Apar Meni Aras

9,0/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
671 gösterim
Tarihe "Türk" adıyla geçen bir millet var. Tarihini şanla, kanla ve irfanla yazan bir millet. Zalimin karşısında yıldırımlar gibi gürlediği halde, mazlumun acısıyla bir bulut gibi ağlayan İslam'ın kılıcı Türk!

Fethettiği ülkelere medeniyeti, adaleti, merhameti götüren bu millet; kimseyi esir kabul etmediği gibi, başkasının esaretine de tahammül edemez... Çığ olur dağlardan uçar; çağ kapatır, çağ açar...

Bir Anadolu vardır. Ana yüreği gibi çarpar. Bir Azerbaycan vardır. Anasına hasret yavru gibi, Hilal'e hasret yıldız gibi... Bahtiyar Dede'nin ıstırabı, Celal'in isyanı vardır Azerbaycan'da.

"Aras derler, bir ırmak akar... Hazar'dan Hazar'a dökülür..."

Bir hasret var Azerbaycan'da. Hilal'e ermekiçin atar kendini Aras'a Celal; bahtiyar Dede'nin boynu bükülür, ah çeker, göğüs kafesinde ciğeri sökülür...
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  9789757766103
 • Yayınevi:
  Alioğlu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet Kayrancı 
 31 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1918 yılında kurulan Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kuruluş - yıkılış ve Sovyet boyunduruğu altındaki zor zamanlarına tanıklık eden Bahtiyar Dede'nin ;babasıyla birlikte on günlüğüne Türkiye'den Bakü'ye gelen on iki yaşındaki Aydemir ile yaptığı hoş ama bir o kadar da acıklı sohbeti bir solukta okuyacaksınız.

Özelikle Azerbaycan - Türkiye kardeşliğinin altını çizen bu kitabın ilk ve ortaokul çağındaki çocuklarımıza mutlaka okutulması gerekir.

Kitaptan 1 Alıntı

Muhammet Kayrancı 
 02 Oca 18:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hazar demek bin demektir...Buradaki Hazar Gölü de Bingöl olmiyer mi ? Anlayabilin mi şimdi ? Bingöl'den ,Bingöl'e ahir Aras.Bir Bingöl Anadolu'nun gelbidir.Bir Bingöl ise Azerbaycan'ın gelbidir.Aras ,iki üreg arasında bir damar gibidir...Anadolunun gardaş ve dost üreğindeki sevgiyi ,Azerbaycan'ın üreğine taşıyan damardır Aras...Bu sebebten yahşi ırmahtır.gözel sudur Aras ...

Apar Meni Aras, Sadettin Kaplan (Sayfa 49 - Alioğlu Yayınevi 1993)Apar Meni Aras, Sadettin Kaplan (Sayfa 49 - Alioğlu Yayınevi 1993)