Arafat'ta Bir Çocuk

·
Okunma
·
Beğeni
·
7775
Gösterim
Adı:
Arafat'ta Bir Çocuk
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
156
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751409705
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Arafat
Arafat
Arafat
Arafat
Bir anlamda Türkiye'nin Avrupa macerasının başladığı yılların edebi tanıklığını yapan bu öykülerde, o acı yılların izdüşümünü, siyasi çalkantıların ve geçim derdinin Avrupa'ya savurduğu insanların buruk yalnızlığını bulacaksınız.

Zülfü Livaneli'nin edebiyat alanındaki ilk ürünü olan bu kitap Türkiye'de birçok kez basıldıktan sonra Almanca ve Farsça'ya çevrildi. İsveç ve Alman televizyonları "Arafat'ta Bir Çocuk" adlı öyküyü film yaptı.
156 syf.
·3 günde
Sekiz öyküden oluşan, Livaneli'nin sosyolojik, politik ve dini ideolojilerini her hikayeye ayrı ayrı serpiştirip sentezlediği orta güzellikte bir hikaye-öykü kitabıdır.

ARAFAT'TA BİR ÇOCUK.

Ülke ismi belirtilmese de, benim Almanya olarak tezahür ettiğim bir ülkede, hem gurbette hem sılada yabancı olan Alamancı bir ailenin küçük çocuğu  Yılmaz'ın faşizanlık üzerine yürek burkan hikayesi okumaya değer.

BÜTÜN KUŞLARIN UYKUSU.

Allah sizi inandırsın ben bu hikayeden hiç ama hiç birşey anlamadım.


DOKUMA İŞÇİSİ İLE ŞAİR.

Devrimci manifestolar verip,devrimci şiirler yazan bir şairin,bir gün sendikal olaylara karışıp polis tarafından aranan  tanımadığı devrimci bir işçi olan Zeynel'i evinde saklayıp konuk etmesi ve yaşadıklarını anlatan güzel bir öykü.Sonunda şaire sövebilirsiniz, serbest.

BİR ARPA BOYU.

Berat Koza'nın, sıkıyönetim Türkiye'sinden kaçıp önce Almanya sonra da Kopenhag'a uzanan siyasi mülteci hikayesi.Solcular genellikle solcuların evinde yakalanır tezine inat bir şekilde,aslında dünyanın neresine giderse gitsin kendi topraklarında bir arpa boyu bile yol alınamadığının hikayesidir.

SEÇENEK.

Yine bir kaçış hikayesi. Bu sefer yurtdışına değil, anadoluya.Bu kaçış hikayesinde dikkati çeken şey, öğrenci olan Erdem'in öğrenci gibi görünmemeye çalışıp kılık, kıyafet ve tipik görünümünü değiştirme çabasının başarısızlığı ve daha çok dikkat çekmesi.Sonunda kendi özüne dönüp çevrede "turist" olarak görünmesi. İlginç bir hikayeydi.

GÖRÜŞ.

Alamanya'da adam yaralama suçundan cezaevine düşen Müslüm'ün,karısı ile yaptığı görüş gününün hikayesi. Sesleri banda kaydedildiği için klasik konuştukları ancak iç seslerinin başka şeyler söylediği hikaye. "Kocası sağken dul kalacak fukara.Kocasız kadını rahat bırakmazlar. Takılan olacak buna. Genç kadın, güzel... Sağlam durur mu ki? Durur tabii. Ya çok üstüne düşerse bir kopuk? Kaç yıl yatacağım belli değil... Offf felek!"

ÜNİFORMA.

Film setlerinde figüran olarak çalışan yarım akıllı Bekir'in, birgün sette polis üniforması giyip o üniformanın cazibesine kendisini kaptırarak gerçek hayatında da sahte polis olarak yaşamaya başlamasının düşündürücü hikayesi.Üniformanın kutsallığından çok avantalarının ve avantajlarının cazibesinde bir yanılgı.

SIKINTILI GÜNLER.

Türkiye'nin genel olarak Avrupa macerasının başladığı yıllarda o dönemlerde çekilen siyasi sıkıntıların ve bunun doğurduğu geçim sıkıntısının bir firma temsilcisi olarak çalışan Mehmet Özver'in iç dünyasında yaşadığı çalkantıların izdüşümü olan bir hikaye.Kitaptaki diğer hikayeler de bu çalkantılardan ibaret ama Mehmet Özver'in hikayesi bunu bana daha çok hissettirdi.

Bir Dünya vatandaşı ve büyük bir Entelektüel olan Zülfü Livaneli'nin önünde yine yeniden saygıyla eğiliyorum. Sokakta yazsın, kaldırımda okurum,sokakta çalsın söylesin,pencerede dinlerim kendisini. Çok seviyorum be abi,ne yapayım...
156 syf.
·2 günde·6/10
Kitap; insanların gurbette, sınır aştıklarında yaşadıkları farklı kesitleri anlattığı sekiz hikâyeden oluşuyor. En sevdiğim kitaba da adını veren ilk öyküydü. Hemen bitebilecek, sizi yormayacak hafif bir kitap. Genel olarak baktığımda ise çok sevdim diyemem. Benim için nötr bir kitap oldu. Sınırların yalnızca mesafe aştığında olmadığını bazen insanın kendi düşüncelerinde de sınırlar aşabileceğini anlatan öykülerde var içinde. Livaneli'nin dili her türlü akıcı zaten kitap size kendini okutturur, okuyabilirsiniz :)
156 syf.
·Beğendi·7/10
Her ne kadar sekiz farklı hikayeyi içeren bir kitap olsada anlatılmak istenen şey aynı. Arafta kalan sekiz insanın hikayesi... Zevkle okunacak keyifli bir Zülfü Livaneli kitabı.
156 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Daha önceki kitaplarıyla kıyaslayınca hayal kırıklığı yaratıyor insanda. Ama tek başına ele alınca kısa hikayelerden oluşan, darbe dönemine ara ara vurgu yapan, çokta sıkmayan bir kitap.
170 syf.
·5 günde·7/10
Livaneli'nin dili gerçekten çok akıcı. 8 hikayeden oluşan küçük bir kitap. Daha çok gurbette yaşayanların başından geçen olayların anlatıldığı bir eser. Tabi insan diğer kitaplarını okuyunca bu biraz sönük kalıyor ama kötü deyip de Livaneli'ye haksızlık etmek istemem. Özellikle "Üniforma" hikayesini çok beğendim. İyi okumalar.
156 syf.
·8 günde·Puan vermedi
kısa öykülerden oluşan livaneli eseri. daha çok gurbetçiler ve onların yaşadığı travmatik olaylar anlatılmış. insanların iç hesaplaşmaları da ayrıca güzel işlenmiş.
156 syf.
Livaneli’nin öykülerini derlediği bir kitap ve edebiyat alanında ilk ürünü.
Bir dönem yoğun olarak Avrupa'ya çalışmaya gidip,hayatlarını kurtarmayı düşünen işçilerimizin yaşamlarını, çektikleri zorlukları anlatan bir kitap bu.
İçindeki her hikaye zülfü Livaneli'nin anlatımıyla sizi derinden etkiliyor.
Livaneli çok iyi bir gözlemci ve bu gözlemleri eserlerine çok güzel bir sekilde yansıtıyor.
Toplumsal olayların,olguların içinden çıkarıp aldığı karakterlerin psikolojisini öyle güzel anlatmış ki... kısa gibi duran ama can alıcı noktaları vurgulayıp,çoğu zaman gözümüzün önünde olup da dile dökülemeyen kelimeleri çok güzel yansıtmış yine...
Livaneli'ye ait ilk kez hikaye kitabı okudum ama kıyas yapmak gerekirse sanırım romanlarını daha çok sevdim
Tavsiye eder miyim? Evet, sonuçta Zülfü Livaneli...
Tüm eserleri okunmalı diye düşünüyorum
156 syf.
·1 günde
' düşmanlık dolu bir dünyaydı bu. Niye bu kadar anlayışsızdı insanlar birbirlerine karşı? Niye sırtlan gibi dişlerini gösteriyorlardi? '
Insana insan olduğu için değer verilmeli. Düşüncesi duygusu yazdikları veya desteklediği görüş için değil.
156 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Livaneli kitabını 1978 yılında yazmış.Küçük kısa 8 öyküden oluşuyor.Her öyküsünde kendinden,yaşadıklarından esintiler var.Dönemin siyasi olayları ve düşünce suçları,önyargılar,sürgünler,kaçmalar,siyasal,sosyolojik ve psikolojik olarak çarpıklıkları ve insan üzerinde ki etkilerini iyi yansıtmış.Diğer kitaplarına göre geride kalmış ama yine de küçük öykü olarak okunmaya değer.
156 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Hikaye degil bir oyku kitabıdır bu. 71 darbesinden sonra kaleme aldigi oykuler yer almakta kitapta. Oykuler tabii ki kurgusal ama senden benden birer parça ile kurgu olmuş öyle diyor livaneli ayrıca kitabın adını da Yaşar Kemal koyuyor ayrıca ilk ve tek öykü kitabı livaneli'in. Oykuler insanların sınırları aşma mücadelesini anlatiyor gidenler aslında bir arpa boyu yol anlamayanları vatanlarindan kopanlari hapis hayatını çok yönlü su gibi akıcı.
156 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Arafat'ta Bir Çocuk ismini kitaba, değerli dostu yazar Yaşar Kemal'in önerisiyle verdiğini ifade eden Zülfü Livaneli, sevdiği konular olarak sürgün yaşamlar, sınır dışı kişilikler, gurbette hayat mücadelesi gibi içeriklerle bezemiş hikayelerini. İlk öyküsü olan kitapla aynı ismi taşıyan öyküsünü daha bir sevdim. Yılmaz'ın küçücük bir çocuğun gurbette çocuk dünyasında yaşadığı gerilim ve acımasızlık iyi kurgulanmış. Diğer hikayelerinde konuları birbirine paralel.
Zülfü Livaneli arşivinizde yer alması gerektiğini düşünenlerdenim. İyi okumalar.
Bazı insanlar bütün hayatlarını “sınırları aşma mücadelesi” olarak geçiriyorlar. Galiba ben de bunlardan biriyim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Arafat'ta Bir Çocuk
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
156
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751409705
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Arafat
Arafat
Arafat
Arafat
Bir anlamda Türkiye'nin Avrupa macerasının başladığı yılların edebi tanıklığını yapan bu öykülerde, o acı yılların izdüşümünü, siyasi çalkantıların ve geçim derdinin Avrupa'ya savurduğu insanların buruk yalnızlığını bulacaksınız.

Zülfü Livaneli'nin edebiyat alanındaki ilk ürünü olan bu kitap Türkiye'de birçok kez basıldıktan sonra Almanca ve Farsça'ya çevrildi. İsveç ve Alman televizyonları "Arafat'ta Bir Çocuk" adlı öyküyü film yaptı.

Kitabı okuyanlar 1.624 okur

  • Alyona Khussainova
  • Sevim ŞEN
  • Zeynep erjefep
  • Ersel Ç.
  • Arzu
  • Kübra Tektunalı
  • Menekşe
  • Evrim Eylül Karaca
  • Leyla Kurşun
  • İbrahim DEMİRKOL

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.1 (5)
9
%0.5 (2)
8
%0.7 (3)
7
%1.1 (5)
6
%1.1 (5)
5
%0.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0.2 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları