Antika Titanik

·
Okunma
·
Beğeni
·
30,1bin
Gösterim
Adı:
Antika Titanik
Baskı tarihi:
21 Eylül 2018
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056842689
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Parmağını tetikten çek.
Namluyu ağzından çıkar.
Azrail’in işini, Azrail’e bırak.
Derin bir nefes al.
Gözlerime bak.
Kulaklarını dört aç.
Ve beni iyi dinle:
Titanik’tesin.
Yıl, 2019…
Dünyanın en lüks felaketinde başroldesin.
Şimdi…

1] Senin katilini enseleyeceğiz.
2] Seni dirilteni bulacağız.
3] Sen kimsin ahbap, onu anlayacağız.

İlginç ve çarpıcı romanların yazarı Murat Menteş’ten kahkaha dolu bir felsefi polisiye: Antika Titanik.

[Antika: Argoda enteresan, şaşırtıcı, sıra dışı.]
360 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
“Herşeyin manasız olduğunu söylediğimiz anda manalı bir söz söylemiş oluruz.”

Albert Camus

Merhabalar;

Kitap bitti, ben uzay boşluğuna bırakılan terlik gibi yerçekimsiz ortamda savruluyorum. Öncelikle size Murat Menteş'i tanıtmalıyım. Kendisiyle yollarımız 2005 yılında Afilifilintalar adlı internet sitesinde kesişti. Bir kaç blog yazısı hoşuma gitmişti, aynı yıl çıkan Dublörün Dilemması ile yolculuğumuz başladı, ama ne yolculuk :)

Kitaplarının kapaklarına aldanıp yeni yetme sosyal medya yazarlarıyla aman karıştırmayın. Zira bu sizin için büyük kayıp olur. Menteş romanları için ; '"Romanı, saatte 300 km. gidebilen bir spor araba gibi tasarlıyorum. '' diyor. Kitabın kapağını açtığınız andan itibaren size tahsis edilmiş kırmızı bir Ferrari ile galaksiyi turluyor, başınıza galakside gelebilecek en abzürd olaylar geliyor. Eğer bir Murat Menteş romanı okuyorsanız, kendinizi 10 dakika içinde uzaya fırlatılacak bir roketin pilot kabininde, 10 saniye sonra infilak edecek bir denizaltının içinde, henüz hiç kimsenin keşfetmediği bir piramitin firavun lahitinde sosisli sandviç yerken bulabilirsiniz, ve buna kendiniz bile inanamazsınız. Menteş sizi öyle mahir bir dille oraya yerleştirir ki, neden diye sormazsınız.

Romanlarındaki karakterlerin isimleri de hafızada yer eder, kolay kolay unutulmaz. Bknz; Şebnem Şibumi, Ruhi Mücerret, Avni Vav, İgor Mortes, Şifa Şavk, Apo Calypso, Refik Risk, Varda Rowa , Menteş aklınıza gelebilecek en abzürd olayları abzürd isimli bu karakterlerle inşa eder.

Abzürd terimi daha çok varoluşçular tarafından kullanılmış. İnsanın, evrenin tesadüfen oluştuğunu, evrenin ve diğer her şeyin hiç bir anlamının olmadığını savunan bir terim olmuştur.

Menteş'in hemen her kitabında felsefeyle harmanlanmış uzun bölümler bulunuyor. Kendisinin muhafazakar olduğunu zannetiğim Menteş, bu kitapta beni gerçek bir Nihilist gibi karşıladı. Varoluşla alakalı Camus'den, Kierkegaard'dan yaptığı alıntılar ve kafasında ki sorularla beni roman mı okuyorum, felsefe panelinde miyim sorularına gark etti ve bu kitabında felsefeye, varoluşa daha fazla yer ayırdığı gözümden kaçmadı.

Ülkedeki sistemi de olabilecek en sivri, en kibar diller eleştirmekten geri kalmamış elbet bknz;
-Bir ülkede neden teröre ihtiyaç var?
#34332972

-Akademisyenler neden tutuklanır, ihraç edilir?
#34266003

-Veeee din kisvesi altında gizlenenler sahtekar, şarlatanlar kimlerdir?
#34263482


Ufak bir şey de gözümden kaçmadı, Murat Menteş tam bir Orhan Gencebay tutkunu hatta Ruhi Mücerret kitabının kapağında Cüneyt Arkın ve Orhan Gencebay yer alıyor. Anlaşılan o ki, Orhan Gencebay'ın iktidara yakın söylemlerde bulunup siyaset çizgisine kayması Menteş'i biraz kırmış ve bu kırgınlığı şu satırlarla dile getirmiş bknz;
#34270859

Benim çok haklı ve yerinde bulunduğum bir gönderme olmuş. Şahsi fikrim, iktidarların, makam mevki sahiplerinin gelip geçici olduğu fakat sanat icra eden bir sanatçının yandaşlık neticesinde, bal tutan parmağı yalayan eşek arısı gibi vız vız iktidarı yalamasının aşağılık bir hareket olduğu yönünde. Kendileri bilir, kimseyi yargılayacak değiliz, devran hep döner.

Antika Titanik, isimden anlaşılacağı üzere yeni versiyon 2019 yapımı bir gemide geçiyor. Kahramanlarımızın başı kitabın sonuna denk dertten, olağandışı olaylardan kurtulmuyor. Beklediğimden de iyi bir kitap karşıladı beni, çok güldüm, çok da düşündüm ne yalan söyleyeyim, bilen bilir felsefi terimlerle aram pek iyi değil. Kitabı beğendim. Okumak isteyen arkadaşlara Dublörün Dilemması sonrasında Korkma Ben Varım sonrasında Ruhi Mücerret en son da Antika Titanik olarak okumalarını öneririm. Kitap seri değil fakat yazar her kitabında eski kahramanlarına atıfta bulunuyor ve bu jest tam kitabın ortalarında bir yerlerinde karşınıza çıkınca mütemadiyen gülümseyip zevk duyuyorsunuz bunu kaçırmanızı istemem.

Şimdilik hoşçakalın, ben buralarda bir sonraki kitabı dört gözle bekliyor olacağım.
360 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10 puan
Sürekleyiciliği ve konuların aslında içiçe olup da ayrı anlatıldığı güzel bir kurgu.Baştan sona benzetmelerle ve kelime oyunlarıyla dolu, heyecanı var ile yok arasın da olan , çoğu yerde küfürlü konuşan karakterler mevcut, absürt ve yeraltı edebiyatı arasında olmus biraz sanki. Aslında kitap Murat Menteş'in tarzından biraz farklı olmuş sanki . Yazarın kitabını ilk kez okuyacaklar için bu kitaptan başlamasınlar çünkü üslubu biraz değişik gelebilir Dublörün Dilemması, Ruhi Mücerret gibi kitaplar yazari daha iyi anlatıyor kullandığı dil itibariyle. Keyifli Okumalar...
360 syf.
·Puan vermedi
Dublörün Dilemması ile baslamamak sanırım hataydı.. Murat Menteş' in kalemiyle tanışma kitabı kesinlikle Antika Tiktanik olmamalı ..
Tam olarak kendine özgü aforizmaları, sürprizleri , olay örgüsü ile başka maceraya sürüklemesi , zekice düşünülmüş laf oyunları ve absürt betimlemeleri ile sürekleyici bir kurgu etrafında okuru dünyasından soyutluyor. Tabi yer yer sürükleyici etkisini yitirip dikkati tamamen dağıtabiliyor ayrıca argo söylemleri rahatsız edici olsada farklılıklarla ufuk açıcı felsefe ile harmanlanmış bölümleri ile okunmaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum ve herkese öneriyorum.
360 syf.
·15 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sevgili Murat Menteş'in kitaplarını okudukça aklıma 'Leyla ile Mecnun' (L&M) dizisi gelir. Bu ikisinin tek ortak noktası absürt komedi olmasından başka bir şey değildir. Televizyon seyreden bir insan değilim fakat birbirinin tekrarı olan, anlamsız, ahlâksız ve gereksiz yüzlerce dizi olacağına, bir tane 'Leyla ile Mecnun' olsun, gülelim.

Şahsen, herkesin güldüğü şeylere gülmektense, çoğunluğun gülmediği şeylere gülmek beni çok daha mutlu eder. Çünkü, gülmeyenlerle aynı bakış açısında olmadığım için mutlu olurum. Bu da kendimi daha özel hissetmemi sağlar. L&M dizisini ve Murat Menteş'in kitaplarını da herkes sevseydi ben bu kadar sevemezdim. Dolayısıyla herkes sevmesin lütfen. Nasıl ki 'Leyla ile Mecnun' dizisini herkes izlemiyorsa bu kitabı da herkes okumasın.

Buraya kadar yazdıklarımın ana fikir şu ki:
L&M'ciler bu kitabı sevecektir.
Absürt komedi sevmeyenler ise Murat Menteş'in değil bu kitabını, hiç bir kitabını beğenemezler.

Sevgili yazarın ise kendine özgü bir üslubu, tarzı var. Karakterlerine verdiği isimler üzerine bile bir makale yazılabilir. Özellikle kelime oyunlarını çok başarılı oynuyor ve beklenmedik yerlerden güldürebiliyor. Hikayelerinin nereye vardığı değil, nerelerden geçtiği daha önemli olan bir tarzı var. Yanisi; her yazana takılmadan, detaylara batmadan gülmeye bakacaksın. Tüm bunları topladığımızda, bir de eşittir işareti koyarsak=Yeraltı edebiyatı denildiğinde ismi aklımıza gelecek baş yazarlardan birisidir: Murat Menteş.

Antika Titanik'e gelirsek: Hikaye, yer yer akıcılığını kaybetse de genel olarak güzel bir romandı diyebilirim. Yazarın üslubu, bu kitabında daha da savruk. Her zaman olduğu gibi kelime oyunlarıyla dolu cümleler içeren, ince esprilerle dolu, yer yer güldüren, yer yer düşündüren klasikleşmiş bir Murat Menteş romanı.

Bana sorarsanız, 'Ruhi Mücerret' kitabının biraz gerisinde kalmış diyebilirim.

Herkesin okumaması dileğiyle...
360 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Antik Titanik’te yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi ironik ve duygusal kelimeler had safhadadır.Olaylar Titanik gemisinde farklı farklı olaylar ele alınmış ; Başrolde felsefe profesörünün hafızasını kaybetmesi ve çevreyi anlamaya çalışması,Dedektifler,Gençleşenler gibi ilginç olaylar yer almaktadır.Hayatı felsefenin tüm bakış açılarından değerlendirmiş yani ; nihilizm,rasyonalizm,yaradılışın gerçeği,günümüzün en büyük sorunu olan depresyona yer verilmiştir.Okuyacak olanlara şunu da belirtmek isterim +18 olan yerler mevcut.Kitap tam olarak çağımızın en büyük sorunu olan cehalet ve demans(bunama) ayrıntılı bir şekilde vurgulanmıştır.Diğer kitapları kadar iyi bulamadım.
Keyifli okumalar dilerim
360 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Ne acayip Murat Bey'den okuduğum ilk kitap Dublörün Dilemması'na tapmışken önce Ruhi Mücerret sonra Korkma Ben Varım şimdi ise Antika Titanik beni üst üste hayal kırıklığına uğratıyor. Bu kitapları okuyacak kişiye tavsiyem, benim gibi bir yazarın bütün eserlerinden aynı performansı beklememesi ve eğer hepsini okuyacaksa Dublörün Dilemması'nı sona bırakması olacaktır.
360 syf.
Tam beş yıldır yolunu gözlediğimiz Antika Titanik bitti ve ben karışık duygular içindeyim.

Murat Menteş’in bize son selamı 2013’te Ruhi Mücerret ile gelmişti. O zamandan bu yana Türkiye’de o kadar çok şey değişti; roller, kimlikler ve hayatlar allak bullak oldu ki! Bu anlamda eleştirmenin ilk kurbanlarından sayılabilecek olan Murat Menteş nasıl bir şeyle karşımıza çıkacak diye elbette merak ettik.

Nihayetinde Eylül ayı, Antika Titanik ile geldi. Kitapla ilgili karışık hisler taşıyorum derken, önce olumsuzundan başlayayım. Yer yer çok sıkıldım. İlerlemedi kitap. Halbuki eski kitapları fışt diye kayıp gider, dank diye sonu gelirdi. Bu çok süratli gitmedi yani…

Ama onun dışında bir Murat Menteş romanında aradığınız yahut alışkın olduğunuz pek çok şeyi bulabiliyorsunuz burada da. Zekice cümleler, vurucu sözler, aforizmalar… Mesela ‘İkinci karım Serap'la, tek ortak yönümüz aynı gün evlenmiş olmamızdı.’ cümlesi çok hoştu bana göre…

Murat Menteş, adım adım totaliterleşen ülkemizde, söyleyebileceği şeyleri daha üstü kapalı bir şekilde söylemiş aslında. Mesela bir zamanlar hayranı olduğu(muz) Orhan Gencebay’ın kula kulluk eder hale gelişini öyle zekice tenkit etmiş ki! Siyaset yazmadan siyaset eleştirisi buna denir. ‘Fikir değiştirmiyorsan, yeterince düşünmüyorsun demektir.’ diyerek ülkede tıkanan ve blok hale gelen siyasal hizipleşmeye gönderme yapıyordu.

Bazı kişilerin ve olayların hiç de öyle yıllarca düşündüğümüz gibi olmadığını yüzümüze vuran şu cümlelerin de tarafımca altı çizildi. ‘Özgürlüğün eşlik etmediği kararlar ve eylemler manasızdır’ ve ‘Gerçekler seni özgürleştirir... Ama önce aptallaştırır.’

Keza, Mısırlı diktatörlerin, uyduruk, aslı astarı olmayan bir terör örgütü üzerinden iç ve dış düşmanlar geyiği yapmasını da şu şahane sözlerle makaraya almış; Seçmenleri ‘iç tehdit’ ve ‘dış mihrak’ martavallarıyla kandırmayı sürdürebilmek için bizi tümden yok etmiyorlar. Uydurdukları teranelere, zamanla kendileri de inandılar.

Sonu çok başarılı bir şekilde bağlanmıştı bana göre. Refik Risk'in Şifa Şavk aşkı ise efsaneydi doğrusu...

İlk defa Menteş okuyacaklar için hikaye fantastik gelebilir. Ama zaten öyle, onun bütün hikayeleri fantastik. Zaten tabiri caizse, romanın özeti Sf. 95’teki şu cümlede gizli idi;

‘Ah adamım. Gencebay şarkısı çalınan bir Tarantino filmindesin, haberin yok.’
360 syf.
·3 günde·6/10 puan
Nasıl ve nereden başlasam bilmiyorum, Afili Filintalar mı desem yoksa 'Korkma Ben Varım' mı desem bilemedim. Aslında ben Murat Menteş'i 'Ruhi Mücerret''ten önce ve sonra olarak değerlendiriyorum artık. 'Dublörün dilemması' ve 'Korkma Ben Varım' ile farklı, dinamik bir kalemi olan usta Menteş, 'Ruhi Mücerret' gibi bir 'Antika Titanik' ile geldi yine karşımıza. Neden? Evet çok kalabalık, yine karman çorman bir hikaye, fantastik, aşk soslu ve bol alıntılı. Merak seviyemizi belirli seviyede tutan ama asla daha fazlasını vermeyen. Sanki yazar daha farklı şeyler yazmak istemiş de yazamamış, yazmak istememiş gibi kitap uzadıkça uzamış. Okurken ne zaman bitecek diye bakıp durdum sonuna. Ya yazar artık belirli bir yaş aralığını hedeflemiş yada benim gözümdeki Menteş zaten hiç yokmuş. İlk iki kitabıyla hala başucumda olan yazar artık eski haline dönerse çok mesut olacağım. Çoğu mecrada kendini tekrar eden yazar sıfatıyla bahsedilmiş kendisinden evet haklılık payı yok değil karakter betimlemeleri, olay yerleri, kitaplar arasındaki ufak göz kırpmalar var, sadece beni rahatsız eden seviyeyi düşürmesi yazarın.

Diğer yanda kitabı beğenen oldukça fazla bu da sanırım beklentiyle açıklanacak bir durum. Ben, 'Korkma Ben Varım' kitabını üçüncü kez okuyayım en iyisi. Antika Titanik'i ben hiç sevmedim çünkü.
360 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
-Murat Menteş' in okuduğum üçüncü kitabı ve bana göre en iyi kitabı. Macera, fantastik ve varlık felsefesini harmanlayıp tek kitapta önünüze koyuyor yazar. Öyle bir kurgu ile yazılmış ki, her an "Acaba şimdi ne olacak?" diye bekliyorsunuz. Kitabı okurken yüksek aksiyonlu bir filmin ortasında hissediyor insan kendini. Nefesinizi tutarak okuyacaksınız. Lakin kitabı okurken sabırsız davranmamanızı öneririm. Çünkü neredeyse kitabın ortasına kadar bir şey anlamıyorsunuz. Son yüz sayfada ise kafanızda yapbozun parçalarını birleştirip asıl resmi görmeye başlıyorsunuz. Yazar konu bakımından daha önce hiçbir yazarda okumadığım bir seçim yapmış. O yüzden hem yazarın özgünlüğünü iliklerinize kadar hissedecek hem de olay örgüsünün içinde kendin dünyanızı kaybedeceksiniz.
-Dil açısından değerlendirecek olursak yazarın öyle güzel benzetmeleri, abartmaları, kelime oyunları var ki okurken adeta tutuluyorsunuz cümlelere. Özellikle betimlemeleri öylesine kuvvetli ki baş karakterlerden olan Şifa Şavk'ın güzelliği gözlerinizin önünde beliriyor. Sanki her bir cümle itina ile yerleştirilmiş yerine. Gereksiz kelime yok, bu nedenden dolayı da gayet akıcı ilerliyor kitap. Bir solukta okunup bitirilebilecek bir kitap.
-Okumanızı tavsiye ederim ama bana kalırsa önce yazarın diğer kitaplarını okuyun. Diline, kalemine alışın. Böylece daha rahat okursunuz. Ama kaçırmamanız gereken bir kitap olduğunun garantisini veriyorum. İyi okumalar. :)
360 syf.
·8 günde·8/10 puan
Bir nevi ölümsüzlük olayını titanikle birleştirip bir aşk serüvenine dönen okuması eğlenceli ve bir o kadar da ilginç bir roman. 2 yıldır kütüphanemde duruyordu. Okumak şimdiye kısmet oldu
360 syf.
·3/10 puan
Silinmiş ve güncellenmiş hâli de anlamlı bir sebep olmaksızın reddedilmiş incelememi yorumsuz olarak ekliyorum... (Spoiler içerebilir veya içermeyebilir)

Bazı örnek alıntılar:

"Müminlerden memnun musunuz? Ben... tamam, varlığınıza inanmıyorum, fakat müminlerinizin de size gerçekten inandığından kuşkuluyum.

Bence, din, Tanrı'ya uygun bir yaşam alanı değil. Bilgiyi hiçe saydığı, merakı dışladığı gibi inanç da içermiyor. Totoloji ve oksimoronla örülü, yüzeysel dizgeler.

Üslubunuzu ve yöntemlerinizi sorgulamak bana düşmez ama gerçekten insanları cayır cayır yakıyor musunuz?

İnsanların size iman etmesi, cidden önemli mi? İtaat ve teslimiyet talebiniz, ilahi azametinizle çelişmiyor mu? Katliamlar, tabii felaketler, işgaller, hastalıklar, kazalar, terör ve daha bin türlü kaynaktan doğan acılar sizin katınızda kafirleri cehenneme hazırlayan egzersizlerden mi ibaret?

Piyasaya sürülmüş, artık indirim reyonunda teşhir edilen bir tanrıya yönelmenin neresi kutsal?

Hiç kimse hayatı kuşatan ve ömrün her anına değer katan manayı dinden tedarik edemiyor. Zayıflık, dini inancın yapısal özelliği. Din politik, ekonomik ve sosyal alanlara sızdığında ise siyasi iktidarı, kârı, ve her türlü zaferi (ötekini mağlup etmeyi) kutsayan bir patolojik formasyona dönüşüyor.

Ne yapsam acaba? Kelime-i şehadet getirip İslamiyet'e döneyim. Kızın hoşuna gider. Nasıl olsa din, inanç gerektirmiyor.

Araplara felsefe öğretiyorum. Geç olsun temiz olsun.

O (Atatürk), Kahire Kızılları'nın öncülüğünde Mısır'ın muasır medeniyet seviyesini aşma idealini benimsemesini sağlardı. Hiyeroglifler ve Arap alfabesinden sonra Latin harflerine geçerdiniz. İkinizin mum ışığında yemek yiyip kırmızı şarap içtiğinizi hayal edebiliyorum. Resmi romantizm ve törensel cilveleşmenin ardından, meydan muharebesi harareti taşıyan tutkulu vuslat...

Dinin bir baskı aracına dönüşmemesi için laikliğin elzem olduğunu söylüyorduk.

13 kız çocuğuna tecavüz eden Fathi Touhaf adlı bir sapık, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Eh, kız çocuklarının, ilk regl gününde olgunlaştığına dair fetvalar çoktan hazırdı. Libidosunun dikine giden ulemamız böyle buyurmuştu.

Endişelenmemesini söyleyip 'Yattığın kadın benim büyükannemdi' dedim"
360 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı elinize aldığınız andan itibaren konuya dahil olup meraklanmaya başlıyorsunuz. İlk defa Murat Menteş okuyacak arkadaşlar sözlerin farklı kullanımından rahatsız olabilirler. Felsefe severler için günümüzde yazılmış en iyi felsefe kitabı olabilir. Kitabı bitirmemin hüznüyle sonunu görme heyecanını bir arada yaşattı. Bitmeseydi iyiydi. Murat Menteş bir röportajında “okuyucuyu jete davet etmeyi uygun buluyorum” demişti. Dediğini yapmış. Kitabın konusu hayranlık uyandıran cinsten. Tavsiye ediyorum.
50 yıl sonra, yani 2068’de, tanışmamızın 50. yıldönümünde, sana şunu söylemek istiyorum:
“Seni 50 yıl daha seveceğim Şifa”
Orijinal Titanik, 14 Nisan 1912'de Atlas Okyanusu'ndaki bir buzdağına çarparak batmıştı. 1500 bilmem kaç yolcu Cenab-ı Allah'ın rahmetine kavuştu. Yani, gulu gulu bay bay.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Antika Titanik
Baskı tarihi:
21 Eylül 2018
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056842689
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Parmağını tetikten çek.
Namluyu ağzından çıkar.
Azrail’in işini, Azrail’e bırak.
Derin bir nefes al.
Gözlerime bak.
Kulaklarını dört aç.
Ve beni iyi dinle:
Titanik’tesin.
Yıl, 2019…
Dünyanın en lüks felaketinde başroldesin.
Şimdi…

1] Senin katilini enseleyeceğiz.
2] Seni dirilteni bulacağız.
3] Sen kimsin ahbap, onu anlayacağız.

İlginç ve çarpıcı romanların yazarı Murat Menteş’ten kahkaha dolu bir felsefi polisiye: Antika Titanik.

[Antika: Argoda enteresan, şaşırtıcı, sıra dışı.]

Kitabı okuyanlar 3.218 okur

  • Nilüfer Açu
  • Ümmü Karagüzel
  • Ateş Sonat
  • Murat Cöne
  • Sare Onur
  • Merve karaman
  • Alper Kalyoncu
  • Emre boz
  • Burçin
  • boncuk

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.6 (212)
9
%14.4 (164)
8
%22.4 (255)
7
%20.6 (234)
6
%9.1 (103)
5
%5.6 (64)
4
%3.2 (36)
3
%1.8 (21)
2
%1.6 (18)
1
%2.7 (31)

Kitabın sıralamaları