2 Cilt Takım

Antolojiya Edebiyata Kurdi

Mehmed Uzun

Antolojiya Edebiyata Kurdi Konusu

'Edebiyata kurdi ya modern', di sere sedsala 20'an de dest pe kiriye. 'Antolojiya Edebiyata Kurdi' ji ji berhemen salen 1900 u vir ve pek te. Ji Fuad Temo, Celadet Bedirxan, Ereb Şemo ta bi Şerko Bekes, Yilmaz Güney, Rojen Barnas...ji her aliyen Kurdistane u niviskaren li derve dijin u berhemen bi her se zaravayen kurdi ji; kurmanci, sorani, zazaki di ve antolojiye de cih digrin. Ev xebat, berhema çar salen e. Di ve antolojiye de, li dori 30 niviskare kurd, bi nivisen xwe behtiri 100 nivıskare kurd didin nasın. Nivıs bi danasına jiyana nivıskar dest pe dike u du re bi mınaken ji berhemen wan didome. Ji xeynı ve antolojı, bi lekolıneke li ser tarıxa edebiyata kurdı dest pe dike u bi ferhengoka kurmancı-soranı u zazakı-kurmancı digede. Bi heviya ku ev antoloji di vı warı de bibe destpekek u valahiyeke dagre.
Tahmini Okuma Süresi: 27 sa. 44 dk.Sayfa Sayısı: 979Yayınlanma Tarihi: Eylül 1995Yayınevi: Tümzamanlar Yayıncılık
ISBN: 9757350419Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

9.410 üzerinden
92 Puan · 15 İnceleme

Antolojiya Edebiyata Kurdi Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Serhad Açıktepe

Serhad Açıktepe

@serhadooo
·
23 Kasım 2017 12:58
Puan vermedi
Diroka kûrdan ó zımane kûrdan çênd hezar sâlê bındestidamağé mehmed uzun jî tû pîrtûkağeda evî rastîyê anîyé zîman o gelék pîrtüké cîdaye jî gelê rojhêlata navîn jî bûğ bîratiye evî pîrtûkê hîn bıbé
8 etkileşim
Musa

Musa

@MPnr_
·
22 Ocak 16:09
Puan vermedi
Kendinizi onlarca Kürt yazar, şair ile sohbet ederken bulacaksınız. Kendinizi, zorlukların, imkansızlıkların, şiirlerin, hoş sohbetlerin, öğütlerin, roman alıntıların, geçmişin, geleceğin, bilginin, hayatın zorluklarının içinde bulacaksınız ve küllerinden doğan bir dilin çektiği zorlukları göreceksiniz.
8 etkileşim
Birhat Gür

Birhat Gür

@birhatgr472
·
16 Nisan 01:00
Puan vermedi
Kurt edebiyatı antolojisi bence herkesin okuması gereken bir kitap gelmiş geçmiş hemen hemen bütün Kürt yazarleri hayatları ve yazarlık süreçlerini anlatan eserlerinden kesitler vererek bize sunmuş sizde bu yazarları merak etmiyor musunuz ? Bence tanımaya değer yazarlar ...
Kürt Edebiyatı Antolojisi
Kürt Edebiyatı Antolojisi
6 etkileşim
Zeynep Can

Zeynep Can

@zeynepcnx
·
04 Mayıs 15:36
Puan vermedi
Mehmed Uzun en sevdiğim Kürt yazarlar arasında. Bütün kitapları ayrı konu farklı hayatlar, bambaşka bir deneyim. Birçok yazarı konu aldığı eserinde birbirinden değerleri kişileri tanıma fırsatım oldu. Yazarların yaşamları, eserleri yaşadıkları toplum ve maruz kaldıkları zorluklar, bu zorluklara rağmen ortaya çıkardıkları eserler. Çok sevdiğim okurken çok keyif aldığım bit kitap oldu.
8 etkileşim
Feride Çekmek

Feride Çekmek

@frdckmk
·
25 Temmuz 2021 15:32
10/10 puan verdi
Kürt Edebiyatı Antolojisi, 38 Kürt şair ve yazarın hayatına, edebi düşüncelerine, duygularına, ve eserlerine dair bilgiler veren bir yapıt. Kitap sayesinde daha önce ismini duymadığım birçok şair ve yazar tanımış oldum. Onların düşünceleriyle Kürt Edebiyatına farklı bir pencereden bakma fırsatım oldu. Kürtlerin edebiyatını, kültürünü merak edip öğrenmek isteyenler için güzel bir eser. Şimdiden keyifli okumalar..
15 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 37.3
Erkek% 62.7
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Mehmed Uzun
Mehmed UzunYazar, Çevirmen · 27 kitap
1953 yılında, Viranşehir kökenli bir aşiret ailesinin çocuğu olarak Siverek'te doğdu. Anne tarafı Zaza, baba tarafı Kürt kökenlidir. Babası koyun tüccarı olan Mehmed'in, beş kardeşi daha vardı. Küçük yaşlarında ailesinden duyduğu sözlü anlatım örnekleri, edebi sanatının temelini oluşturmuştur. İlerde yazacağı romanların kökü, bu çocukluk anılarından beslenmiştir. Kürt dilinin yasak olduğu bir dönemde, birçok Kürt yazarın aksine egemen dilde değil anadilinde yazmayı tercih etmiştir. Özellikle, zayıf olan Kürtçe yazı dilini geliştirmek, ortak bir edebi dil oluşturmak ve Kürt hikâye anlatım geleneğini canlandırmaya yönelik yaptığı çalışmalarla modern Kürt edebiyatında kurucu bir role sahiptir. 26 Ağustos 1977'de, sahte Tunus pasaportuyla Suriye üzerinden gittiği İsveç'e yerleşti. Kurmanci, Türkçe ve İsveççe yazdığı kitapları yirmiye yakın dilde yayınlandı. Hakkında, Türkiye'de çok sayıda dava açıldı. 1981'de Türk vatandaşlığından atıldı ve 1992 yılına kadar Türkiye'ye gelemedi. Uzun yıllar İsveç Yazarlar Birliği yönetim kurulu üyeliği yaptı. Ayrıca İsveç Pen Kulübü ve Uluslararası Pen Kulüp'te aktif çalıştı. İsveç ve Dünya Gazeteciler Birliği'nin de üyesi olan Uzun'un bugüne kadar çok sayıda Kürtçe roman yazdı. Mehmed Uzun, "Aşk Gibi Aydınlık Ölüm Gibi Karanlık" romanı ve "Nar Çiçekleri" adlı deneme kitabı ile ilgili olarak 2001 baharında yargılandı. Yakalandığı mide kanseri nedeniyle uzun süre tedavi gören ünlü edebiyatçı, 11 Ekim 2007 günü Diyarbakır'da yaşamını yitirdi. 13 Ekim günü Diyarbakır Ulucami'de kılınan cenaze namazı ardından, cami önündeki kalabalığa sırasıyla Yaşar Kemal, Şerafettin Elçi, Ahmet Türk ve Osman Baydemir'in yaptığı konuşmaların ardından Mardinkapı Mezarlığı'na defnedildi.

Antolojiya Edebiyata Kurdi Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
flankes

flankes

@nisaa63
·
26 Mart 12:15
Biz Kürtler atalarımızın yanlışlarına kurban olduk ve hâlâ da o yanlışların içinde kıvranıyoruz!..
75 etkileşim
gülcanov d.

gülcanov d.

@egoistggdy
·
30 Mart 15:08
Mezarını derin kaz Sömürgeci! Ülke çok öfkeli Dağlar, ormanlar, kuşlar, insanlar
74 etkileşim
flankes

flankes

@nisaa63
·
03 Şubat 13:50
Eğer yazmak; tüm dillerde yeniden doğmaksa, bilimse, Kürtçe'de; Kürtçe'nin Kurmanci lehçesinde trajedidir.
74 etkileşim
flankes

flankes

@nisaa63
·
01 Şubat 17:19
Çok açık bir dille Size diyorum Kürt olup da Kürdü öldüren Piçtir, terestir, gavattır.
72 etkileşim
flankes

flankes

@nisaa63
·
03 Nisan 22:54
"Ülkem yüreğimdedir."
60 etkileşim

Antolojiya Edebiyata Kurdi İletileri

Tümünü gör
Çünkü çoğu kez kalemin etkisi silahtan daha ağır ve güçlüdür
Kürt Edebiyatı Antolojisi
Kürt Edebiyatı Antolojisi
Mehmed Uzun Kimdir?
Mehmed Uzun
Mehmed Uzun
1953 yılında, Viranşehir kökenli bir aşiret ailesinin çocuğu olarak Siverek'te doğdu. Anne tarafı Zaza, baba tarafı Kürt kökenlidir. Babası koyun tüccarı olan Mehmed'in, beş kardeşi daha vardı. Küçük yaşlarında ailesinden duyduğu sözlü anlatım örnekleri, edebi sanatının temelini