Ansızın Yola Çıkmak

7,6/10  (18 Oy) · 
52 okunma  · 
15 beğeni  · 
865 gösterim
Adı hatırlanmayan birinden alınan beklenmedik bir haber... Ansızın yola koyuluş... Yolculuk esnasında rastladığı eski sevgilinin sitemleri... İlk konuşmaların ardından fark edilen tuhaflıklar... Kime yazıldığı, kimin yolladığı bilinen ama anlaşılmayan gizemli telgrafların iki eski sevgiliyi bir cenaze töreni için buluşturması... 

Rasim Özdenören, "Ansızın Yola Çıkmak" adı altında topladığı bu öykülerinde olayları esrarengiz bir atmosfer içinde şekillendirmiş görünüyor. Okuyucu öykülerin binası içinde dolaşırken zihnindeki zaman ve mekan kategorilerinin yeniden şekillendiği duygusuna kapılabilir bu yüzden. Öykülerdeki kurgulama tekniğiyle yazar okuyucuya düş ve düşünce alışkanlıklarını aşma konusunda yardımcı olmak istiyor gibi. Okuyucusunun durağan bir ortak duyum kalıbının içinde hapsolmasına rıza göstermediği anlaşılan yazar, "öte" duygusunun gerçekliğini kanıtlamak istemekte âdeta. Hayatı ölümle, fiziği metafizikle, gündelik olanı düşünsel olanla ve nihayet dünyevi olanı kutsal ile irtibatlandırma ihtiyacını duyumsatan öyküler bunlar... 
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9789753554336
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hatice 
 17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlk kez Rasim Özdenören okuyan biri olarak söylemeliyim ki cidden etkilendim. Dili yalındı ama hikayeler biraz karmaşıktı. Hatta şöyle diyeyim rüya gibiydi. Hani rüyalarda tuhaf, saçma olaylar olur ya aynı öyleydi. Ve bazılarının sonunda yarım kalmışlık hissiyatı veriyordu bana kalırsa. Bir soru işareti bırakıyordu ardında.
Hikayelerin gizemli ve olağandışı olması sadece bu kitaba mahsus sanıyorum ama güzel bir etki bıraktı bende. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.

mahmut yiğiter 
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Rasim Özdenören"in elimde ki "Ansızın Yola Çıkmak" isimli bu kitabının 4. baskısı 2008 yılında İz Yayıncılık tarafından yayınlanmış. Kitap 88 sayfadan oluşuyor ve içerisinde on iki öykü barındırıyor. Kitabın kapağı adeta içindekileri ele veriyor; Bir yol, yürüyen bir adam ve sanki bir sonbahar günü, rüzgârlı ve yağmurlu... Kitapta ki öyküler içerisinde yola, zamana, insana ve insanın iç konuşmalarına sıkça yer verilmiş. Velhasıl güzel kitap. ..

AcZ 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı alırken dikkatimi en çok celbeden ismiydi. Birçok kez insan kendi iç sesine kapılıp ansızın yola çıkmak ister, hayatına, yaşam şekline, etrafındaki bir sürü şeye ara verip düşünmek ister. Kitap bunun için en ideal örnek. Sürükleyici, etkileyici, anlamlı ve iz bırakan hikayeleriyle sizi düşündürüp kendi iç yolculuğunuza çıkarıyor. ** Ötelere özlemi, dünyanın Öteler için yaratıldığını, insanı en anlamlandıran ve huzur verenin Öteler olduğunu nakış nakış işlemiş..

Sule 
 03 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yazarın okuduğum deneme kitabından sonra hikâyeciliğini de merak edince başladım kitaba. Yaklaşık 90 sayfa ve 12 kısa hikâyeden oluşuyor, ama sanırım etkisi kendinden daha uzun sürecek. Nasıl bir kitap okudum, hatta okudum mu diye düşünüyorum. Varla yok, hayalle gerçek, uykuyla uyanıklık arasında gidip geldim okurken. Hikayelerin ne başı var ne sonu. Kahramanı ne var ne de yok... Yedi güzel adam muhafazakarlığıyla tanınır ya, yazar hikayelerinde sınırları da biraz aşıyor. Ama bunu anlatırken farkettirmiyor bile... Okurken bana biraz Ali Ural'ın Makyaj Yapan Ölüler'ini hatırlattı... Özetle klasik anlatımdan sıkılıp değişiklik arayanlar kesinlikle okumalı... .
.
.
. "Karışık biriyim", demişti kız ona, "beni zor anlarsın sen, belki de anlamazsın, çünkü ne bileyim ben, bakarsın herkesin eğlendiği yerde bana sıkıntı basar, gözyaşımı saklamak için ne yapacağımı bilemem, bazen de herkes ağlarken, inanmıyorsun değil mi, kendimi tutamam, gülmeye başlarım, her şey iç içe gelişir bende."

Sezgi 
15 Ara 2016 · Kitabı okumadı

Ürkütücü. Bir an Rasim Özdenören değil de Stephen King okuyormuş gibi hissettim. Hikayelerin hepsinde bir gizem biraz da kapalı anlatım var. Neden bilmiyorum bu yazarın hikayesinde ölüm, ceset gibi kavramlar görmek beni şaşırtmadı. Kitabın adı çok uygun olmuş. Bütün karakterler ansızın ortaya çıkıp, ansızın olan şeyleri yaşıyorlar. Ve siz konunun merakıyla sayfa çeviriyorsunuz. Bu da başarılı bir hikaye kitabı demek oluyor galiba. ^^

Kitaptan 63 Alıntı

Hatice 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Söylememi beklediğin her neyse, hepsini söylemiş say.

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 36 - İz Yayıncılık)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 36 - İz Yayıncılık)
Ahmet 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Ağlayabilmek, kederlenebilmek için de galiba bir parça gençlik gerekiyordu. "

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 73)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 73)
Hatice 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Unutulmuş birçok şey vardı ağlamasını gerektiren.

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 18 - İz Yayıncılık)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 18 - İz Yayıncılık)
Hatice 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Öyleyse sen sensin!"
"Evet, ben benim!" dedi kız.
"Demek ki, sen bensin?"
"Evet, ben senim!" dedi kız.
"Sen osun!"
"Ben oyum!"
"Ben de oyum!"

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 69 - İz yayıncılık, 5.baskı)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 69 - İz yayıncılık, 5.baskı)
Hatice 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

...bana nasıl yaklaşacağını bilmiyorsan bunu hiç deneme.

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 48 - İz Yayıncılık)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 48 - İz Yayıncılık)
Hatice 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Üzülüyorsun, doğru.
Kemiklerin çatırdıyor ağırlığı olmayan yüklerin altında.

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 24 - İz Yayıncılık)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 24 - İz Yayıncılık)
Tubalasar 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bilmiyorum, dedi Ahmet, bazen karıştırıyorum: sen mi bensin, ben mi senim, ne bileyim?”

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim ÖzdenörenAnsızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören
Ahmet 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Ölmeden önce ölmeyi yaşıyorum.
Aşkın adının böyle konulabileceğini düşünüyorum. "

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 80)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 80)