1000Kitap Logosu
Antik Dünya'daki Bilinmesi Gereken 500 Şey

Antik Dünya'daki Bilinmesi Gereken 500 Şey

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
7.9
11 Kişi
20
Okunma
6
Beğeni
464
Gösterim
152 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 4 sa. 18 dk.
Adı
Antik Dünya'daki Bilinmesi Gereken 500 Şey
Basım
Türkçe · Türkiye · İş Bankası Kültür Yayınları · Aralık 2009 · Karton kapak · 9789944886338
Orijinal adı
500 Things to Know About the Ancient World
Antik Dünya’daki insanlar, yerler ve nesneler hakkında 500 acayip gerçek. British Museum ile ortak hazırladığımız bu kitap sayesinde, arkadaşlarınızı şaşırtacak ve hem ailenizi hem de öğretmenlerinizi etkileyecek büyüleyici ve gerçek bir hikâye bulmakta artık hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz! Viking miğferlerinin boynuzlu olmadığını… Roma imparatoru Neron’un tiyatro oyuncusu olmak istediğini... Eski Mısırlıların iç çamaşırı olarak ne giydiklerini… Romalıların sevdiği yemek soslarından birinin kokmuş balıktan yapıldığını… Kaç Mısır firavununun adının Ramses olduğunu…
Necla Engin
bir alıntı ekledi.
280 Tarihteki en başarılı fatih muhtemelen Büyük lskender'dir (M.Ö.356-323).Tüm Yunanistan'ın ilkkralıydı ve geniş imparatorluğu Hindistan'a kadar uzanıyordu.Ancak Hindistan'a girdikten sonra fetihlerini durdurdu, çünkü ordusu daha ileri gitmeyi reddetmişti.lskender iri savaş atı Bukefalus'u henüz dokuz yaşındayken terbiye etmiş ve onunla sayısız savaşa katılmıştı. 281 Hindistan'a ulaşan lskender, batıya geri dönmeye karar verdiğinde, Hint hükümdarı Çandragupta (M.Ö.322-298'de hüküm sürmüştür) lskender'in fethettiği topraklarını geri almak üzere bir ordunun başında yürüyüşe geçti.Çandragupta'nın bu davranışı üzerine, lskender yönünü doğuya çevirdi ve o taraftaki toprakları da fethetti.Hindistan'ın büyük bölümü ilk kez güçlü bir hükümdarın yönetiminde birleşmişti.Çandragupta hayatının daha geç bir döneminde tahttan vazgeçip keşiş oldu ve son günlerini kendi kararıyla yarı aç bir halde tamamladı.
13
Necla Engin
bir alıntı ekledi.
ROMA IMPARATORLARI VE NASIL ÖLDÜKLERİ İmparator olmak tehlikeli bir işti.Birçok Roma imparatoru yatağında, huzur içinde ölemedi. AUGUSTUS: 71 yaşında, doğal nedenlerle ölmüş olabilir (ama karısı Livia tarafından zehirlendiğine ilişkin söylentiler çıkmıştı). TlBERIUS: 77 yaşında, doğal nedenlerle öldü (ama Caligula'nın onu boğdurduğuna ilişkin bir söylenti çıkmıştı). CALIGULA: 29 yaşındayken kendi muhafızları tarafından öldürüldü. CLAUDIUS: 64 yaşındayken, muhtemelen karısı Agrippina tarafından zehirlendi. NERO: 31 yaşındayken, tahttan indirildikten sonra intihar etti. GALBA 72 yaşında ve hasta iken, Otho'nun askerleri tarafından öldürüldü.Tahtta sadece yedi ay kalabilmişti. OTHO: Sadece üç ay tahtta kaldıktan sonra, Vitellius'a yenilince 37 yaşında intihar etti. VITELLIUS: Sadece sekiz ay tahtta kaldı ve 54 yaşında, Vespasianus'un askerleri tarafından öldürüldü. YESPASIANUS: 70 yaşında, doğal nedenlerle öldü. TITUS: 42 yaşındayken geçirdiği bir humma sonucunda öldü (hekimi tarafından zehirlenmiş olması da mümkündür).
9
Necla Engin
bir alıntı ekledi.
Antik Roma'da iktidarın büyük bölümü imparatorun elindeydi.Roma yurttaşlarının oylarıyla seçilen Senato da imparatora danışmanlık yapardı.Yurttaşlar Roma'da doğmuş erkeklerden oluşurdu -kadınlar, yabancılar ve çok yoksul halk yurttaş olamazdı.Roma yurttaşları üç sınıfa ayrılırdı.Yeterinceparanız varsa bir sınıftan diğerine geçebilirdiniz.Sınıflar şunlardı: PLEBLER (sıradan çalışan erkekler) EQUITES ("şövalyeler" -varlıklı insanlardı, ama soylu değillerdi) PATRICILER (aristokratlar) Krallar kendilerini Roma'da sevilmeyen kişiler haline getirmeyi becermişlerdi! Son Roma kralı Tarquinius Superbus kibirli bir tirandı.Romalılar onu M.Ö.510'da kentten sürdüler ve yüzyıllar boyunca bir cumhuriyet olarak kendi kendilerini yönettiler.Altın meşe dalından çelenk,M.Ö.350-300. Roma'da imparatordan sonra en önemli kişiler, ordudan ve hükümetten sorumlu iki güçlü konsüldü.
21
50 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.