Arafat'ta Bir Çocuk

7,0/10  (92 Oy) · 
336 okunma  · 
67 beğeni  · 
2.265 gösterim
"Boynuna nenesinin astığı mavi gözboncuğuna eliyle dokundu. Mavi gözlere karşı koruyacaktı onu. Unutmamıştı nerede olduğunu, ama çevresinde olup bitenlerden kopmuştu. Aydınlık bir gülümseme yayılmıştı yüzüne. Neredeyse kaşlarının üstünden başlıyordu saçları. Kıvrım kıvrım, güçlü, kapkara saçlardı. Gözleri de her şeye, her zaman şaşarak bakıyormuş gibi kocaman ve parlaktılar. Çoğu zaman, hele soğukta nemli gibi dururlardı."

Bazı insanlar bütün hayatlarını sınırları aşma mücadelesi olarak geçirir. Bu konuda tartışmasız en deneyimli kişilerden biri olan Zülfü Livaneli'nin yıllara yayılan, yıllarla beslenen, zenginleşen deneyim ve gözlemlerinden, Almanya'da, İsveç'te, Danimarka'da, Türkiye'de... sınırlar, sınır aşanlar, sürgünler, gurbetçiler üzerine, değerleri yıllarla sınanmış öyküler...

Zülfü Livaneli'nin edebiyat alanındaki ilk verimleri olan öykülerini bir araya getiren Arafat'ta Bir Çocuk, yayımlandığı 1978 yılından beri hem Türkiye'de hem de dünyada olağanüstü bir ilgi gördü. Türkiye'de defalarca basıldığı gibi Almanca ve Farsçaya da çevrildi. Kitaba adını veren öykü İsveç ve Alman televizyonlarında film yapıldı. Arafat'ta Bir Çocuk'un ana konusu, edebiyatın en eski temalarından "sürgün" ve bütün anlamlarıyla "sınır". Kitapta yer alan öykülerde, Türkiye'nin Avrupa macerasının başladığı 1960'lardan ve 12 Mart 1971'den bu yana işçi ya da siyasi mülteci olarak Avrupa ülkelerine savrulan Türklerin özellikle kültürel çatışmalar bağlamında yaşadığı sıkıntılar işleniyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9786050905434
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
24 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın kendine has bir anlatım tarzı ve olay örgüsüyle yazılmış bir eser. Farklı konulardan daha doğrusu farklı hayatlardan kesitler sunuyor okuyucusuna. Okunur...

gökçe türkkan 
28 May 11:23 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Arafat'ta Bir Çocuk ismini kitaba, değerli dostu yazar Yaşar Kemal'in önerisiyle verdiğini ifade eden Zülfü Livaneli, sevdiği konular olarak sürgün yaşamlar, sınır dışı kişilikler, gurbette hayat mücadelesi gibi içeriklerle bezemiş hikayelerini. İlk öyküsü olan kitapla aynı ismi taşıyan öyküsünü daha bir sevdim. Yılmaz'ın küçücük bir çocuğun gurbette çocuk dünyasında yaşadığı gerilim ve acımasızlık iyi kurgulanmış. Diğer hikayelerinde konuları birbirine paralel.
Zülfü Livaneli arşivinizde yer alması gerektiğini düşünenlerdenim. İyi okumalar.

Salih Çermik 
01 Şub 13:55 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Zülfü Livaneli, harika hikâyeler... Yaşadığım çevrede çok fazla Almanya'ya yerleşen ya da gidip gelen olmadığı için içinde olduğum olaylar gibi gelmedi, ama samimiyeti, yaşanmışlık olduğu her halinden belli hikâyelerin. Son hikâyede yazarın memleketini mekan olarak belirleyip yazması da mutlu etti ayrıca. Tavsiye edilir.

Gülden Erdoğan 
31 Ağu 01:50 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Arafat'ta bir çocuğun özellikle ilk hikayesi beni çok etkiledi ve aynı dönemlerde Almanya'da yine aynı yaşlarda olan abime de aynı muammelerin yapıldığını öğrenince ne kadar etkilendiğimi anlatamam. Bu eser, Livaneli'nin 1978'de edebiyat alanında ilk eseri. Kitap kimisi kısa kimisi uzun sekiz öyküden oluşuyor. Konu örgüsü sürgün ve sınır temaları etrafında şekillenirken, baskıcı ve zorlu süreçte işçi ve siyasi mültecilerin yaşadığı zorlukları, kültürel çatışmaları başarılı bir şekilde ele alıyor. Her bir karakterin ortak yanı ise Arafta kalmaları oluyor. Okunulası bir eser daha...

seher 
10 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitapta 8 hikaye var.Hikayelerin büyük çoğunluğunda Türkiye'nin Avrupa macerasının başladığı yıllarda işçi veya siyasi mülteci olarak Avrupa ülkelerine savrulan Türklerin özellikle kültürel çatışmalar bağlamında yaşadığı sıkıntılar işleniyor.

ebru cemre 
26 Ağu 20:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Livaneli’nin öykülerini derlediği bir kitap ve edebiyat alanında ilk ürünü.
Bir dönem yoğun olarak Avrupa'ya çalışmaya gidip,hayatlarını kurtarmayı düşünen işçilerimizin yaşamlarını, çektikleri zorlukları anlatan bir kitap bu.
İçindeki her hikaye zülfü Livaneli'nin anlatımıyla sizi derinden etkiliyor.
Livaneli çok iyi bir gözlemci ve bu gözlemleri eserlerine çok güzel bir sekilde yansıtıyor.
Toplumsal olayların,olguların içinden çıkarıp aldığı karakterlerin psikolojisini öyle güzel anlatmış ki... kısa gibi duran ama can alıcı noktaları vurgulayıp,çoğu zaman gözümüzün önünde olup da dile dökülemeyen kelimeleri çok güzel yansıtmış yine...
Livaneli'ye ait ilk kez hikaye kitabı okudum ama kıyas yapmak gerekirse sanırım romanlarını daha çok sevdim
Tavsiye eder miyim? Evet, sonuçta Zülfü Livaneli...
Tüm eserleri okunmalı diye düşünüyorum

şule uzundere 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · 28 günde · 8/10 puan

Zülfü Livaneli en sevdiğim yazarlardan biri. Romanlarını ve deneme türündeki Edebiyat Mutluluktur kitabını severek okudum. Bu kitap yazarın öykü türündeki tek kitabı. Ben öykü türünü pek sevmem ama yazan Livaneli olunca kitabı severek okudum ama yine de romanlarını okumayı tercih ederim. Kitapta gurbetteki Türklerin yaşadıkları olaylar anlatılmış. Bazıları siyasi kaçakken bazıları da gurbete çalışmaya gitmiş işçiler. Özellikle “Görüş” adlı öyküden çok etkilendim. Bu arada Livaneli’nin “öykü” kelimesinden hoşlanmadığını kitabın sonundaki röportajından öğrendim. Bu konuda şunları söylemiş:“Ben aslında ‘öykü’ yerine ‘hikâye’ demeyi yeğliyorum çünkü ‘öykü’, ‘öykünmek’ kokuyor, yeteri kadar sıcak ve yerli değil. Hikâye ise ‘Dinle neyden kim hikâyet etmede’ dizesinde görüldüğü gibi şiirsel ve köklü, bize ait.”

Okan Turan 
30 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Livaneli okumanın en güzel yanlarından birisi kendi hayatınızdan veya çevrenizden birisinin başından geçmiş olayı görüp olayın içine sokuyorsunuz kendinizi. Türkiye'nin görüp göreceği en iyi yazarlardan bence kendisi.

MELİKE CEYLAN 
08 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her seferinde "Arafta Bir Çocuk" diye okuduğum kitap.
Dikkatsizlikten değil de öyle bir kabulleniş var ki adının böyle olduğuna.
Çok akıcı ve çok güzel bir hikayesi olan caanım Livaneli kitabı.

Dila. 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Hikayeler çok sürükleyici değil, çok fazla detay var ve birçoğu gereksiz. Bu yüzden Hikayede kopukluklar oluşuyor. Kitabın ilk öyküsü olan Arafat'ta Bir Çocuk, konu olarak diğerlerinden çok farklıydı. diğerlerinde bir bağlantı-bir bütünlük varken Arafat'ta Bir Çocuk, anlam olarak çok ayrı düşmüştü.

3 /

Kitaptan 15 Alıntı

Salih Çermik 
01 Şub 13:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çok uzakta, şu tünelli dağların ardında bir köy varmış, köyde bir çocuk. Ve bütün kuşların uykusu o çocuğun gözüne akarmış.

Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 42 - Doğan Kitap - 18. Baskı)Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 42 - Doğan Kitap - 18. Baskı)
Sabırlı Firuze 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Damla
"Hayattan ve kalbimden bütün izlenimleri süzüp bir damla gibi dökmeliyim, anlıyormusun?

Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 55)Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 55)
Sabırlı Firuze 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Çocuk
"...Ve bütün kuşların uykusu o çocuğun gözüne akarmış."

Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 42)Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 42)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayattan ve kalbimden bütün izlenimleri süzüp bir damla gibi dökmeliyim, anlıyor musun? Kitleleri aydınlatacak, harekete geçirecek kavga şiiri... Gerçek şiir! Yazamıyorum. Bugün, bu yaşadığımız gün fazla etki yapıyor. Bugünü fazla yaşadın mı yazamazsın. Olaylara ve kendime uzaktan bakabilmeliyim. Hatta sana da, sana da... Bir kavganın, bir mücadelenin, çiçek açan hayatın dilidir şiir. Kavganın içinde bir nabız gibi atar ve yüceltir onu.

Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 55)Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 55)
Sabırlı Firuze 
 12 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kitap
Ne yapayım yahu? Ben istermiyim kitaplarımı yakmayı? Şair adam kitap yakar mı? Ne yapayım?

Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 54)Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 54)
silaes 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Parkın içinden geçerken akşamları Anadolu kentlerine çöken hüznü, insanları birbirine sokulmaya iten gizemli havayı duydu.

Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 94 - Doğan Kitap)Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 94 - Doğan Kitap)
silaes 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

''Neymiş bu sağcı, solcu? Hepimiz kardeşiz'' diyordu.

Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 64 - Doğan Kitap)Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 64 - Doğan Kitap)
Sabırlı Firuze 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Okumak
Yazdığı şeyi bir daha okuyacak gücü olmadığını düşündü.

Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 44)Arafat'ta Bir Çocuk, Zülfü Livaneli (Sayfa 44)
2 /