Apar Meni Aras

9,0/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
702 gösterim
Tarihe "Türk" adıyla geçen bir millet var. Tarihini şanla, kanla ve irfanla yazan bir millet. Zalimin karşısında yıldırımlar gibi gürlediği halde, mazlumun acısıyla bir bulut gibi ağlayan İslam'ın kılıcı Türk!

Fethettiği ülkelere medeniyeti, adaleti, merhameti götüren bu millet; kimseyi esir kabul etmediği gibi, başkasının esaretine de tahammül edemez... Çığ olur dağlardan uçar; çağ kapatır, çağ açar...

Bir Anadolu vardır. Ana yüreği gibi çarpar. Bir Azerbaycan vardır. Anasına hasret yavru gibi, Hilal'e hasret yıldız gibi... Bahtiyar Dede'nin ıstırabı, Celal'in isyanı vardır Azerbaycan'da.

"Aras derler, bir ırmak akar... Hazar'dan Hazar'a dökülür..."

Bir hasret var Azerbaycan'da. Hilal'e ermekiçin atar kendini Aras'a Celal; bahtiyar Dede'nin boynu bükülür, ah çeker, göğüs kafesinde ciğeri sökülür...
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  9789757766103
 • Yayınevi:
  Alioğlu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet Kayrancı 
 31 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1918 yılında kurulan Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kuruluş - yıkılış ve Sovyet boyunduruğu altındaki zor zamanlarına tanıklık eden Bahtiyar Dede'nin ;babasıyla birlikte on günlüğüne Türkiye'den Bakü'ye gelen on iki yaşındaki Aydemir ile yaptığı hoş ama bir o kadar da acıklı sohbeti bir solukta okuyacaksınız.

Özelikle Azerbaycan - Türkiye kardeşliğinin altını çizen bu kitabın ilk ve ortaokul çağındaki çocuklarımıza mutlaka okutulması gerekir.