2 Cilt Takım

Antolojiya Edebiyata Kurdi

Mehmed Uzun

Antolojiya Edebiyata Kurdi Yorumları ve İncelemeleri

Antolojiya Edebiyata Kurdi yorumları ve incelemelerini, Antolojiya Edebiyata Kurdi kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Antolojiya Edebiyata Kurdi puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

9.410 üzerinden
98 Kişi · 14 İnceleme
979 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Diroka kûrdan ó zımane kûrdan çênd hezar sâlê bındestidamağé mehmed uzun jî tû pîrtûkağeda evî rastîyê anîyé zîman o gelék pîrtüké cîdaye jî gelê rojhêlata navîn jî bûğ bîratiye evî pîrtûkê hîn bıbé
Antolojiya Edebiyata Kurdi
Antolojiya Edebiyata KurdiMehmed Uzun · Tümzamanlar Yayıncılık · 1995469 okunma
422 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Cigerxwîn, Ehmedê Xane, Celadet Bedirhan, Feqiyê Teyran, Osman Sebrî ve Mehmed Uzun başta olmak üzere Kürt edebiyatının önde gelen isimlerinin bir araya toplandığı muazzam bir eser. İster yazar olsun ister şair, kendi alanında nam salmış birçok sanatçının yaşam öykülerini ve akabinde varsa eserlerinden bir kısmına kısa kısa yer vererek, Kürt usta aydınları tek kalemde toplamak çok güzel olmuş. İçerisinde 36 ustanın yaşam öykülerinin yer aldığı eserde çoğu kişiyle birebir yapılan diyaloglara yer verilmiş. Aslı bozulmadan birinci ağızdan bu büyük üstatları okumak ve tanımak insana çok şey kazandırıyor. Kürt edebiyatının tanımak isteyenlerin, hangi yazar ve şairler var diye merak edenlerin, aradıklarından daha fazlasını bulabilecekleri hoş bir eser. Okunmasını tavsiye ederim. Keyifli okumalar...
Kürt Edebiyatı Antolojisi
Kürt Edebiyatı AntolojisiMehmed Uzun · İthaki Yayınları · 2018469 okunma
Reklam
424 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
25 saatte okudu
Dil, edebiyat, kültür, müzik, kimlik, kültür Kürtler`i anlayabilmek için çok önemli olan bu alanların öne çıkması engelleniyor ya da çok arka planlarda kalıyordu. Bir halkı ve eğer varsa sorunlarını anlayabilmek için başvurulması gereken en önemli veriler bunlardir. Dil ve edebiyat, bireyin ve topluluğun ruh halini en iyi yansıtan aynadır. Bu antolojiyi bu konudaki bilgi eksikliğini aşabilmek için atılmış bir adım olarak da değerlendirmek gerekir. . Sayılamayacak kadar çok zorluğa rağmen, bin bir güçlüğü bertaraf ederek atılan ilk adımdır .
Kürt Edebiyatı Antolojisi
Kürt Edebiyatı AntolojisiMehmed Uzun · İthaki Yayınları · 2010469 okunma
422 syf.
·
Puan vermedi
·
30 günde okudu
Bir kitabı okuyarak birden fazla yazar, birden fazla roman,öykü ve şiirle tanıştım. Yazarların Kürt edebiyatı için verdikleri eserlere tanık olmak ve okumayı göz önünde tutuyorum. Çünkü yasaklanmış bir dilin bu zamanda veya geçmişte faaliyet göstermesi sıkıntılıydı ve zor koşullar altında kalmış yazarların eserleri daha değer biçilmesi gerek. Bu antoloji ile Kürt halkının ve dilinin zorlukları aştıklarını,aşmaya çalıştıklarına bir kez daha duydum ve okudum. Kendi kültürümü genellikle Mehmed Uzun’un kitaplarını okuyarak daha geniş bir pencere açmak umuduyla okuduğum kitaplarla mutlu oluyorum.
Kürt Edebiyatı Antolojisi
Kürt Edebiyatı AntolojisiMehmed Uzun · İthaki Yayınları · 2018469 okunma
344 syf.
10/10 puan verdi
Eser, Kürtçe yazan şair, yazar ve düşünürlerin çalışmalarından oluşmakla beraber, bunların ne zaman edebiyata başladığı ve dil ve edebiyat alanındaki problemlerin çözüm önerilerinden oluşmaktadır. 1900 lerden sonra yazılı edebiyatta hareketlenme cağı yaşayan Kürtçe, özellikle edebiyat alanında kitap, dergi ve diğer basılı yayınlardaki gelişimini gözler önüne seriyor. Farklı coğrafyalarda zorunlu olarak yaşayan bu aydınların yarattıkları eserler ve dil üzerindeki yoğun çalışmaları, sorunların çözümü odaklı kendilerinden neleri ekledikleri, bu yolda çektikleri sıkıntıları antolojiye alarak yazar, gelecek nesiller için aydınlatıcı bilgilerle bir edebiyat tarihi oluşturmuş.
Kürt Edebiyatı Antolojisi
Kürt Edebiyatı AntolojisiMehmed Uzun · İthaki Yayınları · 2010469 okunma
Reklam