10  (35 Oy) · 
83 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.797 gösterim
Bir anne ve iki kızının öyküsünü okurken, 'Bu kadar da olmaz!' diyeceksiniz. Belki o sırada gözlerinizin dolduğunu fark edeceksiniz. Ağlayarak kenara bıraktığınız kitaba her fırsatta geri döneceksiniz.

İki Birminghamlı kız, Nadia ile Zana, Yemen'e babaları tarafından tatile gönderildiklerinde, onlara bir serüven yaşayacakları anlatılmıştı.

Harika sahilleri görmeyi, eyersiz ata binmeyi ve deve yarışlarını izlemeyi umut etmişlerdi. Ama kendilerini on dört ve on beş yaşlarında,Mokbana bölgesindeki kabile köylerinden birinden iki delikanlıyla evlendirilmiş buldular.

Bu Orta Çağ kurallarının hüküm sürdüğü dünyada, kadınların neredeyse hiç hakları yoktur; kesinlikle kendi yaşamları üzerinde kontrolleri bulunmamaktadır. Aileleri içinde, tümüyle erkeklerin baskısı altında yaşarlar. Erkekler, onların üzerinde yasadır.

İki genç kızın yüreğinizi parçalayacak tüylerinizi ürpertecek gerçek bir 'Kardeşlik Bağı' öyküsü...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786053847335
 • Orijinal Adı:
  Sold A History Of Modern Slavery
 • Çeviri:
  Funda Payzin
 • Yayınevi:
  Sonsuz Kitap
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Zana ve Nadia babaları Yemen'li,anneleri ise İngiliz olan iki kız kardeş.Tatile diye gönderildikleri Yemen'in bir köyünde küçük yaşta evli oldukları gerçeği ile karşılaşmışlardı.Oysa ki babaları onları sadece tatile gönderdiğini ve iyi eğlenmelerini öğütlemişti.Gerçek ise bambaşka idi.
Yaşam koşulları ,erkek egemenliği,kadınların sözünün geçersizliği ve buna benzer şartlar ve tehditler ile dolu 8 yıl...
Açıkçası okurken şaşırmadım.Nedeni ise öz babaları para karşılığında sattığı bu iki kız çocuğuna yetkililerin duyarsızlığı babanın yaptığının yanında daha masum kalıyordu...
İnsanlığın sorgulanmasına sebep olacak bir eser...

Ezgi Sezgin 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Gerçek bir hikaye.
Zana ve Nadia adlı İngiltereli iki kız kardeş babaları tarafından Yemen'deki iki gence satılır. Kızlar ne olduğundan habersiz tatil yapacakları düşüncesiyle babaları tarafından Yemen'e gönderilirler. İlk Zana gider ve Yemen'e gittiğinde babası tarafından Abdullah adlı birine satıldığı, bundan sonra onun kocası olduğu söylenir. Yemen'e daha sonra gelen Nadia da aynı durumla karşılaşır. İki kardeş her gün çeşitli zorluklarla karşılaşmalarına ve acı çekmelerine rağmen bir gün annelerinin bu durumu öğrenip onları kurtaracağı umuduna tutunurlar.
Bir kız olarak onların ne kadar zor durumlarla karşılaştığını okudukça tüylerim diken diken oldu diyebilirim. Hala bu tür olayların gerçekleşmesi, kadınların eşya gibi alınıp satılması, sünnet edilmeleri resmen insanlık ayıbıdır.
Zana'nın Yemen'den kurtulup İngiltere'ye döneceği zaten başta yazıyor ama Nadia'nın kurtulup kurtulmadığı yazmıyor. İnternetten baktığımda Nadia'nın da kurtulmuş olduğunu öğrendim.

Kitap Böcüğü 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ingiltereli iki kucuk kiz kardes babalari tarafindan hic tanimadigi insanlarla Yemene tatile gonderilirler. Ikiside tatile gittikleri icin oldukca heyecanlidirlar. Fakat bilmedikleri sey babalarinin para karsiligi onlari satmis ve hic tanimadigi erkeklerle evlenmis olduklaridir. Yemende kucuk bir koyde kadinlarin soz hakki olmadiğı ve erkeklerin her istedigini yaptigi bir yasama zorlanmislardir. Kitapta 8 yil boyunca bu kucuk kadinlarin yasadigi zorluklar ve zorla getirildikleri bu koyden kurtulma cabalari anlatilmaktadir. İnsan bu kitabı okurken kendi yaşantısını ve aslında hayatımızda ki birçok kaygının ne kadar yersiz olduğunu sorguluyor. Gercek bir hikaye ve okunmasi gereken bir kitap, okumayanlara tavsiye ederim.

Dr. Elmyra 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

İngiliz anne, Yemen'li bir babadan olan 2 genç kız tatile gittiklerini sandıkları Yemen'de aslında babaları tarafından başlık parası ile satıldıklarını anlarlar. Bırakın teknolojiyi, musluğun bile olmadığı, her türlü işi kadınların yaptığı, yeni doğan kız çocuklarının sünnet edildiği, 9-10 yaşında evlendirilip kocalarının tecavüzüne uğradığı, haritada bile gözükmeyen bir köyde onlar gibi yaşamaya başlarlar. Kurtulmak için mücadeleye başlarlar ama bu hiç kolay değildir...
Yarım günde bitirdim kitabı, çok etkileyiciydi.
Bir taşın bile değerinin olduğu ama kadının değerinin olmadığı ne çok yer var şu yeryüzünde. Barbarlıklarını sözde dinlerinin arkasına saklamaya çalışarak kendi haklılıklarını savunan insanlar. Öbür dünyada çekeceklerinizden şüphem yok dilerim bu dünyada da yanınıza kalmaz yaptıklarınız!

asosyal kralice 
 19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Erkeklerin egemenlik hakkına sahip olduğu ve üstünlük sağladığı Ortadoğu ülkesinde yaşanan iki kardeşin dramı , beni derinden etkilemiş olmalı ki bu satırları yazarken bile içimi bir ürperti kaplıyor.

Kurgudan ziyade hikayenin gerçek olması insanın canını daha çok yakıyor. Hele ki o çaresizlik ... ellerinden hiçbirşey gelmediği halde pes etmeden çırpınmaları, mücadele etmeye devam etmeleri...

Bir tarafta bir annenin mücadelesi diğer tarafta ise bir babanın vicdansızlığı, alçaklığı ve kötülüğü...

Kadından başka herşeyin değerli olduğu bu toplumda din adı altında yapılanlar barbarlıktan başka hiçbir şey ifade etmiyor oysa ki.

Okurken insanlığımdan utandığım bu eser aslında elimde ne de çok şeyim olduğunu görmemi sağladığı için bir taraftan da çok mutluyum.

Kitabın beni nasıl etkilediğini bana neler hissettirdiğini bitirdiğime göre konusu ve dili hakkında da bilgi vermek istiyorum.

Kitabın konusu günümüzde hala büyük bir sorun olan çocuk gelinler ve kadına olan şiddet. Bu kitabı okudukça düşündüğüm tek şey kendi yaşadığım ülkedeki gibi başka yerlerde de kadınlara ve kız çocuklarına değer verilmediydi. Aslında bu konu bütün insanlığın ve dünyanın sorunu olmasına rağmen bir çözüme kavuşturalaması da ayrı konu.

Kitabın diline gelirsek te çok sade bir dille yazılmış. Merak edip okumak isteyen bütün arkadaşlarım rahatlıkla okuyabilir.

Meltem 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Erkek egemenliğinde olan OrtaDoğu ülkesinde yaşanan bir dram. Özgürlüğün tadına varildiktan sonra yasam şartlarının bir anda tersine dönmesi insanin tahammül sınırını zorlayan bir olgu ve bu durumu yaşayan binlerce insandan sadece bir tanesi Zana . Kitabı okuyup kapattigimda sonra ne oldu acaba diye sorduğum, bana hikaye gibi gelen ancak bunun gercek bir hayat olmasi insanin inanma durumunu zorluyor. Gerçekten bir solukta okuyacağınız guzel bir eser.

silaes 
 04 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitabi bananneme iftar için gittiğimizde süt almak icin girdiğim süpermarkette yanımda okuncak bişeyler bulunsun diye aldım. Hani pek fazla umudum yoktu. Sonra kitaba başladım, baktım baya baya sarıyor. Bitiyor bitti ben heyecanın doruğundayım... Bir baktım kitapta baskı hatası var. İki sayfada bir baskı yok. Ben sinir küpü tabi... Aslında çok kendimi kasmazdım ama atladım minibüse gittim aldığım markete değiştirdim valla... Çok severek ve merakla okudum. İçinde bulundukları şartlarda 3 gün zor dayanırım....

elif suna ayaz 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

insan kitabı okurken birden yaşadığı yere,olduğu ortama,yediği yemeklere,tanıdığı insanlara ve buna benzer bir çok şeye şükrediyor..çaresizliğin ne kadar zor bir durum olduğunu kitabı okuyunca tekrar anladım ve de halimize binlerce kez şükrettim.

Gül yalçın 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazdan beri ağlaya ağlaya okuduğum,yer yer insanligimdan utandım kitaplardan biri oldu..kadın olmanın zorluklarını ve ezilmenin,özgürlüğün ne demek oldugunu anlatan;anneligin nasıl zorlu bi süreçten geçtiğini anlatan bi kitap..

Simay 
03 Oca 17:26 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Ortadoğuda hüküm süren erkek egemenliğini gözler önüne seren bir hayat hikayesi. Beklentilerimin üstünde bir kitaptı. Eğer konusu ilginizi çekiyorsa kesinlikle okuyun derim.

2 /

Kitaptan 18 Alıntı

Nurhan Işkın 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kadın olduğu için, cenaze töreninde kızının mezarının başında durmasına izin verilmemişti, bu erkeklerin işiydi.

Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 163)Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 163)
Nurhan Işkın 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Erkekler, yaptıkları her şeyi gizlemeyi seviyorlardı. Sanırım bu onlara, bizim üzerimizde daha çok güç sahibi olduklarını hissettiriyordu.

Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 237)Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 237)
Nurhan Işkın 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hâlâ korkuyor ve dünyadan gizlenmemizi sağlayan bu giyisilere sarılıyorduk.

Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 265)Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 265)
Nurhan Işkın 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Hiç kimse kollarında bir çocuk tutan anne kadar muhterem ve saygıdeğer değildir.

Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Arka kapak iç sayfa yazısı...)Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Arka kapak iç sayfa yazısı...)
Nurhan Işkın 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Onlar diğer kadınların akıllarına değişik fikirler sokularak erkeklerin kurallarını sorgulayabilecekleri düşüncesine bile katlanamıyorlardı.

Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 109)Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 109)
Nurhan Işkın 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ben,çok farklı ırklardan insanların arasında yetişmiş,hiçbir zaman onların farklı olduğunu düşünmemiştim.

Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 16)Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 16)
Nurhan Işkın 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bilge kişiler genellikle diğerlerinden daha zengin ailelerdendir.

Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 136)Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 136)
Nurhan Işkın 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Artık köye dönmek istediğimi söyleyerek yeniden ağlamaya başladım.

Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 125)Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 125)
Nurhan Işkın 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bizim içinse kardeşlerimiz, bizden uzakta bir yerlerde yaşıyorlardı.

Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 12)Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 12)
Gül yalçın 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Durmadan kendime,annemin bir süre sonra bütün bu olanları duyacagini ve beni buradan alacağını söylüyordum.Izleyen sekiz yıl boyunca her gün kendi kendime,bu köyden dışarı çıkacağım ve asla burada sonsuza dek durmayacağımı söyleyip durdum.beni yaşamda tutan bu kararlılık, diye düşünüyorum

Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 68)Annemi Bir Kez Daha Görebilsem, Zana Muhsen (Sayfa 68)
2 /