Aptallar Erken Ölür

8,8/10  (6 Oy) · 
20 okunma  · 
8 beğeni  · 
891 gösterim
Mafia'nın egemen doduğu yer altı dünyasını efsaneleştiren BABA'dan sonra bu kez, APTALLAR ERKEN ÖLÜR'de başka bir efsane dünyasının; Las Vegas kumarhanelerinin baş döndürücü hareketliliği, göz kamaştıran parlaklığı içinde açılıyor perde. İdeallleri için mücadele ederken, "mangır" için işi düzenbazlığa döken sanatçının iç dünyası açıklıkla sergileniyor. Sonra, başarıya ulaşan sanatçının ardından yine parıltılı bir dünya; Hollywood'un stüdyoları, Beverly Hills'in otelleri, villaları içinde dönen sinema dünyası. Roman, Mario Puzo'nun ustalığının yanısıra, kendi yaşamının deneyimlerinden de güç alan bir içtenlik kazanıyor böylelikle.
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  492
 • ISBN:
  9753901453
 • Orijinal Adı:
  Fools Die
 • Çeviri:
  Osman Çetin Deniztekin
 • Yayınevi:
  E Yayınları
 • Kitabın Türü:
melih erdoğan 
02 Şub 14:58 · Kitabı okudu · 38 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı yıllar sonra 2. defa okudum. Merlyn'le oturup Jordan'a kadeh kaldırdık, Cully'le bakarada şansımızı deneyip paramızı ikiye katladık. Osano'dan fırçayı yiyince ilk uçakla Los Angeles'a gidip Janelle'de teselli buldum yine. Eski dostları görmek güzeldi..

Okan Dağıstan 
20 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Puzo'yla ilk bu kitapta karşılaştım. Nefis bir anlatım, olayların akışkanlığı ve merak uyandırıcılığı nedeniyle evden hiç çıkmadan bir günde bitirdim. Uyarıyorum: yeterince zamanınız yoksa bu kitaba hiç başlamayın, bugün 5 dakika, yarın 10 sayfa okuma şansınız yok bu kitapta. Başladığınız andan itibaren bitmesin isteyeceksiniz.

Kitaptan 3 Alıntı

Turgay Ak 
12 Oca 19:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir Pazar günü öğle üstü ailece Beşinci Cadde'de yürüyorduk, Valerie hiçbir zaman parasının yetmeyeceği giysilerin bulunduğu vitrinlere bakıyordu. Karşıdan bir metre kadar boyunda fakat gayet zarif bir ceket, beyaz dantelli bir bluz ve koyu yün etek giymiş bir kadının geldiğini gördük. Kızım Valerie'nin mantosuna asılıp cüce kadını gösterdi. "Anneciğim, bu ne ?" diye sordu.
Valerie utançtan dehşete düşmüştü. İnsanları incitmekten müthiş korkardı. Kadın bizi duyamayacak kadar uzaklaşana kadar kızımın ağzını kapattı. Sonra ona bu kadının daha fazla boy atıp büyüyememiş kişilerden olduğunu söyledi. Kızım tam kavrayamamıştı söyleneni. Nihayet sordu : "Yani büyüyememiş öyle mi ? Yani senin gibi yaşlı bir kadın aslında ? "
Valerie bana bakıp gülümsedi, "Evet canım."dedi, "Artık kafanı yorma buna, Binde bir insana olur böyle bir şey."
O gece evde çocukları yatağa yollamadan önce anlattığım hikayeyi bitirdiğimde, kızım hâlâ düşüncelere dalmış haldeydi, beni dinlememişti bile. Neyi olduğunu sordum. Gözleri yusyuvarlak açılmış; "Babacığım" dedi, "Ben gerçekte küçük bir kız mıyım, yoksa büyüyememiş yaşlı bir kadın mı?"

Aptallar Erken Ölür, Mario Puzo (Sayfa 210)Aptallar Erken Ölür, Mario Puzo (Sayfa 210)
Turgay Ak 
12 Oca 19:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Noel'den üç gün sonra garip biri geldi odama ve adımın John Merlyn olup olmadığını sordu. Evet deyince de katlanmış bir ihbarname uzattı. Ben kağıdı açarken odadan çıkıp gitti. Kağıdın üstünde eski İngilizce harflerle AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ MINTIKA MAHKEMESİ, onun altında da modern blok harflerle NEW YORK EYALETİ GÜNEY MINTIKASI yazılıydı. Sonra da yine blok harflerle adım, adresim ve en uçta büyük harflerle, "ÇAĞRI" sözcüğü.
Arkadan şunlar geliyordu: "Hiçbir mazeret kabul edilmeksizin, sizin ve her birinizin Amerika Birleşik Devletleri halkı adına karar vermeye yetkili YÜKSEK MAHKEME önünde hazır bulunmanızı EMREDERİZ.
Mahkeme yeri ve tarihini verdikten sonra, belirtilen gün ve saatte hazır bulunmadığım takdirde mahkemeye saygısızlık suçundan cezaya çarptırılacağım yazılıydı. Bir kez daha okudum kağıdı, özellikle ilk cümle büyülemişti beni. Bir yazar olarak, okunuş şekline bayılmıştım. Herhalde eski İngiliz yasalarından alınmış olmalılardı.Hukukçuların istedikleri zaman ne kadar kesin ve açık anlamlı konuşabilmeleri de ilginçti, yanlış anlamaya hiç yer bırakmıyorlardı. Cümleyi bir kez daha okudum: "Hiçbir mazeret kabul edilmeksizin, sizin ve her birinizin Amerika Birleşik Devletleri halkı adına karar vermeye yetkili YÜKSEK MAHKEME önünde hazır bulunmanızı EMREDERİZ.
Harikaydı, Shakespeare'nin kaleminden çıkmış gibiydi.

Aptallar Erken Ölür, Mario PuzoAptallar Erken Ölür, Mario Puzo
Turgay Ak 
12 Oca 19:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Acı çekiyorum, ama yine de yaşamıyorum ben. Çözümsüz bir denklemdeki Meçhul, bir X'im ben. Tüm başlangıcını ve sonucunu yitirmiş bir tür hayaletim ben hayatta."

On beş on altı yaşlarındayken yetimhanede okumuştum bunları ve sanırım Dostoyevsky insanlığın sonu gelmek bilmeyen çaresizliğini göstermek, belki de insanların yüreğine dehşet salıp onları Tanrı'ya inanmaya ikna edebilmek için yazmıştı bunları.

Aptallar Erken Ölür, Mario Puzo (Sayfa 491)Aptallar Erken Ölür, Mario Puzo (Sayfa 491)