Adı:
Antonius ve Kleopatra
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588613
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren bu efsanevi yazarın 1606 ya da 1607 yılında yazdığı Antonius ve Kleopatra’ da ise, Roma (Batı) ve Mısır (Doğu) ekseninde, denebilirse, hem aşkın hem de tarihin yıkıma uğradığı çifte bir tragedya işlenmektedir.

Antonius ve Kleopatra hem bir aşk tragedyası, hem de tarihi bir tregedyadır. Romalı general ile Mısır kraliçesinin tutkusu ne kadar önemliyse, siyaset de o kadar önemlidir bu oyunda. Bu tutku, Romeo ile Juliet tipinde düpedüz aşk tragedyalarında olduğu gibi, yalnız iki aşığı mahvetmekle kalmaz, koca bir dünyanın yıkılmasına da neden olur.

Shakespeare'in Antonius ve Kleopatra'da bize gösterdiği evren birbirine tamamıyla aykırı, birbirine ölesiye düşman olan "Doğu" ve "Batı"dır, yani Roma ve Mısır'dır.

Roma'da siyaset ve savaş, iktidar hırsı önde gelir. Bir erkekler dünyasıdır Roma. Bir kadınlar dünyası olan Mısır'da ise, aşk ve duygu, keyifle yaşamak, sevmek, sevilmek ön planda gelir. İşte Antonius ve Kleopatra'da asıl tragedya, bu iki dünyanın çatışmasından doğar.
288 syf.
·1 günde·Puan vermedi
 Bir tarafta Roma'yı feda etmeye hazır bir kalp, diğer tarafta entrikaları ile ünlü Kleopatra.
sevgi ve ihanet o kadar karışıyorki birbirine, Kleopatra Antonius'u sevdi mi diye soruyorsunuz kendinize.Shakespeare'in devrik cümleleri, şiirsel dili esere akıcılık ekliyor olsa da, alışık olmayanlar için oldukça zorlayıcı.2 saatte bitirdiğim tek kitap. :)
164 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Devlerin Aşkı

Antonius namı diğer Marc Antony(İngilizce’de genellikle bu isimle anılır) ve Kleopatra’ya Shakespeare’ın trajedisi dersek büyük haksızlık etmiş oluruz çünkü onlar bundan çok öte gerçek yaşam trajedisidir aslında. Oyunu güzel ve başarılı kılan da belki budur çünkü Antonius ve Kleopatra’yı okurken aynı zamanda hatrı sayılır ölçüde tarih de okumuş olursunuz. Elbette tüm detayların gerçek olması beklenemez ama ana çerçeve tarihten alınmıştır.

Yazarımız Shakespeare olunca eserler de 400 yaşını geçmiş oluyor haliyle ama bu eskimişliği farketmenize imkan yoktur, gerek içerikle gerekse şiirselliğiyle Shakespeare büyüler sizi.

Bir tarafta güçlü, onurlu, yakışıklılığı Adonis’i , tutkuları Eros’u kıskandırabilecek Roma generali Antonius diğer tarafta Mısır kraliçesi Kleopatra. Esasen VII. Kleopatra’dır ama tarihe adını öyle kazımıştır ki başındaki sayı kifayetini yitirmiştir. Sizce nasıl olur bu insanların aşkı, tutkuları? Devlerin aşkı da, tutkusu da, onuru da, savaşı da, ölümü de büyük olur. Okursanız şayet anlayacaksınız muhakkak ne demek istediğimi. Diğer öne çıkan karakter Caesar’dır ama bu bizim iyi bildiğimiz Jül Sezar değildir, oğul Sezardır yani Octavius yani ilk Roma İmparatoru Augustus. Nerdeyse oyun boyu özellikle Antonius’un savaşına tanık olursunuz hem Caesar’a, hem Kleopatra’ya en önemlisi kendi yüreğiyle savaşına.Her Shakespeare trajedisinde olduğu gibi oyun sonuna doğru da epey ceset toplarsınız.

Genellikle Romeo ve Juliet ile karşılaştırılıyormuş bu oyun orda masum, saf iki gencin aşkı konu edinilinirken burda konu edinilen aşkın niteliği çok farklı ancak ben Bernard Shaw’un Sezar ve Kleopatra’sını okuduktan sonra okudum bu eseri, çok daha sonra yazılmasına rağmen Bernard Shaw adeta ön bir oyun yazmış. Onun oynunda Sezar ile Kleopatra karşılaştıklarında Kleopatra çok gençtir ve aralarındaki ilişki arkadaşlık ilişkisinden öte bir şey değildir. Hatta oyunun sonunda Sezar Mısır’dan ayrılırken Kleopatra’ya Antonius’u göndereceğini söyler yani bir nevi oyunun devamını okuyormuş gibi hissettim.

Kısaca oyun sever, Shakespeare sever aynı zamanda tarih sever bir insansanız mutlaka okumanız gereken bir oyun.
208 syf.
·5 günde·9/10
Antonıus ve Kleopatra/#okudumbitti
Selamlar yine Shakespeare yine harika bir tiyatro ile buradayım.
Hepimiz duymuşuzdur Kleopatra adını. Benim çok merak ettiğim bir tragedyaydı. Özellikle Antalya'daki plajın Antonıus'un Kleopatra'ya hediyesi olduğunu öğrendikten sonra merakım daha da arttı.
Konusuna gelirsek, entrikaları ile ünlü Kleopatra ile onun için her şeyi yapmaya hazır Antonıus'un hikayesi. İşin içinde Roma'nın diğer iki büyüğü Octavius Caesar ve Lepidus'da var. Romeo ve Juliet kadar masum olmayan bu aşk bir devri etkiliyor. Savaşlara, ölümlere, dostluklara ve düşmanlıklara sebep oluyor. Her şeyiyle gerçek olmasa da içinde tarih barındırdığını bilmek insanı daha çok etkiliyor. Ayrıca Shakespeare'in tiyatrolarındaki şiirsel dil bana aşırı okuma sevgisi aşılıyor. Bu konuyla ilgili iki tiyatrosu daha var. Ben sıralamayı biraz bozdum ama onları da mutlaka okumayı düşünüyorum. Kitapta Kleopatra'nın sevgisinden asla emin olamadım sürekli başka tarafa kaçacakmış gibi bir imajı vardı. Antonıus'un da ona bu kadar bağlı olmasına sinir oldum ve Octavia resmen harcandı arkadaşlar. Neyse karakterlerle ilişkimi de söylemesem olmazdı:) Benden bu kadar:) Öneriyorum herkese.
Kitaplarla kalın
208 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Shakespeare'den açık ara en sevdiğim oyun oldu Antonius ve Kleopatra. Bu defa tarihi bir aşk ile sahnelerde. Kişilerin ayrıntılı tasvirleri bizleri Kleopatra'ya hayran bırakmakta. Bu iki büyük ismin arasındaki tutkulu çekime kendinizi kaptırırken, Shakespeare'in aşkı işleyişindeki değişimi fark etmemek de mümkün değil. Tarihi alt yapıya ve dönemin siyasi olaylarına da bağlamda tutarlı bir şekilde yer verdiği için metni ayrı bir şekilde başarılı buluyor ve anlatımındaki ustalık karşısında bir kez daha heyecanla el çırpıyorum.
Benim gibi geç keşfedenler için şimdiden keyifli okumalar
220 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Ah, aşk denen ne büyük bir yalan.. / Spoiler /

Shakespeare'in konusunu Roma tarihinden aldığı tiyatro eseri olan kitabımız anlatılmak istenen mesajı kuşkusuz en yalın şekilde vermekte. Diğer yandan, Shakespeare'in dört büyük tragedyasının yanısıra birçok ünlü eleştirmene göre everestidir. Kitap hakkında olumsuz eleştiriler 5 perdelik bu oyunun 42 sahneye bölünmüş olmasından kaynaklanır. çünkü sahnede sergilenmesi çok zor bir oyundur.

Marcus Antonius, Caesar, Lepidus ve Kleopatra'nın başrolü paylaştığı bu eşsiz kitapta Romeo ve Juliet'in aksine Antonius ve Kleopatra'nın aşkın masumane bir aşk öyküsü değil, hırs ve ihtirasın bulunduğu fırtınalı aşk olduğu gözlenmektedir. Kudretine laf söylenemeyecek Antonius'un kitabın sonunda ki hali biz erkekleri hem üzüyor hem de korkutmaktadır :)

Çok sıradan bir konusu olmasına rağmen kitabın sonlarına doğru bu ilişkinin karmaşıklığı, Kleopatra'nın gerçekten Antonius'u sevip sevmediğini sorgulamaya başlıyor insan ister istemez. seven bir kadın nasıl böyle davranabiliyor anlaşılması güç derken; aşk ülkesi olan mısır "¿" meğer gücün ülkesi olan roma'dan hep daha fazlasını istiyormuş bunu anlıyoruz...
208 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Aşk öyle zor elde edilen bir şey ki; bulunduğu zaman, insan, ruhun vücuda son dokunuşunu hissetmek için alacağı son nefesin yolunu gözleyebilir veya inananlar için ölümden sonraki yaşama gözü kapalı gitmek için sürükleyebilir insanı.

Yeryüzünün tanık olduğu en tutkulu aşk öykülerinden biri, Shakespeare'in epik-romantik anlatımıyla daha büyüleyici bir görünüme bürünmüş.
Okunmalı, sahnelenmeli...
208 syf.
·2 günde·8/10
shakespeare ustadan okuduğum 5.tiyatro eseri en beğendiklerimden oldu bile konusu herkesin bildiği roma imparatoru ve mısır kraliçesinin aşkı ile ilgili içinde tarihin işlendiği her eseri seviyorum
208 syf.
·2 günde·8/10
Yasak aşk asla mutluluk getirmiyor. Tam aksine bela ve musibet getiriyor. Kitabımızın ana karakteri evli ve başka bir kadına aşık. Aşık okduğu kişide bunun bilincinde ve kahramanımızı adeta parmağında oynatıyor. Sonuç savaş, kan ve gözyaşı.
Kitap genel olarak beklentilerimi karşıladı. Shakespeare'in tarzını bilenler bilir. Bilmeyenler için vermeye çalıştığı mesaj gayet sade ve hayatın içinden. İşlenişi ve dili güzel. Tekrar tekrar okunacak bir eset değil belki ama fırsatı olanlar en az bir kere okumalı benim fikrimce.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Antonius ve Kleopatra'yı okudum. Rome dizisini izlediğimden beri Marcus Antonius'a hayranım, hayatıyla beni çok etkiledi. Shakespeare'nin bu eserini, Marcus Antonius'u kötülemiştir diye okumuyordum ama en sonunda nasıl anlattığını merak edip okudum.

Shakespeare beklediğim gibi M. Antonius'u kötülememiş aksine oldukça yüceltmiş ve bunu tarihi detayları hiç değiştirmeden yapmayı başarmış.
164 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Aman Allah’ım şu anda dehşet bir diş ağrısı çekiyorum ama kitabın bana yaşattığı zevk başımı dördürüyor hala. Ne kadar güzel aşk diyaloglarıyla doluydu. Tiyatro oynayan bir insan olarak Shakespeare’yi okumasam hiç olmazdı . Tek kelimeyle dehşeti vahşet bir kitap:) okuyun:)
208 syf.
·1 günde·9/10
Hem aşk hem de tarihi bir tragedya olan bu eserde Shakespeare birbirine ölesiye düşman olan "Doğu" ve "Batı", yani Roma ve Mısır arasındaki mücadeleyi betimlemiş.
Roma'da siyaset ve savaş, iktidar hırsı önde gelir. Mısır'da ise, aşk ve duygu, sevmek, sevilmek ön planda gelir. İşte Antonius ve Kleopatranın tragedyası... Şiirsel anlatımı ile bir günde kendini bitirtecek nitelikte ve güzellikte bir eser olmuş.. 400 yıldır eskimeyen bir güzelliği var Shakespeare eserlerinin.. Keyifli okumalar diliyorum..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Antonius ve Kleopatra
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588613
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren bu efsanevi yazarın 1606 ya da 1607 yılında yazdığı Antonius ve Kleopatra’ da ise, Roma (Batı) ve Mısır (Doğu) ekseninde, denebilirse, hem aşkın hem de tarihin yıkıma uğradığı çifte bir tragedya işlenmektedir.

Antonius ve Kleopatra hem bir aşk tragedyası, hem de tarihi bir tregedyadır. Romalı general ile Mısır kraliçesinin tutkusu ne kadar önemliyse, siyaset de o kadar önemlidir bu oyunda. Bu tutku, Romeo ile Juliet tipinde düpedüz aşk tragedyalarında olduğu gibi, yalnız iki aşığı mahvetmekle kalmaz, koca bir dünyanın yıkılmasına da neden olur.

Shakespeare'in Antonius ve Kleopatra'da bize gösterdiği evren birbirine tamamıyla aykırı, birbirine ölesiye düşman olan "Doğu" ve "Batı"dır, yani Roma ve Mısır'dır.

Roma'da siyaset ve savaş, iktidar hırsı önde gelir. Bir erkekler dünyasıdır Roma. Bir kadınlar dünyası olan Mısır'da ise, aşk ve duygu, keyifle yaşamak, sevmek, sevilmek ön planda gelir. İşte Antonius ve Kleopatra'da asıl tragedya, bu iki dünyanın çatışmasından doğar.

Kitabı okuyanlar 633 okur

  • Bahar
  • Burcu Çağlayan N.
  • Ezgi Koç
  • Raskolnikov
  • Fatma Samanci
  • Erdi HIRAMAN
  • Damla A.
  • Berfin Polat
  • C.S.
  • Patates Domates

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%22.2
25-34 Yaş
%44.4
35-44 Yaş
%16.2
45-54 Yaş
%6.1
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.8
Erkek
%36.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.4 (52)
9
%23.4 (40)
8
%20.5 (35)
7
%10.5 (18)
6
%2.9 (5)
5
%1.8 (3)
4
%0
3
%0.6 (1)
2
%0.6 (1)
1
%0.6 (1)