Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü

8,6/10  (18 Oy) · 
63 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.502 gösterim
Elinizdeki sözlükte divan şiiriyle ilgili tabiat, tabiat olayları, coğrafya, yerleşim bölgeleri, iklim kuşakları, insanlar ve özellikleri, kozmik âlem, felek, tıp, astronomi, yıldız ilmi, burçlar, müneccimlik, falcılık, remil, eski batıl ilimler, israiliyat, musiki deyim ve terimleri, makamlar, eski sanat dalları, hattatlık, müzehheplik, mücellitlik, eski hayat sistemi, günlük olaylar, âdetler, gelenekler, oyunlar, eğlence hayatı, savaş, savaş aletleri, savaş terim ve deyimleri, bezm ve rezm sistemi, efsanevi ve tarihi kişiler, tasavvuf ve tasavvuf i inanış sistemi, bunlara ait deyim ve terimler, tarikatlar, özellikleri, efsaneler, kıssalar, Yunan mitolojisi, dini terimler ve alışkanlıklar, ayetler, hadisler, fıkıh, tefsir ve dini ilimler ile İslâm dini ve dini hayat vs. birçok konularda açıklanması gereken maddeler yer almaktadır. Bunun yanında açıklanmaya muhtaç olan divan şiirinin özünü oluşturan beşeri veya ilahi anlamdaki platonik aşk, âşık, maşuk, içki alemleri, sevgilide güzellik unsurları, bu yolda oluşmuş mazmunlar, remizler, mefhumlar, ünlü aşk hikâye kahramanlarıyla ilgili imajlar ile mesnevi konuları ve divan şiirine özgü şekiller, türler, sanatlar, vezin ve kâfiye ile nazım özelliklerine de yer verilmiştir.

Kısaca, Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü, divan şiiriyle ilgili karşılaşılabilecek her güçlüğü yenme gayesiyle kaleme alınmış temel bir kaynak eser niteliğindedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2004
 • Sayfa Sayısı:
  638
 • ISBN:
  9789758950218
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esra KAYA 
10 Tem 17:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şaşırtır adamı sadece bir kez deneyin arapça ve farsça mazmunların açıklamasını içerir. Hikayeler , kıssalar ve teşbih , telmih , istiareleri vb. bulmak için harika bir kaynak!

Divan Şiiri sevenler için hazırlanmış en kapsamlı sözlüktür. Edebiyat bölümü Eski Türk Edebiyatı metinleri incelemelerinde oldukça yarar sağlıyordu. Onun dışında Divan Edebiyatı sevenlerin de değinebileceği bir kaynaktır.

Kitaptan 3 Alıntı

Gelmedi kaddün gibi bostana serv
Gelmedi haddün gibi gülsitana gül
(Boyun gibi servi ağacı bahçeye gelmedi yanağın gibi gül gül bahçesine gelmedi)

Karamanlı Nizami

Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü, İskender PalaAnsiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü, İskender Pala
Ayşe Gül 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sultan 2. Mahmad'un hekimbaşısı olan Abdülhak Molla'nın ecza dolabına şunu yazdırır:
-"Ne ararsan bulunur derde devadan gayrı"

Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü, İskender PalaAnsiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü, İskender Pala