Ansızın Yola Çıkmak

8,4/10  (10 Oy) · 
25 okunma  · 
9 beğeni  · 
666 gösterim
Adı hatırlanmayan birinden alınan beklenmedik bir haber... Ansızın yola koyuluş... Yolculuk esnasında rastladığı eski sevgilinin sitemleri... İlk konuşmaların ardından fark edilen tuhaflıklar... Kime yazıldığı, kimin yolladığı bilinen ama anlaşılmayan gizemli telgrafların iki eski sevgiliyi bir cenaze töreni için buluşturması... 

Rasim Özdenören, "Ansızın Yola Çıkmak" adı altında topladığı bu öykülerinde olayları esrarengiz bir atmosfer içinde şekillendirmiş görünüyor. Okuyucu öykülerin binası içinde dolaşırken zihnindeki zaman ve mekan kategorilerinin yeniden şekillendiği duygusuna kapılabilir bu yüzden. Öykülerdeki kurgulama tekniğiyle yazar okuyucuya düş ve düşünce alışkanlıklarını aşma konusunda yardımcı olmak istiyor gibi. Okuyucusunun durağan bir ortak duyum kalıbının içinde hapsolmasına rıza göstermediği anlaşılan yazar, "öte" duygusunun gerçekliğini kanıtlamak istemekte âdeta. Hayatı ölümle, fiziği metafizikle, gündelik olanı düşünsel olanla ve nihayet dünyevi olanı kutsal ile irtibatlandırma ihtiyacını duyumsatan öyküler bunlar... 
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9789753554336
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hera 
 17 Nis 12:48 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlk kez Rasim Özdenören okuyan biri olarak söylemeliyim ki cidden etkilendim. Dili yalındı ama hikayeler biraz karmaşıktı. Hatta şöyle diyeyim rüya gibiydi. Hani rüyalarda tuhaf, saçma olaylar olur ya aynı öyleydi. Ve bazılarının sonunda yarım kalmışlık hissiyatı veriyordu bana kalırsa. Bir soru işareti bırakıyordu ardında.
Hikayelerin gizemli ve olağandışı olması sadece bu kitaba mahsus sanıyorum ama güzel bir etki bıraktı bende. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.

Ş.Y 
26 Nis 16:06 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı alırken dikkatimi en çok celbeden ismiydi. Birçok kez insan kendi iç sesine kapılıp ansızın yola çıkmak ister, hayatına, yaşam şekline, etrafındaki bir sürü şeye ara verip düşünmek ister. Kitap bunun için en ideal örnek. Sürükleyici, etkileyici, anlamlı ve iz bırakan hikayeleriyle sizi düşündürüp kendi iç yolculuğunuza çıkarıyor. ** Ötelere özlemi, dünyanın Öteler için yaratıldığını, insanı en anlamlandıran ve huzur verenin Öteler olduğunu nakış nakış işlemiş..

Sezgi 
15 Ara 2016 · Kitabı okumadı

Ürkütücü. Bir an Rasim Özdenören değil de Stephen King okuyormuş gibi hissettim. Hikayelerin hepsinde bir gizem biraz da kapalı anlatım var. Neden bilmiyorum bu yazarın hikayesinde ölüm, ceset gibi kavramlar görmek beni şaşırtmadı. Kitabın adı çok uygun olmuş. Bütün karakterler ansızın ortaya çıkıp, ansızın olan şeyleri yaşıyorlar. Ve siz konunun merakıyla sayfa çeviriyorsunuz. Bu da başarılı bir hikaye kitabı demek oluyor galiba. ^^

Kitaptan 40 Alıntı

Hera 
17 Nis 00:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Söylememi beklediğin her neyse, hepsini söylemiş say.

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 36 - İz Yayıncılık)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 36 - İz Yayıncılık)
Ahmet 
13 Eyl 20:07 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Ağlayabilmek, kederlenebilmek için de galiba bir parça gençlik gerekiyordu. "

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 73)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 73)
Zarif'Hanım 
28 Ağu 00:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlar mı tuhaflaşmış yoksa bende mi bir tuhaflık var, bilmiyorum.

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 50)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 50)
Hera 
16 Nis 14:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Unutulmuş birçok şey vardı ağlamasını gerektiren.

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 18 - İz Yayıncılık)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 18 - İz Yayıncılık)
Hera 
17 Nis 02:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Öyleyse sen sensin!"
"Evet, ben benim!" dedi kız.
"Demek ki, sen bensin?"
"Evet, ben senim!" dedi kız.
"Sen osun!"
"Ben oyum!"
"Ben de oyum!"

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 69 - İz yayıncılık, 5.baskı)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 69 - İz yayıncılık, 5.baskı)
Hera 
16 Nis 15:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Üzülüyorsun, doğru.
Kemiklerin çatırdıyor ağırlığı olmayan yüklerin altında.

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 24 - İz Yayıncılık)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 24 - İz Yayıncılık)
Hera 
17 Nis 00:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

...bana nasıl yaklaşacağını bilmiyorsan bunu hiç deneme.

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 48 - İz Yayıncılık)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 48 - İz Yayıncılık)
Ahmet 
13 Eyl 20:18 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Ölmeden önce ölmeyi yaşıyorum.
Aşkın adının böyle konulabileceğini düşünüyorum. "

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 80)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 80)
Ahmet 
13 Eyl 20:30 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Bir ölü ancak ölü olduğunun bilincine ulaşırsa onun değeri olur. "

Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 86)Ansızın Yola Çıkmak, Rasim Özdenören (Sayfa 86)
4 /