Antikacı Dükkanı

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.190
Gösterim
Adı:
Antikacı Dükkanı
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
697
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karınca Yayınları
558 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Charles Dickens bu kitabında, ihtiyar bir adamla onun torunu olan bir kız çocuğunun dramatik hikayesini anlatıyor.

Anne ve babası ölmüş olan Nell ismindeki kız çocuğu dedesiyle beraber yaşamaktadır. Dedenin diğer torunu ve küçük kızın abisi ise kötü arkadaşlar edinmiş olup , serseri bir yaşam sürmekte ve aynı zamanda da dedesini öldürüp, mal varlığını tek başına ele geçirme planları yapmaktadır. Bu yüzden de ihtiyarı devamlı huzursuz etmektedir. Ama aynı düşüncede olan diğer bazı kötü insanlar da vardır. Bütün bunların sonucu zavallı ihtiyar adam, dükkanı ve evi de dahil olmak üzere bütün mal varlığını kaybeder. Devamında ise kendilerine daha da fazla kötülük yapmak isteyen kişilerden korunmak için, bir yolunu bularak beraberce kaçarlar . İşte kitabın esas konusu, bu kaçıştan sonra ortaya çıkan olaylar ve ihtiyarla birlikte küçük kızın da verdiği dramatik ve yürek burkan yaşam mücadelesinin anlatımından ibarettir.

Kitap, başlangıçta biraz sıkıcı gelse de daha sonraları akıcılık ve sürükleyiciliğin hakim olmasıyla sonuna kadar heyecanla okunuyor.

Dünya Klasiklerinde biraz geride kalmış olan bu kitabın gerçek değerinin farkedilmediği kanaatindeyim ve kesinlikle okunmasını tavsiye ediyorum
558 syf.
·21 günde·6/10
Klasikler arasında diye alıp okuduğum ama okurken de çoklar defa koptuğum bir kitap. Bitirmeden de bırakamıyorum. Acaba bu kitabı okuyup da beğenen ve zevk alan var mıdır?
238 syf.
·6/10
Yazar karakter yaratmakla ünlü, fakat çok fazla karakter içerdiği de bir gerçek, bir çırpıda okunmalıdır. Nell ve büyük babasının evini terk ederken çektiği varlık içindeki yokluğu ve cabası olan maceraları
Charles Dickens'ın Bizlerin kalp kapakcıklarını bir açıp bir kapadığı, bu muhteşem eserde bir dedenin, annesi ve babası olmayan bir kız çocuğuyla başından geçen olayların ve entrikaların ortasında, temiz kalmaya ve insanlığın onlara yüz çevirdiği zamanda bile umut ışıklarını söndürmeden ölüm onları ayırıncaya dek yakan iki, bağlı yüreğin gönül bağlarımızı kördüğüm eden sefilliğin öyküsü.
558 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Bir kitap bu kadar güzel baslayıp hayal kırıklığı yaratır quilp un basit ölümü nell den uzaklamasi kit ve nell in kopuk iliskisi bende birer hayal kırıklığı yarattı
676 syf.
·Beğendi·3/10
Altmışlı, yetmişli yıllarda sinemaya gidenler filmin konusundan çok, filmin ne kadar ağlattığı ile ilgilenirler ve en çok hangi film daha çok ağlatıyor, mendil ıslatıyorsa konu komşu da o filme giderdi.
Charles Dickens’ın Antikacı Dükkanı’da bir dönem bizim eski Türk filmleri gibi, hiçbir mantık ve olabilirlik kaygısı gütmeden, sadece duygu sömürüsü, acındırma, yürek yakma üzerine kurgulanmış bir romandır.
Yazar, herhalde sanayi devrimi sırasında 19. Yüzyıl İngiltere’sinde geniş yığınların çektiği acıları ve yoksullukları yansıtmak istemiş olmalı ama romanda alabildiğine bir yoksulluk, çaresizlik, perişanlık olmasına rağmen bu perişanlığın geniş yığınlara yayıldığı da pek anlaşılmaz.
Çünkü roman çok dar bir çerçevede, dede torun arasında ve alabildiğine çocukça bir kurgu ile yazılmıştır.
Benim “ah birse de bir kurtulsam” diyerek okuduğum eser elbette okuyucusuna bir şeyler katar ama o bir şeyin ne olduğu da pek açık olmasa da çocuklar için bir başlangıç dönemi kitabı olabilir.
İyi okumalar.
— Ben böyle her zaman ağlamam; fakat
çoktan beri göz yaşlarımı tuttum. Herhalde biraz da hasta olmalıyım; çünkü göz yaşlarımı
tutamıyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Antikacı Dükkanı
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
697
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karınca Yayınları

Kitabı okuyanlar 289 okur

  • Kadir Kılıç

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.3 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları